, , ,

آیا حیوانات خانگی با صاحبان سیگاری در خطر ابتلا به سرطان هستند؟

تاثیرات مخرب دود سیگار بر سلامت حیوانات خانگی

خطر دود دست دوم برای حیوانات خانگی

حتما از خطرات سیگار برای فرد سیگاری و اطرافیان او اطلاع دارید. مسئله‌ای که شاید کمتر به گوش شما خورده باشد اثر مخرب دود سیگار بر روی سلامت حیوانات خانگی است.

اجازه دهید تا در ابتدا چند تعریف را با هم بررسی کنیم.

دود دست دوم به دودی گفته می‌شود که در هوا بازدمیده یا آزاد می‌شود و توسط افراد غیر سیگاری از جمله حیوانات خانگی اطراف استنشاق می‌شود. دود دست سوم باقیمانده دودی است که بر روی پوست، مو، لباس، لوازم خانه و…، حتی بعد از پاک شدن هوا از دود به جا مانده است. به دود دست دوم و دود دست سوم “دود سیگار محیطی” نیز گفته می‌شود.

خوب است در اینجا نگاهی به مطالعات علمی که ارتباط بین دود سیگار محیطی و بیماری های جدی در سگ و گربه را نشان می‌دهد بیندازیم.

تاثیر دود سیگار محیطی بر روی گربه‌ ها

نتیجه مطالعه‌ای در سال 2002 منتشر شد که نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به لنفوم بدخیم (لنفوم یا لنفوساکروم نیز گفته می‌شود) در گربه‌های در معرض دود سیگار محیطی بود.

خطر ابتلا به لنفوم بدخیم در گربه‌ها، با هرگونه قرار گرفتن در معرض دود سیگار محیطی، تا 2.5 برابر بیشتر از گربه‌هایی بود که در خانه‌هایی بدون دود سیگار زندگی می‌کردند.

درگربه‌هایی که به مدت 5 سال یا بیشتر در معرض دود سیگار محیطی بوده‌اند، این خطر نسبی تا 3.2 برابر افزایش پیدا می‌کند. به بیان دیگر، در این گربه‌های بیچاره خطر ابتلا به لنفوم تا سه برابر بیشتر از گربه‌هایی است که در محل زندگیشان هیچ فردی سیگار نمی‌کشد.

این تحقیق و دیگر تحقیقات صورت گرفته رابطه‌‌ی بین ابتلا به سرطان دهان و دود دست سوم را کاملا تایید می‌کنند. تصور می‌شود که گربه سموم موجود در دود سیگار را از میان موهای خود پاک می‌کند، که منجر به آسیب دیدن بافت دهان آن‌ها می‌شود. این موضوع نهایتا می‌تواند به سرطان دهان منجر شود.

تاثیر دود سیگار محیطی بر روی سگ ها

سگ‌ها نیز با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود سیگار دست دوم و دست سوم می‌توانند دچار بیماری‌های جدی شوند. دو تحقیق، که یکی از آن‌ها ئر سال 1992 و دیگری 1998 منتشر شده است، مشخص کرده‌اند که سرطان دستگاه تنفسی در سگ‌هایی که در معرض دود سیگار محیطی قرار دارند بیشتر شایع است. جالب است بدانید که نوع سرطانی که سگ‌ها می‌گرفتند با شکل سرشان تناسب داشته است.

خطر ابتلا به سرطان بینی در سگ هایی با بینی کشیده (مانند نژاد کولی) که در معرض دود سیگار محیطی بوده‌اند تا 250% افزایش دارد. از طرف دیگر، سگ‌هایی با بینی‌ها کوتاه یا متوسط در همان شرایط بیشتر دز خطر ابتلا به سرطان شش هستند.

وقتی به این نتایج این تحقیقات فکر کنید احتمالا آنچنان هم موجب تعجب شما نشوند. راه‌ها بلند عبور هوا در بینی‌های با فرم کشیده باعث فیلتر شدن بهتر هوایی که به شش ها می‌رسند می‌شوند. بدین ترتیب سموم ناشی از دود سیگار در این مسیر تصفیه شده و شش را از آسیب ناشی از آن محافظت می‌کند. همین سموم ناشی از دود سیگار در سگهایی با بینی کوتاه و متوسط مستقیما وارد شش شده در آن‌جا جایگیر می‌شوند و به آن صدمه می‌زنند.

بسیاری دیگر از مطالعات به تاثیرات مخرب دود سیگار به پوشش دستگاه تنفسی و دیگر بیماری‌های غیر سرطانی محتمل مانند آسم و برونشیت مزمن تاکید دارد.

آیا جایگزینی وجود دارد که به این موضوع کمک می‌کند؟

اکنون ممکن است با خود فکر کنید که “من فقط در خازج از خانه سیگار می‌کشم و مسئله‌ای ندارد”

درحالیکه تحقیقات مستقیمی بر روی تاثیرات سیگار کشیدن در خازج از منزل بر روی سلامت حیوان خانگی انجام نشده است، اما می‌توانیم به نتیج تحقیقی که در 2004 برای نوزادان صورت گرفته است نگاهی بیندازیم و نتایجی بدست بیاوریم. در این تحقیق متوجه شدند که اگرچه سیگار کشیدن در خارج از منزل کمک می‌کند اما از در معرض دود قرار گرفتن نوزادان جلوگیری نمی‌کند. نوزادان والدینی که در خارج از منزل سیگار می کشند، هنوز هم در مقایسه با نوزادان با والدین غیر سیگاری در معرض محیطی با 5-7 برابر دود سیگار بیشتر قرار دارندبدین ترتیب. نتایج مشابهی برای حیوانات خانگی نیز انتظار می رود.
اما درباره سیگارهای الکترونیکی چه؟ دوباره در این مورد نیز هیچگونه تحقیق مستقیمی صورت نگرفته است اما بر طبق انجمن شش امریکا:

در سال 2009، FDA (اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا) آزمایش‌های آزمایشگاهی مختلفی انجام داد و مقادیر معین مواد شیمیایی سمی سرطانزا، مانند ماده ای که در ضد یخ استفاده می‌شود، را در دو برند ممتاز سیگار الکترونیکی و 18 کارتریج مختلف پیدا کرد. تحقیقاتی که در 2014 انجام شد نشان داد که سیگارهای الکترونیکی با ولتاژ بالاتر، مقدار زیادتری فرمالدئید خواهند داشت، که یک ماده سرطانزا است.

خطر دود سیگار الکترونیکی برای حیوانات خانگی

شاید دشوار باشد که تصور کنید استنشاق  موادی مانند این‌ها و یا  حتی پاک کردن و لیسیدن آن‌ها از روی پوست و موهایشان خود می تواند به طور کامل برای حیوانات خانگی خطرآفرین باشد.

نتیجه گیری

نگاهی به علم ما را به نتیجه ی اجتناب ناپذیری می رساند: قرار گرفتن در معرض دود دست دوم و سوم برای حیوانات خانگی بسیار خطرناک است. اگر سیگار کشیدید، این کار را خارج از خانه انجام دهید یا از سیگارهای الکترونیکی استفاده کنید، اما بدانید که هنوز هم می توانید سلامت حیوانات خانگی خود را در معرض درجات مختلفی از خطر قرار دهید.

توضیحات:

لنفوم ( lymphoma یا lymphosarcoma):

لنفوم نوعی سرطان است که از سرطانی شدن نوعی سلول‌های سفید (ایمنی بدن) به نام لنفوسیت ‌ها به وجود می‌آید.

4 پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام دود سیگار دست دوم هر موجود زنده‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد. چه افراد خانواده‌ باشند و چه خزندگان. این بو همان خطرات و تهدیدهایی که برای سایر افراد و حیوانات با خود به همراه دارد را برای مار نیز به دنبال خواهد داشت.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *