,

آیا می‌خواهید یک خوکچه هندی حیوان خانگی شما باشد؟

خوکچه هندی

خوکچه هندی (guinea pigs) حیوانی است که بسیاری از “اولین” ها را به خودش اختصاص داده است. او اولین جونده‌ای است که به خانه های انسان‌ها راه پیدا کرد. یکی از اولین پستانداران کوچک بود که به فضا فرستاده شد (در نهم مارچ 1961 به همراه یک موش و سگ). همچنین او یکی از اولین گزینه‌های خوب به عنوان حیوان خانگی برای بسیاری افراد است

تاریخچه و منشاء

بحث جالبی در مورد ریشه نام خوکچه هندی است چراکه خوکچه هندی‌ها نه اهل هند و گینه نو هستند و نه واقعا خوک هستند! در عوض، جونده‌ای از علفزارهای آمریکای جنوبی است که سرخپوست‌های اینکان (Inkan) آن‌ها را اهلی کرده‌اند. آن‌ها این حیوانات را برای مصرف غذایی نگهداری می‌کردند. پخت این حیوانات بی‌شباهت به شیوه پخت بچه خوک نبوده است. از دیگر دلایل نگهداری این حیوانات قربانی کردن آن‌ها برای خدایان بوده است. کاشفان اروپایی که از دنیایی جدید باز می‌گشتند این حیوان را به همراه خود به اروپا آوردند. این حیوان در دهه 1770 به عنوان حیوان خانگی و فانتزی به آمریکا آورده شد.

خوکچه‌های هندی بیشتر شبیه به جوندگانی مانند خرگوش هستند تا موش. خوکچه هندی‌های اهلی معمولا حدود 25 تا 30 سانتی‌متر طول و به هنگام بلوغ وزنی بین 900 تا 1300 گرم دارند. این جونده پاهای کوتاه و بدنی تپل و بدون دم دارند. برخلاف بسیاری دیگر از جوندگان ، خوکچه هندی‌ها خوب از جایی بالا نمی‌کشند و غذا را با پاهای خود بر نمی‌دارند یا برای آینده خود غذا ذخیره نمی‌کنند. متوسط طول عمر آن‌ها چیزی بین 5 تا 10 سال است.

ظاهر

رنگ خوکچه‌های هندی خانگی از قهوه‌ای آگوتی (مانند خویشاوندان وحشی‌شان) تا نقره‌ای براق و یاسی متغیر است. حتی رنگ لاک لاکپشت نیز (ترکیبی از سفید، قرمز و مشکی) نیز در آن‌ها دیده می‌شود. بعضی از آن‌ها پوشش مویی نرمی دارند و برخی دیگر مانند پانک-راکرها موهایی همیشه ایستاده دارند. می‌توانید خوکچه‌ هندی آمریکایی با موهای کوتاه یا از مدل به اصطلاح فشن با موهایی به بلندی 40 تا 45 سانتی متر بگیرید. تنوع آن‌ها تقریبا بی انتهاست.

نگهداری

یک خوکچه هندی خوشحال و سالم به ملاحظات نگهداری مختلفی نیاز دارد. میزان مدفوع آن‌ها بسیار زیاد است. هر ظرف ناپایداری در اطرافشان را وارونه می‌کنند و ممکن است در ظرف غذا یا آبشان ادرار یا مدفوع کنند و در بطرهای اطراف قفسشان غذای نیم جویده و بزاق دهانشان را بریزند. با این پیش‌زمینه ذهنی باید بدانید که حفظ سادگی در محل زندگی خوکچه هندی بهترین شیوه است.

یک قفس پلاستیکی، فلزی یا سیمی با ابعاد حداقل 46 در 46 سانتی متر فضای کافی برای یک خوکچه هندی بالغ را فراهم می‌کند. البته بدیهی است که هر چه این میزان فضا بیشتر باشد آنها بیشتر لذت می‌برند. از آن‌جا که خوکچه ها در بالا رفتن و جهیدن خوب عمل نمی‌کنند، قفسی با ارتفاع بین 22 تا 25 سانتی‌متر برای او کافی است. در این حالت میتوان بالای قفس را باز گذاشت. مسلما اگر حیوانات شکارچی دیگری مانند یک گربه فضول یا سگ در خانه دارید باید بالای قفس کاملا پوشیده باشد. کف قفس نیز می‌تواند یکدست یا سیمی باشد. مش سیمی (توری) در کف قفس با ابعاد 12 در 38 میلی متر می‌تواند خطر آسیب به پا را به حداقل برساند اما با این حال کف یکپارچه ارجحیت دارد.

خوکچه‌های هندی نیاز به مراقبت‌های خانگی خیلی خوب دارند. باید برایش بستری بسیار تمیز، جاذب و نسبتا عاری از گرد و خاک فراهم کنید که به آسانی قابل تعویض نیز باشد. از نوارهای کاغذهای باطله و تراشه‌های چوبی می‌توان به عنوان مثال خوبی از بستر مناسب نام برد. از استفاده از تراشه‌های درخت سدر (نوعی درخت شبیه به کاج) و هر نوع چوبی که روغن داشته باشد پرهیز کنید.

بستری که از چوب ذرت تشکیل شده باشد اغلب دارای باکتری‌ها و قارچ‌هاست و از اینرو توصیه به استفاده از آن نمی‌شود. هر بستری که استفاده می‌کنید باید آن را به طور منظم تعویض کنید تا از انباشته شدن آمونیاک ناشی از ادرار و مدفوع خوکچه هندی در آن جلوگیری کنید. آمونیاک می‌تواند اثرات نامناسبی در حیوان شما بگذارد و باعث تحریک بینی، ریه و چشم‌های او شود. در صورتیکه به این موضوع توجه نشود می‌تواند به یک مسئله مرگبار برای حیوان خانگی شما تبدیل شود. تهویه هوای مناسب یک ضرورت در نگهداری خوکچه هندی است. در صورتیکه کف قفس یکپارچه است باید بستر او حداقل دوبار در هفته تعویض شود.

خوکچه های هندی نیاز به فضایی برای مخفی شدن دارند. یک جعبه مقوایی یا چوبی در دار راه حل خوبی برای این نیاز آن‌ها است. در صورتیکه حیوان جعبه‌ها را جوید یا کثیف کرد، آن‌ها را عوض کنید. اگرچه، این جونده‌ها به خوبی بالا نمی روند، اما همچنان دوست دارند از سطوح شیب دار و تاقچه‌های کم ارتفاع و ایمن بالا بروند.  آنان از جستجو و غوطه‌ور شدن در یونجه و کاه نیز لذت می برند.

تغذیه

خوکچه‌ها مخلوقات عادتند. آن‌ها به راحتی تغییری در بافت، ظاهر، مزه و ارائه غذا و آب شان را نمی‌پذیرند. در هنگام غذا به خوکچه هندی خود از غذاها و سبزیجات دیگر مخصوصشان را بدهید تا به تغییر و تنوع عادت کنند.

نیازهای تغذیه‌ای برای خوکچه هندی بالغ عقیم شده، مادر بدون شیر دهی، خوکچه هندی بی تحرک و …  به خوبی سایر پستاندارن کوچک گیاهخوار به پایه گذاری نشده است. پلت تازه خوکچه هندی ( 18 تا 20 درصد پروتئین و 10 تا 16 درصد فیبر) بخش اصلی رژیم غذایی این حیوان را تشکیل می‌دهد.

ویتامین C را به آب آشامیدنی حیوان بیافزائید. ویتامین C حساس به نور بوده و 50 درصد از خاصیت خود را طی 24 ساعت اول از دست می دهد. بطری حاوی ویتامین C را با فویل یا یک جوراب بپوشانید، آب را عوض کنید و روزانه مقداری ویتامین C به آن اضافه کنید. بسیاری از خوکچه ها از طعم قرص های جویدنی ویتامین C خوششان می آید و می توان نحوه خوردن آن را به آنها آموزش داد. مقدار ویتامین C مطلوب روزانه یک یا دو میلی‌گرم به ازای هر 100 گرم وزن حیوان می باشد . میانگین وزن خوکچه بالغ نر 900 تا 1200 گرم و خوکچه بالغ ماده 700 تا 900 گرم می باشد . از آنجائیکه ویتامین C حلال در آب بوده و کلیه ها مازاد آن را دفع می کنند ، به ندرت مشکل از مصرف بیش از حد آن به وجود میاید.

دغدغه‌ها ویژه‌ی خوکچه هندی

از آنجائیکه حیوان خانگی شما در شب فعالیت بیشتری دارد ، در طول روز نیاز به گذراندن ساعات آرام برای استراحت دارد . قفس را در فضایی دور از سروصدا و هیجان قرار دهید. خوکچه های هندی در هوای سرد مقاومت بیشتری دارند تا هوای گرم. دمای بالا همراه با رطوبت بالا ممکن است موجب گرمازدگی حیوان شود. قفس را در اتاق در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید و دمای اتاق را بین 18 تا 20 درجه سانتی گراد ثابت نگه دارید.

تمامی خوکچه های هندی باید در رژیم غذایی خود ویتامین C (اسید اسکوربیک) دریافت کنند. بدن آنها مانند بدن انسان قارد به ساخت ویتامین نیست. اگرچه به پلت‌های تجاری ویتامین C افزوده می شود، اما این قرص‌ها اغلب در عرض 5 الی 6 هفته از تاریخ روی بسته بندی خاصیت خود را از دست می دهند.

اگر حیوان خانگی شما به اندازه کافی ویتامین C دریافت نمی‌کند، در این صورت به آن‌ها سبزیجات و میوه مانند گواوا (میوه نواحی حاره ای آمریکا) ، پرتقال و لیمو با پوست، جعفری، جوانه بروکسل، کلم بروکلی، کلم برگ، گیاه خردل و کیل  به آنها بدهید که همگی دارای 20 میلی گرم ویتامین C یا بیشتر در هر 28 گرم داشته باشند.

 

 

 

27 پاسخ
 1. fatemeh azimi
  fatemeh azimi says:

  سلام,من الان چند هفته ای هست که دوتا خوکچه هندی نر و ماده خریدم ,خوکچه ماده ام علایم حاملگی داره اما هردو سالمن,امروز که میخواستم چشمشو چک کنم دیدم موهاش خیلی رو شلوارم ریخته سرچ کردم دیدم مدت حاملگی کمی ریزش مو دارن اما خب من مقدار نرمالشو نمیدونم بغیر از اون وقتی دستمو رو شکمش میکشم یه صدایی مثل صدای مرغ میده(مثل بقو بقو تند و با صدای پایین)
  خواستم بدونم حد نرمالی واسه ریزش موشون نمیشه تایین کرد؟و اینکه اون صدا واسه حس خطره یا …؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. ریزش مو در بارداری به علت تغییرات هورمونی می‌تواند رخ دهد. توجه داشته باشید که در صورتیکه ریزش مو ناشی از بارداری باشد باید به طور مشاوی از هر دو طرف بدن باشد و تنها یک یا چند نقطه حالت کچلی پیدا نکرده باشد میزان ریزش متفاوت است.

   پاسخ
  • Parmida
   Parmida says:

   سلام دوست عزیز منم یه خوکچه هندی ماده دارم با دوتا همستر نر و مال منم به همین شکل هستش در حالت عادی هم کمی ریزش مو دارن ولی در دوران حاملگی بیشتر ( بخاطر کشش پوست با بزرگ شدن جنین در شکمش ) 😊

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام احتمال مریض شدن تمام موجودات زنده هست. از رایج‌ترین مشکلات خوکچه هندی‌ها می‌توان به عفونت های تنفسی، اسهال، کم خونی (کمبود ویتامین C)، تومورها، آبسه های ناشی از عفونت، مشکلات ادراری و هجوم شپش، کرم و قارچ اشاره کرد

   پاسخ
 2. hell
  hell says:

  با سلام من ی خوکچه هندی نر دارم جدید ی جفت براش گرفتم اما خیلی اذیتش میکنه و همیشه با هم در حال دعوان خاستم ببینم چیکار باید بکنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. معمولا زمانیکه ماده بی‌علاقگی نسبت به نر نشان می‌دهد و او را جفت خود نمی‌بیند (فقط هم اتاقی خود تلقی می‌کند)، بر سر چیره بودن بر قلمرو(قفس) دعوایشان می‌شود. ممکن است با هم جفت شوند و ممکن است از نظر شخصیتی به هم نخورند. معمولا بهتر است یک خوکچه شخصیت غالب و یکی شخصیت مطیع داشته باشد. در صورت امکان قفس آن‌ها را بزرگتر کنید به آن‌ها نظارت داشته باشید. در صورت شدید شدن دعوا آن ها را با حوله گرفته و از هم جدا کنید. اگر دعوای شدید و خون ریزی صورت گرفت آن‌ها را از هم جدا کرده و هم اتاقی دیگری برایش در نظر بگیرید. در صورتیکه تمایل به داشتن بچه‌های خوکچه هندی ندارید و جفت را صرفا برای تنها نبودن خوکچه انتخاب کرده‌اید، معمولا برای یک خوکچه‌ی نر با سن بیشتر یک بچه خوکچۀ هم جنس خودش با او سازگارتر است.

   پاسخ
 3. narjes
  narjes says:

  سلام.
  من به تازگی خوکچه هندی خریدم و در خانه خواهر ۵ساله ای دارم.. خواستم مطمئن شم که واسه بچه ها نگهداری این حیوان خطرزا است؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   با حفظ موارد بهداشتی و بالینی حیوان مورد خاصی گزارش نشده است.
   همچنین برای خواهرتان موارد آلرژیک را دقت کنید و در صورت مشاهده موردی خاص مشورت فرمایید

   پاسخ
 4. محمد رضا
  محمد رضا says:

  سلام . خوکچه من نره و تقریبا ۴ ماهشه . که تقربا از بچه گیش دارمش . تازیگی دو سه مرتبه شده وقتی میخام نازش کنم سریع چریخیده رو دستم مقداری ادرار پاشیده ومیرود البته دو سه مرتبه اینکار وکرده نه همیشه . میخاستم ببینم این کارش چه معنی داره ؟ با تشکر

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خوکچه هندی‌ها زمانیکه احساس ناراحتی یا خطر کنند، یکه بخورند و بخواهند قلمروشان را تثبیت کنند، به خوکچه هندی‌های دیگر ادرار می‌پاشند. این کار را ممکن است با انسان نیز به همین دلائل انجام دهد. از طرفی بعضی خوکچه هندی ها از در آغوش گرفته شدن خوششان نمیاید و این کار را برای رها شدن از آن موقعیت انجام می‌دهند. به طور کلی این کار یک ابزار برقراری ارتباط است.

   پاسخ
 5. Mehdi.as
  Mehdi.as says:

  سلام من حدود ۴ تا خوکچه هندی (ک یکیشون حامله) دارم اینا براشون تو زیرزمینمون قلمرو براش درست کردم اون تخته هایی ک برا دیوارش زده بودم افتاده بوده و اینا تو زیرزمین ول شدن و کلی آشغال و پلاستیک خوردن ب طوری ک سیر سیر شدن بقیه وقتا هروقت براشون غذا و آب میذاشتیم همشو میخوردن ولی الان دست نخورده شده چیزی ک فک مسکنم اینه ک پلاستیک خوردن براشون خطرناکه؟ چیکار کنم الان؟ لطفا جوابمو زود بدین خیلی ممنون

  پاسخ
 6. بهشت
  بهشت says:

  سلام من میخاستم یک حیوان خونگی بخرم ولی از بیماری هاش میترسم به نظرتون همستر بخرم یا خوکچه‌هندی؟کدومشون کمتر بیمار میشن

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   حیوانات خانگی را نباید “خرید”
   سعی کنید حیوانی را که دوست دارید از جایی به سرپرستی قبول کنید. خرید و فروش حیوانات مخالف تمام ارزشهای انسانی، حقوق حیوانات و شرعی است. موافقید؟

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام چند راه برای تشخیص حاملگی در خوکچه هندی وجود دارد :
   – خوکچه را وزن کنید خوکچۀ باردار به سرعت وزنش بالا می‌رود
   – عادت غذایی او را مشاهده کنید. خوکچۀ باردار بسیار بیشتر از قبل غذا و آب می‌خورد.
   – شکم او را با احتیاط لمس کنید تا از وجود برجستگی اطلاع پیدا کنید
   – به دکتر مراجعه کنید دامپزشک با معاینه یا تصویر برداری از وجود بارداری اطمینان حاصل می‎‌کند

   پاسخ
 7. Mobina
  Mobina says:

  ب تازگی متوجه شدم خوکچه هم یه پاش رو نمیتونه تکون بده و همش جمعشون میکنه باید چیکار کنم؟ خودش خوب میشه یا نیاز به دامپزشک داره؟؟!!
  لطفا زود جواب بدید
  ممنون

  پاسخ
 8. لادن
  لادن says:

  سلام..من یه خوکچه به تازگی خریدم.
  برای برقراری ارتباط گوگل سرچ کردم اما نتیجه ای مطلوب روپیدا نکردم.
  اگه بتونیدبیشتر راهنمایی کنید ممنون میشم🙏🙏🙏

  پاسخ
 9. لادن
  لادن says:

  سلام.من به تازگی خوکچه خریدم…
  لطفا برای اینکه بتونم باهاش دوست بشم چه کارهایی روانجام بدم؟واینکه خوکچه ها ترس رو حس میکنن؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام
   برای برقراری ارتباط قوی با خوکچه هندی خود اولا به او زمان بدهید و نخواهید که این اتفاق سریع بیفتد. اجازه بدهید شما را بو کند و اگر امکان دارد در حالیکه محیط اتاق را ایمن کرده اید و با نظارت خودتان، اجازه دهید فضای اتاق را کشف کند و خودتان نیز در حالیکه تشویقی در دست دارید در اتاق بنشینید تا بتواند شما را نیز بو کند. او را نوازش کنید و با او صحبت کنید. برای او نامی انتخاب کنید و همیشه او را با همان نام صدا بزنید. از جمله تشویقی هایی که میتوانید استفاده نمایید:
   هویج
   کدو سبز
   سیب زمینی شیرین
   سیب (اما اول دانه را خارج کنید)
   نارنجی
   موز
   کاهو
   خیار
   هر گاه با شما تماسی داشت مقداری تشویقی به او بدهید تا ارتباط با شما را به یزهای مثبت ربط دهد.
   بله خوکچه هندی ها نیز می‌ترسند. خشک شدن در سر جا(فریز شدن) و بی‌قراری در کنار شما می‌تواند نشانۀ ترس باشد. همچنین هیس کردن، نشان دادن دندان‌ها، باد کردن موها و خیز برداشتن نشانۀ ناراحت بودن و پرخاش خوکچه هندی است.

   پاسخ
 10. سحر
  سحر says:

  سلام وقتتون بخیر خوکچه من ازقفسش فرار کرده بود وقتی داشتم جاشو تمیز میکردم وقتی برگشتم دیدم ازکنار کارتونی ک توی اتاقم بودن اندازه کف دست ازروی جعبه کنده و خورده خیلی ناراحتم و نگرانم باید چیکارکنم؟ دفع میشه ازبدنش یا باید معاینه بشه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   پیشنهاد اول معاینه توسط متخصص است. چنین شرایطی را با سرعت بیشتری پیگیری کنید بهتر است و اجازه ندید زمان زیاد بگذرد.

   پاسخ
  • Mehdi.as
   Mehdi.as says:

   سلام منم همینجوری شده بودم خوکچه هام از محوطشون اومده بودن بیرون کلی آشغال و پلاستیک خورده بودن هیچیشون نشد خیالت راحت باشه ولی به دامپزشک مراجعه کنی بدک نیی

   پاسخ
 11. Mehdi.as
  Mehdi.as says:

  سلام من چهارتا خوکچه هندی دارم اگ دقت کنین موقع گرسنگی شون شروع میکنن به سوت زدن و به اصطلاح جیغ زدن ولی چند روزیه اینجوری دیگ نمیکنن و ساکت شدن و همش کز میکنن تو سبدی ک براشون گذاشتم میخواستم بدونم طبیعیه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   دقیقا اون صدای جیغ مانند بسیار طبیعی است. مسائل حاشیه ای را برای یافتن دلیل ساکت شدنشون بررسی کنید و اگر نتیجه نگرفتید به دامپزشک مراجعه کنید

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *