,

آیا سگ می‌تواند بادام بخورد؟

بادام خوردن سگ

بادام میان وعده ای سبک و سالم برای انسان‌هاست. هنگامیکه شما در حال خوردن یک مشت بادام هستید، انداختن دو-سه عدد بادام برای سگ‌تان فکر وسوسه برانگیزی است. اما این یکی از همان وسوسه‌هایی است که باید در برابرش مقاومت کنید. بادام خوردن سگ خوب نیست. گرچه که بادام به اندازه مغزهای دیگر برای سگ سمی نیست اما باز هم نباید به سگ داده شود.

طبق یک قانون کلی: هرگز به سگ‌ها هیچ نوع مغزی ندهید.

بادام خوردن سگ چه خطراتی دارد؟

سگ‌ها نمی‌توانند بادام را به خوبی هضم کنند که همین امر سبب بروز نفخ روده و معده می‌شود که برای سگ‌تان خوشایند نیست. بادام، مثل اکثر مغزها، چربی زیادی دارد. و خوردن بادام ممکن است سگ‌تان را در خطر بیماری التهاب پانکراس قرار دهد. التهاب پانکراس بیماری خطرناکی است و درمان فوری توسط دامپزشک لازم است.

علائم نفخ روده و معده در سگ‌:

  • استفراغ
  • اسهال
  • گاز معده
  • بی اشتهایی
  • بی حالی
  • ناراحتی کلی (کلافگی سگ)

بادام سبب انسداد در احشام مختلف سگ می‌شود. بادام ممکن است در مری، روده، و حتی حلق سگ گیر کند. این بیماری در بین سگ‌هایی با نژاد کوچک رایج‌تر است. این انسدادها اگر درمان نشوند می‌توانند کشنده باشند و عموما برای رفع این انسداد ها به جراحی نیاز است.

بادام‌های طعم‌دار نیز مشکلات خود را دارند. بیشتر آن‌ها نمک زیادی دارند. بوی بادام‌های طعم‌دار برای سگ‌ها جذاب است. به ویژه طعم‌هایی چون دودی و باربیکیو. اما متاسفانه این طعم‌ها معدۀ سگ را اذیت می‌کنند. نمک موجود در این بادام ها، آب بدن سگ را می‌کشد و مصرف زیاد این نوع بادام‌ها سبب مسمویت با نمک می‌شود.

حتی اگر قصد نداریم به سگ‌مان بادام دهیم ممکن است در هنگام بادام خوردن ناگهان یکی دو بادام روی زمین بیاندازیم و یا کیسه بادام را ناخواسته در دسترس سگ‌مان قرار بدهیم. اگر سگتان یکی دو بادام خورد، نگران نشوید. فقط حواستان به علائم نفخ و انسداد روده باشد. از طرف دیگر اگر سگتان مدفوعش پر از بادام بود، نزد دامپزشک و یا اورژانس بروید و نظر متخصص را جویا شوید.

به یاد داشته باشید، لزوما هر مادۀ غذایی که برای ما مفید است برای سگ‌مان مفید نیست. برای آسودگی خیال شما ما دو لیست از باید ها و نباید های غذایی سگ را در مجلۀ پتمگز گذاشته‌ایم.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *