,

آشنایی با زبان بدن سگ

چندبار تا به حال آرزو کرده‌اید که سگتان می‌توانست حرف بزند و شما دقیقا می‌دانستید او به چه چیزی فکر می‌کند؟ اما او برای دادن اطلاعات درباره خودش نیازی به حرف زدن ندارد. رفتارشناسان سگ معتقدند که اگر شما یاد بگیرید زبان بدن سگ خود را بخوانید تشخیص آنچه که در ذهنش می‌گذرد کار سختی نیست.

کلید این کار نگاه کردن به کل بدن سگ است نه فقط قسمتی از آن مانند دمش.

مشاهده آنچه سگتان با صورت، بدن و دمش در هر موقعیتی انجام می‌دهد به شما این امکان را می‌دهد که بفهمید سگتان در حال حاضر چه حالتی دارد؟ آرامش، نگرانی، ترس یا تهاجم؟

وقتی به سگتان نگاه می‌کنید چه می‌بینید؟

آیا او خوشحال است؟

سگی که خوشحال است تمام بدنش نرم به نظر می‌رسد. وقتی سگ خوشحال دمش را تکان می‌دهد تمام بدنش تکان می‌خورد. گوش‌ها، تنفس و چشم‌هایش همگی آرام و نرم هستند. همه چیز بیانگر این است که “من خوبم، من سرحالم”

آیا او علاقه‌مند و برانگیخته است؟

سگی که آنچه را ژنش می‌گوید انجام می‌دهد یک سگ خوشحال است. وقتی یک سگ رتریور می‌رود چیزی را می‌آورد زبان بدنش فریاد می‌کشد “من با تمام وجود این کار را می‌کنم”. مثل زمانیکه یک تریر جانداری را بو می‌کشد یا یک اسباب‌بازی جدید را تندتند به جلو و عقب تکان می‌دهد و بردرکولی ای که از میان موانع راهش را پیدا می‌کند.

به زبان ساده سگ خوشحال می‌دود، دمش را تکان می‌دهد، پارس می‌کند، می‌خندد و به دنبال دمش می‌چرخد.

هنگامیکه فهمیدید چه چیزی سگ شما را خوشحال می‌کند، تا جاییکه می‌توانید آن فعالیت را برایش فراهم کنید.

آیا او نگران است؟

فرض کنید با سگتان برای پیاده‌روی به بیرون رفته‌اید. ناگهان سر و کله سگ دیگری پیدا می‌شود. اگر سگ شما آن سگ را نشناسد نگرانی خود را با منقبض کردن دم و تکان دادن آن به گونه‌ای که بدنش تکان نخورد به شما نشان می‌دهد.

او با این نوع از تکان دادن دم می‌گوید : ” من در حال فکر کردن هستم، من در حال ارزیابی هستم”

ممکن است در همان حالی که دمش را تکان می‌دهد آن را مستقیم بالا بیاورد که نشان دهنده افزایش هشدار است.

زمانیکه کمی عصبی شده باشد ممکن است گوش‌هایش را به سرش نزدیکتر کند و کمی تندتر نفس بکشد. یا ممکن است دهانش را ببندد تا بتواند با بو کشیدن همه چیز را کنترل کند. همچنین احتمال دارد چشمانش را بیشتر باز کند تا نور بیشتری از محیط دریافت کند.

خواندن زبان بدن سگ

آیا او ترسیده است؟

صاحبان سگ‌ها اغلب ترس را با احساس شرم یا گناه اشتباه می‌گیرند.

شما از سر کار به خانه برمی‌گردید و می‌فهمید سگتان در جای نادرستی دستشویی کرده یا کفش شما را جویده است. شما به شدت این کار او را تقبیح می‌کنید و محکم و عبوسانه با او حرف می‌زنید. او با نگه‌داشتن بدنش نزدیک زمین، انداختن گوش‌هایش به عقب و قراردادن دمش میان پاهایش واکنش نشان می‌دهد.

ترس از کسی که سگ شما نمی‌داند متفاوت به نظر می‌رسد.

ممکن است به نظر برسد شرمنده است اما او در حقیقت نگران کاری است که ممکن است شما انجام بدهید.
ترس از کسی که سگ شما نمی‌شناسد متفاوت به نظر می‌رسد. وقتی سگی می‌بیند چیزی یا کسی ناآشنا به او نزدیک می‌شود ممکن است حالتی تدافعی به خود بگیرد و نشان دهد آماده مبارزه است.

احتمالا سگتان خودش را منقبض و کشیده می‌کند تا بزرگتر از اندازه‌ای که هست به نظر برسد و دمش را نیز سفت می‌کند خیلی بالا می‌گیرد. سگ در این حالت امیدوار است تهدید رفع شود.

آیا او عصبانی است؟

نه لزوماً. اگر سگتان در نبود شما مبلمان خانه‌تان را پاره کرده کند، ممکن است فکر کنید از شما عصبانی است و این کار را عامدانه و از سر کینه با شما کرده است. اما باید بدایند اغلب سگ‌هایی که این کار را می‌کنند فقط از تنهایی می‌ترسند. این علامت اضطراب جدایی است. برخی دیگر از سگ‌ها هم این کار را به خاطر کمبود توجه یا نداشتن فعالیت کافی انجام می‌دهند. برای حل این مسئله با یک دامپزشک یا مربی سگ صحبت نمایید.

آیا او درد دارد؟

گریه یکی دیگر از مواردی است که اغلب اشتباه تعبیر می‌شود. بسیاری از صاحبان سگ‌ها فکر می‌کنند زمانیکه سگ ناله می‌کند می‌خواهد درد خود را به آن‌ها نشان دهد در حالیکه در حقیقت گاهی این ناله فقط برای این است که شما از پای کامپیوترتان بلند شوید و به آن‌ها توجه نشان دهید.

همچنین این ناله‌ها ممکن است از سر ترس و اضطرابشان باشد. اگر سگتان ناله می‌کند او را کاملا بررسی کنید تا مطمئن شوید درد ندارد. اگر به او. توجه نشان دادید و او همچنان ناله می‌کند حتما با دامپزشک خود تماس بگیرید.

زبان بدن سگ

زمان گذاشتن برای یادگیری زبان بدن سگ تان باعث می‌شود از داشتن حیوان خانگی‌تان بسیار بیشتر لذت ببرید و سگی راضی و آرامی داشته باشید.

کلید یک رابطه عالی با حیوان خانگی‌تان این است که در هر زمان بفهمید حیوان خانگی‌تان به شما چه می‌گوید.

4 پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام معمولا سگ ها با نگاه کردن به شما یا اشاره کردن به سمت ظرف غذایشان شما را از گرسنگیشان مطلع میکنند اما این لزوما به این معنی نیست که باید به او غذا بدهید. برخی سگ ها دوست دارند همیشه در حال خوردن باشند. لذا بهترین کار این است که با توجه به وزن سگتان و با مشورت دامپزشک میزان غذایی که در روز باید دریافت کند را تعیین کنید و همان مقدار را به او بدهید. در نظر داشته باشید یکی از مشخصه های خوب برای اینکه ببینید میزان غذای سگتان برای او کافیست این است که قادر باشید دنده های او را لمس کنید اما دنده ها نباید دیده شود.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *