, ,

آموزش استفاده از جعبه خاک به خوکچه هندی

آموزش استفاده از جعبه خاک به خوکچه هندی

آیا تا به حال تلاش کرده‌اید که برای حفظ تمیزی قفس، آموزش استفاده از جعبه خاک به خوکچه هندی تان بدهید؟ افرادی که این کار را انجام داده‌اند می‌دانند که این آموزش نیازمند زمان است. جونده‌ها مانند سگ‌ها یا گربه‌ها نیستند. آن‌ها حتی در هنگام خواب، خوردن، استراحت و وقتی وایساده اند نیز دستشویی می‌کنند. آن‌ها برای جلب توجه شما برای اعلام نیاز به دستشویی پارس یا خرخر نمی‌کنند. سگ‌ها پارس می‌کنند تا بتوانند از خانه خارج شوند و شما متوجه می‌شوید که به دستشویی نیاز دارند. حیواناتی که می‌توانند تا حدودی با انسان‌ها ارتباط برقرار کنند، درک مفاهیم در رابطه حیوان خانگی با صاحبش را بسیار راحت‌تر می‌کنند. خوکچه هندی‌ها پد آموزش دستشویی ندارند در نتیجه این موضوع نیز این آموزش را دشوارتر می‌کند.

بیشتر حیوانات مکان امنی برای خود دارند که در آن‌جا می‌خورند، می‌خوابند یا کارهای دیگری می‌کنند. وقتی که ما انسان‌ها به بیرون می‌رویم و نیاز به توالت پیدا می‌کنیم، قطعا برایمان راحت‌تر است که به خانه برگردیم و از توالت منزلمان استفاده کنیم. دقیقا یک همچین چیزی در مورد حیوانات نیز صادق است. خوکچه هندی ‌ها یا سایر حیوانات معمولا یک مکان همیشگی را برای ستشویی و غذا خوردن انتخاب می‌کنند. آموزش استفاده از جعبه خاک به خوکچه هندی ممکن است اما نیاز به زمان، پشتکار و درک دارد. همه چیز بستگی به این دارد که خوکچه هندی شما چه قدر سریع تذکرات شما را متوجه شود. حیوانات کوچک نیاز به زمان بیشتری برای سازگاری پیدا کردن با محیط و صاحبشان دارند. زمانیکه در طبیعت هستند به مناطق مختلف می‌روند اما سعی می‌کنند تا جاییکه ممکن است در یک مکان ثابت بمانند. در کل تغییرات برای هیچ کس راحت نیست چه انسان باشد چه حیوان.

خوکچه هندی‌ها در طبیعت تقریبا هیچ دفاعی از خودشان ندارند. اگر آن‌ها را بترسانید آن‌ها سر جایشان خشک می‌شوند و برای نجات جانشان دعا می‌کنند. آنها مبارزه نمی‌کنند و هیچ گاه با آن حدود بیست دندانشان خونریزی به پا نمی‌کنند. به خاطر ناتوانیشان در فرار از حیوانات شکارچی، منابع محدودی برای بقا دارند. خوکچه هندی‌ها اغلب کارهای خود را در تاریکی انجام می‌دهند برای همین معمولا د رمناطقی دستشویی میکنند که شکارچیان نتوانند آن‌ها را دنبال کنند.آن‌ها به راحتی می‌ترسند و احساس تهدید می‌کنند، اما همچنان دوست دارند که به اطراف بدوند و بازی کنند. خوکچه هندی‌هایی که خانگی هستند در حفظ جانشان در حیات‌وحش شانس بسیار کمتری دارند اما همچنان غریزۀ بقا را در خود حفظ کرده‌اند، مهم نیست چه قدر کوچک هستند یا در کجا قرار دارند.

به طور کلی خوکچه هندی‌ها، بسیار آسیب پذیر هستنند. آن‌ها بسیار مراقب هستند که کجا ادرار کنند، چراکه نمی‌خواهند شکارچیان از روی بوی ادرار آنها تشخیص بدهد که کجا هستند.  ادرار خوکچه هندی‌ها به منزلۀ راهی برای برقراری ارتباطشان با هم نیز هست آن‌ها از روی بوی ادرار متوجه می‌شوند محل ادرار از نظر خوکچه هندی دیگری نیز امن بوده است. با این حال در ذهنشان همیشه هست که در مکان‌های تاریک امنیت بیشتری دارند. آن‌ها فکر می‌کنند در تاریکی احتمال کمتری وجود دارد که حیوان شکارچی گیرشان بیندازد. یکی از راه‌ها برای آموزش استفاده از جعبه خاک به خوکچه هندی این است که محلی که دوست دارید در آنجا ادرار کنند را از تمام وجه‌ها بپوشانید تا احساس تاریکی و امنیت کنند. هرچی آن محل را تاریکتر کنید برای خوکچه هندی بهتر است. محل‌هایی که نمی‌خواهید ادرار یا مدفوع کنند را روشن نگهدارید. این کار باعث شکل گیری این خیال در آن‌ها می‌شود که اگر چه همه‌جا در منزل خوب است اما آن محل تاریک “امن” تر است. یکی دیگر از راه‌ها این است که خوراکیشان را دقیقا در همان محل تاریک بگذارید زیرا آن‌ها بسیار خوردن در حین مدفوع کردن را دوست دارند. با انجام این کارها یک محیط امن عالی برای خوکچه هندی خود به وجود آورده‌اید و می‌توانید مطمئن باشید که دیگر شاهد ادرار و مفوع او در اطراف قفس نخواهید بود. به مرور زمان در آن‌ها این مفهوم شکل می‌گیرد که برای دستشویی فقط و فقط باید به داخل آن محیط تاریک بروند.

بستری که معمولا برای کمک به “آموزش” خوکچه هندی‌ها استفاده می‌شود خاک جعبه است. اگر شما روش‌های بالا را به خوبی انجام دهید آن‌گاه جعبۀ خاک نیز برایتان بسیار کارا خواهد بود چراکه تمیز کردن جعبه با بستر خاک بسیار راحت تر از تمیز کردن یک پارچۀ پشمی در کف قفس با مدفوع‌های چسبیده به آن خواهد بود.

بعضی از افراد قفس خوکچۀ شان را دوبار در روز تمیز می‌کنند به این معنا که پارچۀ کفی را خارج می‌کنند و می‌شورند. زمانیکه آموزش استفاده از جعبه خاک به خوکچه هندی تان تکیمل شد دیگر نیاز به این کارها نیست، چراکه تمام مدفوع و ادرار او دقیقا در همان محل جعبۀ خاک که تهیه دیده‌اید جمع خواهد شد. تنها کافیست یک جعبه متناسب با خوکچه هندیتان تهیه کنید، کف آن را روزنامۀ قدیمی پهن کنید و سپس بستر را قرار دهید. یک تونل چوبی یا کلبۀ اسیکمویی نیز به عنوان محل خواب برایش بسازید. برای تعویض آن نیز جعبه را بردارید و هر آنچه درون آن هست را خالی کنید و مجددا روزنامۀ قدیمی دیگری زیر بستر جدید بگذارید.

آموزش دستشویی کردن به خوکچه هندی

زمانیکه به استفاده از جعبۀ خاک سازش پیدا کردند تا مدتی هیچگونه تغییری در وضعیت ایجاد نکنید. زمانیکه محیطشان تغییر کند آنچه یاد گرفته بودند از ذهنشان می‌رود. در اینجا منظور از تغییرات، تغییر محل جعبۀ خاک است و نه تغییر محتویات آن.

زمانیکه استفاده از جعبۀ خاک را یاد می‌گیرند نگهداریشان بسیار ساده‌تر می‌شود. تمیز کردن قفس آسان‌تر می‌شود و در نتیجه می‌توانید اگر دوست داشتید قفسشان راتزئین کنید. حالا دیگر به جای خریدن پارچه می‌توانید برایشان اسباب بازی بخرید.

توجه داشته باشید که پس از این آموزش بیشتر مدفوع و ادرارشان درون محل مشخص شده است و قدار کمی نیز ممکن است در بیرون محل باشد اما به طور چشمگیری کم و گاه به گاه اتفاق خواهد افتاد.

7 پاسخ
 1. Ali
  Ali says:

  با سلام.من دنبال یه حیوان خونگی خوب می‌گشتم که خوکچه هندی یکی از دوستام رو دیدم و تصمیم به خرید گرفتم.
  در مورد نگهداری ازش میخواستم بدونم آیا میشه توی آکواریوم نگهش داشت؟
  برای کف آکواریوم از چی باید استفاده کنم؟
  هر چند وقت یکبار باید آکواریوم رو تمیز کنم؟
  چونکه میخوام توی آپارتمان نگهش دارم برام مهم هست که بوی بد نده؛برای دفع بوی بد چه راهکاری رو پیشنهاد میکنید؟
  با تشکر از سایت خوبتون.

  پاسخ
  • Nasim
   Nasim says:

   سلام بله میشه تو اکواریم نگه داشت
   برای کفش میتو نید از پنبه ی بستر یا بستر معمولی استفاده کنید
   حداکثر 2 روز یک بار تمبز کنید البته اگه اکواریم بزرگ بود میتونید هر 4 یا 5 روز یک بار عوض کنید
   میتونید از خوشبو کننده های مخصوص استفاده کنید

   پاسخ
 2. sara
  sara says:

  سلام من ١ هفته است يه خوكچه هندي فشن قهوه اي كاراملي سفيد خريدم كه ٣ روز اول خيلي اروم و ترسو بود و هيچ صدايي از خودش در نمي اورد ولي الان ٤ روزه خيلي پيش فعال شده و مدام از خودش صدا در مياره غذاي كافي هم بهش ميدم وتو اكواريوم نگهش ميدارم ولي دائم در حال سوت زدنه انگار، سن و جنسيتش هم هنو معلوم نيست فقط ميدونم كوچيكه هنوز

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام آکواریوم به علت تهویۀ ضعیف بسیار محل نامناسبی برای نگهداری خوکچه هست. خوکچه ها چون حیوانات طعمه هستند بسیار ترسو هستند و زمان میبرد تا به تغییرات در محیط عادت کنند. لذا روزهای اول ترس محیط ناسناخته را داشته و حالا کمی راحت و کنجکاو شده است.

   پاسخ
  • امید
   امید says:

   منم یک هفته هستش که خوکچه دارم اونم خجالتی بود ولی بعدش سرمون و برد منم انتقالش دادم تو یه اتاقی که کم رفت و آمد میشه الان خیلی بهتر شده

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *