,

آیا داشتن گربه می‌تواند بر بارداری من تاثیر بگذارد؟

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، ممکن است بشنوید که گربه ها می توانند بارداری شما را تحت تاثیر قرار دهند. گربۀ شما به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد، بلکه این بیماری ناشی از یک انگل تک سلولی است که توکسوپلاسموز نام دارد و گربه ها می توانند ناقل آن باشند. امااینکه آیا شما واقعا از گربه خود آن را خواهید گرفت یا خیر، داستان دیگری است. یک تحقیق در امریکا نشان می‌دهد حدود شصت میلیون از مردم این کشور تا به حال این بیماری را تجربه کرده‌اند.

چگونه توکسوپلاسموز بر بارداری تاثیر می گذارد؟

توکسوپلاسموز اغلب برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی‌کند. هنگامی که یکبار به این بیماری مبتلا می‌شوید، دیگر مجددا دچار آن نخواهید شد. این حالت بسیار شبیه به آنفولانزا است. اما با توجه به آمار گرفته شده، این بیماری دلیل شماره 1 مرگ با مسمومیت غذایی است. اگر یک زن باردار برای اولین بار در زندگی خود به توکسوپلاسموز مبتلا شود، ممکن است بدون آنکه متوجه شود عفونت را به جنین منتقل کند. حدود نیمی از نوزادان آلوده به زود (نارس) متولد می شوند. توکسوپلاسموز می تواند باعث آسیب مغزی و تشنج در کودکانی که در دوران جنینی‌شان، مادرشان آلوده بوده است می‌شود. آسیب‌های دیگر می تواند هفته ها، ماه ها یا سال های پس از تولد خود را آشکار کند. از جمله: آسیب طحال و کبد، ناشنوایی یا نارسایی شنوایی، زردی، آسیب چشم و مشکلات دید، اسهال، استفراغ، مشکلات خوردن و تحریکات پوستی.

چگونه توکسوپلاسموز منتقل می شود؟

اکثر مردم به علت خوردن گوشت نیم‌پز یا عدم شستن دست‌ها پس از دست زدن به خاک آلوده، قبل از غذا، به توکسوپلاسموز مبتلا می‌شوند. مثلا  ممکن است شما با دست زدن به مدفوع گربۀ آلوده ، نشستن دست‌هایتان و سپس خوردن موادغذایی آلوده شده با دستتان به این بیماری مبتلا شوید . اما این مورد احتمال کمی دارد. در واقع، احتمال اینکه از خوردن سبزیجات شسته نشده از باغچه‌ی خود و یا گوشت نسبتا خام به توکسوپلاسموز مبتلا شوید بیشتر از گرفتن آن از گربه‌تان است.

چرا بعید به نظر میرسد توکسوپلاسموز را از گربه خود دریافت کنید؟

گربه ها، مانند افراد، تنها یک بار به توکسوپلاسموز دچار می‌شوند و فقط یک بار می توانند عفونت داشته باشند. گربه ها با خوردن جانور جونده‌ی آلوده یا گوشت خام به توکسوپلاسموز مبتلا می شوند. پس از حدود سه تا ده روز از عفونت گربه، تخم های توکسوپلاسموز در حدود دو هفته در مدفوع ریخته می‌شوند. اما وقتی مدفوع از یک گربه بیرون می آید، دیگر عفونی نیست.  حدود یک تا پنج روز طول می‌کشد تا مدفوع خارج شده از گربه‌ای که برای بار اول در معرض توکسوپلاسوز قرار گرفته است، عفونی شود. برای اینکه شما مبتلا به این بیماری شوید باید فرض کنیم شما یکی از افرادی هستید که تا قبل از بارداری خود به این بیماری مبتلا نشده اید و جزء آن 60 میلیون آمریکایی نیستید. در این حالت شما باید مدفوع در جعبه‌ی خاک را بیش از یک روز در آن رها کنید و سپس با دست بدون محافظ مدفوع ها را از ظرف خارج کنید و سپس بدون شستن دست‌هایتان برای خودتان یک ساندویچ درست و میل کنید. می‌بینید که احتمال گرفتن این بیماری تا چه حد کم است؟

جلوگیری از انتقال توکسوپلاسموز

دیگر می‌توانید آرام باشید شما توکسوپلاسموز را نمی‌توانید به طور مستقیم از گربه تان دریافت کنید. از دوستان یا دیگر اعضا خانواده خود بخواهید روزانه جعبه‌ی خاک را تمیز کنند و مطمئن شوید که دستها را به خوبی می‌شویند. گوشت نیم پز نخورید. در هنگام باغبانی یا لمس خاک حتما از دستکش باغبانی استفاده کنید. بهداشت خوب را تمرین کنید.

4 پاسخ
  1. کیوان
    کیوان says:

    متن بسیار روان، سلیس و دریک کلام عالی بود. متاسفانه توهمات و خرافات در بین مردم خیلی زیاده و متاسفانه بسیاری از وبسایتها و خبرگزاریها به این خرافات دامن میزنند و ترس بین زنان بارداری که گربه دارند ایجاد میکنند

    پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *