,

آماده سازی سگ برای ورود نوزاد جدیدتان

آماده سازی سگ برای ورود نوزاد

سازگاری و الفت سگ‌ها با ما بسیار زیاد است، بنابراین وقتی اتفاقی به مهمی بارداری برای خانواده‌ای که در آن زندگی می‌کنند پیش بیاید، آنها می‌توانند حس کنند که اتفاقی در حال رخ دادن است. اما این حس کردن به این معنی نیست که می‌توانند آن را درک نیز بکنند. به منظور آماده سازی سگ برای ورود نوزاد جدیدتان، می‌توانید از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

بر روی نشان دادن نقش رهبری خود تمرکز کنید.

نه ماه زمان، برای شما و سگتان کافی است تا بر روی موضوعات مهم کار کنید، عادت‌های غلط و ناخواسته را برطرف کنید و خود را به عنوان رهبری ثابت قدم به سگ خود بشناسانید. اگر ضروری است، برای این کار یک متخصص حرفه‌ای استخدام کنید. وقتی نوزاد شما به دنیا بیاید و سگ شما آرام باشد و رفتار درستی از خود نشان دهد، شما به خاطر زمانیکه برای آماده کردن سگتان گذاشتید، خود را تحسین خواهید کرد.

حواستان به میزان انرژی خود باشد.

بارداری بر روی جو خانۀ شما تأثیر می‌گذارد. شما گاهی احساس هیجان می‌کنید، گاهی احساس عصبانیت و گاهی هم احساس نگرانی. حواستان باشد که سگ شما آینه‌ی احساسات و رفتار شماست و آنها را منعکس می‌کند.

جهت آماده سازی سگ برای ورود نوزاد ، بوی نوزاد خود را به سگتان بشناسانید.

قبل از اینکه نوزاد خود را به خانه بیاورید از بیمارستان یکی از وسیله‌های نوزاد، مثل لباس یا پیشبندی که بوی بدنش را می‌دهد، برای سگتان ببرید. در این تمرین بسیار مهم است که برای سگ خود محدودیت‌ها و مرزهای دقیقی را تعیین کنید. شرایطی را مهیا کنید تا سگتان با فاصله لباس بچه‌ای را که در دست شماست بو بکشد. در واقع با انجام این کار، شما به سگ خود می‌گویید که این لباس متعلق به شماست، و اکنون به او اجازه داده‌اید که آن را از نزدیک بو بکشد. با انتقال این مفهوم به سگ که:” این بوی جدید که استشمام می‌کنی متعلق به من است و تو باید وقتی در اطراف آن می‌آیی نیز از قوانین من پیروی کنی” به سگتان آموزش می‌دهید که کودک شما حریم مشخصی دارد و او باید این حریم را رعایت کند.

در اطراف مکانی که نوزادتان در آن قرار دارد، مرزها را مشخص کنید.

به شما پیشنهاد می‌دهیم ابتدا ورود سگ خود را به محل قرار گرفتن نوزادتان محدود کنید. سگ خود را شرطی کنید تا متوجه شود یک مرز نامرئی در اطراف آنجا قرار دارد که او بدون اجازۀ شما نمی‌تواند از آن عبور کند. سرانجام، شما می‌توانید به سگ خود اجازه دهید که در اطراف بگردد و وسایل مختلف موجود در آن را با نظارت شما بو بکشد. سپس هر زمان لازم بود او را از محل خارج کنید. این کار را قبل از رسیدن نوزادتان چندبار تکرار کنید. این کار باعث می‌شود سگ شما بفهمد این اتاق متعلق به رهبر و مربی اوست و باید در تمام مواقع قوانین مربوط به آن را رعایت کند.

 در زمان معرفی، همه چیز را تحت نظر داشته باشید.

کارتان را با یک پیاده‌روی طولانی با سگتان آغاز کنید. با این کار انرژی سگ خود را تخلیه کنید. قبل از برگشت به داخل خانه، در مقابل ورودی خانه خود صبر کنید، سگ شما باید قبل از ورود به خانه حالتی آرام و مطیع داشته باشد. به محض ورودتان به خانه، سگ شما فورا متوجه می‌شود که یک بوی جدید در خانه وجود دارد.

اگر شما قبلا این بو را به او معرفی کرده باشید، تا حدودی برایش آشنا به نظر میاید. پدر یا مادری که بچه را در آغوش دارد باید در آرامش باشد. سگ باید اجازه داشته باشد که نوزاد را بو کند اما با فاصله و حفظ حریم نوزاد. در طول اولین دیدار، نوزاد خود را زیاد به سگ نزدیک نکنید. سرانجام، سگ می‌تواند اجازه داشته باشد که به نوزاد نزدیک و نزدیکتر شود. با انجام این مراحل، شما به سگتان آموزش می‌دهید به نوزاد شما به عنوان یکی از رهبرهای خود احترام بگذارد.

به کودک خود آموزش دهید.

وقتی کودک شما به سن اکتشاف و کنجکاوی رسید، بسیار مهم است که شما روی همه‌ی ارتباطات بین او و سگتان نظارت داشته باشید. این سن فرصت خوبی است که به کودک خود آموزش دهید سگتان را اذیت و آزار نکند مثلا دم او را نکشد. به علت درک کم نوزاد از شرایط، آموزش حفظ حریم‌ها به صورت متقابل نمی‌تواند زود آغاز شود . بسیاری از کودکان، به صورت ناخواسته رابطه‌ی صلح‌آمیز بین خود و سگ خانه را خراب می‌کنند و او را خشمگین می‌سازند. دلیل این اتفاق عدم نظارت و آموزش درست پدر و مادر کودک است.

سگ خود را فراموش نکنید.

سگ‌ها برای اینکه احساس کنند مهم هستند، به اسباب‌بازی یا توجه مخصوص نیاز ندارند. کافیست شما همان برنامۀ همیشگی او را حفظ کنید و پیاده روی روزانۀ او را در نظر داشته باشید. این کار به سگ شما کمک می‌کند که احساس امنیت کند و درباره‌ی حضور فرد جدید در خانه احساس خوبی داشته باشد.

مسئله نژاد نیست.

تصور نکنید که نژاد سگ می‌تواند به تنهایی یک فاکتور تاثیرگذار در ایجاد یا عدم ایجاد مشکلات باشد. مطمئن باشید همانطور که سگی از نژاد پیت بول و یا روتوایلر، ممکن است فرزند شما را گاز بگیرد، سگ‌هایی از خانواده‌ی لابرادورها یا چاو‌چاوها و یا نژادهای ناخالص نیز می‌توانند به فرزند شما آسیب بزنند. حتی یک کودک در ایالت ردآیلند در ایسلند، توسط یک سگ بامزه و کوچک از نژاد پامرانین، کشته شد. چرا این اتفاق افتاد؟ به خاطر درست ایفا نشدن نقش رهبری والدین. با خود روراست باشید. آیا می‌توانید سگ خود را در تمام شرایط به خوبی کنترل کنید؟

امنیت فرزند شما اولویت دارد.

اگر بعد از کمک گرفتن از یک متخصص و کارکردن بر روی خود و سگتان، همچنان از امنیت فرزند خود به خاطر وجود سگ مطمئن نیستید، سگ خود را به خانه‌ی دیگری بفرستید تا از او نگهداری شود تا از سلامت حیوان خانگی و  فرزند خود حفاظت کنید. درهرحال این مرحله‌ای است که نهایتا ممکن است لازم شود.

 

 

4 پاسخ
  1. علیرضا
    علیرضا says:

    سلام من سگم یک تکه شلنگ به اندازه ۲سانتی متر خورده، آیا نیاز هست به دامپزشک مراجعه کنم یا دفع میشه؟

    پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *