,

آیا می‌خواهید یک خوکچه هندی حیوان خانگی شما باشد؟

خوکچه هندی

خوکچه هندی (guinea pigs) حیوانی است که بسیاری از “اولین” ها را به خودش اختصاص داده است. او اولین جونده‌ای است که به خانه های انسان‌ها راه پیدا کرد. یکی از اولین پستانداران کوچک بود که به فضا فرستاده شد (در نهم مارچ 1961 به همراه یک موش و سگ). همچنین او یکی از اولین گزینه‌های خوب به عنوان حیوان خانگی برای بسیاری افراد است

تاریخچه و منشاء

بحث جالبی در مورد ریشه نام خوکچه هندی است چراکه خوکچه هندی‌ها نه اهل هند و گینه نو هستند و نه واقعا خوک هستند! در عوض، جونده‌ای از علفزارهای آمریکای جنوبی است که سرخپوست‌های اینکان (Inkan) آن‌ها را اهلی کرده‌اند. آن‌ها این حیوانات را برای مصرف غذایی نگهداری می‌کردند. پخت این حیوانات بی‌شباهت به شیوه پخت بچه خوک نبوده است. از دیگر دلایل نگهداری این حیوانات قربانی کردن آن‌ها برای خدایان بوده است. کاشفان اروپایی که از دنیایی جدید باز می‌گشتند این حیوان را به همراه خود به اروپا آوردند. این حیوان در دهه 1770 به عنوان حیوان خانگی و فانتزی به آمریکا آورده شد.

خوکچه‌های هندی بیشتر شبیه به جوندگانی مانند خرگوش هستند تا موش. خوکچه هندی‌های اهلی معمولا حدود 25 تا 30 سانتی‌متر طول و به هنگام بلوغ وزنی بین 900 تا 1300 گرم دارند. این جونده پاهای کوتاه و بدنی تپل و بدون دم دارند. برخلاف بسیاری دیگر از جوندگان ، خوکچه هندی‌ها خوب از جایی بالا نمی‌کشند و غذا را با پاهای خود بر نمی‌دارند یا برای آینده خود غذا ذخیره نمی‌کنند. متوسط طول عمر آن‌ها چیزی بین 5 تا 10 سال است.

ظاهر

رنگ خوکچه‌های هندی خانگی از قهوه‌ای آگوتی (مانند خویشاوندان وحشی‌شان) تا نقره‌ای براق و یاسی متغیر است. حتی رنگ لاک لاکپشت نیز (ترکیبی از سفید، قرمز و مشکی) نیز در آن‌ها دیده می‌شود. بعضی از آن‌ها پوشش مویی نرمی دارند و برخی دیگر مانند پانک-راکرها موهایی همیشه ایستاده دارند. می‌توانید خوکچه‌ هندی آمریکایی با موهای کوتاه یا از مدل به اصطلاح فشن با موهایی به بلندی 40 تا 45 سانتی متر بگیرید. تنوع آن‌ها تقریبا بی انتهاست.

نگهداری

یک خوکچه هندی خوشحال و سالم به ملاحظات نگهداری مختلفی نیاز دارد. میزان مدفوع آن‌ها بسیار زیاد است. هر ظرف ناپایداری در اطرافشان را وارونه می‌کنند و ممکن است در ظرف غذا یا آبشان ادرار یا مدفوع کنند و در بطرهای اطراف قفسشان غذای نیم جویده و بزاق دهانشان را بریزند. با این پیش‌زمینه ذهنی باید بدانید که حفظ سادگی در محل زندگی خوکچه هندی بهترین شیوه است.

یک قفس پلاستیکی، فلزی یا سیمی با ابعاد حداقل 46 در 46 سانتی متر فضای کافی برای یک خوکچه هندی بالغ را فراهم می‌کند. البته بدیهی است که هر چه این میزان فضا بیشتر باشد آنها بیشتر لذت می‌برند. از آن‌جا که خوکچه ها در بالا رفتن و جهیدن خوب عمل نمی‌کنند، قفسی با ارتفاع بین 22 تا 25 سانتی‌متر برای او کافی است. در این حالت میتوان بالای قفس را باز گذاشت. مسلما اگر حیوانات شکارچی دیگری مانند یک گربه فضول یا سگ در خانه دارید باید بالای قفس کاملا پوشیده باشد. کف قفس نیز می‌تواند یکدست یا سیمی باشد. مش سیمی (توری) در کف قفس با ابعاد 12 در 38 میلی متر می‌تواند خطر آسیب به پا را به حداقل برساند اما با این حال کف یکپارچه ارجحیت دارد.

خوکچه‌های هندی نیاز به مراقبت‌های خانگی خیلی خوب دارند. باید برایش بستری بسیار تمیز، جاذب و نسبتا عاری از گرد و خاک فراهم کنید که به آسانی قابل تعویض نیز باشد. از نوارهای کاغذهای باطله و تراشه‌های چوبی می‌توان به عنوان مثال خوبی از بستر مناسب نام برد. از استفاده از تراشه‌های درخت سدر (نوعی درخت شبیه به کاج) و هر نوع چوبی که روغن داشته باشد پرهیز کنید.

بستری که از چوب ذرت تشکیل شده باشد اغلب دارای باکتری‌ها و قارچ‌هاست و از اینرو توصیه به استفاده از آن نمی‌شود. هر بستری که استفاده می‌کنید باید آن را به طور منظم تعویض کنید تا از انباشته شدن آمونیاک ناشی از ادرار و مدفوع خوکچه هندی در آن جلوگیری کنید. آمونیاک می‌تواند اثرات نامناسبی در حیوان شما بگذارد و باعث تحریک بینی، ریه و چشم‌های او شود. در صورتیکه به این موضوع توجه نشود می‌تواند به یک مسئله مرگبار برای حیوان خانگی شما تبدیل شود. تهویه هوای مناسب یک ضرورت در نگهداری خوکچه هندی است. در صورتیکه کف قفس یکپارچه است باید بستر او حداقل دوبار در هفته تعویض شود.

خوکچه های هندی نیاز به فضایی برای مخفی شدن دارند. یک جعبه مقوایی یا چوبی در دار راه حل خوبی برای این نیاز آن‌ها است. در صورتیکه حیوان جعبه‌ها را جوید یا کثیف کرد، آن‌ها را عوض کنید. اگرچه، این جونده‌ها به خوبی بالا نمی روند، اما همچنان دوست دارند از سطوح شیب دار و تاقچه‌های کم ارتفاع و ایمن بالا بروند.  آنان از جستجو و غوطه‌ور شدن در یونجه و کاه نیز لذت می برند. همچنین خوب است بدانید که شما می‌توانید استفاده از جعبه مخصوص برای دستشویی را به خوکچه هندی بیاموزید.

تغذیه

خوکچه‌ها مخلوقات عادتند. آن‌ها به راحتی تغییری در بافت، ظاهر، مزه و ارائه غذا و آب شان را نمی‌پذیرند. در هنگام غذا به خوکچه هندی خود از غذاها و سبزیجات دیگر مخصوصشان را بدهید تا به تغییر و تنوع عادت کنند.

نیازهای تغذیه‌ای برای خوکچه هندی بالغ عقیم شده، مادر بدون شیر دهی، خوکچه هندی بی تحرک و …  به خوبی سایر پستاندارن کوچک گیاهخوار به پایه گذاری نشده است. پلت تازه خوکچه هندی ( 18 تا 20 درصد پروتئین و 10 تا 16 درصد فیبر) بخش اصلی رژیم غذایی این حیوان را تشکیل می‌دهد.

ویتامین C را به آب آشامیدنی حیوان بیافزائید. ویتامین C حساس به نور بوده و 50 درصد از خاصیت خود را طی 24 ساعت اول از دست می دهد. بطری حاوی ویتامین C را با فویل یا یک جوراب بپوشانید، آب را عوض کنید و روزانه مقداری ویتامین C به آن اضافه کنید. بسیاری از خوکچه ها از طعم قرص های جویدنی ویتامین C خوششان می آید و می توان نحوه خوردن آن را به آنها آموزش داد. مقدار ویتامین C مطلوب روزانه یک یا دو میلی‌گرم به ازای هر 100 گرم وزن حیوان می باشد . میانگین وزن خوکچه بالغ نر 900 تا 1200 گرم و خوکچه بالغ ماده 700 تا 900 گرم می باشد . از آنجائیکه ویتامین C حلال در آب بوده و کلیه ها مازاد آن را دفع می کنند ، به ندرت مشکل از مصرف بیش از حد آن به وجود میاید.

دغدغه‌ها ویژه‌ی خوکچه هندی

از آنجائیکه حیوان خانگی شما در شب فعالیت بیشتری دارد ، در طول روز نیاز به گذراندن ساعات آرام برای استراحت دارد . قفس را در فضایی دور از سروصدا و هیجان قرار دهید. خوکچه های هندی در هوای سرد مقاومت بیشتری دارند تا هوای گرم. دمای بالا همراه با رطوبت بالا ممکن است موجب گرمازدگی حیوان شود. قفس را در اتاق در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید و دمای اتاق را بین 18 تا 20 درجه سانتی گراد ثابت نگه دارید.

تمامی خوکچه های هندی باید در رژیم غذایی خود ویتامین C (اسید اسکوربیک) دریافت کنند. بدن آنها مانند بدن انسان قارد به ساخت ویتامین نیست. اگرچه به پلت‌های تجاری ویتامین C افزوده می شود، اما این قرص‌ها اغلب در عرض 5 الی 6 هفته از تاریخ روی بسته بندی خاصیت خود را از دست می دهند.

اگر حیوان خانگی شما به اندازه کافی ویتامین C دریافت نمی‌کند، در این صورت به آن‌ها سبزیجات و میوه مانند گواوا (میوه نواحی حاره ای آمریکا) ، پرتقال و لیمو با پوست، جعفری، جوانه بروکسل، کلم بروکلی، کلم برگ، گیاه خردل و کیل  به آنها بدهید که همگی دارای 20 میلی گرم ویتامین C یا بیشتر در هر 28 گرم داشته باشند.

231 پاسخ
 1. fatemeh azimi
  fatemeh azimi says:

  سلام,من الان چند هفته ای هست که دوتا خوکچه هندی نر و ماده خریدم ,خوکچه ماده ام علایم حاملگی داره اما هردو سالمن,امروز که میخواستم چشمشو چک کنم دیدم موهاش خیلی رو شلوارم ریخته سرچ کردم دیدم مدت حاملگی کمی ریزش مو دارن اما خب من مقدار نرمالشو نمیدونم بغیر از اون وقتی دستمو رو شکمش میکشم یه صدایی مثل صدای مرغ میده(مثل بقو بقو تند و با صدای پایین)
  خواستم بدونم حد نرمالی واسه ریزش موشون نمیشه تایین کرد؟و اینکه اون صدا واسه حس خطره یا …؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. ریزش مو در بارداری به علت تغییرات هورمونی می‌تواند رخ دهد. توجه داشته باشید که در صورتیکه ریزش مو ناشی از بارداری باشد باید به طور مشاوی از هر دو طرف بدن باشد و تنها یک یا چند نقطه حالت کچلی پیدا نکرده باشد میزان ریزش متفاوت است.

   پاسخ
  • Parmida
   Parmida says:

   سلام دوست عزیز منم یه خوکچه هندی ماده دارم با دوتا همستر نر و مال منم به همین شکل هستش در حالت عادی هم کمی ریزش مو دارن ولی در دوران حاملگی بیشتر ( بخاطر کشش پوست با بزرگ شدن جنین در شکمش ) 😊

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام احتمال مریض شدن تمام موجودات زنده هست. از رایج‌ترین مشکلات خوکچه هندی‌ها می‌توان به عفونت های تنفسی، اسهال، کم خونی (کمبود ویتامین C)، تومورها، آبسه های ناشی از عفونت، مشکلات ادراری و هجوم شپش، کرم و قارچ اشاره کرد

   پاسخ
  • امیر طاها امینی
   امیر طاها امینی says:

   سلام
   من خوکچه را برای پسرم میخواهم قبلا همستر داشته و از رسیدگی به حیوانات را دوست دارد.
   ایا مناسب است ؟ وواکسن هاو…وجود دارد؟
   ممنون

   پاسخ
   • پت مگز
    پت مگز says:

    با سلام
    بله انتخاب مناسبی برای فرزندان تا مسئولیت نگهداری آنان را بپذیرند است.
    بله واکسن‌ها و مراقبت‌ها و خدمات دامپزشکی آن در مراکز معتبر ایران ارائه می‌شود.

    پاسخ
 2. hell
  hell says:

  با سلام من ی خوکچه هندی نر دارم جدید ی جفت براش گرفتم اما خیلی اذیتش میکنه و همیشه با هم در حال دعوان خاستم ببینم چیکار باید بکنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. معمولا زمانیکه ماده بی‌علاقگی نسبت به نر نشان می‌دهد و او را جفت خود نمی‌بیند (فقط هم اتاقی خود تلقی می‌کند)، بر سر چیره بودن بر قلمرو(قفس) دعوایشان می‌شود. ممکن است با هم جفت شوند و ممکن است از نظر شخصیتی به هم نخورند. معمولا بهتر است یک خوکچه شخصیت غالب و یکی شخصیت مطیع داشته باشد. در صورت امکان قفس آن‌ها را بزرگتر کنید به آن‌ها نظارت داشته باشید. در صورت شدید شدن دعوا آن ها را با حوله گرفته و از هم جدا کنید. اگر دعوای شدید و خون ریزی صورت گرفت آن‌ها را از هم جدا کرده و هم اتاقی دیگری برایش در نظر بگیرید. در صورتیکه تمایل به داشتن بچه‌های خوکچه هندی ندارید و جفت را صرفا برای تنها نبودن خوکچه انتخاب کرده‌اید، معمولا برای یک خوکچه‌ی نر با سن بیشتر یک بچه خوکچۀ هم جنس خودش با او سازگارتر است.

   پاسخ
 3. narjes
  narjes says:

  سلام.
  من به تازگی خوکچه هندی خریدم و در خانه خواهر ۵ساله ای دارم.. خواستم مطمئن شم که واسه بچه ها نگهداری این حیوان خطرزا است؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   با حفظ موارد بهداشتی و بالینی حیوان مورد خاصی گزارش نشده است.
   همچنین برای خواهرتان موارد آلرژیک را دقت کنید و در صورت مشاهده موردی خاص مشورت فرمایید

   پاسخ
 4. محمد رضا
  محمد رضا says:

  سلام . خوکچه من نره و تقریبا ۴ ماهشه . که تقربا از بچه گیش دارمش . تازیگی دو سه مرتبه شده وقتی میخام نازش کنم سریع چریخیده رو دستم مقداری ادرار پاشیده ومیرود البته دو سه مرتبه اینکار وکرده نه همیشه . میخاستم ببینم این کارش چه معنی داره ؟ با تشکر

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خوکچه هندی‌ها زمانیکه احساس ناراحتی یا خطر کنند، یکه بخورند و بخواهند قلمروشان را تثبیت کنند، به خوکچه هندی‌های دیگر ادرار می‌پاشند. این کار را ممکن است با انسان نیز به همین دلائل انجام دهد. از طرفی بعضی خوکچه هندی ها از در آغوش گرفته شدن خوششان نمیاید و این کار را برای رها شدن از آن موقعیت انجام می‌دهند. به طور کلی این کار یک ابزار برقراری ارتباط است.

   پاسخ
 5. Mehdi.as
  Mehdi.as says:

  سلام من حدود ۴ تا خوکچه هندی (ک یکیشون حامله) دارم اینا براشون تو زیرزمینمون قلمرو براش درست کردم اون تخته هایی ک برا دیوارش زده بودم افتاده بوده و اینا تو زیرزمین ول شدن و کلی آشغال و پلاستیک خوردن ب طوری ک سیر سیر شدن بقیه وقتا هروقت براشون غذا و آب میذاشتیم همشو میخوردن ولی الان دست نخورده شده چیزی ک فک مسکنم اینه ک پلاستیک خوردن براشون خطرناکه؟ چیکار کنم الان؟ لطفا جوابمو زود بدین خیلی ممنون

  پاسخ
 6. بهشت
  بهشت says:

  سلام من میخاستم یک حیوان خونگی بخرم ولی از بیماری هاش میترسم به نظرتون همستر بخرم یا خوکچه‌هندی؟کدومشون کمتر بیمار میشن

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   حیوانات خانگی را نباید “خرید”
   سعی کنید حیوانی را که دوست دارید از جایی به سرپرستی قبول کنید. خرید و فروش حیوانات مخالف تمام ارزشهای انسانی، حقوق حیوانات و شرعی است. موافقید؟

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام چند راه برای تشخیص حاملگی در خوکچه هندی وجود دارد :
   – خوکچه را وزن کنید خوکچۀ باردار به سرعت وزنش بالا می‌رود
   – عادت غذایی او را مشاهده کنید. خوکچۀ باردار بسیار بیشتر از قبل غذا و آب می‌خورد.
   – شکم او را با احتیاط لمس کنید تا از وجود برجستگی اطلاع پیدا کنید
   – به دکتر مراجعه کنید دامپزشک با معاینه یا تصویر برداری از وجود بارداری اطمینان حاصل می‎‌کند

   پاسخ
 7. بهمن بیات
  بهمن بیات says:

  سلام من ی خوکچه دارم که متاسفانه یکی از دندوناش شکسته ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام ذکر نکرده‌اید کدام دندان اما با فرض اینکه یکی از دندان‌های پیش بالا یا پایین است؛ علت شکستن را بیابید و رفع کنید. کمبود ویتامین C، بلند شدن دندان‌ها به علت عدم جویدن کافی و تغذیۀ نامناسب می‌تواند از علل آن باشد. ویتامین C باعث رشد دندان‌هایی سالم در خوکچه هندی می‌شود. دندان‌های خوکچه هندی هیچ گاه از رشد نمی‌ایستد و همیشه بلند می‌شود لذا در صورتیکه شکستگی دندان بخش تیز ازار دهنده‌ای برایش به وجود نیاورده و غذا خوردن آن با مشکل روبرو نشده است نگران نباشید دندان‌ها حدودا ظرف سه هفته به اندازۀ قبلی خود باز خواهد گشت. در مدت رشد بسیار مراقب باشید در صورتیکه دندان به صورت تیز شکسته است و یا دندان مقابل آن در حال رشد بیش از حد یا رشد به سمت داخل است حتما برای کوتاهی به دامپزشک متبحر مراجعه نمایید. سعی کنید به طور کلی هر هفته دندان‌های خوکچه را کنترل نمایید.

   پاسخ
 8. Mobina
  Mobina says:

  ب تازگی متوجه شدم خوکچه هم یه پاش رو نمیتونه تکون بده و همش جمعشون میکنه باید چیکار کنم؟ خودش خوب میشه یا نیاز به دامپزشک داره؟؟!!
  لطفا زود جواب بدید
  ممنون

  پاسخ
 9. نگین
  نگین says:

  سلام من یه خوکچه دارم یه ماهشه احساس میکنم به دونه از موهاش رفته توی دهنم خوکچه مثل سگ و گربه عوارضی داره یا نه ؟؟خواهش میکنم جواب بدین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام مسئله‌ای نیست. به زودی مطلبی در خصوص بیماری‌های قابل انتقال از خوکچه به انسان قرار داده خواهد شد.

   پاسخ
 10. نهضتی
  نهضتی says:

  باسلام
  خوکچه من از دیشب یهویی شروع به بیقراری کرده و خودش ب درو دیوار میزنه … سوت هم نمیکشه مث قبل که مارو صدا میکرد میخوام بدونم علتش چی میتونه باشه
  ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام شاید نیاز به فعالیت بیشتری دارد. اگر قفسش کوچک است یا خارج از قفس با او بازی نمی‌کنید ممکن است تخلیۀ انرژی مناسبی برایش صورت نمیگیرد.

   پاسخ
 11. Emilly
  Emilly says:

  من تازگى يك خوكچه گرفتم و خيلى مو هاش ميريزه و سنشم تقريبا ٨ ماه است مى خواستم بپرسم مريضى خاصى نداشته باشه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خوکچه هندی ها ریزش موی فصلی دارند. درنتیجه پوشش مویی اضافی زمستانشان در بهار و اوایل تابستان میریزدو روزانه او را برس بکشید از دریافت میزان کافی ویتامین ث و پروتئین در رژیم غذاییش اطمینان حاصل کنید. وجود عفونت قارچی و انگل را در میان موهایش کنترل کنید. از تراشۀ چوب سرو در قفسش استفاده نکنید. استرس او را به حداقل برسانید اگر توسط خوکچه هندی دیگری اذیت میشود او را جدا کنید. در صورت عدم بهبود برای کنترل مشکلات هورمونی به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 12. Avina
  Avina says:

  سلام
  من تازگي يك خوكچه گرفتم و خيلي مو هاش ميريزه و سنش هم حدود٩ماه است مي خواستم بپرسم مريضى اى نداشته باشه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خوکچه هندی ها ریزش موی فصلی دارند. درنتیجه پوشش مویی اضافی زمستانشان در بهار و اوایل تابستان میریزدو روزانه او را برس بکشید از دریافت میزان کافی ویتامین ث و پروتئین در رژیم غذاییش اطمینان حاصل کنید. وجود عفونت قارچی و انگل را در میان موهایش کنترل کنید. از تراشۀ چوب سرو در قفسش استفاده نکنید. استرس او را به حداقل برسانید اگر توسط خوکچه هندی دیگری اذیت میشود او را جدا کنید. در صورت عدم بهبود برای کنترل مشکلات هورمونی به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 13. كيميا
  كيميا says:

  سلام
  مي خواستم بدونم ايا ميشه خوكچه رو هنگام مسافرت با خودمون ببريم و مشكلي براشون پيش نمياد
  لطفا در اين مورد توضيح بدين

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خوکچه هندی‌ها در هنگام سفر استرس زیادی می‌گیرند و بهتر است نزد کسی سپرده شوند. اما مقاله با نام سفر با خوکچه هندی به طور کامل به این موضوع پرداخته است.

   پاسخ
 14. لادن
  لادن says:

  سلام..من یه خوکچه به تازگی خریدم.
  برای برقراری ارتباط گوگل سرچ کردم اما نتیجه ای مطلوب روپیدا نکردم.
  اگه بتونیدبیشتر راهنمایی کنید ممنون میشم🙏🙏🙏

  پاسخ
 15. لادن
  لادن says:

  سلام.من به تازگی خوکچه خریدم…
  لطفا برای اینکه بتونم باهاش دوست بشم چه کارهایی روانجام بدم؟واینکه خوکچه ها ترس رو حس میکنن؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام
   برای برقراری ارتباط قوی با خوکچه هندی خود اولا به او زمان بدهید و نخواهید که این اتفاق سریع بیفتد. اجازه بدهید شما را بو کند و اگر امکان دارد در حالیکه محیط اتاق را ایمن کرده اید و با نظارت خودتان، اجازه دهید فضای اتاق را کشف کند و خودتان نیز در حالیکه تشویقی در دست دارید در اتاق بنشینید تا بتواند شما را نیز بو کند. او را نوازش کنید و با او صحبت کنید. برای او نامی انتخاب کنید و همیشه او را با همان نام صدا بزنید. از جمله تشویقی هایی که میتوانید استفاده نمایید:
   هویج
   کدو سبز
   سیب زمینی شیرین
   سیب (اما اول دانه را خارج کنید)
   نارنجی
   موز
   کاهو
   خیار
   هر گاه با شما تماسی داشت مقداری تشویقی به او بدهید تا ارتباط با شما را به یزهای مثبت ربط دهد.
   بله خوکچه هندی ها نیز می‌ترسند. خشک شدن در سر جا(فریز شدن) و بی‌قراری در کنار شما می‌تواند نشانۀ ترس باشد. همچنین هیس کردن، نشان دادن دندان‌ها، باد کردن موها و خیز برداشتن نشانۀ ناراحت بودن و پرخاش خوکچه هندی است.

   پاسخ
 16. سحر
  سحر says:

  سلام وقتتون بخیر خوکچه من ازقفسش فرار کرده بود وقتی داشتم جاشو تمیز میکردم وقتی برگشتم دیدم ازکنار کارتونی ک توی اتاقم بودن اندازه کف دست ازروی جعبه کنده و خورده خیلی ناراحتم و نگرانم باید چیکارکنم؟ دفع میشه ازبدنش یا باید معاینه بشه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   پیشنهاد اول معاینه توسط متخصص است. چنین شرایطی را با سرعت بیشتری پیگیری کنید بهتر است و اجازه ندید زمان زیاد بگذرد.

   پاسخ
  • Mehdi.as
   Mehdi.as says:

   سلام منم همینجوری شده بودم خوکچه هام از محوطشون اومده بودن بیرون کلی آشغال و پلاستیک خورده بودن هیچیشون نشد خیالت راحت باشه ولی به دامپزشک مراجعه کنی بدک نیی

   پاسخ
 17. Afsoon
  Afsoon says:

  سلام. من تازه خوکچه خریدم.از اولی که گذاشتمش تو قفس کز میکنه یه گوشه.از جاشم تکون نمیخوره.خواستم بدونم چکار باید بکنم؟ دلیل خاصی داره؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام توجه داشته باشید که خوکچه ها حیوانات طعمه هستند و به این خاطر بسیار ترسو هستند. لذا با تغییر محیط و شرایطی که برایش پیش آمده طبیعی است که مدتی تا سازش با محیط زمان نیاز داشته باشد. سعی کنید با غذا دادن به او با او ارتباط بگیرید و از ترساندنش بپرهیزید.

   پاسخ
 18. Mehdi.as
  Mehdi.as says:

  سلام من چهارتا خوکچه هندی دارم اگ دقت کنین موقع گرسنگی شون شروع میکنن به سوت زدن و به اصطلاح جیغ زدن ولی چند روزیه اینجوری دیگ نمیکنن و ساکت شدن و همش کز میکنن تو سبدی ک براشون گذاشتم میخواستم بدونم طبیعیه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   دقیقا اون صدای جیغ مانند بسیار طبیعی است. مسائل حاشیه ای را برای یافتن دلیل ساکت شدنشون بررسی کنید و اگر نتیجه نگرفتید به دامپزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 19. ندا
  ندا says:

  سلام خسته نباشید من تقریبا چهارروزه ک صاحب یه خوکچه هندی خیلی خوشگل شدم دو سه روز اول همه چی خوب بود تا این ک امروز با صحنه ای مواجه شدم که بسیار شوکه شدم اونم اینکه فندوق کوچولو مدفوعشو خورد میخواستم علتش رو بدونم چرا همچین کاری کرده و اینکه آیا باعث بیماریش میشه یا طبیعیه؟
  بعدمن چون تجربه ای ندارم بهش فقط کاهو میدم میخوره روز اول ی حلقه خیلی کوچیک از هویج رو خورد با کمی گوجه فرنگیو خیار ولی الان هرکار میکنم نه هویج میخوره نه گوجه منم چون خونده بودم باید گوجه بوخوره بخاطر جذب ویتامین ث گوجه رو له میکنم روی کاهوش میریزم ک مجبور بشه بوخوره چون تنها چیزی ک خیلی دوس داره کاهو هست چیکار کنم ک فقط کاهو نخوره آیا غذای خاصی هم داره یا خیر و اینکه این همه کاهو میخوره برای سلامتیش ضرری نداره؟خربزه و شیر هم دوس داره خوردنش مشکلی نداره براش؟ ممنون میشم سوال هام رو جواب بدین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام لطفا مطلب با عنوان “مدفوع خوردن خوکچه هندی به چه علت است؟” را در لینک : https://is.gd/6bFqKK مطالعه نمایید. در خصوص رژیم غذایی خوکچه هندی و بایدها و نبایدهای آن به زودی مطلب کاملی در وبسایت قرار خواهد گرفت. لطفا با ما همراه باشید.

   پاسخ
  • از طرف فردی که سه سال هست که چهار خوکچه دارد
   از طرف فردی که سه سال هست که چهار خوکچه دارد says:

   با سلام خربزه وکاهو بشدت برای تغذیه خوکچه ضرر داره شیر هم مرگ آورده از کاهو بمقدار کم استفاده بشه از یونجه وگوجه وجعفری وپلیت های مخصوص خودشون که در کلینیک دامپزشکی موجود هست استفاده بفرمایید تا عمر خوکچه کمتر نشود

   پاسخ
 20. ندا
  ندا says:

  و بخوام اضافه کنم ب مطالبی ک فرستادم دقیقا از روز اول باهام صمیمی بود اصلا ازم فرار نکرد خیلی خوب تونستیم باهم ارتباط برقرار کنیم فکر نمیکنم نخوردن هویج و گوجه ربطی ب این ک هنوز باهام عادت نکرده داشته باشه و اینکه میگن اگر هویج نخوره دندوناش بلند میشن گوجه نخوره ویتامین ث بدنش تموم میشه میمیره راسته؟ چیکار باید کنم این اتفاق نیوفته خیلی نگرانم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام غذاهای ترد دیگر مانند ذرت با چوب را امتحان کنید و همیشه علوفۀ خشک زیاد در دسترسش باشد. همین‌ها به کوتاه ماندن دندانهایش کمک می‌کند. حتما از منابع دیگر ویتامین ث استفاده نمایید. مثلا از پلت ای استفاده نمایید که حاوی ویتامین ث باشد از سبزی هایی همچون : کلم پیچ، کلم، جعفری و اسفناج استفاده نمایید توت فرنگی نیز منبع خوب ویتامین ث است. توجه داشته باشید که میوه ها به علت قندی که دارند باید کم استفاده بشوند. به زودی مطلبی در خصوص تغذیه و باید نبایدهای رژیم غذایی خوکچه هندی مطلب کاملی قرار داده خواهد شد. با ما همراه باشید.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   باید به دامپزشک مراجعه کنید. علت آن می تواند طیف گسترده ای از آلرژی و حساسیت تا بیماریها چه درونی چه پوستی باشد.

   پاسخ
 21. ندا
  ندا says:

  سلام خسته نباشید من تقریبا چهارروزه ک صاحب یه خوکچه هندی خیلی خوشگل شدم دو سه روز اول همه چی خوب بود تا این ک امروز با صحنه ای مواجه شدم که بسیار شوکه شدم اونم اینکه فندوق کوچولو مدفوعشو خورد میخواستم علتش رو بدونم چرا همچین کاری کرده و اینکه آیا باعث بیماریش میشه یا طبیعیه؟
  بعدمن چون تجربه ای ندارم بهش فقط کاهو میدم میخوره روز اول ی حلقه خیلی کوچیک از هویج رو خورد با کمی گوجه فرنگیو خیار ولی الان هرکار میکنم نه هویج میخوره نه گوجه منم چون خونده بودم باید گوجه بوخوره بخاطر جذب ویتامین ث گوجه رو له میکنم روی کاهوش میریزم ک مجبور بشه بوخوره چون تنها چیزی ک خیلی دوس داره کاهو هست چیکار کنم ک فقط کاهو نخوره آیا غذای خاصی هم داره یا خیر و اینکه این همه کاهو میخوره برای سلامتیش ضرری نداره؟اینکه میگن هویج نخوره دندوناش بزرگ میشه یا گوجه نخوره ویتامین ث بدنش از بین میره میمیره راسته؟خربزه و شیر هم دوس داره خوردنش مشکلی نداره براش؟ ممنون میشم سوال هام رو جواب بدین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام لطفا مطلب با عنوان “مدفوع خوردن خوکچه هندی به چه علت است؟” را در لینک : https://is.gd/6bFqKK مطالعه نمایید. در خصوص رژیم غذایی خوکچه هندی و بایدها و نبایدهای آن به زودی مطلب کاملی در وبسایت قرار خواهد گرفت. لطفا با ما همراه باشید.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام به طور خلاصه می‌توان گفت که میتوان خوکچه ها را حمام کرد اما از آنجا که آنها از آب میترسند و دچار استرس زیادی می‌شوند و همچنین با حمام زیاد پوستشان خشک می‌شود بهتر است این کار را نهایتا دوبار در سال انجام دهید. اما در شرایطی که می‌خواهید انگلها را از روی پوستش پاک کنید و یا به تجویز دامپزشک نیاز به شستشوی متناوب دارد یا به طور اتفاقی کثیف شده است نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. خوکچۀ شما در حال حاضر نیازی به حمام ندارد تنها در محیط تمیز و مناسب به همراه تغذیۀ سالم از او نگهداری کنید. حمام حتما باید با شامپوی مخصوص انجام شود. به زودی مطلب کاملی در این خصوص قرار داده خواهد شد. با ما همراه باشید.

   پاسخ
 22. Lmh
  Lmh says:

  سلام
  من يه خوكچه دو ماهه دارم كه تازه خريدمش
  بعضي اوقات ميذاري نازش كنم ولي بعضي اوقات ميترسه و دستمو ميبرم ب سمته شكمش يه صدايي از خودش در مياره و ميلرزه…ميخواستم بدونم دليلش چيه؟و اينكه حموم كردن براش مضره؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام اگر خوکچه هندی خود را در آغوش گرفتید و احساس کردید میلرزد و صدای خر خر یا پر میدهد به این خاطر است که در حال لذت بردن از شرایط خودش است و شیوۀ بیان هیجاناتش به این گونه است.
   به طور خلاصه می‌توان گفت که میتوان خوکچه ها را حمام کرد اما از آنجا که آنها از آب میترسند و دچار استرس زیادی می‌شوند و همچنین با حمام زیاد پوستشان خشک می‌شود بهتر است این کار را نهایتا دوبار در سال انجام دهید. اما در شرایطی که می‌خواهید انگلها را از روی پوستش پاک کنید و یا به تجویز دامپزشک نیاز به شستشوی متناوب دارد یا به طور اتفاقی کثیف شده است نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. تنها در محیط تمیز و مناسب به همراه تغذیۀ سالم از او نگهداری کنید. حمام حتما باید با شامپوی مخصوص انجام شود. به زودی مطلب کاملی در این خصوص قرار داده خواهد شد. با ما همراه باشید.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   از چه نظر؟ یعنی چی شبیه موش هست؟ :))
   اگر لازم است می‌توانید از طریق فرم ارتباط با ما برای پرسیدن سوالات، اطلاعات بیشتر به همراه اسناد تصویری یا ویدیویی بفرستید تا بررسی شود

   پاسخ
 23. D
  D says:

  سلام
  آقا یه مشگل برای خوکچه های من پیش امده
  خوکچه ها از وقتی که جفت گیری کردن دیگه آب نمی خوام
  این مشکل یه ۳یا۴ روزی هست که اتفاق افتاده میخواستم بدونم دلیلش چیه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام به تغذیۀ آن‌ها دقت کنید. هرچه قدر بیشتر به خوکچه هندی سبزیجات تازه و آبدار بدهید نیاز آبی بدن آن‌ها از همین طریق تامین می‌شود و کمتر آب می‌نوشند. آب او را همچنان تازه نگهدارید و در دسترسش قرار دهید تا در صورتیکه احساس تشنگی کرد از آن استفاده کند. در صورتیکه خوکچه سرحال و شاداب است و مساله دیگری ندارد جای نگرانی نیست و آب ننوشیدن آن بسیار طبیعی است.

   پاسخ
 24. Baran
  Baran says:

  سلام
  خوکچه من سه روزه ک مدفوع نمیکنه و این موضوع خیلی نگرانم‌کرده میخواستم بپرسم دلیلش چی میتونه باشه؟؟

  پاسخ
 25. سعید
  سعید says:

  سلام من دو روزه خریدم دیروز ب طور کامل مدفوع کرد اما امروز نه با اینکه خیلی هم خورده
  دیروز خوراکش علوفه بود و امروز کلم گوجه فرنگی و میوه جات

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در صورتیکه مشکل بیش از این ادامه دارد و یا خوکچه غذا خوردن را متوقف کرده است به دامپزشک مراجعه نمایید تا در صورت هر گونه انسداد در دستگاه گوترش اقدامات لازم را صورت دهند.

   پاسخ
 26. نیلوفر
  نیلوفر says:

  سلام من یه خوکچه 45 روز رو به سرپرستی گرفتم کلی سوال دارم تورو خدا ج بدید واسش نگرانم که نکنه اذیت بشه اونجا که خریدم فقط بهش کاهو و یونجه میدادن الان اصلا گوجه و هویج و…نمیخوره از پوشالایی که برا زیرش ریختم میخوره .میتونم بشورمش؟ کی ببرمش دامپزشکی؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام از منابع دیگر ویتامین ث استفاده نمایید. به او بروکلی و فلفل دلمه ای شیرین بدهید. خوکچه هندی خودش خودش را تمیز میکند و به ندرت نیاز به شستن دارد و اغلب شستن آن ها برایشان مشکلات سلامتی ایجاد میکند. اگر از ابتدا جهت اطمینان از سلامت و گرفتن رژیم غذایی مناسب نزد دامپزشک بروید خوب است.

   پاسخ
 27. Melika
  Melika says:

  با سلام،من یه خوکچه هندی باردار دارم،یکی ۲روزه که رنگ ادرارش تغییر کرده و مایل به قهوه‌ای شده،دلیلش چیه؟من خیلی نگرانش شدم 🙁

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام احتمالا ارتباطی با بارداری نداشته باشد. کم بودن آب بدن اغلب به این مورد می انجامد. همچنین ویتامین ب و آهن اضافی در خون در ادرار دفع شده و باعث رنگی شدن ادرار می‌شود.

   پاسخ
 28. ابوالفضل
  ابوالفضل says:

  سلام من دوتا خوکچه هندی نر و ماده دارم ماده همش نررو میزنه باهاش دعوا میکنه گازش میگیره برایه چی اینجوری میکنه چرا باهم جفت نمیشن؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   خوکچه‌ها مانند هر حیوانی شخصیت‌های متفاوتی دارند و لزوما با هم جفت نمی‌شوند. در صورتیکه دعوا و گاز گرفتن به آسیب و خونریزی منجر می‌شود فورا آن‌ها را جدا کنید. ضمنا توجه داشته باشید که خوکچه‌ی نر و ماده را نها در صورت عقیم شدن در کنار هم قرار دهید و تا حد ممکن از تولید مثل خانگی آنها بپرهیزید.

   پاسخ
 29. امیرحسین
  امیرحسین says:

  سلام
  میخواستم بدونم آفتاب برای خوکچه هندی مضره؟اینو شنیدم ولی مطمئن نیستم
  و این که چکار کنم خوکچه من بهم وابسته بشه و بیرون هم دنبالم بیاد؟
  یا به عبارتی رفیق شیم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بله خطر آفتاب برای خوکچه هندی این است که ممکن است بدنش بیش از حد داغ شده و گرما زده شوند. خوکچه‌ها به طور طبیعی در مناطق نسبتا سرد بوده‌اند. همچنین در خوکچه‌های کم مو و بی مو آفتاب می‌تواند منجر به سرطان پوست شود. تنها در صورت وجود سایبان و آب در دسترس خوکچه و با نظارت مدت کوتاهی می‌توانید در مثلا حیاط منزل باشید. ضمنا به خطرات جانبی از جمله انگل‌ها و حیوانات شکارچی که سلامت و حیات خوکچه را به خطر می‌اندازند نیز توجه داشته و قبل از بیرون رفتن به دامپزشک مراجعه نمایید.
   برای ایجاد رابطه قوی با خوکچه :
   1. محیط راحتی برای او تامین کنید
   2. قفسش به اندازۀ کافی بزرگ باشد
   3. برایش اسباب بازی و وسایل بازی قرار دهید
   4. از بستر مناسب استفاده کنید
   5. با خوکچۀ خود حرف بزنید
   6. در ساعات مشخص و منظم در طول روز قرار دهید. یعنی هر روز راس ساعات مشخصی به او غذا دهید.
   7. غذا دادن با دست باعث ایجاد ارتباط قوی‌تر می‌شود
   8. به خوکچه تشویقی بدهید
   9. در بلند کردن خوکچه با احتیاط عمل کنید
   10. قبل از بلند کردن خوکچه از روی زمین او را صدا کنید و هرگز او را غافلگیر نکنید
   11. خوکچه را از پس سرش یا پشتش بلند نکنید
   12. خوکچه را با هر دو دست از زمین بلند کنید
   13. روزی نیم ساعت با خوکچۀ خود بازی کنید
   14. در هفتۀ اول که به محیط جدید(خانه شما) می‌آید خیلی با او کاری نداشته باشید تا با محیط سازگار شده و استرسش کمتر شود.

   پاسخ
 30. امیرحسین
  امیرحسین says:

  سلام میخواستم بدونم چکار کنم که خوکچم به من وابسته بشه و وقتی بیرون میبرمش باهام بیاد؟
  یا به عبارتی رفیق شیم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. منظورتان از بیرون بردن واضح نیست. یعنی در بیرون از منزل خوکچه دنبال شما راه بیفتد؟!

   برای ایجاد رابطه قوی با خوکچه :
   1. محیط راحتی برای او تامین کنید
   2. قفسش به اندازۀ کافی بزرگ باشد
   3. برایش اسباب بازی و وسایل بازی قرار دهید
   4. از بستر مناسب استفاده کنید
   5. با خوکچۀ خود حرف بزنید
   6. در ساعات مشخص و منظم در طول روز قرار دهید. یعنی هر روز راس ساعات مشخصی به او غذا دهید.
   7. غذا دادن با دست باعث ایجاد ارتباط قوی‌تر می‌شود
   8. به خوکچه تشویقی بدهید
   9. در بلند کردن خوکچه با احتیاط عمل کنید
   10. قبل از بلند کردن خوکچه از روی زمین او را صدا کنید و هرگز او را غافلگیر نکنید
   11. خوکچه را از پس سرش یا پشتش بلند نکنید
   12. خوکچه را با هر دو دست از زمین بلند کنید
   13. روزی نیم ساعت با خوکچۀ خود بازی کنید
   14. در هفتۀ اول که به محیط جدید(خانه شما) می‌آید خیلی با او کاری نداشته باشید تا با محیط سازگار شده و استرسش کمتر شود.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   به سلامتی. امیدواریم به خوبی بتونید ازش نگهداری و مراقبت کنید
   ناخن های خوکچه را می توان کوتاه کرد اما برای دفعات اول در حضور فردی خبره و با تجربه انجام دهید که آسیبی به بچه نرسد. ولی کار دشواری نیست

   پاسخ
 31. Neda
  Neda says:

  سلام خسته نباشین من میخوام یه خوکچه هندی بخرم و میخوام یه جای خیلی مناسب براش درست کنم میشه دقیق توضیح بدید که تو چه مکانی با چه امکاناتی میتونه خیلی راحتو شاداب باشه؟سوال بعد اینکه میتونم بذارم تواتاقم بچرخه ادار و مدفوعش زیاد نیست که اتاقم کثیف بشه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام از بخش نگهداری خوکچه هندی برای به وجود آوردن شرایط مناسب استفاده نمایید. خوکچه هندی به تعداد بار زیادی مدفوع میکند اما معمولا ادرار خود را همیشه در یک نقطه می‌کند. لذا باز گذاشتن او در اتاق توصیه نمیشود.

   پاسخ
   • محمد
    محمد says:

    سلام من میخوام یک خوکچه هندی فشن بخرم سنش دو ماه میخواستم بدونم سالم بودنشو چجوری چک کنم و دندوناشو ،و اینکه میگید مدفوع زیاد میکنه بو داره؟و ایا خرگوش لوپ بهتره یا خوکچه هندی؟

    پاسخ
 32. روژان
  روژان says:

  سلام
  من ی خوکچه ماده چهار ماهه دارم ک دو ماهه با منه
  الان دوتا خوکچه ک تازه از شیر گرفته شدند و گرفتم
  نر و ماده خوکچه بالغ ماده خوکچه ماده کوچولو و اذیت میکنه گوشاش و گاز و پشماش و میکنه
  راه حلی دارین؟

  پاسخ
 33. ar en
  ar en says:

  سلام من خیلی وقته خوکچه دارم یکی نر یکی ماده امروز ماده یهو شروع کرد عین بلبل خوندن دلیل خاصی داره؟ معنیش چیه؟ بعد یه چیز دیگه خوکچه هام خواهر برادرن میتونن بچه بیارن یا نمیشه؟؟

  پاسخ
 34. نیلا
  نیلا says:

  پرتغال و لیمو با پوست؟؟؟؟؟ شما رسما میخواین به کشتن بدیدشون؟؟؟؟ هرگونه میوه ی ترش براشون حکمه مرگ رو داره نه فقط برای خوکچه بلکه برای همستر و خرگوش هم همینطوره… لطفا وقتی چیزی نمیدونید درموردش حرف نزنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خوکچه برای تامین ویتامین ث بدنش به این مواد احتیاج دارد و حکم مرگ را ندارد! مصرف میزان کم(پرتقال یک بار در هفته) و لیمو (ماهی یکبار) برایشان مفید است. و بله در منابع علمی با پوست توصیه شده است. مرکبات برای همستر نامناسب است و دادن آن توصیه نمی‌شود. مطالب پتمگز کاملا پشتوانۀ علمی دارد و این مجله از ترویج باورهای غیرعلمی می‌پرهیزد.

   پاسخ
 35. ali
  ali says:

  باسلام. حدود یک هفته هست که یک خوکچه هندی دارم . روزهای اول مدفوع حیوان به شکل فضله های سیاه رنگ بود ، اما الان از شکل فضله خارج شده و به شکل مدفوع قهوه ای رنگ مثل مدفوع انسان درآمده . هویج هم زیاد خورده . ممکنه از خوردن هویج باشه؟ یا بیمار هست ؟ ممنون میشم پاسخ بدید . باتشکر

  پاسخ
 36. Aliw
  Aliw says:

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت دوستان عزیز من یه خوکچه تقریبا دوماهه گرفتم الان سه هفتست که دارمش خیلی میترسه نمیزاره بغلش کنم یا ناز کنم ولی از دست غذا میخوره و بعضی موقعه هام میره تو اتاقش تو تاریکی میزاره نازش کنم به زور:/ چیکار کنم؟ترسش بریزه یکم اجتماعی تر بشه؟
  ممنون،شاد باشید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام توجه داشته باشید که خوکچه ها حیوانات طعمه هستند و به این خاطر بسیار ترسو هستند. لذا با تغییر محیط و شرایطی که برایش پیش آمده طبیعی است که مدتی تا سازش با محیط زمان نیاز داشته باشد. سعی کنید با غذا دادن به او با او ارتباط بگیرید و از ترساندنش بپرهیزید. زیاد اصرار به بلند کردنشان از روی زمین نداشته باشید. به آرامی در کنارش حضور داشته باشید تا بتواند خودش با بو کردن و نزدیک شدن شما را بشناسد.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام هر زمان میتوانید تنها به خاطر داشته باشید آنها بسیار ظریف هستند لذا آرام آنها را بلند کنید. دست زدن به آنها میتواند رابطه آنها با انسان ها را در بزرگسالی بهبود بخشد فقط به چند نکته توجه داشته باشید:
   ذاتا خوکچه هندی ها موجودات ترسویی هستند اگر مشاهده کردید ترسیده است او را سر جایش بگذارید. هنگامیکه خواب یا در حال غذا خوردن است او را بلند نکنید. در صورتیکه هنگام جدایی از مادرش حس ترس داشت یا جیغ کشید او را برای مدت طولانی از مادرش دور نگه ندارید. به مدت خیلی کم او را در آغوش داشته باشید و با صدای بسیار ملایم با او صحبت کنید و سپس به آرامی به جایش برگردانید.

   پاسخ
 37. amir
  amir says:

  سلام
  من برای پسرم میخواهم بخرم
  از مراقبت از حیوانات لذت می برد و دوست دارد.
  آیا واکسن ها در ایران هست .؟
  ویرایش کودکان مناسب است؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام
   بله انتخاب مناسبی برای فرزندان تا مسئولیت نگهداری آنان را بپذیرند است.
   بله واکسن‌ها و مراقبت‌ها و خدمات دامپزشکی آن در مراکز معتبر ایران ارائه می‌شود.

   پاسخ
 38. ارزو
  ارزو says:

  سلام وقت بخیر من تقریبا دو سال هست خوکچه نر دارم و توی خونه نگه داری میکنم متاسفانه اوایل زیاد حمومش میکردم و الان روی دماغش قارچ پوستی در اومده و محلول ضد قارچ مخصوص تهیه کردم و میزنم ولی کامل برطرف نشده و دون دون های پوستش مونده چیکار کنم
  و واقعا کاهو مضر هست براشؤن؟چون خیلی دوست داره و زیاد میخوره

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام از روغن نارگیل برای محل استفاده کنید. روغن نارگیل علاوه بر داشتن خاصیت ضد قارچی باعث نرم شدن پوست آن بخش می‌شود. در صورتیکه قارچ باقیمانده است از ترکیب بتادین و روغن نارگیل دو بار در روز بر روی محل استفاده نمایید. برای از بین رفتن کامل قارچ استریل کردن قفس و تمیز کردن بستر به صورت مرتب الزامی است.

   کاهو بی خطر هست. ویتامین ث، پتاسیم و فیبر دارد. فقط مغز کاهو را ندهید به علت بالا بودن میزان نیترات در آن می‌تواند منجر به اسهال شود.

   پاسخ
 39. عاطفه
  عاطفه says:

  سلام
  من یه خوکچه ماده دارم که الان تقریبا 3 سال و خورده ای سن داره، هیچ وقت براش جفت نر نگرفتم و عقیم هم نشد، از چندین ماه قبل یه غده یا بهتره بگم توموری روی سینه سمت راستش ایجاد شده که همینطور بزرگتر میشه، البته بگم خیلی سرحاله و اصلا مشکلی نداره، بردمش دکتر و گفت باید جفت گیری میکرد یا عقیم میشد و این توده های پستانی رایج هست در خوکچه ها و گفت تا وقتی مشکلی نداره و خیلی بزرگ نشده نیازی به عمل نیست، نظر شما چیه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام تومور سینه در خوکچه ها به شدت زیاد است . معمولا در خوکچه های مسن و به ندرت زیر سه سال غده در پستان دیده میشود. گاهی این غده سرطانی و در یک پستان است و اغلب فیبروآدنوما است. در صورتیکه غده بدخیم باشد به سایر نواحی بدن نیز ممکن است متاستاز دهد. در صورتیکه دامپزشک تشخیص بدخیم نداده است جای نگرانی نیست. از چکاپ منظم غافل نشوید.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بله یک خوکچۀ ماده در سن دو ماهگی به بلوغ رسیده و هر بار 14 تا 19 روز در فحلی به سر می‌برد. اگرچه همان ارگان‌های سایر پستاندارن را داراست اما خونریزی در این دوره برای خوکچه هندی طبیعی نیست و در صورت مشاهده به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 40. رزا
  رزا says:

  سلام من یه خوکچه هندی 8 ماهه دارم که نره.الان میخوام یه خوکچه دیگه که 1 ماهشه بخرم .بنظرتون اگه تو یه قفس بزارمشون مشکلی پیش نمیاد؟بنظرتون بزرگه اذیتش میکنه یا نمیکنه ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام
   لزوما با هم نمی‌سازند. سازش خوکچه هندی‌ها مخصوصا اگر هر دو نر باشند بسیار کم است و اگر نر و ماده بگیرید تعداد خیلی زیادی بچه درست می‌کنند. البته در صورت نر و ماده بودن هم لزوما با هم سازش نخواهند داشت.

   پاسخ
 41. علی
  علی says:

  سلام وقت بخیر من ۲ روز پیش درحال انجام کاری بودم که متوجه صداهایی شدم که داخل یه سبد بود و درو باز کردم دیدم خوکچه هندی اس که صاحبانش اونو رها کردن، از گرسنگی زیاد به محض دیدن من اومد سمتم و ارتباط بر قرار کرد و متوجه شدم که پشتش(انتهای بدن) ذخمی اندازه انگشت شصت وجود داره، دلم واسش سوخت و سرپرستیش رو قبول کردم میخواستم یه مقاله ای به من معرفی کنید که دربارش بخونم و ۰ تا ۱۰۰ نگهداری خوکچه و درمان رو هم مطلع بشم ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام به زودی مطلب جامعی در این خصوص منتشر خواهد شد. اما جهت اطمینان از سلامتی خوکچه و درمان زخم او به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 42. علی
  علی says:

  من حتی درباره جنسیت و سنش رو هم چیزی نمیدونم ولی دوست دارم تا این حیوان مظلوم رو نگهداری کنم…
  ممنون میشم یه راه ارتباطی(تلگرامی باشه خیلی بهتره) باهم داشته باشیم تا راهنماییم کنید واقعا ممنون میشم

  پاسخ
 43. A.l.I.
  A.l.I. says:

  با سلام.من دنبال یه حیوون خونگی خوب بودم که خوکچه هندی یکی از دوستام رو دیدم و تصمیم به خرید گرفتم ولی نمیدونم که چطوری میشه که قفس بوی بد نده؟
  برای کف قفس باید چی ریخت؟
  هر چند وقت یکبار باید قفس رو تمیز کرد؟
  با تشکر.

  پاسخ
 44. Ali
  Ali says:

  با سلام.من چند وقتی بود دنبال یه حیوون خونگی مناسب برای آپارتمان می‌گشتم که خوکچه هندی یکی از دوستام رو دیدم.
  میخواستم ببینم برای اینکه بوی بی اذیت نکنه چکار باید کرد؟
  میشه توی آکواریوم نگهش داشت؟
  برای کف آکواریوم از چی باید استفاده کرد؟
  هر چقدر وقت یکبار باید قفس رو تمیز کرد؟
  خیلی ممنون از سایت خودتون.

  پاسخ
 45. arad
  arad says:

  سلام من تقريبا دو ساله يه خوكچه ماده گرفتم و از اولم آب نميخورد و تا الان هم عادت كرده اب لازمشو با سبزيجات بخصوص كاهو تامين كنه
  ولى چند روزه مشكل رشد دندون پيدا كرده ، دكتر كه برديمش گفت فقط علوفه و يونجه بديد بهش و سبزيجات و ميوه (بجز گوجه بخاطر ويتامين c ) رو حذف كنيد . حالا من نميدونم چيكار كنم كه اب بدنش تامين بشه چيكار ميتونم بكنم ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام به طور کلی خوب است هر چیزی را حتی سبزیجات را هم وقتی شستید با همان آبی که روی آن باقی مانده به او بدهید و آنها را خشک نکنید تا آب بیشتری مصرف کنند در این مورد نیز میتوانید علوفه را خیس کنید (آب بکشید) بدهید. البته همیشه آب تازه را در دسترس او قرار دهید.

   پاسخ
 46. Ali
  Ali says:

  با سلام.من دنبال یه حیوان خونگی خوب بودم که خوکچه هندی یکی از دوستام رو دیدم و تصمیم به خرید گرفتم ولی نمیدونم که آیا میشه توی آکواریوم گذاشتش؟
  کف آکواریوم رو باید چی بریزم؟
  هرچند وقت یکبار باید آکواریوم رو تمیز کنم؟
  به دلیل شرایطی که دارم برام مهم هست که جایی که نگهش میدارم بوی بد نده.باید چیکار کنم که از لحاظ بو اذیت نکنه؟
  با تشکر از سایت خوبتون.لطفا سعی کنید زود جوابم رو بدید.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خیر هوای مناسب و کافی برای خوکچه هندی بسیار مهم است و آکواریوم به خاطر تهویۀ هوای نامناسبش برای نگهداری از خوکچه هندی مناسب نیست و توصیه نمیشود (افزایش احتمال عفونت دستگاه تنفسی) نه تنها تهویه هوا بلکه مساحتی که برای نگهدرای خوکچه هندی لازم است را دشوار میتوان با آکواریوم فراهم کرد. لذا از قفس‌های مناسب استفاده نمایید و از بسترهای مناسب مانند پوشال یا پلت‌کاغذی که از پت‌شاپ‌ها می‌توانید تهیه کنید برای کف آن استفاده کنید همچنین هرگز از تراشه‌های چوب برای کف آن استفاده ننمایید. کل قفس را باید هر هفته با آب و سرکه به نسبت مساوی تمیز کنید و بستر تمیز نیز قرار دهید در صورتیکه تعداد خوکچه بیشتر یا مساحت قفس کوچک باشد این کار را باید بیشتر از هفته ای یکبار انجام دهید. البته از مقداری بو به هرحال نمیتوان جلوگیری کرد.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام البته ترجیحا از مرجع تقلید خود بپرسید بهتر است. اما خیر نجس نیست و تنها مدفوع و ادرار آن مانند هر حیوان حرام گوشت دیگری نجس است.

   پاسخ
 47. علی
  علی says:

  با سلام.من میخواستم یه کوچه هندی فن بخرم ولی نمیدونم آیا میشه توی آکواریوم نگهش داشت؟
  برای کف آکواریوم از چی باید استفاده کرد؟
  هر چند وقت یکبار باید آکواریوم رو تمیز کرد؟
  من چونکه توی آپارتمان زندگی میکنم برام مهم هست که بوی بد اذیت نکنه؛میخواستم بدونم پیشنهاد شما برای دفع بوی بد چیه؟
  با تشکر از سایت خودتون.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خیر هوای مناسب و کافی برای خوکچه هندی بسیار مهم است و آکواریوم به خاطر تهویۀ هوای نامناسبش برای نگهداری از خوکچه هندی مناسب نیست و توصیه نمیشود (افزایش احتمال عفونت دستگاه تنفسی) نه تنها تهویه هوا بلکه مساحتی که برای نگهدرای خوکچه هندی لازم است را دشوار میتوان با آکواریوم فراهم کرد. لذا از قفس‌های مناسب استفاده نمایید و از بسترهای مناسب مانند پوشال یا پلت‌کاغذی که از پت‌شاپ‌ها می‌توانید تهیه کنید برای کف آن استفاده کنید همچنین هرگز از تراشه‌های چوب برای کف آن استفاده ننمایید. کل قفس را باید هر هفته با آب و سرکه به نسبت مساوی تمیز کنید و بستر تمیز نیز قرار دهید در صورتیکه تعداد خوکچه بیشتر یا مساحت قفس کوچک باشد این کار را باید بیشتر از هفته ای یکبار انجام دهید. البته از مقداری بو به هرحال نمیتوان جلوگیری کرد.

   پاسخ
 48. رسول
  رسول says:

  سلام من یه جفت خوکچه دارم یکی مو بلند یکی کوتاه فشن نرش که موهاش بلنده خیلی بلند شده بود و من با قیچی کوتاه کردم خیلی ناز شد بعد چن روز. موهای اطراف کوشش و از کمرش پایین تر کوتاه تر شد ولی پشتی ها نه علتش چیه . بعد مادم موهاش خیلی میرخت و الان نمیرزه شکمش بزرگ شده یه کم از کجا بدونم بچه داره . و برای تقویت موی خوکچه ها چه ویتامینی بدم ممنونم از سایت خوبتون

  پاسخ
 49. رسول
  رسول says:

  سلام من یه جفت خوکچه دارم یکی مو بلند یکی کوتاه فشن نرش که موهاش بلنده خیلی بلند شده بود و من با قیچی کوتاه کردم خیلی ناز شد بعد چن روز. موهای اطراف کوشش و از کمرش پایین تر کوتاه تر شد ولی پشتی ها نه علتش چیه . بعد مادم موهاش خیلی میرخت و الان نمیرزه شکمش بزرگ شده یه کم از کجا بدونم بچه داره . و برای تقویت موی خوکچه ها چه ویتامینی بدم. و راستی خودم حس میکنم ماده موهای نرو خورده چون چن بار دیدم داره موهاشو نمیدونم میخورد یا تمیز میکرد .ممنونم از سایت خوبتون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بله گاهی خوکچه هندی‌ها موهای خودشان یا جفتشان را می‌خورند و در صورت عدم جلوگیری این رفتار ادامه خواهد داشت. به این عمل “اصلاح کردن” یا “Barbering” گفته می‌شود. این کار عللی همچون خستگی(سر رفتن حوصله)، استرس و کمبود مواد خوراکی زبر مانند علوفه خشک می‌تواند داشته باشد. گاهی این رفتار به علت ناسازگاری دو نر بزرگسال یا بین دو خوکچۀ بزرگسال و کوچک اتفاق می‌افتد. خوکچه‌ها را از هم جد ا کنید. از اسباب بازی های جدید برای رفع کسالتشان استفاده نمایید. استرس آن‌ها را به حداقل برسانید(خوکچه ها موجودات حساسی هستند و به شدت استرس می‌گیرند از حرکات ناگهانی، بلند کردن ناگهانی از روی زمین و …. که باعث استرس آنها می‌شود پرهیز کنید.) علوفۀ خشک همیشه در قفس ان‌ها و در دسترسشان باشد. از دامپزشک خود بخواهید یک رژیم غذایی کامل برای آن‌ها به شما پیشنهاد دهد. رعایت تمامی این موارد به این حل اسن مسئله کمک خواهد کرد.

   برای تشخیص بارداری به عادت غذایی او نگاه کنید خوکچه باردار بیش از قبل غذا و آب می‌خورد. او را وزن کنید در صورت بارداری باید افزایش وزن داشته باشد. به ارامی شکمش را لمس کنید. به دامپزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 50. مريم
  مريم says:

  سلام وتشكر از شما
  خوكچه من نر هست وسه سالشه دوروزه غذا نميخوره ميره سر غذاش ولى نميخوره ، تيكهاي داره شبيه تشنج مثلا يا سرشو تكون ميده بصورت تشنجى يا كتف يا پاشو
  بردم پيش دامپزشك سرم زيرجلدى وويتامين ومسكن تزريق كردند
  پودر هم به بدنش زدند اما هنوز ساكت ، گوشه گير وكم اشتهاست فقط خيلى كم سبزيجات ميخوره
  خيلى نگرانش هستم در ضمن گاهى توى ادرارش ترشحات سفيد رنگ ميبينم

  پاسخ
 51. Elii.oj
  Elii.oj says:

  سلام من دو روزه خوکچه گرفتم دیروز بهش چند برش خیارو ی زره گوجه فرنگی دادم از امروز صب بیحال شده و پخشه کف قفس شده بردم تو پت شاپ گفتن ک فشارش افتاده اب قند دادن و گفتن هر ۱ ساعت اب قند بدم بهش چیکار کنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام آب قند؟! سیستم گوارش خوکچه به هم میریزد و حتی برایش خطرناک است. در چنین مواردی به دامپزشک مراجعه نمایید. علوفه همیشه در اختیار خوکچه تان قرار دهید و به او پلت، سبزیجات تازه، فلفل دلمه شیرین سبز و رنگی ، گوجه (حتما بدون ساقه و برگ باشد)، بروکلی بدهید.

   پاسخ
 52. Roya
  Roya says:

  سلام من یک هفته هستش که یک خوکچه هندی خریدم ازش راضیم ولی بعضی اوقات گازم میگیره من نمیدونم چجوری باید باهاش برخورد کنم لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خوکچه ها حیوانات طعمه هستند و با تغییر محیط به شدت استرس میگیرند. یک هفته زمان بسیار کمی برای عادت کردن خوکچه به محیط و شماست. از مقاله استفاده نمایید و به مرور زمان سعی در برقراری ارتباط با او کنید. او را ناگهان از روی زمین بلند نکنید.

   پاسخ
 53. پوریا
  پوریا says:

  با سلام…
  قصد دارم سرپرستی ی حیون خونگی قبول کنم .انتخابم خوکچه هندی ه…اما نمی دونم یک دو نه بگیرم یا دو تا…اگه دو خواستم بگیرم جفتشون نر باشن یا جفت ماده(نمیخوام جفت گیری بکنن)در کدوم حالت سازگاری بیشتره…ممنون میشم پاسخ بدید.مرسی

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام معمولا توصیه میشود دو تا خوکچه نگهدارید. البته باید فضا به اندازه کافی بزرگ باشد تا هر کدام قلمروی خودشان را داشته باشند. دو خوکچه نر عقیم شده که برادر باشند انتخاب خوبی است و احتمال سازش آن ها با هم بسیار زیاد است.

   پاسخ
 54. F
  F says:

  سلام من به خوکچه ی 1 سال و نیمه دارم که دندونش عفونت کرده بعد بردمش دامپزشکی گفتن که باید انتی بیتیک بخوره چند وقت ولی اگه خوب نشد عفونتش باید یکی از دندوناش کشیده بشه میخواستم بدونم اگه نیاز شد دندونشو بکشیم دوباره در میاد جاش؟ و اینکه باید تغییری تو تغذیش ایجاد کنم یا همون غذاهای قبلیشو میتونه راحت بخوره؟
  خسته نباشید ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خوکچه هندی ها مانند انسان ها دندان شیری و اصلی ندارند که بعد از افتادن یکی دیگری در بیاید. با این حال ست دندان های آن ها به صورتی است که با اینکه قرار نیست بیفتند ولی اگر به هر دلیل بیفتند یکی دریگر رشد خواهد کرد.

   پاسخ
 55. mahdi
  mahdi says:

  سلام
  خوكچه من وقتي تو بغلمه و نوازشش ميكنم يه صداي جير جير در مياره كه با جيغ زدن موقع گشنگيش فرق داره.
  ميخواستم بدونم از ترس و ناراحتيشه يا داره اعلام رضايت ميكنه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام اغلب شادی خود را اینگونه بیان می‌کنند. جیغ و سوت زدن آن‌ها به معنای هیجان داشتن برای زمان بازی یا زمان غذا است.

   پاسخ
 56. پري
  پري says:

  سلام من دو تا خوكچه هندي ماده دارم كه تقريبا سه ماهشونه تازگيا متوجه شدم يكيشون يه صداي قور مانند در مياره و دنبال اونيكي ميره ميخوام بدونم دليلش چيه ؟ بايد چيكار كنم ؟ هر دوتاشونم ماده هستن

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام به زودی مقاله‌ای در خصوص انواع صدای خوکچه هندی منتشر خواهد شد لطفا آن را مطالعه فرمایید.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام سفیدی ادارا به علت دفع کلسیم اضافی بدن است. در صورتیکه ادرار حالت غلیط ندارد و فقط زمانیکه خشک میشود پودر سفید رنگ باقی می ماند طبیعی است.

   پاسخ
 57. یاسمن
  یاسمن says:

  سلام من میخوام یه خوکچه نگه دارم ولی با مشکل دستشویی جوندگان بیرون قفس چیکار میشه کرد؟
  مثلا من عروس هلندی هم دارم و معمولا وقتی میارمش بیرون روی دسته مبل نگران دستشوییش نیستم و یه سطل اشغال میزارم زیر دسته ولی جونده ها رو نمیشه کاریش کرد…
  سر همین من یه مدتی که خوکچه داشتم اصلا نمیتونستم از قفس بیارمش بیرون و نگران دستشوییش بودم،چه کار میشه کرد؟

  پاسخ
 58. فهیمه
  فهیمه says:

  سلام. من یه خوکچه ۳.۵ ساله دارم که یهو از غذا خوردن افتاد. بردیمش دامپزشکی و مشخص شد که دندوناش مشکل داره. بیهوش کردن و دندونای فک بالا و پایین در قسمت پشت رو تراشیدن چونکه تیز شده بود ولی دکتر گفتن که دندونای جلو مشکلی نداره ولی بعد از عمل هم باز هیچ غذایی نخورد و خودم متوجه شدم که دندونای جلو هم زیاد رشد کرده و فک پایین کمی کج شده و دقیقا روی فک بالا قرار نمیگیره. الان حدود ۱ ماه هست که فقط با سرنگ بهش غذا میدم. با توجه به اینکه فک پایین یه کم کج شده آیا کوتاه کردن دندونای جلو باعث میشه که شروع کنه به غذا خوردن؟ در کل یه کم هم لرزش داره مثل زمانی که خیلی میترسن و شبیه ویبره موبایل میلرزن. این مشکل علتش چی هست؟ در حال حاضر روزی دو دهم میلی گرم مایندوکسیدین مصرف میکنه به همراه آنتی بیوتیک میترونیدازول و قطره کلسیم.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   برای کوتاهی و اندازه دندان مجدد به دامپزشک مراجعه و حضوری مشورت نمایید. اغلب لرزش خوکچه هندی از سر شادی و رضایت است. در این حالت گاهی صدای پرر هم از خودش در میاورد.

   پاسخ
 59. AydA
  AydA says:

  سلام
  من حدود یکیال ونیم خوکچه نرداشتم والان حدودیک ماه است برایش ماده گرفتم اوایل دعوامیکردند ولی الان باهم درقفس خوب هستند
  اوایل نرتمایل زیادی به جفت گیری داشت ولی یک ماه است که اورابو میکند ولی جفت گیری نمیکند
  آیا ماده باردار است؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام ممکن است ماده به سن سه سالگی رسیده است. نر با بو کردن ماده متوجه میشود که او دیگر قابلیت باروری ندارد و از جفتگیری امتناع میکند.

   پاسخ
 60. AydA
  AydA says:

  حدود یک ماه است که یک خوکچه ماده خریدم
  موقع خوردن کاهو وگوجه وسبزیجات صدای خرچ خرچ دندون داشت
  امروزدیدم که یکی ازدندان های بالا اش شل شده وموقع جویدن به بیرون ازدهان می آید
  آیا خود دندان می افتد یاباید اوراکشید؟
  آیا بازهم دندان درمی آورد؟
  چیکارباید بکنم خیلی نگرانم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. خوکچه ها مانند انسان و بسیاری حیوانات دندان شیری و اصلی ندارند که یکی بیفتد و دیگری در بیاید. لق شدن دندان و افتادن آن برای یک خوکچه هندی سالم طبیعی نیست و نشانه کمبود مواد غذایی و تغذیه بد به خصوص کمبود ویتامین ث است. از بخش تغذیه خوکچه هندی این مقاله استفاده کنید.

   پاسخ
 61. امیر
  امیر says:

  سلام من یک خوکچه ماده و یکی نر دارم
  فکر میکنم ماده بارداره چون دست رد به نر میزنه جدیدا مجبور شدم نر رو جدا کنم ولی خیلی بی قراری میکنه دایما داره میله های قفسو گاز میگیره چی کارش کنم خیلی رو مخه!!!!

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام. اگر موارد جویدنی در اختیار آن ها کم باشد معمولا شروع به جویدن میله های قفس می کنند. گاهی هم به سادگی از این مسئله و حس جویدن میله ها لذت میبرند!

   پاسخ
 62. ریحانه
  ریحانه says:

  سلام من به تازگی یک خوکچه هندی خریدم اما از غروب به بعد دهانش رو پر اب کرده و یک گوشه انگار که غمگین است مانده و کاری نمی کند این کارش نشانه ی چیست؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام توجه داشته باشید که خوکچه ها حیوانات طعمه هستند و به این خاطر بسیار ترسو هستند. لذا با تغییر محیط و شرایطی که برایش پیش آمده طبیعی است که مدتی تا سازش با محیط زمان نیاز داشته باشد. سعی کنید با غذا دادن به او با او ارتباط بگیرید و از ترساندن و بلند کردن او از روی زمین انجام حرکات ناگهانی، غافلگیر کردن او بپرهیزید.

   پاسخ
 63. ستاره
  ستاره says:

  سلام تو یکی از نظرات خوندم که برای خوچه هندی اسباب بازی باید بگیریم دقیقا چه نوع اسباب بازی باید تهیه کنیم؟
  و اینکه من یه همسترم تو خونه دارم میتونم خوچه هندی بگیرم یا نباید باهم تو یه جا باشن؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام می‌توانید از توپ‌هایی که در آن تشویقی قرار میدهند استفاده نمایید. از تونل‌ها برای پنهان شدن. یک پارک محافظ برای اینکه در فضایی بزرگ تحت نظارت شما بازی کند. بعضی اسباب بازی ها هستند که در قفس یا بیرون از آن قرار میگیرند تا خوکچه پنهان شود(اغلب جداکننده های چوبی هستند)

   پاسخ
 64. آریا
  آریا says:

  سلام . من میخوام یه حیوون یا نمک و با کمترین مریضی و بهداشتی بخرم . بین خرگوش و خوکچه گیرم.

  پاسخ
 65. ALI
  ALI says:

  سلام من یه خوکچه نر دارم براش دوتا ماده گرفتم که جفت گیری کنند ولی همش باهم درگیرند وخوکچه ماده خوکچه نر رو میزند وجفت نمیخورد قبلا هم یه ماده داشتم ولی اون هم خوکچه نرو رو میزد میخواستم ببینم خوکچه نر مشکلی داره یا اینکه این رفتارا عادیه ؟ چون خیلی دوست دارم بچه دار شن ولی نمیشه ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بهتر هست حتما قبل از جفت انداختن از داشتن شرایط نگهداری از آن همه خوکچه مطمئن شوید. بله طبیعی است لزوما یک نر و ماده با هم نمی سازند و ماده اجازه جفتگیری نمی دهد.

   پاسخ
 66. Parsa
  Parsa says:

  سلام ببخشید من خوکچه ام۵ماهه هست و یه دو سه روزی هست که گوشه گیر شده و دیگه برای رو دست اومدم مقاومت نمی کنه و حس می کنم بیحاله و هر کاری می کنم تو لونه اش نمی ره خوشحال میشم اگه راهنمایی کنید

  پاسخ
 67. ریحانه
  ریحانه says:

  سلام من 3 ساله یک خوکچه هندی نر دارم و الان یک ماه هست که سرپرستی یک خوکچه هندی ماده ی 6 ماهه را قبول کردم و فقط هم اتاقی یک دیگرند ولی همدیگر را اصلا اذیت نمیکنند ولی به علت مسائلی مجبورم خوکچه ی ماده را از خودم جدا کنم و به کسی دیگر واگذار کنم با تظرتون به روحیه پسرم و خودش لطمه وارد نمیشه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خوکچه هندی ها در طبیعت در گروه های 10 تایی یا بیشتر زندگی میکنند لذا زندگی اجتماعی را دوست دارند. شما می توانید یک خوکچه نر دیگر برای او بیاورید که البته ممکن است با هم بسازند یا نسازند. و خطر آوردن خوکچه ماده نیز بارداری ناخواسته آن خواهد بود. کار دیگری که میتوانید انجام دهید قرار دادن یک اسباب بازی تقریبا همسایز خوکچه هندی و یا قرار دادن آینه در مقابل اوست.

   پاسخ
 68. راد
  راد says:

  سلام
  من یک خوکچه هندی ۲ ماهه خریده بودم خیلی هم خوب رفتار میکردیم باهاش غذای مورد علاقش و پرتقال بهش می‌دادیم ولی امروز از دنیا رفت 😭 . یک دفعه حالش بد شد شروع کرد به دستم پا زدن افتاد رو زمین بی‌حال شده بود تا بردیمش پیش دامپزشک تو ماشین از دنیا رفت خیلی دردناک بود جلوی ما جون داد هیچ کاری نتونستیم واسش بکنیم . دامپزشک گفت تو گلوش یه چیزی گیر کرده بوده اصلا به طور عجیب غریبی خوکچه ای که کلی باهامون دوست شده بود در عرض نیم ساعت از دنیا رفت. سوال اینه احتمال داره مشکلش ویژه دیگه بوده ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام احتمالات دیگر که همیشه وجود دارند ولی بله احتمال خفگی با توجه به شرایطی که توصیف میکنید وجود دارد.

   پاسخ
 69. محمد تی ام
  محمد تی ام says:

  سلام من یه خوکچه ماده دارم حدودا ۵ ماهشه الان تقریبا یه روزه که مدفوع نمیکنه و فکر میکنم آلت تناسلیش هم یه کوچولو باد کرده چه کار باید بکنم؟؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام فورا به دامپزشک مراجعه نمایید. (در صورتیکه فشار یا سختی در حین مدغوع وجود دارد و حالت یبوست مشاهده می کنید میوه بیشتری به او بدهید و آب تازه بیشتر در اختیارش بگذارید. در صورتیکه مشاهده میکنید مدفوع در مقعد خشک شده و چسبیده آن را جدا کنید. )

   پاسخ
 70. Amirhosein
  Amirhosein says:

  سلام من ۲ روزه خوکچه ۵۰ روزه خریدم ماده هستش تحرکش کمه این مشکلی داره؟؟
  اخه صاحبش میگف خیلی شلوغه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خوکچه هندی حیوان طعمه هست و با هر تغییری بسیار مضطرب میشود. هنوز در خانه جدیدش احساس راحتی و امنیت ندارد به همین خاطر تکان نمیخورد. کمی به او فرصت دهید. به صاحب قبلی عادت کرده بوده است که پر تحرک بوده.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خوکچه هندی حیوان طعمه هست و با هر تغییری بسیار مضطرب میشود. هنوز در خانه جدیدش احساس راحتی و امنیت ندارد به همین خاطر تکان نمیخورد. کمی به او فرصت دهید. به صاحب قبلی عادت کرده بوده است که پر تحرک بوده. علوفه خشک را همیشه در دسترسش بگذارید و رژیم غذایی صحیحی را برای او در نظر بگیرید. از بخش تغذیه همین مقاله استفاده کنید.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام احتمالا خوکچه هندی شما کنه یا عفونت قارچی دارد که هر دو آن ها بسیار ساده قابل درمان هستند. حتما به یک دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام. جوندگانی همچون خوکچه هندی، موش و همستر می‌توانند ناقل ویروس لمفوستیک کوریومننژیت (lymphocytic choriomeningitis virus) یا به اختصار LCMV باشند که برای مادر و نوزاد بسیار خطرناک است و ترجیحا این حیوان نباید در اطراف و محیط خانم باردار باشد. حیوان را در اتاق جداگانه ای نگهدارید، هربار که به او دست میزنید دستتان رابشویید. یکی از افراد غیر باردار خانواده به نگهداری از حیوان و تمیز کردن قفس بپردازد.

   پاسخ
 71. شیوا
  شیوا says:

  سلام من تازه دوتا خوکچه گرفتم جفتن وقتی نر رو نوازشش میکنم خیلی غر میزنم دلیلش چیه؟ مریض نیست؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام اگر منظورتان صدای خر خر عمیق است و اگر حالت بدنیش حالت آرام و ریلکس دارد در حال لذت بردن است غر نمی زند. اما اگر صدای بلندتری دارد مخصوصا در انتهای هر صدا نشان از ناراحت بودن او از موقعیت دارد و اگر بی حرکت مانده و صدا کوتاه کوتاه است احتمالا ترسیده است. ضمن اینکه خوکچه چون حیوان طعمه هست اضطراب زیادی در هنگام رفتن به محیط جدید و بلند شدن حس میکند. لذا در صورتیکه ـآن ها تازه به پیش شما امده اند ابتدا سعی کنید چند هفته با دادن خوراکی و نوازش هنگامیکه روی زمین هستند با آن ها ارتباط برقرار کنید. هرگز خوکچه را یک دفعه از روی زمین بلند نکنید.

   پاسخ
 72. Somayeh
  Somayeh says:

  سلام. من يه ماهه كه دو تا خوكچه نر خريدم و با هم تو يه آكواريوم نگهشون ميدارم. موقع خريدن بهم گفتن كه اشكالي نداره دو تا نر كنار هم باشن. يكيشون خيلي پرخورتر و كمي بزرگتر از اون يكيه. اخيرا احساس ميكنم كه بزرگتره اون يكي رو اذيت ميكنه و غذاشو از دستش ميگيره. چطوري ميتونم مشكلشون رو حل كنم؟آيا نبايد دوتا نر كنار هم باشن؟ و اينكه اگه يك خوكچه ماده بيارم پيششون مشكلي پيش مياد براشون؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام اصولا توصیه میشود دو نر در کنار هم باشند تا مشکل بارداری و به دنیا امدن چندین خوکچه هندی در پی نباشد. اما لزوما هر دو نری با هم نمی‌سازند. در این صورت باید آن ها را در قفس های جداگانه نگهداری کنید تا آسیبی نبینند. وجود یک ماده میتواند منتج به تولید تعداد زیادی خوکچه هندی شود و توصیه نمیشود.

   پاسخ
   • Somayeh
    Somayeh says:

    خيلي ممنون. ببخشيد من يه سوال ديگه داشتم. پوشالايه زيرشون هر دو روز يه بار خيس ميشه و مجبورم عوض كنم. آيا اين همه ادرار كردنشون طبيعيه يا مشكلي هست؟

    پاسخ
 73. محمد
  محمد says:

  سلام من یه خوکچه هندی دارم که جفت بودن و ماده مرد قبل از اون خوکچه ما خیلی شلوغ بود همش درحال سوت زدن بود الان چندوقتی هستش که خیلی ساکت هستش و سوتی هم نمیزنه میخواستم بدونم چه مشکلی داره

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام علائم اندوه به خاطر از دست دادن جفت و تنها شدنش است. سعی کنید بیشتر برای او وقت بگذارید و با او بازی کنید. ممکن است علائم بی اشتهایی نیز نشان دهد. اول اینکه بهاو زمان بدهید بیشتر حیوانات مانند انسان به مرور زمان ریتم زندگی خود را دوباره پیدا میکنند. م یتوانید برایش یک جفت عقیم شده ماده یا نر بگیرید. و یا یک اسباب بازی حدود سایز خودش شبیه خودش برایش قرار دهید.

   پاسخ
 74. مريم
  مريم says:

  سلام وقت بخير ببخشيد من ي خوكچه كوچيك تازه خريدم و متوجه شدم كه كف ي پا و ي دستش تيرس يكمم انگار باد داره البته خيلي كم يني مشكلي داره!؟

  پاسخ
 75. حیدر
  حیدر says:

  سلام من دوروزه خوکچه هندی گرفتم ،،یا ازم فرار میکنه یا نمیذاره نازش کنم خیلی هم میترسه ،،چیکار کنم ،،،؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خیلی زود است. به مرور به شما عادت میکند فعلا به خاطر تغییر جا بسیار اضطراب دارد خیلی فعلا به او اضطراب بیشتر ندهید و به مرور به او نزدیک شوید. از دادن غذا و تشویقی با دست شروع کنید سپس بعد از مدتی او را نوازش کنید و هیچ گاه او را یکدفعه از روی زمین بلند نکنید چون در طبیعت حیوانات طعمه هستند و اضطراب زیادی با بلند شدنشان میگیرند

   پاسخ
 76. دیار
  دیار says:

  سلام مرسی از سایت خوبتون من یک خوکچه فشن مو بلند خریدم چند روزه داریم روابطمون بهتر میشه فقط هر وقت از قفس میارمش بیرون میله های قفس رو میجویه یا میره زیر مبل خودشو قایم میکنه همه نوع رقم سبزی و میوه هم بهش میدم و نگهداری خوبی ازش میکنم خیلی هم دوسش دارم میشه بگید این رفتار از چیه یا نوازش میکنم با سرش دستمو هل میده خیلی رفتارش سرده با این که بهش زیاد توجه و محبت میکنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام تنها چند روز است آن را گرفته اید نباید انتظار داشته باشید در کنار شما احساس راحتی کند. بعلاوه اینکه خوکچه مانند سگ و گربه شروع به بروز محبت چشمگیری به صاحبش نمیکند و شما انتظار زیادی از او دارید.

   پاسخ
 77. دیار
  دیار says:

  سلام من یک خوکچه فشن دارم یک هفته هست خریدم ارتباط خوبی داشتیم با هم تا امروز دعوامون شد یه کوچولو زدم رو سرش از اون موقع نه غذا میخوره نه از گوشه قفس تکون میخوره هیچی نمیخوره باید چیکار کنم لطفا اگه کسی چیزی در این باره تجربه داره بهم بگید ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خوکچه ای که یک هفته است پیش شما امده به اندازه کافی بابت جابه جایی اش استرس دارد شما او را کتک نیز زده اید!!! خوکچه ها حیوانات طعمه هستند لذا خیلی زود با هر تغییراتی استرس میگیرند. سعی کنید فقط به او محبت کنید و با صداب آرام بااو صحبت کنید یکدفعه او را از زمین بلند نکنید (حالتی که شکارچی در طبیعت میکند) همه اینها به حیوان استرس میدهد.

   پاسخ
 78. دیار
  دیار says:

  سلام من یک خوکچه پنج ماهه دارم میله قفس رو میخوره و پلت یونجه خشک و هویج نمیخوره فقط سبزی و گوجه فرنگی میخوره چیکار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام جویدن میله ها میتواند هم از سر خوشایندی حس گاز زدن میله فلزی برای خوکچه باشد و هم به این خاطر که چیزهای زیادی برای گاز زدن در دسترسشان نیست. دندان های خوکچه دائما در حال رشد است لذا آن ها باید دائم در حال جویدن باشند تا سایز دندان هایشان مناسب باقی بماند. پلت را اگر نخورد خیلی مهم اما نخوردن یونجه میتواند منجر به بروز مشکل (نفخ) شود که حتی میتواند منجر به مرگ شود. برای حل این مسئله حتما باید به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 79. Daniel
  Daniel says:

  سلام من یه خوکچه هندی نر گرفتم تقریبا ۴ ماهشه امروز دیدم که پشت گوشش یه برامدگی تقریبا بزرگ گرد داره در حالی که پشت اونیکی گوشش چنین چیزی نبود این نشونه چیه باید چیکار کنم من الان؟؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام هرگونه برجستگی در حیوانات خانگی باید توسط دامپزشک معاینه شود. این برجستگی می تواند آبسه، غده چربی، کیست یا تومور باشد. لذا توصیه ما این است حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام این وسیله اسباب بازی مناسبی برا خوکچه هندی نیست کمر آن ها انعطاف موش و همستر را ندارد، این وسیله به کمر آن ها آسیب میزند و بهتر است از اسباب بازی‌های ساده دیگر استفاده نمایید.

   پاسخ
  • سمیرا
   سمیرا says:

   سلام.همستر سوار چرخ و فلک میشه خوکچه هندی سوار نمیشه.هر چند من همستر داشتم و اونم سوار نشد و سرسره هم پایین و بالا نمیرفت تنهایی شیطونیشو میکرد حتی نتونستم باهاش بازی کنم حوصلش سر نره در صورتی که دوستام داشتن و خیلی شیطون و دوست داشتنی و ارتباطشون خوب بود با صاحبشون ولی همستر من اینطور نبود البته س جای معینش ادار و مدفوع میکرد بیرون از قفسش اینکارو نمیکرد.الان مرده و خاکش کردم و خیلی ناراحت شدم دیگه هم جایگیزنش نکردم چون واقعا ناراحت کننده است وقتی میمیرن

   پاسخ
 80. yas
  yas says:

  سلام.ببخشیدخوکچم تازه زایمان کرده بودمن متوجه نشده بودموبانرتنهابود….بعدم توقفس جدابودن من نمیدونستم تواتاق ولشون کردم تایه کم بچرخن.حالامتوجه شدم حاملس.فقط دوباربوده اونم توفضای بازاتاق.حالاچیکارکنم؟؟خیلی دخترخوبونازیه.ازدیشب تالافکری شدم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام مبارک باشه مراقب باشید دیگه کنار هم نباشند یا عقیمش کنید وگرنه به زودی تعداد بی نهایت خوکچه دارید.

   پاسخ
 81. مبینا
  مبینا says:

  سلام خوبین ببخشید من ،امروز بردم خوکچم رو شستم با اب ولرم و شاپو بچه ،کوچیکه و تقریبا ۳ ماهشه
  الان تو قفسش دراز کشیده و چشم بسته خوابیده
  من تا حالا اینجوری ندیده بودمش
  دو لار هم دیدم ک ی کاری شبیه عطسه میکرد ،به نظرتون عادیه؟؟؟
  چی کارش کنم؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خوکچه هندی با حمام شدن دچار استرس زیادی میشود و ممکن است بیمار شود و اصولا تا دامپزشک بنا به دلیل خاصی نگفته است یا کثیفی مشهودی روی او نیست نباید اصلا آن را شست. احتمالا فقط ترسیده و خوب میشود اما دیگه حمامش نکنید.

   پاسخ
 82. zahra
  zahra says:

  سلام.یه مدتیه که خوکچه ماده من موهای نرشو میجوعه و کلا کچلش کرده میخاستم بدونم دلیلیش چیه؟چیکار کنم که دیگه موهاشو نخوره!

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام گاهی خوکچه هندی‌ها موهای خودشان یا جفتشان را می‌خورند و در صورت عدم جلوگیری این رفتار ادامه خواهد داشت. به این عمل “اصلاح کردن” یا “Barbering” گفته می‌شود. این کار عللی همچون خستگی(سر رفتن حوصله)، استرس و کمبود مواد خوراکی زبر مانند علوفه خشک می‌تواند داشته باشد. گاهی این رفتار به علت ناسازگاری دو نر بزرگسال یا بین دو خوکچۀ بزرگسال و کوچک اتفاق می‌افتد. خوکچه‌ها را از هم جد ا کنید. از اسباب بازی های جدید برای رفع کسالتشان استفاده نمایید. استرس آن‌ها را به حداقل برسانید(خوکچه ها موجودات حساسی هستند و به شدت استرس می‌گیرند از حرکات ناگهانی، بلند کردن ناگهانی از روی زمین و …. که باعث استرس آنها می‌شود پرهیز کنید.) علوفۀ خشک همیشه در قفس ان‌ها و در دسترسشان باشد. از دامپزشک خود بخواهید یک رژیم غذایی کامل برای آن‌ها به شما پیشنهاد دهد. رعایت تمامی این موارد به این حل این مسئله کمک خواهد کرد.

   پاسخ
 83. zahra
  zahra says:

  سلام.خوکچه من یه مدته که موهای جفتشو میخوره خیلی موهاش کم شده چرا اینکارو میکنه؟؟؟چیکلر کنم دست از اینکارش برداره؟!

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام گاهی خوکچه هندی‌ها موهای خودشان یا جفتشان را می‌خورند و در صورت عدم جلوگیری این رفتار ادامه خواهد داشت. به این عمل “اصلاح کردن” یا “Barbering” گفته می‌شود. این کار عللی همچون خستگی(سر رفتن حوصله)، استرس و کمبود مواد خوراکی زبر مانند علوفه خشک می‌تواند داشته باشد. گاهی این رفتار به علت ناسازگاری دو نر بزرگسال یا بین دو خوکچۀ بزرگسال و کوچک اتفاق می‌افتد. خوکچه‌ها را از هم جد ا کنید. از اسباب بازی های جدید برای رفع کسالتشان استفاده نمایید. استرس آن‌ها را به حداقل برسانید(خوکچه ها موجودات حساسی هستند و به شدت استرس می‌گیرند از حرکات ناگهانی، بلند کردن ناگهانی از روی زمین و …. که باعث استرس آنها می‌شود پرهیز کنید.) علوفۀ خشک همیشه در قفس ان‌ها و در دسترسشان باشد. از دامپزشک خود بخواهید یک رژیم غذایی کامل برای آن‌ها به شما پیشنهاد دهد. رعایت تمامی این موارد به این حل این مسئله کمک خواهد کرد.

   پاسخ
 84. arya
  arya says:

  سلام من یه خوکچه هندی 4 ماه دارم 2 روزه خریدمش و همیشه از من فرار میکنه. سوال من اینه که ایا این خوکچه به من عادت میکنه ؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بله عادت میکند فعلا به خاطر تغییر جا بسیار اضطراب دارد خیلی فعلا به او اضطراب بیشتر ندهید و به مرور به او نزدیک شوید. از دادن غذا و تشویقی با دست شروع کنید سپس او را نوازش کنید و هیچ گاه او را یکدفعه از روی زمین بلند نکنید چون در طبیعت حیوانات طعمه هستند و اضطراب زیادی با بلند شدنشان میگیرند

   پاسخ
 85. اميرحسين
  اميرحسين says:

  با سلام
  من تازه خوکچه هندی خریدم و وقتی برای اولین بار تو خونه اوردمش دیدم یک حشره ریز سیاه رفت تو غذاش چی کارکنم

  پاسخ
 86. محمد حسن
  محمد حسن says:

  سلام خسته نباشید ببخشید من برای خوکچه هندیم قفس جدید خریدم که لوله و چرخ و فلک داره ولی اون از توی لوله ها بالا نمیره و با چرخ و فلک هم که بازی نمیکنه میخواستم بدونم که چطوری بهش یاد بدم که از اینا استفاده کنه و یه نکته هست که لوله های خیلی باریک نیست

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام چرخ و فلک برای همستر است و اصلا برای ستون فقرات خوکچه خوب نیست. از وسایل ساده تر به عنوان اسباب بازی خوکچه استفاده نمایید. مثل قرقره خالی شده یا پل های چوبی

   پاسخ
 87. طاها درویشی
  طاها درویشی says:

  سلام ببخشید من یه خوکچه دارم که نر هستش ریزش موی شدیدی پیدا کرده لای موهاش یه عالمه حشره سفید هست خیلی تقریبا همه بدنسشداداره باید چکار کنک لطفا بگید

  پاسخ
  • پت‌مگز
   پت‌مگز says:

   سلام
   حشرات سفیدی که فرمودید موجودات مختلفی می‌تواند باشد. بهتر است دامپزشک ببیند و معمولا درمان‌های آن بسیار ساده در حد شامپوهای ویژه خواهد بود.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *