,

آشنایی با بیماری پاروو ویروس در سگ ها

پاروو ویروس در سگ

بیماری عفونی پاروو ویروس (Canine Parvovirus) یک بیماری ویروسی بسیار مسری است که سگ‌ها را درگیر می‌کند.

این ویروس به دو صورت مختلف ظاهر می‌شود. فرم رایج‌تر آن، فرم روده‌ای است که با علائمی همچون استفراغ، اسهال، کاهش وزن و بی اشتهایی (آنورِکسیا) مشخص می‌شود. فرم کمتر رایج آن فرم قلبی آن است که به عضلات قلب توله‌های بسیار کم‌سن حمله می‌کند و اغلب نیز منجر به مرگ می‌شود. اکثر مواردی که دیده شده است توله سگ‌هایی بین 6 هفته تا 6 ماه بوده‌اند. امروزه بروز این بیماری با واکسیناسیون زودهنگام در توله‌ سگ‌ها کاهش یافته است.

 

علائم و انواع پاروو ویروس در سگ‌ ها

علائم اصلی مرتبط با فرم روده‌ای بیماری عفونی پاروو ویروس (CPV) شامل: اسهال شدید و خونی، رخوت و بی‌حالی، بی‌اشتهایی، تب، استفراغ و کاهش وزن شدید است. فرم روده‌ای این بیماری توانایی بدن در جذب مواد مغذی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حیوانات مبتلا به خاطر کمبود پروتئین و جذب مایعات به سرعت آب بدنشان را از دست می‌دهند و به اصطلاح دیهایدرِیت و ضعیف می‌شوند. بافت مرطوب دهان و چشم ممکن است به طور قابل توجهی قرمز شود. زمانیکه پزشک شما با لمس کردن ناحیه شکمی او را معاینه می‌کند، ممکن است سگ با ناراحتی یا درد واکنش نشان دهد. سگ ‌مبتلا به پاروو ممکن است به جای تب کردن دچار کاهش دمای بدن (هیپوترمیا) شوند.

علل ابتلا به پاروو ویروس در سگ‌ ها

در اغلب موارد عفونت پاروو ویروس از یک تغییر ژنتیکی از پاروو ویروس اصلی به وجود آمده‌اند: پاروو ویروس تایپ 2B.

عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث افزایش ریسک بیمار شدن سگ شوند اما عمدتا از طریق تماس مستقیم با سگ آلوده یا به طور غیر مستقیم از طریق خوردن مدفوع سگ بیمار ویروس منتقل می‌شود.

غلظت‌ بالای ویروس در مدفوع سگ آلوده یافت می‌شود. بنابراین وقتی یک سگ سالم مدفوع سگ آلوده را بو می‌کند به بیماری مبتلا می‌شود. همچنین این بیماری می‌تواند توسط کفش‌های آلوده به مدفوع سگ بیمار به محیط زندگی سگ سالم آورده شود و باعث بیماری او شود. طبق مشاهدات ویروس این بیماری می‌تواند در حدود یکسال در خاک زنده بماند. این ویروس به بیشتر محصولات پاک کننده و حتی تغییرات آب و هوایی مقاوم است. اگر نیاز به پاک کردن ناحیه آلوده به پاروو ویروس دارید ابتدا با دقت تمام مواد آلوده کننده (استفراغ، مدفوع و….) را بردارید و به طور کامل با مواد سفید کننده خانگی (در اصطلاح وایتکس) بشورید. سفید کننده یکی از معدود محصولات شوینده است که محیط آلوده به این ویروس را ضدعفونی می‌کند.

برنامه زمانی نامناسب واکسن (عدم رعایت پروتکل واکسیناسیون) یا عدم موثر واقع شدن واکسن نیز می‌توانند منجر به بیمار شدن سگ شود. همچنین به طور ویژه پناهگاه‌ها و پرورش دهندگان سگ که تعداد زیادی توله با واکسیناسیون نامناسب را نگهداری می‌کنند مکان‌های خطرناکی هستند. بنا به دلایل نامشخصی نژادهای به خصوصی بیشتر در معرض مبتلا به این بیماری هستند. مانند روتوایلر(Rottweiler)، دوبرمن پینچر(Doberman Pinschers)، پیت بول(Pit Bull)، لابرادور رتریور(Labrador Retrievers)، جرمن شپرد(German Shepherd)، انگلیش اسپرینگر اسپانسل(English Springer Spaniel)، سگ‌های آلاسکن سورتمه(Alaskan sled dogs).

بیماری یا داروهایی که پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند نیز می‌توانند احتمال این عفونت را افزایش دهند.

تشخیص پاروو ویروس در سگ ها

CPV با یک معاینه فیزیکی، آزمایش های بیوشیمیایی، آنالیز ادراری، رادیوگرافی شکم و سونوگرافی شکم تشخیص داده می شود. یک آزمایش کامل خون و شمارش گلبول‌های خون (CBC) نیز انجام می شود. پایین بودن تعداد گلبول‌های سفید خون نشان دهنده عفونت CPV است، به خصوص زمانیکه همراه با مدفوع خونین باشد. آنالیز بیوشیمیایی و ادرار می‎‌تواند بیش از حد بودن آنزیم های کبدی، لنفوپنی (پایین بودن تعداد لنفوسیت‌ها در خون) و اختلال الکترولیتی را نشان دهد.

تصویربرداری رادیوگرافی شکم می‌تواند انسداد روده را نشان دهد، در حالی که سونوگرافی شکمی غدد لنفاوی بزرگ در کشاله ران یا در سراسر بدن و بخش‌های پر از مایع در روده را نشان می‌دهد.
شما باید یک تاریخچه کامل از سلامت حیوان خانگی خود، فعالیت های اخیر و شروع علائم داشته باشید. اگر می‌توانید یک نمونه از مدفوع سگ خود و یا استفراغ او جمع آوری کنید، دامپزشک شما قادر خواهد بود از این نمونه ها برای تشخیص میکروسکوپی ویروس استفاده کند.

درمان پاروویروس سگ ها

از آنجا که این بیماری یک عفونت ویروسی است، هیچ درمان واقعی برای آن وجود ندارد. در حقیقت درمان آن تمرکز بر رفع علائم و جلوگیری از عفونت باکتریایی ثانویه، ترجیحا در محیط بیمارستان است. درمان فشرده و پشتیبانی پزشکی کلید بهبودی است.  تزریق مايعات و مواد مغذی داخل وريدي برای حفظ سطح طبیعی مايعات بدن سگ پس از اسهال شديد و کم آبی بدن حیاتی است. همچنین در صورت لزوم سطح پروتئين و الکتروليت نظارت و تنظيم می شود.

داروهایی که ممکن است در درمان استفاده شوند عبارتند از: داروهایی برای جلوگیری از استفراغ (ضدتهوع)، مسدود کننده های H2 برای کاهش تهوع(H2 Blockers)، آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضد کِرم برای مبارزه با انگل‌ها.

میزان زنده ماندن در سگ ها حدود 70 درصد است، اما گاهی کم شدن آب بدن، عفونت باکتریایی شدید ثانویه و سموم باکتریایی در خون یا خونریزی شدید روده منجر به مرگ حیوان می‌‌شود. این میزان برای توله ها کمتراست، چراکه آن‌ها سیستم ایمنی‌شان کمتر توسعه یافته است و در نتیجه مرگ توله سگ آلوده به پاروو ویروس بسیار رایج است.

نگهداری از سگ در دوران ریکاوری

حتی بعد از آنکه سگ‌ تان بهبود پبدا کرد و عفونت پاروو را پشت سر گذاشت هنوز سیستم ایمنی او ضعیف است و به بیماری های دیگر حساس خواهد بود. با دامپزشک خود در مورد راه‌هایی برای تقویت سیستم ایمنی سگ خود صحبت کنید. در غیر اینصورت سگ خود را از شرایطی که ممکن است باعث بیماری او شود حفظ کنید. برای سگ در دوران بهبودی، بهترین رژیم غذایی آن رژیمی است که شامل غذاهایی باشد که به راحتی هضم می‌شوند.

سگ شما تا حداقل دو ماه پس از بهبودی اولیه همچنان ناقل ویروس به سگ های دیگر است. شما باید سگ خود را از سگ های دیگر برای یک دوره زمانی جدا نگهداری کنید. همچنین به همسایگانی که سگ دارند بگویید که لازم است حیوانات خانگی خود را برای اطمینان آزمایش کنند . تمام وسایلی که سگ‌‎تان استفاده می‌کرده است (مانند ظروف، جعبه حمل، خانه سگ، اسباب بازی ها) را با استفاده از تمیزکننده های غیر سمی بشویید. بهبود و بازیابی سلامت با رعایت ایمنی طولانی مدت در برابر پاروویروس همراه است، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که حیوان خانگی شما دوباره مبتلا نخواهد شد.

پیشگیری از پاروو ویروس در سگ‌ ها

بهترین پیشگیری که می توانید در برابر عفونت CPV انجام دهید، پیروی از پروتکل صحیح واکسیناسیون است. توله سگ های جوان باید در شش، نه و دوازده هفتگی واکسیناسیون شوند و نباید حداقل تا دو هفته پس از آخرین واکسیناسیون آن ها با سگ های خارجی در تماس باشند.

نژاد پر خطر ممکن است دوره واکسیناسیون اولیه طولانی تری (مثلا تا 22 هفته) نیاز داشته باشند.

38 پاسخ
 1. پژمان
  پژمان says:

  سلام خسته نباشید .
  من یک دوبرمن ماده 4 ماهه دارم که متاسفانه این ویرروس رو گرفته به پزشک مراجعه کردم که بعد از تشخیص این بیماری رگ گیری کرد و بهش سروم وصل کرد و چند نوع دارو داد که هر 12 ساعت بهش همراه با سروم تزریق کنم. سگم به شدت بی حال شده و اصلا میلی به غذا خوردن نداره . من 2 سگ دیگه دارم یک دوبرمن دیگه و یک ژرمن شپرد البته اونا کاملآ سالم هستن و از این سگ مریض احوال جداشون کردم خواستم بدونم چطور سگم مریض شده؟ آخه هم محیط تمیزی دارن و هم سگ های دیگم کاملا سالم هستن؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در پیاده‌روی‌هایتان ممکن است مدفوع یک سگ آلوده به این ویروس را بو کرده باشد و یا با آلوده شدن کف کفش‌های افراد خانواده به این ویروس در خارج از خانه و بو کردن کفش‌ها توسط سگ.

   پاسخ
 2. بکتاش
  بکتاش says:

  سلام خسته نباشید
  من یک توله حمایتی دارم که از دو ماهگی نگهداریش میکنم روزی که پیداش کردم ۴ کیلو بود بهش واکسن زدم ولی بهم نگفتن که باید واکسنو تکرار کنم الان ۵ ماهش شده و سه روزه که این مریضیو گرفته هر ۱۲ ساعت بهش یه سرم میزنم نیم ساعت قبلشم یه سی سی راینیتیدین به عضله اش تزریق میکنم قبل از وصل کردن سرم هم ۱.۳ سی سی هم امپی سیلین از تریق وریدی میزنم بهش و ۱.۳ سی سی هم
  داخل سرمش متوکلوپرامید میزنم. داخل سرم شبانه اش روزی ۱۳۰ سی سی دوفالیت میزنم و ۱۲ ساعت بعد داخل سرم روزانه اش یک عدد ب کمپلکس میزنم .وزنش ۱۳.۸۰۰ هست و نر هست هیچی نمیخوره نه اب نه غذا فقط یکبار روز دوم اسهال داشت ازون به بعد هم فقط استفراغ میکنه هربارم که سرمش تموم میشه بعدش پامیشه میره دسشویی کلی ادرار میکنه میاد میخوابه تا سرم بعدی هیچ حرکتی هم نمیکنه حتی وقتی بیداره از جاش تکون نمیخوره . روز اول هم پیش دکتر بود یه انتی بادی هیسکن بهش تزریق کردم میخوام بدونم چیزی هست که بتونه قدرت بدنیشو زیاد کنه بهش بخورونو یا بهش تزریق کنم خیلی نگرانشم لطفا کامل راهنماییم کنید و اینکه محیط را چطوری براش اماده کنم که زودتر خوب بشه سه چهار روزه از خواب و زندگی افتادم هر روزم نا امید تر میشم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام با آرزوی بهبود این توله، در صورتیکه تحت نظارت دامپزشک است با نظر ایشان پیش بروید درمان را ادامه بدهید امید هست با اقدام به موقع بهبود کامل پیدا کند انتظار نداشته باشید در وسط بیماری ناگهان اشتها پیدا کند و راحت غذاهای مقوی که برایش میگذارید را بخورد این دوره باید سپری شود.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام انسان فقط می تواند پاروو ویروس B19 را بگیرد که این نوع پاروو را سگ یا گربه نمیگیرد که بتواند به انسان منتقل کند. همچنین انسان مبتلا به پاروو ویروس B19 نیز نمیتواند آن را به سگ یا گربه منتقل کند.

   پاسخ
 3. اميررضا
  اميررضا says:

  سلام
  بعد ازبيماري يعني پاروا رو پشت سر بذاره چه اتفاقي براي سگ ميفته،رشدش ازحالت معمول كمتر ميشه؟؟يا هر چيزه غير طبيهي ديگه اي … ؟؟
  ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام تحقیقات زیادی در این خصوص صورت نگرفته است. اخیرا در تحقیقی به این نتیجه رسیده اند که سگ هایی که به بیماری پاروو دچار میشوند به طور چشمگیری بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های مزمن معده و روده هستند.

   پاسخ
 4. نسیم
  نسیم says:

  سگ هفت هشت ماهه ماده دارم پنج شش روزه به این بیماری مبتلا هست دو تا سرم در روز باید بهش تزریق کنم یه سرم رینگر که نصف صبح میزنم نصف شب و یه سرم تقویتی که توش انتی بیوتیک هست و اونم نصفشو صبح میزنم برلش نصفشم شب. تا امروز کف بالا میاورد اما امروز کمی خون بالا اورد و این سرم زدنش سه روزه که شروع کردیم.میخوام بدونم چقد طول میکشه خوب بشه ؟ و آیا این روندی که دانپزشک ما کفته صحیح هست ؟

  پاسخ
 5. الهام شکیبایی
  الهام شکیبایی says:

  سلام من یکتوله سگ ۲ ماهه دارم که چند روزی میشه گلوش رو میخارونه، عطسه و آبریزش بینی هم داره. بردمش پیش دامپزک و از بزاق دهنش تست گرفت، این میتونه پاروو ویروس یا بیماری خطرناکی باشه واسش ؟

  پاسخ
 6. بهرام
  بهرام says:

  سلام.من یه توله راتوایلر دارم که به این بیماری مبتلا شده. در حال حاضر اسهال نداره ولی استفراغ یک بار کرده.اب و غذا هم به مقدار کم میخوره.میخواستم بدونم با این شرایطی که داره حالش بهتر میشه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام حتما باید سرم و داروها را دقیقا سر زمان استفاده کنید. در صورتیکه به موقع تشخیص داده شده باشد بله خوب میشود. در این بیماری دشوار پت خود را تنها نگذارید با مراقبت های به موقع شما حتما میتواند خوب شود.

   پاسخ
 7. Samira
  Samira says:

  سلام،یکی از دوستان من سگش این بیماریو گرفته،خواستم بدونم اگه من به منزل انها برم ممکنه وقتی برمیگردم سگ خودم بگیره از طریق من؟ یعنی لباس یا دست من به جایی که قبلا اون سگ بوده برخورد کرده باشه و برای سگ من خطری داشته باشه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بله احتمال دارد. سگ ها از طریق خوردن مدفوع آلوده یا تنفس وسایل و لباس آلوده می توانند به این بیماری مبتلا شوند.

   پاسخ
 8. کامبیز
  کامبیز says:

  من یک سگ بالغ دارم، نژاد سوسیسی که لخته خون و زرد آب بالا میاره ولی غذا میوره ،آیا برای سگ بالغ هم خطرناکه و مگه فقط سگ کوچک نمیگیره؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در هر حال این حیوان از مشکلات گوارشی و احتمالا رژیم غذایی نامناسب رنج میبرد. حتما به دامپزشک مراجعه نمایید. اما در خصوص پاروو، اغلب در توله ها اتفاق می افتد اما بله سگی که بالغ هست در صورتیکه واکسینه نشده باشد نیز میتواند مبتلا شود.

   پاسخ
 9. دانیال
  دانیال says:

  سلام خسته نباشید توله کانگال من دچار این بیماری شده الان ۲ روزه تحت درمانه ولی اسهال خونی داره توش لخته خونه ممنون میشم بدونم خوب میشه ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام وجود خون در اسهال به واسطه پاروو طبیعی است. در صورتیکه درمان را زود شروع کرده باشید بله احتمال درمانش بالاست. به ما هم خبر بهبودی را بدهید ؛)

   پاسخ
 10. Erfan
  Erfan says:

  سلام به دوست عزیز پت مگ .
  سگ من یک شیتزو دم خرگوشی 80روزه هستش الان تقریبا یک هفته است که پارو گرفته و ازروز سوم متوجه شدم وتحت درمان قرار گرفت. البته به تشخیص پزشک از طریق تست کیت مدفوع پارو ویروس.ولی علائمی مثل اسهال یا استفراغ خونی نداره فقط اسهاله.و سرم درمانی رینگر و دکستروز و شربت همیوپاتی دو مرحله ای و آنتی بیوتیک زیرپوستی و متوکلوپرامید تزریقی با پودر پروبیوتیک و فروگلوبین خوراکی داره میگیره.ولی اون اسهال و استفراغ خونی رو نداره.میخواستم ببینم این نشونه خوبیه؟؟؟!!!برام دعا کنید سگم بیحال و حرکته و بی اشتهاست خیلی نگرانشم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   وجود خون در اسهال از علائم حتمی پاروو نیست. در صورتیکه به موقع متوجه شده باشید احتمال بهبود بسیار زیاد است. ناامید نشوید و در این مبارزه سخت در کنار سگتان باشید زیرا با مراقبت مداوم می توانند این بیماری دشوار را پشت سر بگذارد. امیدواریم زودتر بهبودی پیدا کنه و منتظر خبر بهبودی از شما هستیم.

   پاسخ
 11. نیکا
  نیکا says:

  سلام من ی توله ۲ماه ونیمه دارم چند روز پیش چند بار استفراغ کرد بردمش دکتر جواب کیت پارووش مثبت بود درمانش شروع شد همون شب موقع سرم ترابی اسهال شد ولی خونی نبود استفراغش قطع شد ولی اسهالش ادامه داره ولی خونی نیست امروز ششمین روز درمانش هست و از دیروز دکتر گفت کم کم بهش غذا بده غذا که دادم استفراغ نکرد سرم تراپیش رو قطع کردن ولی آنتی بیوتیک هاش هنوز ادامه داره . یعنی درمان جواب داده ؟ خطر از بین رفتن حیوون با توجه به اینکه شش روز گذشته و استفراغ نداره و اسهالشم خونی نیست وجود داره؟

  پاسخ
 12. پویا
  پویا says:

  سلام
  من یه توله ژرمن ۵۵ روزه رو ۵ روز پیش گرفتم
  از شب اولی که خریدمش اسهال داشت اما یکی دو روز خوب شد و باز اسهال گرفت
  اشتهاش عالی بود اما از دیروز ناگهانی کم اشتها شد و برای اولین بار استفراغ کرد
  امروز صبح دیدم دیشب اسهال خونی داشته و بردمش دامپزشکی و کیت گذاشتن متوجه شدن ویروس پارو داره
  بهش سرم زدن و گفتن ادامه سرم ها رو خونه بزن
  گفتن اگر تا ۵ روز دوام بیاره زنده میمونه
  تورو خدا بگید چکار کنم که شانس زنده موندنش بالا بره
  برای تولد همسرم گرفتم و حالا با این وضعیت حال روحی خودم و همسرم بهم ریخته خیلی نگرانش هستیم لطفا راهنماییم کنید هر کاری لازم باشه انجام میدم
  متاسفانه دکترش خیلی دلسوز نبود فقط میخواست زودتر از مطبش خارج بشیم تا بقیه سگ ها مریض نشن
  ممنونم از توجهتون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام. حتما و فورا به دامپزشک دیگری نیز مراجعه نمایید درمان سگ در دامپزشکی شانس زنده ماندن او را نسبت به خانه افزایش میدهد. نکته اساسی در این مسئله این است که حتما سرم ها را دقیقا سر ساعت بزنید و کوتاهی نکنید. نباید تا زمانیکه استفراغ کنترل نشده است با دادن آب و غذا استفراغ تحریک و اوضاع را وخیم ساخت. داروهای آنتی بیوتیک، ضد تهوع و در مواردی مسکن باید به سگ داده شود لذا به دامپزشک دیگری مجدد مراجعه نمایید. سن سگ شما لب مرز است و فقط در صورت نگهداری مناسب از او شانس زنده ماندن دارد. ان شالله به زودی خوب میشود. لطفا ما را نیز از حال او مطلع نمایید 🙂

   حتما قبل از گرفتن سگ او را به دامپزشکی برده و در صورت تایید سلامت آن ها را به سرپرستی بگیرید. برای بسیاری از پرورش دهندگان سگ، کم اهمیت ترین چیز سلامت و وضعیت این حیوانات است. در شرایط بسیار بدی آن ها را پرورش می دهند و هیچ مراقبتی از آن ها ندارند اما در زمان فروش قیمت های آنچنانی بر روی آن ها میگذارند. لذا کلا این حیوان را مریض به شما تحویل داده اند. اما به هر حال همینکه پیش شما آمده به معنای شانس زندگی برای اوست. موفق باشید.

   پاسخ
   • پویا
    پویا says:

    سلام مجدد
    تشکر از پاسخ شما
    به دامپزشک دیگری مراجعه کردم و داروهای بیشتر و قوی تری تجویز کردن و سرم ها رو از ١٢ ساعت که دکتر قبل تجویز کرده بود به ۴ ساعت کاهش دادن و یک سری آنتی بیوتیک قوی و آمپول و تقویتی و …. هم تجویز کردن
    متاسفانه دامپزشک اول اصلا دلسوز نبودن و به قول معروف نسخه بسیار لایتی برای توله ما نوشتند.
    متاسفانه از روز گذشته استفراغ هاش بیشتر شده و اسهالش هم داره سمت رنگ خونی میره و شدیدا بی حال شده
    برعکس دکتر قبل دکتر جدید با وجود این شرایط به ما امید دادن که حتما خوب میشه
    ما خیلی دوسش داریم و اعضای خانواده همگی به صورت شیفتی بیداریم و ٢۴ ساعته مراقبش هستیم
    لطفا دعا کنید خوب بشه 🙁
    امروز روز چهارم بیماریش هست.
    بازم ممنون از سایت خوبتون و اینکه وقت میذارید

    پاسخ
     • پویا
      پویا says:

      سلام پت مگز عزیز
      امروز روز هفتم بیماری توله ماست
      چشم هاش خیلی قرمز و ملتهب شده و بی حال تر از همیشه هست البته ظاهرا عطسه هم میکنه که احتمال میدم سرما خورده باشه
      چند روز هم هست اسهال شدید خونی داره البته ظاهرا از دیشب اسهال هاش کمتر خونی هست
      این چند روزه هر ۴ ساعت رینگر لاکتات به میزان ١٠٠ میل و ۴ ساعت بعدی دکستروز به همراه ١۶ میل دفالیت داخل سرم و آمپول های متوکلوپرامید و سفتریاکسون تزریق کردم
      لطفا بهم بگو با وجود اینکه ٧ روز خدارو شکر مقاومت کرده ولی متاسفانه علائم بهبودی مشاهده نمیشه با این شرایط دوام میاره و خوب میشه ؟
      ممنونم از کمک و راهنمایی هات

      پاسخ
      • پت مگز
       پت مگز says:

       سلام نرخ نجات یافتن توله هایی که به دامپزشکی برده میشوند حدد 68 تا 92 درصد هست که نشانه خوبی است. حدود یک هفته طول میکشد تا سگ از پاروو نجات یابد (تا ده روز بعد از بهبودی هنور ناقل هست) و اغلب ظرف چند روز اول علائم بهبود را نشان میدهند. در صورتیکه علائم بهبود مشاهده نمیکنید با دامپزشکش حتما مجددا تماس بگیرید. امیدواریم که هرچه زودتر بهتر شود شما نیز امیدتان به خدا باشد.

       پاسخ
       • پویا
        پویا says:

        سلام ممنون از توجهتون
        من هر روز و گاهی دو بار به دامپزشکی میبرمش تا مرتب چک بشه
        شکر خدا امروز سرحال تر بود و ٢۴ ساعت هم استفراغ و اسهال نداشت دکتر گفت بهش شربت Peptosyl رو بده اما ٣ ساعت بعد از خوردن این شربت یکم استفراغ داشت اما دکتر کلا گفت خدارو شکر رو به بهبودی هست. روز قبل روز وحشتناکی رو داشتیم و همه نگرانش بودیم لطفا کسانی که این کامنت رو میخونن اگر خدایی نکرده سگتون مبتلا شد در هیچ لحظه نا امید نشید و کنار سگتون باشید
        ما واقعا دیروز فکر کردیم امیدی نیست حالش خیلی خیلی بد شده بود حتی نمیتونست بایسته اما شکر خدا امروز خیلی بهتر هست حتی سعی میکرد یکم باهامون بازی کنه اما خب قدرتش رو نداشت و خیلی ضعیف شده که ان شاالله پس از بهبودی کامل دوران ریکاوریشو شروع میکنیم
        واقعا از لطف و مهربونی شما ادمین سایت پت مگز ممنونم که بهمون اطلاعات و انرژی مثبت دادین .

        پاسخ
        • پت مگز
         پت مگز says:

         چه قدر عاااالی… الهی شکر… ممنون که مارو در جریان قرار دادید. منتظر خبر بهبودی کامل توله تان هستیم. توله بسیار خوشبختی است که صاحبان خوب و مهربانی همچون شما دارد….. دقیقا همینطور است دوران این بیماری دوران سختی برای توله هست که با مراقبت از او و همراهی کردنش می‌تواند آن را سپری کند… در این راه آن ها را نباید تنها گذاشت.

         پاسخ
 13. پویا
  پویا says:

  سلام مجدد
  شما لطف داری پت مگز عزیز
  خدا رو شکر توله ما کاملا حالش خوب شده و امشب هم برانول رو از دستش خارج کردن
  دوران ریکاوریش رو خدارو شکر شروع کردیم
  فقط ۴٨ ساعته که اصلا مدفوع نداشته فقط هر ۵ – ١۵ دقیقه ادرار میکنه که امیدوارم این هم به حالت عادی برگرده
  واقعا شرایط سختی رو پشت سر گذاشتیم ولی الهی شکر به خوبی تمام شد
  خیلی خیلی خیلی از شما و دلگرمی هاتون ممنونم
  اگر برای سایت خوبتون سرور و یا هاست نیاز داشتید با بنده در تماس باشید خوشحال میشم بتونم لطف شما را به نحوی جبران کنم
  در پناه خدا شاد و سلامت باشید.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام از خبر خوب شما بسیااار خوشحال شدیم. خدارو شکر که هر چه بود به خیر و خوشی گذشت و از این به بعد روزهای خوش در کنار توله‌تان در انتظارتان خواهد بود. ان‌شالله به زودی با نگهداری‌های مناسب شما قوای جسمانی‌اش را مجدد کامل به دست می‌‎آورد. ممنون از لطف شما. همراهی شما افتخار ما هست.

   پاسخ
 14. امیر سام
  امیر سام says:

  سلام خسته نباشید
  سگ من ۴۰روزشه هاسکی و به این بیماری مبتلا شده،اقدامات و داروهها تجویز و انجام شده ولی غذا گفتن بهش ندیم. خیلی گرسنشه و همش میاد ظرف غذاشو بو میکنه،.نمیشه یه مقدار بهش غذا بدم؟و اگر میشه چه غذایی بدم.ممنون

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *