,

نکاتی برای بردن گربه به دامپزشکی و آموزش گذاشتن گربه در جعبه حمل

گذاشتن گربه در جعبه حمل

فرآیند گذاشتن گربه در جعبه حمل می‌تواند مشکل باشد به ویژه زمانیکه قرار باشد توسط آن به دامپزشکی بروند! اما چند نکته آسان این کار را راحت‌تر می‌کند.

جای تعجب ندارد که بسیاری از گربه‌ها یاد میگیرند که از جعبه حمل‌شان بترسند چرا که معمولا داخل جعبه رفتن همراه با ماشین سواری است و در نهایت نیز این جابه‌جایی به کلینیک دامپزشکی ختم می‌شود. فهمیدن علت عدم علاقه گربه به جعبه حملش و ایجاد تغییراتی در آن می‌تواند این کار را آسان تر کند.

گربه‌ها از چه چیز نگران هستند؟

گربه ها مخلوقات عادت هستند و دوست ندارند که از روتین روزمره و محیط خانه‌شان جدا شوند. جابه جایی با ماشین می‌تواند احساس خوشایند متعادل بودن زندگی‌شان را مختل کند. آن‌ها صدای ماشین و احساس حرکت را در حالی که خودشان ساکن هستند دوست ندارند. ماشین و دامپزشکی هر دو بسیار پر سر و صدا وپر از بوهای مختلف از سگ و گربه‌های غریبه است.

از رایحه‌های مختلف استفاده کنید.

گربه‌ها بسیار حساس به بو هستند. حس بویایی آن‌ها 14 برابر حساس تر از بویایی ماست. شما می‌توانید از این ویژگی آن‌ها برای راحتی حمل‌شان استفاده کنید. در داخل جعبه حمل از یک رایحه آشنا استفاده کنید. بهتر است این رایحه شبیه به رایحه‌‌ای که دفعه قبل برای رفتن به دامپزشکی استفاده کرده‌اید نباشد. اطمینان حاصل کنید که بوی قبلی از بین رفته است. جعبه حمل را به خوبی بسابید و آب داغ بر روی آن بگیرید. از مواد ش.ینده استفاده نکنید چرا که بوی آنها خیلی برای گربه‌ها دلنشین نیست.

همچنین می‌توانید از اسپری فرومون گربه 15 دقیقه قبل از گذاشتن گربه در جعبه حمل ، استفاده نمایید. حوله‌ای که گربه‌تان بر روی آن می‌خوابیده نیز کمک می‌کند تا جعبه حمل بیشتر آشنا به نظر برسد و او در آن راحت‌تر باشد.

از میزان حساسیت او کم کنید.

اگر برنامه رفتن به دامپزشکی از قبل مشخص شده است می‌توانید از مدتی قبل جعبه حمل را بر روی زمین قرار دهید تا او بتواند کاملا آن را کشف کند. گربه‌ها به طور غریزی کنجکاو هستند و بسیاری از آن‌ها دوست دارند فضاهای تنگ و کوچک مانند یک جعبه را کشف و بررسی کنند. اگر شما درون جعبه به او غذا بدهید و یا تشویقی یا حوله‌ای که بوی آشنایی می‌دهد را درون آن قرار دهید می‌توانید ارتباط مثبت او با جعبه را افزایش دهید. این کار بهتر است از حدود دو هفته قبل از جابه‌جایی صورت بگیرد.

آموزش گذاشتن گربه در جعبه حمل

یک حوله درون جعبه قرار دهید(ترجیحا حوله‌ای که گربه قبلا بر روی آن خوابیده است) تا مبادا مشکلی درون جعبه پیش بیاید.

اگر جعبه حمل از جلو باز می‌شود آن را در انتهای جعبه قرار دهید گربه خود را بلند کنید. با یک دست پاهای عقبی او را نگهدارید و با دست دیگر زیر قفسه سینه‌اش را. او را به پشت داخل جعبه بگذارید بدین ترتیب او نمی‌بیند که به کجا می‌رود. اگر گربه شما با این کار مشکل داشت می‌توانید به سرعت او را درون حوله بپیچید تا نتواند چنگ بیندازد. حالا که گربه درون جعبه قرار دارد او را با یک حوله یا روبالشتی بپوشانید تا بیشتر احساس امنیت و رضایت کند. (مگر اینکه روز بسیار گرم باشد)

راهنمای عمومی حمل گربه با جعبۀ حمل

  • از تغذیه کردن حیوان خانگی خود حداقل یک ساعت قبل از سفر بپرهیزید تا خطر تهوع و بیماری سفر را کاهش دهید.
  • روی جعبه حمل را بپوشانید بدین ترتیب گربه تان نمی‌تواند چیزهایی که موقع حمل او حرکت می‌کنند را ببیند.
  • مراقب باشید جعبه حمل او را هنگامیکه سگ‌ها در اطراف هستند بر روی زمین نگذارید.
  • حتما کوتاهترین مدت زمان ماندن او در ماشین را فراهم کنید یعنی فقط مدت زمان برای رفتن به دامپزشکی و برگشت از آن سپس گربه خود را به منزل ببرید و به او تشویقی بدهید.

خرید یک جعبه حمل جدید

اگر قصد خرید یک جعبه حمل جدید را دارید، مدلی را انتخاب کنید که هم از بالا و هم از روبرو باز شوند. بعضی از حامل ها از وسط به دو نیم می شوند، به طوری که قسمت بالای آن کاملا کنار می‌رود. این نوع می تواند برای گربه هایی که پس از رسیدن به مقصد خود، حاضر به بیرون آمدن از جعبه نیستند بسیار عالی است. گربه شما احتمالا برایش راحت‌تر است که در جعبه حمل باشد و توسط دامپزشک معاینه شود و این نوع از جعبه‌ها این امکان را فراهم می‌کنند. اگر گربه شما بسیار سنگین باشد، حامل هایی وجود دارد که دارای چرخ هستند و می‌توانید برای راحتی بیشتر از چنین مدل‌هایی تهیه کنید.

نکات کلیدی

  • جعبه حمل را از چند وقت قبل بیرون بیاورید و در محیط قرار دهید.
  • وسیله‌ای که بوی آشنایی دهد را درون آن قرار دهید یا از فرومون گربه استفاده کنید.
  • گربه خود را از پشت داخل جعبه قرار دهید.
  • روی جعبه حمل را بپوشانید.

امیدواریم این نکات و آموزش گذاشتن گربه در جعبه حمل را آسان‌تر و کم استرس‌تر برای شما و گربه‌تان کرده باشد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *