,

آشنایی با نژاد مالتی‌پو : سگ‌هایی که سازگاری در خونشان است

نژاد مالتی‌پو

نژاد مالتی‌پو (Maltipoo) نژاد خالص نیست، بلکه ترکیبی است از نژادهای مالتیز (Maltese) و پودل (Poodle). مالتی‌پوها ذاتاً سرگرم‌کننده، مهربان، فعال و جذابند و با هر محیط و خانواده‌ای سازگار می‌شود: چه در آپارتمان زندگی کند، چه در خانۀ ویلایی، چه با خانواده‌ای که کودک دارند، چه آن‌هایی که ندارند و نیز با مردان و زنانی که تنها زندگی می‌کنند.

نگاهی مختصر به سگ‌های نژاد مالتی‌پو

گروه نژادی: از نژادهای مختلط (Hybrid)

قد: 20 تا 36 سانتی‌متر.

وزن: 2 تا 13 کیلوگرم.

طول عمر: 10 تا 13 سال.

مالتی‌پوها ترکیبی از نژادهای مالتیز و پودل عروسکی/ مینیاتوری هستند. آن‌ها درست مثل پدر و مادرشان مهربان و خونگرم‌اند. همدم فوق‌العاده‌ای برای کسانی‌هستند که بچه‌هایشان بزرگ شده و رفته‌اند، و همچنین سگ‌های بسیار خوبی برای کارهای درمانی‌اند.

 نژادهایی که به سبب ترکیب دو نژاد شناخته شده به وجود می‌آیند (Cross Breed)، مانند مالتی‌پوها، معمولاً از پیش برنامه‌ریزی شده است که ویژگی‌های خاصی را دارا باشند. این نگاه به نژاد در سگ‌هایی که نتیجۀ جفتگیری اتفاقی دو سگ از نژاد مختلف هستند (mixed Breed) وجود ندارد. از آنجایی که هم نژاد پودل و هم مالتیز ریزش مو ندارند، کسانی که نژاد مالتی‌پو را به وجود آورند می‌خواستند سگی داشته باشند که حساسیت ایجاد نکند و هایپوآلرژنیک (Hypoallergenic) باشد. بنابراین اگر در بدن شما حساسیت به چیزی وجود دارد، بهتر است قبل از آوردن حیوان خانگی راجع به حساسیت به حیوانات تحقیق کنید.

پوست همۀ سگ‌ها شوره (Daner)، یعنی پوست‌های مرده‌ای که از تن سگ جدا می‌شود، دارد و این شوره ممکن است برای افراد آلرژی‌زا باشد. همچنین آلرژی ممکن است به مرور زمان ایجاد شود. ممکن است آلرژی شما وقتی برای اولین بار سگی را می‌بینید بروز پیدا نکند، اما وقتی چند روز یا چند هفته و یا حتی چند ماه با او زندگی کردید، آلرژی خود را نشان دهد. بنابراین اگر می‌خواهید سگی از نژاد مالتی‌پو داشته باشید، پیش از آوردن سگ، مدت زمان زیادی را با مالتی‌پوهای متعدد و متفاوت بگذرانید تا ببینید که بدنتان چه واکنشی نشان می‌دهد. اگر به این نتیجه رسیدید که مالتی‌پو نژاد مناسبی برای شماست، آن وقت می‌بینید که چه قدر از زندگی‌اش لذت می‌برد، چه قدر فعال و بازیگوش است و می‌تواند روز شما را با پیاده‌روی، بازی و مسابقه پر کند.

مالتی‌پو نژاد مناسبی برای کسانی است که بار اولشان است سگ دارند یا از سگ‌ها می‌ترسند. آن‌ها سریع و آسان تربیت می‌شوند. همچنین رابطۀ خوبی با بزرگ‌تر و بچه‌هایی که از آب و گل درآمدند و می‌توانند سگ‌ها را مدیریت کنند برقرار کنند. آن‌ها از بغل‌های طولانی لذت می‌برند و نسبت به خواسته‌ها و نیازهای صاحبانشان حساسند.

سگ‌های نژاد مالتی‌پو با همه مدل خانه‌ای هماهنگ می‌شوند، چه یک آپارتمان کوچک باشد، چه یک خانۀ بزرگ ویلایی. مهم نیست خانه‌شان چه شکلی باشد، آن‌ها از بودن در کنار صاحبانشان لذت می‌برند و باید در کنار آن‌ها، داخل خانه، زندگی کنند. جای آن‌ها در حیاط یا پناهگاه نیست. آن‌ها نمی‌توانند مدت زمان‌های طولانی تنها بمانند و برای خانواده‌هایی که بیشتر روز را در خانه نیستند مناسب نیستند. علاوه بر همۀ این‌ها، آن‌ها حواسشان به همه جا هست و با پارس کردن می‌خواهند شما را از همه چیز باخبر کنند و این شمایید که باید با تلاش مدام و مستمر به آن‌ها بیاموزید که اجازه دارند برای چه مواردی پارس کنند.

مالتو‌پوها بازیگوش، زیبا و بانمکند و برای کسانی که بتوانند نیاز آن‌ها به آغوش و نوازش را برطرف کنند و با آن‌ها ارتباط دوستانه برقرار کنند بهترین حیوان خانگی‌اند.

چند نکتۀ مهم دربارۀ سگ‌های نژاد مالتی‌پو

 • نژاد مالتی‌پو نتیجۀ ترکیب دو نژاد شناخته شدۀ مالتیز و پودل مینیاتوری یا عروسکی است.
 • مالتی‌پوها فعال و پرانرژی‌اند و به فعالیت روزانه، مثل پیداه‌روی یا بازی در حیاط یا بازی آوردن توپ، احتیاج دارند.
 • ریزش موی سگ‌های نژاد مالتی‌پو کم است. برای همین برای کسانی که به آلرژی مبتلا هستند مناسبند، ولی یادتان باشد که آن‌ها واقعا ضد حساسیت نیستند. همۀ سگ‌ها شوره و بزاق دهان دارند که آلرژی‌زاست. فقط یک راه وجود دارد که بفهمید مالتی‌پو نژاد مناسبی است برای شما یا نه: اینکه پیش از آوردن سگ مدت زمان زیادی را با او بگذرانید.
 • ممکن است پارس کردن تبدیل به محبوب‌ترین سرگرمی آن‌ها شود. آن‌ها سگ‌های مراقب خیلی خوبی هستند و با کوچکترین صدا یا نشانه‌ای پارس می‌کنند تا شما را باخبر کنند. برای همین انتخاب خوبی برای کسانی که به صدا حساسند یا نباید در خانه‌شان صدا باشند نیستند.
 • آن‌ها هر روز باید برس کشیده شوند و هر ماه حمام شوند تا موهایشان بدون گره و تمیز باشد. همچنین می‌توانید در فاصلۀ بین دو حمام موهایش را با حولۀ نم‌دار یا شامپوهای خشک تمیز کنید.
 • مالتی‌پوها مهربانند ورابطۀ خوبی با بچه‌ها دارند، اما چون خیلی ظربف و کوچکند زود آسیب می‌بینند. برای همین برای خانواده‌هایی مناسبند که بچه‌های بزرگتر از شش سال دارند که می‌توانند از او مراقبت کنند.
 • آن‌ها معمولاً با سگ‌ها و حیوانات خانگی دیگر به‌خوبی کنار می‌آیند.
 • سگ‌های نژاد مالتی‌پو باهوشند و راحت تربیت می‌شوند.
 • سگ‌های نژاد مالتی‌پو در آپارتمان و خانۀ ویلایی، هردو، راحتند، ولی انرژی زیادی دارند که باید به‌درستی تخلیه شود.
 • مالتی‌پوها سگ‌های همراهند و اگر مدام تنها گذاشته شوند ممکن است از اضطراب جدایی (Separation anxiety) رنج ببرند.
 • برای اینکه سگ سالم و شادی باشید، سگتان را از توله‌کش‌ها نخرید. سعی کنید سگتان را از پرورش‌دهنده‌هایی بگیرید که سلامت سگ‌ها برایشان مهم است و با آن‌ها رفتار خوبی دارند.

تاریخچۀ سگ‌های نژاد مالتی‌پو

نژاد مالتیو را به وجود آورند تا سگ‌ کوچک همراهی باشد برای آن‌هایی که آلرژی دارند. بر سر اینکه این سگ‌ها واقعاً هایپوآلرژنیک هستند یا نه، بحث است. هر سگی از نظر میزان آلرژی‌ای که ایجاد می‌کند با سگ دیگر متفاوت است. با این حال مالتی‌پو یک توپ پشمی دوست‌داشتنی است که محبوبیتش روز‌به‌روز بیشتر می‌شود.

آن‌ها از احساسات صاحبانشان لذت می‌برند و از مشهورترین نژادهای طراحی‌شده به شمار می‌روند. بیشتر مالتی‌پوها نتیجۀ جفتگیری پودل و مالتیز هستند، اما بعضی مردم از جفتگیری مالتی‌پو با مالتی‌پو توله می‌گیرند. در هر صورت مالتی‌پو یک نژاد اصیل نیست، اما طرفداران بسیاری دارد.

اندازۀ سگ‌های نژاد مالتی‌پو

سایز مالتی‌پوها متفاوت است و بسته به اینکه تولۀ پودل مینیاتوری باشد یا پودل عروسکی سایز او کوچک یا بزرگ می‌شود. معمولاً قد مالتی‌پو بین 20 تا 36 سانتی‌متر و وزن‌ها بین 2 تا 9 کیلوگرم است.

ویژگی‌های شخصیتی سگ‌های نژاد مالتی‌پو

مالتی‌پوها باهوش، احساساتی و بازیگوشند و هر کسی را که ببینند، خیلی زود، با او دوست می‌شوند. آن‌ها مهربان و فداکارند و دوست دارند تمام روز را روی پاهای صاحبان خود بگذرانند یا کنار آن‌ها راه بروند. آن‌ها فعال و چابک هم هستند و از بازی هم، به همان اندازۀ بغل‌های طولانی، لذت می‌برند. حواسشان به همه جا هست و شما را از همه چیز خبردار می‌کنند، اما انتظار نداشته باشید که از شما حمایت و مراقبت کنند.

مثل همۀ سگ‌های دیگر، مالتی‌پوها هم باید از تولگی اجتماعی شوند. یعنی افراد مختلف را ببینید و صداها و بوها و رنگ‌های مختلف را تجربه کنند. سگی که در تولگی درست اجتماعی شود، در بزرگسالی خوش‌رفتار خواهد بود و شما را اذیت نخواهد کرد.

بیماری‌های رایج در سگ‌های نژاد مالتی‌پو

سگ‌ها نژاد مالتی‌پو عموماً سالمند، اما مثل هر نژاد دیگری در این نژاد هم بعضی بیماری‌ها شایع‌تر است. معنی این حرف این نیست که همۀ سگ‌ها به همۀ این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند. آگاهی داشتن راجع به بیماری‌ها می‌تواند به ما کمک کند که از سگمان بهتر مراقبت کنیم. اگر می‌خواهید سگ بخرید، او را از پرورش‌دهنده‌ای بگیرید که از سگ‌هایش خوب مراقبت کند و مطمئن باشید که سگ‌هایش سالمند.

اگر می‌خواهید سگی از نژاد مالتی‌پو داشته باشید، راجع به بیماری‌های نژادهای مالتیز و پودل تحقیق کنید. برای اینکه یک سگ مالتیز سالم باشد، باید پدر و مادرش، هردو، سالم باشند. بخصوص اگر می‌توانید از سلامت زانوها و چشم‌هایشان مطمئن شوید.

سندروم لرزش سگ‌های سفید (White Dog Shaker Syndrome):

این ناهنجاری عموما سگ‌های سفید را درگیر می‌کند. عدم تعادل، حرکت سریع چشم و لرزش سراسر بدن از علائم این بیماری است. دوره‌های لرزش از شش ماهگی تا سه سالگی ظاهر می‌شود و عموماً وقتی بروز می‌کند که سگ هیجان‌زده یا مضطرب شود. این بیماری درد ندارد و بر خلق‌وخوی سگ اثر نمی‌گذارد. اگر شک کردید که مالتیزتان به این سندروم مبتلاست، دربارۀ راه‌های درمان با دامپزشک مشورت کنید.

صرع (Epilepsy):

سبب تشنج در سگ می‌شود. این بیماری ممکن است ارثی باشد یا دلیل ناشناخته‌ای داشته باشد. به هر حال با دارو کنترل می‌شود، اما درمان قطعی ندارد. سگی که به صرع مبتلا است اگر تحت نظر دامپزشک باشد و داروی مناسب دریافت کند، با مدیریت مناسب صاحبش می‌تواند زندگی سالم و شادی داشته باشد.

دررفتگی کشکک (patellar luxation):

در رفتگی کشکک یا لغزش پنهان (slipped stifles) بیماری‌ای رایج در سگ‌های کوچک است. مفصل ران سه قسمت دارد: استخوان ران (thigh bone)، کاسۀ زانو (Knee cap) و درشت‌نِی (calf). در بیماری دررفتگی کشکک این سه قسمت درست کنار هم قرار نمی‌گیرند. این امر موجب لنگی پا یا راه رفتن غیر طبیعی سگ می‌شود. این بیماری مادرزادی است، ولی غیر طبیعی بودن زانو خودش را مدتی بعد از تولد سگ نشان می‌دهد. ساییدگی ناشی از دررفتگی کشکک ممکن است منجر به آرتریت (arthritis) یا بیماری مفصلی پیشرونده (degenerative joint disease) شود. دررفتگی کشکک 4 درجه دارد، درجۀ یک که در آن گاهی مفصل دچار دررفتگی موفقت می‌شود تا درجۀ چهار که در آن چرخش درشت‌نی اینقدر زیاد است که با دست نمی‌توان آن را جا انداخت. در این مرحله ظاهر پای سگ هم کج می‌شود و درمان آن نیاز به عمل جراحی دارد.

شانت پورتوسیستمیک کبدی (Portosystemic liver shunt):

این بیماری کلیوی زمانی اتفاق می‌افتد که یک رگ خونی موجب می‌شود خون کبد را دور بزند و در نتیجه تصفیه نشود. از آنجا که کبد مسئول سم‌زدایی و کنترل متابولیسم مواد غذایی و دفع داروهاست، این جریان غیرطبیعی خون سبب بروز بیمازی‌های متعدد در سگ می‌شود. از نشانه‌های این اختلال به این موارد می‌توان اشاره کرد: کمی تعادل، رفتارهای عصبی غیرعادی، بی‌اشتهایی، هیپوگلیسمی (قند خون پایین)، مشکلات متناوب دستگاه گوارش، مشکلات دستگاه ادراری، پس زدن دارو، اختلال رشد. این نشانه‌ها معمولا پیش از سن دو سالگی ظاهر می‌شوند و راه‌های درمان این بیماری هم رعایت رژیم غذایی و جراحی ترمیمی است.

آتروفی پیشروندۀ شبکیه (Progressive Retinal Atrophy):

از بیماری‌های پیشرونده‌ایست که شبکیۀ چشم را درگیر می‌کند. در این بیماری شبکیه، به مرور زمان، از بین می‌رود و در نهایت، به سبب از بین رفتن سلول‌هایی که نور را دریافت می‌کنند، حیوان کور می‌شود. معمولاً چند سال بعد از دچار شدن سگ به این بیماری علائمش آشکار می‌شود. خوشبختانه، سگ‌ها، تا زمانی که محیطشان تغییر نکند، می‌توانند با استفاده از دیگر حواسشان به زندگی طبیعی ادامه دهند و شاد و سرحال باشند. بنابراین اگر سگتان نابیناست مدام جای وسایل خانه را تغییر ندهید تا او با محیط غریبه نباشد و در آن  راحت زندگی کند. پرورش‌دهنده‌های باوجدان و قابل اعتماد هر ساله سگشان را برای معاینه نزد دامپزشک می‌برند و اگر سگی به این بیماری مبتلا باشد، اجازه نمی‌دهند جفت‌گیری کند.

بیماری لگ پرتس (Legg-Perthes):

این بیماری هم مفصل ران را درگیر می‌کند. لگ پرتس در بسیاری از نژاد‌های عروسکی دیده می‌شود. در این بیماری، خون‌رسانی به استخوان ران مختل می‌شود و در نتیجه سر استخوان، جایی که استخوان ران به لگن وصل می‌شود، تجزیه و تخریب می‌شود. معمولا اولین نشانه‌های این بیماری، شامل ضعف و سستی عضله و لنگی پا، در 4 تا 6 ماهگی توله ظاهر می‌شود. برای درمان، لازم است که دامپزشک ماهر قسمت آسیب‌دیدۀ سر استخوان ران را جدا کند تا دیگر به لگن متصل نباشد. محل التیام زخم ناشی از جراحی، مفصل کاذب ایجاد می‌کند و درد در توله از بین می‌رود. معمولاً بعد از عمل جراحی سگ بهبود می‌یابد و فقط گاهی، با تغییر آب و هوا، ممکن است دچار کمی لنگی شود.

مراقبت و نگهداری از سگ‌های نژاد مالتی‌پو

مالتی‌پوها آدم‌ها را دوست دارند و باید در خانه و در کنار صاحبانشان زندگی کنند. آن‌ها در حیاط و پناهگاه دوام نمی‌آورند. آن‌ها اگر فعالیت و ورزش روزانه داشته باشند، با پارس‌های الکی صاحبانشان را اذیت نمی‌کنند. آن‌ها باهوشند و به‌خوبی تربیت‌ می‌شوند. برای تربیت آن‌ها از تکنیک‌های تقویت مثبت، مانند دادن جایزه، بازی، جملات تشویقی استفاده کنید و تأثیرش را فوراً ببینید.

سگ‌های نژاد مالتی‌پو فعالند و برای سلامتی، شادی و نداشتن مشکلات رفتاری به ورزش و فعالیت روزانه احتیاج دارند. شاید باورتان نشود که تخلیه نشدن انرژی، مالتی‌پوهای کوچک وقتی حوصله‌شان سر می‌روند، به چه سگ‌های خرابکاری بدل می‌شوند. کاری کنید که هر روز ده تا پانزده دقیقه فعالیت داشته باشد، مثلا پیاده‌روی کند یا در حیاط بازی کند یا توپش را برای شما بیاورد. مالتی‌پوها اگر به چیزی یا کسی مشکوک شوند، مممکن است خیلی پرسروصدا شوند و مدام پارس کنند. برای همین قبل از آوردن مالتی‌پو روش تربیت او را بیاموزید تا بدانید که باید با او چطور رفتار کنید، مخصوصاً اگر در آپارتمانی زندگی می‌کنید که همسایگانتان به سر و صدا حساسند.

تغذیۀ سگ‌های نژاد مالتی‌پو

روزانه پنج هشتم تا یک و نیم پیمانه غذای خشک که بهتر است در دو وعده داده شود.

اینکه یک سگ بالغ چه قدر غذا بخورد به چیزهای زیادی بستگی دارد، مثل: سن، متابولیسم، اندازه و میزان فعالیتش. هر سگی نیازها و شرایط خاص خودش را دارد. آنچه مشخص است اینکه سگی که فعالیت بیشتری داشته باشد غذای بیشتری می‌خورد. کیفیت غذایی هم که سگ می‌خورد مهم است. خوردن زیاد از غذای باکیفیت هم سگ را چاق می‌کند.

برای حفظ هیکل مناسب مالتی‌پو، بهتر است در دو وعده به او غذا دهید و نگذارید ظرف غذا را همیشه در دسترس او باشد. برای اینکه بفهمید سگ شما اضافه وزن دارد یا نه از بالا به او نگاه کنید. باید بتوانید دور کمرش را ببینید. سپس دستتان را، با انگشتان جدا از هم، به پشتش، از بالا تا پایین ستون فقرات، بکشید. اگر دنده‌هایش را نمی‌بینید، اما آن‌ها را، بدون اینکه انگشتانتان را فشار دهید، حس می‌کنید، وزن سگ شما نرمال است. اگر برای حس کردن دنده‌ها باید انگشتانتان را فشار دهید، سگ شما چاق است و به فعالیت و ورزش بیشتر و غذای کمتر احتیاج دارد. اگر دنده‌های او را می‌بینید، کمبود وزن دارد.

موها و بهداشت سگ‌های نژاد مالتی‌پو

ریزش موهای نرم و پشم‌مانند سگ‌های نژاد مالتیز و مقدار پوست‌های مرده‌ای که از تنشان می‌ریزد کم است. درازی موهایشان متوسط یا بلند است و از موج‌دار تا فر کامل ممکن است باشد. رنگ موهایشان هم خیلی متنوع است، اما موی بیشتر مالتیزها کرم، سفید، یا نقره‌ایست. موهایشان هر روز باید شانه شود تا تمیز و بدون گره باقی بماند. موهای تن اغلب مالتیزها کافی است که سالی یک یا دو بار کوتاه شود تا مرتب باشد، اما معمولاً لازم است موهای سرشان هر ماه مرتب شود. ماهی یک بار حمام نیاز دارند تا موهایشان تمیز  و نرم باشد و موهای اطراف چشمشان باید کوتاه نگه داشته شود تا خوب و مرتب به چشم بیاید. گوش‌هایشان نیز باید تمیز شود تا خاک، رطوبت و آشغال در آن نماند.

دندان‌های سگ مالتی‌پوی خو را دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید تا تمام باکتری و جرمی که روی آن‌ها تشکیل شده است پاک شود. البته بهتر است که این شستشو هر روز انجام شود. یک یا دو بار در ماه ناخن‌های سگتان را کوتاه کنید. زمانی که صدای برخورد ناخن‌ها را با زمین می‌شنوید یعنی زمان کوتاه کردنشان رسیده است. کوتاه بودن ناخن‌ها هم برای سلامت پاهایشان لازم است و هم جلوی خراب شدن فرش‌ها یا پارچه‌های مبل را می‌گیرد.

شانه کردن سگتان را از زمان تولگی‌اش آغاز کنید تا به این کار عادت کند. پنجه‌هایش را مرتب معاینه کنید تا زخم، ورم و قرمزی و… نداشته باشد. داخل دهان و گوشش را نیز، به همین شکل، معاینه کنید. شانه زدن و معاینه کردن سگتان باید برای او خوشایند باشد و با جایزه و تشویق همراه باشد تا هم او راحت باشد و هم شما. خوب است که عادتش بدهید که زمان شانه کشیدن روی زمین دراز بکشد. این کار سبب می‌شود که زمان مراجعه به دامپزشک، در بزرگسالی، معاینه کردن سگتان راحت باشد.

رابطۀ سگ‌های نژاد مالتی‌پو با کودکان و حیوانات دیگر

مالتی‌پوها سگ‌هایی اجتماعی هستند و با بچه‌ها کنار می‌آیند. مالتی‌پوهای کوچک مناسب خانواده‌هایی که بچۀ کوچکتر از 6 سال دارند نیستند، چون خیلی آسیب‌پذیرند. باید به بچه‌ها آموزش دهید که چطور با سگ رفتار کنند، چطور او را نوازش کنند. همیشه باید بر رابطۀ سگ‌ها و بچه‌ها نظارت کنید تا بچه‌ها گوش یا دم سگ را نکشند یا او را گاز نگیرند. به بچه‌ها بیاموزید که هنگام غذا خوردن یا خوابیدن سگ به او نزدیک نشوند یا سعی نکنند که غذای او را بگیرند. هیچ سگی را، هر چه قدر تربیت‌شده و مهربان باشد، با بچه‌ها تنها نگذارید. مالتی‌پوها معمولاً با سگ‌ها و حیوانات خانگی دیگر کنار می‌آیند، چه با آن‌ها بزرگ شده باشند، چه نشده باشند.


توضیحات

Watchdog:

سگ‌ مراقب با سگ نگهبان فرق می‌کند. سگ‌های مراقب جثه‌های کوچک‌تری دارند. آن‌ها به‌خوبی حواسشان به اطراف هست، و به‌موقع به صاحبشان فقط هشدار می‌دهند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *