, ,

آیا سگ می‌تواند دیفن هیدرامین بخورد؟

مصرف دیفن هیدرامین برای سگ

دیفن هیدرامین (Diphenhydramine) یکی از معدود داروهای بدون نسخه است که دامپزشکان از صاحبان سگ می‌خواهند که در خانه آن را داشته باشند. به‌طور کلی دیفن‌هیدرامین داروی بی‌خطری است و تقریبا با بدن سگ سازگار است، ولی اگر صاحب یک سگ دوست‌داشتنی هستید، پیش از دادن این دارو به او، به نکات زیر توجه کنید:

موارد مصرف دیفن هیدرامین چیست؟

دیفن‌‌هیدرامین نوعی آنتی‌هیستامین است که گیرنده‌های h-1 را، در ماهیچه‌ها و رگ‌ها مسدود می‌کند. در بسیاری از مواقع از دیفن‌هیدرامین برای درمان حساسیت‌های محیطی، حساسیت به نیش و گزیدن حشرات استفاده می‌شود. همچنین برای جلوگیری از واکنش بدن سگ به واکسن، پیش از واکسن زدن به او دیفن‌هیدرامین می‌دهند. پیشگیری از تحریکات پوستی از دیگر کاربردهای آن است. علاوه بر این‌ها دیفن‌ هیدرامین یک آرام‌بخش ملایم نیز هست.

چه زمانی نباید سگ دیفن هیدرامین بخورد؟

اگر سگ به آب‌سیاه (Glaucoma)، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی-عروقی مبتلا باشد، نباید دیفن‌‌هیدورامین بخورد. همیشه قبل از دادن دارو به سگتان، بهتر است که با دامپزشک مشورت کنید.

سگ باید چه‌قدر دیفن هیدرامین بخورد؟

دوز استاندارد برای مصرف دیفن‌‌هیدرامین خوراکی 1 میلی‌گرم به ازای هر 450 گرم وزن بدن سگ است که روزی 2 یا 3 بار به او داده می‌شود. اغلب داروخانه‌ها دیفن‌ هیدرامین 25 میلی‌گرمی دارند که برای سگ 11 کیلویی مناسب است. همیشه پیش از دادن دارو به سگ، دوباره دوز آن را بررسی کنید. علاوه‌ بر این بسیاری از قرص‌های دیفن‌هیدرامین با داروی دیگر، مثل پاراستمول (Paracetamol)، تركيب شده است. بنابراین قبل از خرید مطمئن شوید که قرص‌ها حاوی دیفن‌ هیدرامین خالص هستند.

چه زمانی باید فورا با دامپزشک تماس گرفت؟

دیفن‌ هیدرامین‌‌های خوراکی آنتی‌هیستامین‌های آرام‌بخش موثری هستند. اگر بعد از اینکه سگتان دیفن‌‌هیدرامین خورد، معلوم شد که به آن حساسیت شدید دارد، یعنی دچار ورم صورت، یا تنگی نفس شد، سراغ داروهای خوراکی دیگر نروید و فورا به دامپزشک مراجعه کنید. برای درمان بسیاری از حساسیت‌ها به ترکیب چند دارو و درمان یک عفونت اصلی نیاز است. اگر دیفن‌‌هیدرامین بر سگتان اثر نکرد، برای انتخاب داروی جایگزین‌ آن با دامپزشک تماس بگیرید.

 

“توجه داشته باشید که از دادن هرگونه دارو برای حیوانات‌خانگی، بدون تجویز دامپزشک جداً خودداری نمایید.”

2 پاسخ
 1. علیرضا
  علیرضا says:

  سلام من یک توله یک ماهه دارم که شبا نمیزاره بخوابم میخواستم بدونم اکر نسبت به وزن بدنش شربت دیفن هیدرامین بهش بدم که اروم بگیره مشکلی براش پیش نمیاره؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام شربت برای چه؟!! علت بی قراری او را پیدا کنید. حتما به خاطر اینکه انقدر زود از مادرش جدا شده و در محیط جدید قرار دارد انقدر بی تاب است. سعی کنید به او محبت کنید در طول روز و در شب ها در صورتیکه از تشنه و گرسنه نبودن و درد نداشتن او مطمئن هستید فقط محلس نگذارید. هرگونه واکنش مثبت و منفی برای او به منزله توجه است و کار خود را برای گرفتن توجه بیشتر ادامه میدهد.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *