, , ,

آیا از اثرات آلودگی هوا بر حیوانات خانگی اطلاع دارید؟

اثرات آلودگی هوا بر حیوانات خانگی

مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می دهد آلودگی هوا بر ما انسان ها تاثیرات مخربی برجای می‌گذارد. اما دربارۀ حیوانات خانگی ما چطور؟ آیا اثرات آلودگی هوا بر حیوانات خانگی مانند انسان‌هاست؟

ما می دانیم که افراد در معرض آلودگی بیش از حد هوا هستند در خطر بالای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و یا بیماری‌های تنفسی مانند سرفۀ مداوم، خس خس سینه، نفس کوتاه، تنگی قفسه سینه و درد قفسه سینه هستند. در حالات شدیدتر، آلودگی بیش از حد هوا می تواند منجر به مرگ زودرس در گروه‌های در معرض خطر مانند سالمندان، کودکان و افراد مبتلا به بیماری های قلبی- عروقیِ پیش از موعد گردد. آیا حیوانات خانگی ما با خطرات مشابه روبرو هستند؟

دانشمندان به تازگی کشف اثرات منفی آلودگی هوا در حیوانات خانگی را آغاز کرده اند، اما اکثر آن‌ها اتفاق نظر دارند که وقتی کیفیت هوا برای انسان ها پایین است، برای حیوانات خانگی نیز نامناسب است.

آلودگی هوا از کجاست؟

مردم و حیوانات در معرض آلودگی هوا از منابع مختلف قرار می گیرند. سوخت های دیزلی، سوخت زغال سنگ، بنزین، نیروگاه ها، ساخت و ساز و دام ها از سوخت و سازهای آلاینده کمک می گیرند. آلودگی می تواند در خانه نیز به علت دود سیگار، پخت و پز و منابع گرمایشی مانند شومینه های چوب سوز و اجاق گاز بوجود آمده باشد.

حیوانات در مناطق شهری در معرض خطر دود و آلودگی های اگزوزی قرار می گیرند، در حالی که حیوانات حومه شهر و روستایی اغلب در معرض سم هایی هستند که به عنوان حشره کش، قارچ کش و علف کش مورد استفاده قرار می گیرند.

مطالعات اخیر دربارۀ اثرات آلودگی هوا بر حیوانات خانگی

مطالعات نشان می دهد که حیوانات خانگی که با سیگاری ها زندگی می کنند ممکن است ،با توجه به زمان زیادی که در نزدیکی سطح زمین هستند، در خطر بیشتری نسبت به صاحبانشان قرار داشته باشند. یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که گربه هایی که در خانه های با دود سیگار قرار داشتند، در مقایسه با گربه هایی که در خانه های بدون دود زندگی می کردند، با کاهش عملکرد ریه روبرو شدند.  دانشمندان همچنین فعالیت های داخل خانه انسان‌ها (مانند استفاده از مواد پاک کننده، سیگار کشیدن و غیره) را موارد سرطانزایی می‌دانند که می تواند مزوتلیوما، سرطان مثانه، ریه و بینی در سگ ایجاد کند.

حیوانات خانگی به خاطر آلودگی هوا نیز در معرض آسیب قرار می گیرند. دانشمندان در یک مطالعه مغز سگ ها را که در معرض آلودگی شدید هوا در مکزیکو قرار داشتند بررسی کردند و آنها را با مغز سگ ها از شهرهای کمتر آلوده مقایسه کردند. گزارش منتشر شده نشان می‌داد، “مغز سگ های مکزیکو سیتی افزایش التهاب را نشان می‌داد و پاتولوژی شامل پلاک های آمیلوئید و انسداد های نوروفیبریلیال و تجمع پروتئینی است که از جمله نشانه‌های اولیه برای بیماری آلزایمر در انسان اند.”

دانشگاه ماساچوست و دانشکده دامپزشکی دانشگاه تافتس با استفاده از سموم دفع کننده 700 سگ مطالعه کردند و نتایج حیرت انگیز بود. با توجه به این مطالعه، حدود 33٪ سگ ها با لنفوم بدخیم سگ، نوعی سرطان، تشخیص داده شدند. این مطالعه همچنین نشان داد که سگ ها در صورتی که صاحب آنها از آفت کش ها در حیاط خود استفاده کند، احتمال ابتلا به لنفوم در آن‌ها تا 70% بیشتر می‌شود.

دانشمندان در یک مطالعه متوجه شدند که از هر ده گربه یکی از آن‌ها دارای آسم مرتبط با آلودگی های داخلی و خارجی است. گربه هایی که با صاحبان سیگاری زندگی می‌کردند یا شومینۀ چوبی در خانه استفاده می‌کردند، به شدت کاهش عملکرد ریه داشتند.

چه کارهایی می توانم برای کاهش تاثیرات آلودگی هوا بر حیوان خانگی‌ام کنم؟

بسیاری از حیوانات خانگی اکثر اوقات در داخل خانه یا در حیاط هستند. اقدامات ساده می تواند به کاهش اثرات آلودگی هوا بر حیوانات خانگی کمک کند.

کیفیت هوای داخل خانه‌تان را حفظ کنید.

فیلتر هوای خانگی خود را به طور مرتب تعویض کنید.

مرتبا از جاروبرقی استفاده کنید. این کار علاوه بر موهای حیوان خانگی، از سایر آلودگی های داخلی هوا نیز خلاص شوید.

از استعمال دخانیات اجتناب کنبد.

محصولات تمیز کنندۀ خانۀ خود را با دقت انتخاب کنید.

هوای بیرون از خانه چطور؟

با استفاده از اتوبوس یا سایر وسایل نقلیۀ عمومی، سهم خود را در حفظ کیفیت کلی هوا انجام دهید و به کاهش اثرات آلودگی هوا بر حیوانات خانگی کمک کنید.
از دواندن، ورزش دادن و پیاده‌ بردن حیوانات خانگی خود را در مناطق با ترافیک بالا، جدا خودداری کنید. در صورت امکان فضاهای دور از خیابان‌ها مانند پارک ها یا مناطق مسکونی را انتخاب کنید.
مراقب محصولاتی که در حیاط خود استفاده می کنید باشید.. در تهیۀ آفت کش ها از جایگزین سمی کمتری استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر در خارج احساس ناراحتی کنید، سگ شما خیلی بیشتر از شما تحت تاثیر قرار دارد. منتظر نمانید تا احساس ناخوشایندی به واسطۀ کیفیت پایین هوا در شما بوجود بیاید. زیرا آن زمان ممکن است شدیدتر باعث ناراحتی سگ شما باشد. برای دریافت اطلاعات به روز در مورد کیفیت هوا، به طور منظم منابع مرتبط با پیش بینی هوا را پیگیری کنید.
برای فعال نگهداشتن سگ و حفظ قدرت عضلاتش در طول مدت آلودگی هوا، سعی کنید از پله‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید از پله‌های موجود در خانه خود استفاده کنید یا پله‌های مخصوص حیوانات کوچک را خریداری کنید. ورزش برای قفسه سینه و عضلات ران نیز مفید است.

سگ کوچکتر، بیشتر حساس است در طول مدت آلودگی هوا، سگ‌ها را بیرون از خانه نبرید. اگر حیوان خانگی‌تان عادت دارد تا بیرون از خانه به دستشویی برود، در این مدت از پد در داخل خانه برای این منظور استفاده کنید تا بتواند داخل خانه بماند. جعبۀ خاک نیز ممکن است برای مدت کوتاهی جواب بدهد.
برای کاهش اثرات آلودگی هوا بر حیوانات خانگی از گیاهان اکسیژن ساز و غیر سمی در خانه استفاده کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *