,

آموزش حرف زدن به پرنده

آموزش حرف زدن به پرنده

می‌خواهید دربارۀ آموزش حرف زدن به پرنده بیشتر بدانید؟ به‌طور کلی می‌توان گفت که هر پرنده‌ای با شنیدن مکرر کلمات و جملات یاد می‌گیرد که حرف بزند، ولی بعضی پرنده‌ها را خیلی سخت می‌شود وادار به حرف زدن کرد. بعضی پرنده‌ها، مثل کاسکو (African grey parrots) و طوطی آمازون (Amazon parrots) و مرغ مینا (Mynah birds)، به توانایی‌شان در حرف زدن مشهورند، ولی بعضی دیگر هیچ وقت یاد نمی‌گیرند که حرف بزنند. به هر حال، بیشتر نژادهای پرندگان می‌توانند با تمرین کافی حرف بزنند، حتی اگر فقط در حد چند کلمه باشد.

قبل از اینکه سعی کنید به پرنده‌تان حرف زدن بیاموزید، باید او را نزد دامپزشک متخصص پرندگان ببرید، تا بعد از معاینۀ کامل، از سلامت او مطمئن شوید.

آموزش حرف زدن به پرنده

بهترین کار این است که آموزش را با کلمات ساده و کوتاه شروع کنید. کلمات را باید بارها و بارها، با یک لحن مشخص، تکرار کنید. وقتی پرنده‌تان سعی کرد آن کلمه را تقلید کند، حتی اگر در این تقلید کلمه مبهم باشد و واضح بیان نشده باشد، فورا به او جایزه بدهید. جایزۀ او می‌تواند یک تشویق کلامی یا خوراکی باشد. اگر برای تشویق پرنده‌تان می‌خواهید به او خوراکی دهید، باید چیزی را انتخاب کنید که جز زمان تشویق دیگر پرنده از آن نخورد. اگر پرنده‌تان آجیل دوست داشته باشد، تکه‌های بادام برای این کار خیلی خوب است، چون کوچک است و خوردن آن زود سیرش نمی‌کند. همچنین می‌توانید برای تشویق کمی سر او را نوازش کنید، البته پرندۀ شما باید از این کار خوشش بیاید.

اگر پرنده‌تان هر بار که سعی می‌کند کلمه را بیان کند، بلافاصله تشویقی بگیرد، شنیدن کلمه و گرفتن جایزه را به هم ربط می‌دهد و بیشتر سعی می‌کند که کلمه را بگوید تا زودتر و بیشتر جایزه بگیرد. بعضی پرنده‌ها حتی می‌توانند یاد بگیرند که هر کلمه در چه متنی نوع به کار می‌رود. او برای این کار، محیط اطرافش را به جایزه‌ای که می‌گیرد ربط می‌دهد. این روش نمونه‌ای از آموزش به شیوۀ تقویت مثبت است که برای آموزش رفتارها و کارهای جدید به حیوانات به کار می‌رود.

با گذر زمان و تمرین زیاد، بالاخره پرندۀ شما یاد می‌گیرد که بدون شنیدن کلمه، آن را تکرار کند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *