,

آیا می‌خواهید یک خوکچه هندی حیوان خانگی شما باشد؟

خوکچه هندی

خوکچه هندی (guinea pigs) حیوانی است که بسیاری از “اولین” ها را به خودش اختصاص داده است. او اولین جونده‌ای است که به خانه های انسان‌ها راه پیدا کرد. یکی از اولین پستانداران کوچک بود که به فضا فرستاده شد (در نهم مارچ 1961 به همراه یک موش و سگ). همچنین او یکی از اولین گزینه‌های خوب به عنوان حیوان خانگی برای بسیاری افراد است

تاریخچه و منشاء

بحث جالبی در مورد ریشه نام خوکچه هندی است چراکه خوکچه هندی‌ها نه اهل هند و گینه نو هستند و نه واقعا خوک هستند! در عوض، جونده‌ای از علفزارهای آمریکای جنوبی است که سرخپوست‌های اینکان (Inkan) آن‌ها را اهلی کرده‌اند. آن‌ها این حیوانات را برای مصرف غذایی نگهداری می‌کردند. پخت این حیوانات بی‌شباهت به شیوه پخت بچه خوک نبوده است. از دیگر دلایل نگهداری این حیوانات قربانی کردن آن‌ها برای خدایان بوده است. کاشفان اروپایی که از دنیایی جدید باز می‌گشتند این حیوان را به همراه خود به اروپا آوردند. این حیوان در دهه 1770 به عنوان حیوان خانگی و فانتزی به آمریکا آورده شد.

خوکچه‌های هندی بیشتر شبیه به جوندگانی مانند خرگوش هستند تا موش. خوکچه هندی‌های اهلی معمولا حدود 25 تا 30 سانتی‌متر طول و به هنگام بلوغ وزنی بین 900 تا 1300 گرم دارند. این جونده پاهای کوتاه و بدنی تپل و بدون دم دارند. برخلاف بسیاری دیگر از جوندگان ، خوکچه هندی‌ها خوب از جایی بالا نمی‌کشند و غذا را با پاهای خود بر نمی‌دارند یا برای آینده خود غذا ذخیره نمی‌کنند. متوسط طول عمر آن‌ها چیزی بین 5 تا 10 سال است.

ظاهر

رنگ خوکچه‌های هندی خانگی از قهوه‌ای آگوتی (مانند خویشاوندان وحشی‌شان) تا نقره‌ای براق و یاسی متغیر است. حتی رنگ لاک لاکپشت نیز (ترکیبی از سفید، قرمز و مشکی) نیز در آن‌ها دیده می‌شود. بعضی از آن‌ها پوشش مویی نرمی دارند و برخی دیگر مانند پانک-راکرها موهایی همیشه ایستاده دارند. می‌توانید خوکچه‌ هندی آمریکایی با موهای کوتاه یا از مدل به اصطلاح فشن با موهایی به بلندی 40 تا 45 سانتی متر بگیرید. تنوع آن‌ها تقریبا بی انتهاست.

نگهداری

یک خوکچه هندی خوشحال و سالم به ملاحظات نگهداری مختلفی نیاز دارد. میزان مدفوع آن‌ها بسیار زیاد است. هر ظرف ناپایداری در اطرافشان را وارونه می‌کنند و ممکن است در ظرف غذا یا آبشان ادرار یا مدفوع کنند و در بطرهای اطراف قفسشان غذای نیم جویده و بزاق دهانشان را بریزند. با این پیش‌زمینه ذهنی باید بدانید که حفظ سادگی در محل زندگی خوکچه هندی بهترین شیوه است.

یک قفس پلاستیکی، فلزی یا سیمی با ابعاد حداقل 46 در 46 سانتی متر فضای کافی برای یک خوکچه هندی بالغ را فراهم می‌کند. البته بدیهی است که هر چه این میزان فضا بیشتر باشد آنها بیشتر لذت می‌برند. از آن‌جا که خوکچه ها در بالا رفتن و جهیدن خوب عمل نمی‌کنند، قفسی با ارتفاع بین 22 تا 25 سانتی‌متر برای او کافی است. در این حالت میتوان بالای قفس را باز گذاشت. مسلما اگر حیوانات شکارچی دیگری مانند یک گربه فضول یا سگ در خانه دارید باید بالای قفس کاملا پوشیده باشد. کف قفس نیز می‌تواند یکدست یا سیمی باشد. مش سیمی (توری) در کف قفس با ابعاد 12 در 38 میلی متر می‌تواند خطر آسیب به پا را به حداقل برساند اما با این حال کف یکپارچه ارجحیت دارد.

خوکچه‌های هندی نیاز به مراقبت‌های خانگی خیلی خوب دارند. باید برایش بستری بسیار تمیز، جاذب و نسبتا عاری از گرد و خاک فراهم کنید که به آسانی قابل تعویض نیز باشد. از نوارهای کاغذهای باطله و تراشه‌های چوبی می‌توان به عنوان مثال خوبی از بستر مناسب نام برد. از استفاده از تراشه‌های درخت سدر (نوعی درخت شبیه به کاج) و هر نوع چوبی که روغن داشته باشد پرهیز کنید.

بستری که از چوب ذرت تشکیل شده باشد اغلب دارای باکتری‌ها و قارچ‌هاست و از اینرو توصیه به استفاده از آن نمی‌شود. هر بستری که استفاده می‌کنید باید آن را به طور منظم تعویض کنید تا از انباشته شدن آمونیاک ناشی از ادرار و مدفوع خوکچه هندی در آن جلوگیری کنید. آمونیاک می‌تواند اثرات نامناسبی در حیوان شما بگذارد و باعث تحریک بینی، ریه و چشم‌های او شود. در صورتیکه به این موضوع توجه نشود می‌تواند به یک مسئله مرگبار برای حیوان خانگی شما تبدیل شود. تهویه هوای مناسب یک ضرورت در نگهداری خوکچه هندی است. در صورتیکه کف قفس یکپارچه است باید بستر او حداقل دوبار در هفته تعویض شود.

خوکچه های هندی نیاز به فضایی برای مخفی شدن دارند. یک جعبه مقوایی یا چوبی در دار راه حل خوبی برای این نیاز آن‌ها است. در صورتیکه حیوان جعبه‌ها را جوید یا کثیف کرد، آن‌ها را عوض کنید. اگرچه، این جونده‌ها به خوبی بالا نمی روند، اما همچنان دوست دارند از سطوح شیب دار و تاقچه‌های کم ارتفاع و ایمن بالا بروند.  آنان از جستجو و غوطه‌ور شدن در یونجه و کاه نیز لذت می برند.

تغذیه

خوکچه‌ها مخلوقات عادتند. آن‌ها به راحتی تغییری در بافت، ظاهر، مزه و ارائه غذا و آب شان را نمی‌پذیرند. در هنگام غذا به خوکچه هندی خود از غذاها و سبزیجات دیگر مخصوصشان را بدهید تا به تغییر و تنوع عادت کنند.

نیازهای تغذیه‌ای برای خوکچه هندی بالغ عقیم شده، مادر بدون شیر دهی، خوکچه هندی بی تحرک و …  به خوبی سایر پستاندارن کوچک گیاهخوار به پایه گذاری نشده است. پلت تازه خوکچه هندی ( 18 تا 20 درصد پروتئین و 10 تا 16 درصد فیبر) بخش اصلی رژیم غذایی این حیوان را تشکیل می‌دهد.

ویتامین C را به آب آشامیدنی حیوان بیافزائید. ویتامین C حساس به نور بوده و 50 درصد از خاصیت خود را طی 24 ساعت اول از دست می دهد. بطری حاوی ویتامین C را با فویل یا یک جوراب بپوشانید، آب را عوض کنید و روزانه مقداری ویتامین C به آن اضافه کنید. بسیاری از خوکچه ها از طعم قرص های جویدنی ویتامین C خوششان می آید و می توان نحوه خوردن آن را به آنها آموزش داد. مقدار ویتامین C مطلوب روزانه یک یا دو میلی‌گرم به ازای هر 100 گرم وزن حیوان می باشد . میانگین وزن خوکچه بالغ نر 900 تا 1200 گرم و خوکچه بالغ ماده 700 تا 900 گرم می باشد . از آنجائیکه ویتامین C حلال در آب بوده و کلیه ها مازاد آن را دفع می کنند ، به ندرت مشکل از مصرف بیش از حد آن به وجود میاید.

دغدغه‌ها ویژه‌ی خوکچه هندی

از آنجائیکه حیوان خانگی شما در شب فعالیت بیشتری دارد ، در طول روز نیاز به گذراندن ساعات آرام برای استراحت دارد . قفس را در فضایی دور از سروصدا و هیجان قرار دهید. خوکچه های هندی در هوای سرد مقاومت بیشتری دارند تا هوای گرم. دمای بالا همراه با رطوبت بالا ممکن است موجب گرمازدگی حیوان شود. قفس را در اتاق در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید و دمای اتاق را بین 18 تا 20 درجه سانتی گراد ثابت نگه دارید.

تمامی خوکچه های هندی باید در رژیم غذایی خود ویتامین C (اسید اسکوربیک) دریافت کنند. بدن آنها مانند بدن انسان قارد به ساخت ویتامین نیست. اگرچه به پلت‌های تجاری ویتامین C افزوده می شود، اما این قرص‌ها اغلب در عرض 5 الی 6 هفته از تاریخ روی بسته بندی خاصیت خود را از دست می دهند.

اگر حیوان خانگی شما به اندازه کافی ویتامین C دریافت نمی‌کند، در این صورت به آن‌ها سبزیجات و میوه مانند گواوا (میوه نواحی حاره ای آمریکا) ، پرتقال و لیمو با پوست، جعفری، جوانه بروکسل، کلم بروکلی، کلم برگ، گیاه خردل و کیل  به آنها بدهید که همگی دارای 20 میلی گرم ویتامین C یا بیشتر در هر 28 گرم داشته باشند.

 

 

 

84 پاسخ
 1. fatemeh azimi
  fatemeh azimi says:

  سلام,من الان چند هفته ای هست که دوتا خوکچه هندی نر و ماده خریدم ,خوکچه ماده ام علایم حاملگی داره اما هردو سالمن,امروز که میخواستم چشمشو چک کنم دیدم موهاش خیلی رو شلوارم ریخته سرچ کردم دیدم مدت حاملگی کمی ریزش مو دارن اما خب من مقدار نرمالشو نمیدونم بغیر از اون وقتی دستمو رو شکمش میکشم یه صدایی مثل صدای مرغ میده(مثل بقو بقو تند و با صدای پایین)
  خواستم بدونم حد نرمالی واسه ریزش موشون نمیشه تایین کرد؟و اینکه اون صدا واسه حس خطره یا …؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. ریزش مو در بارداری به علت تغییرات هورمونی می‌تواند رخ دهد. توجه داشته باشید که در صورتیکه ریزش مو ناشی از بارداری باشد باید به طور مشاوی از هر دو طرف بدن باشد و تنها یک یا چند نقطه حالت کچلی پیدا نکرده باشد میزان ریزش متفاوت است.

   پاسخ
  • Parmida
   Parmida says:

   سلام دوست عزیز منم یه خوکچه هندی ماده دارم با دوتا همستر نر و مال منم به همین شکل هستش در حالت عادی هم کمی ریزش مو دارن ولی در دوران حاملگی بیشتر ( بخاطر کشش پوست با بزرگ شدن جنین در شکمش ) 😊

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام احتمال مریض شدن تمام موجودات زنده هست. از رایج‌ترین مشکلات خوکچه هندی‌ها می‌توان به عفونت های تنفسی، اسهال، کم خونی (کمبود ویتامین C)، تومورها، آبسه های ناشی از عفونت، مشکلات ادراری و هجوم شپش، کرم و قارچ اشاره کرد

   پاسخ
  • امیر طاها امینی
   امیر طاها امینی says:

   سلام
   من خوکچه را برای پسرم میخواهم قبلا همستر داشته و از رسیدگی به حیوانات را دوست دارد.
   ایا مناسب است ؟ وواکسن هاو…وجود دارد؟
   ممنون

   پاسخ
   • پت مگز
    پت مگز says:

    با سلام
    بله انتخاب مناسبی برای فرزندان تا مسئولیت نگهداری آنان را بپذیرند است.
    بله واکسن‌ها و مراقبت‌ها و خدمات دامپزشکی آن در مراکز معتبر ایران ارائه می‌شود.

    پاسخ
 2. hell
  hell says:

  با سلام من ی خوکچه هندی نر دارم جدید ی جفت براش گرفتم اما خیلی اذیتش میکنه و همیشه با هم در حال دعوان خاستم ببینم چیکار باید بکنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. معمولا زمانیکه ماده بی‌علاقگی نسبت به نر نشان می‌دهد و او را جفت خود نمی‌بیند (فقط هم اتاقی خود تلقی می‌کند)، بر سر چیره بودن بر قلمرو(قفس) دعوایشان می‌شود. ممکن است با هم جفت شوند و ممکن است از نظر شخصیتی به هم نخورند. معمولا بهتر است یک خوکچه شخصیت غالب و یکی شخصیت مطیع داشته باشد. در صورت امکان قفس آن‌ها را بزرگتر کنید به آن‌ها نظارت داشته باشید. در صورت شدید شدن دعوا آن ها را با حوله گرفته و از هم جدا کنید. اگر دعوای شدید و خون ریزی صورت گرفت آن‌ها را از هم جدا کرده و هم اتاقی دیگری برایش در نظر بگیرید. در صورتیکه تمایل به داشتن بچه‌های خوکچه هندی ندارید و جفت را صرفا برای تنها نبودن خوکچه انتخاب کرده‌اید، معمولا برای یک خوکچه‌ی نر با سن بیشتر یک بچه خوکچۀ هم جنس خودش با او سازگارتر است.

   پاسخ
 3. narjes
  narjes says:

  سلام.
  من به تازگی خوکچه هندی خریدم و در خانه خواهر ۵ساله ای دارم.. خواستم مطمئن شم که واسه بچه ها نگهداری این حیوان خطرزا است؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   با حفظ موارد بهداشتی و بالینی حیوان مورد خاصی گزارش نشده است.
   همچنین برای خواهرتان موارد آلرژیک را دقت کنید و در صورت مشاهده موردی خاص مشورت فرمایید

   پاسخ
 4. محمد رضا
  محمد رضا says:

  سلام . خوکچه من نره و تقریبا ۴ ماهشه . که تقربا از بچه گیش دارمش . تازیگی دو سه مرتبه شده وقتی میخام نازش کنم سریع چریخیده رو دستم مقداری ادرار پاشیده ومیرود البته دو سه مرتبه اینکار وکرده نه همیشه . میخاستم ببینم این کارش چه معنی داره ؟ با تشکر

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خوکچه هندی‌ها زمانیکه احساس ناراحتی یا خطر کنند، یکه بخورند و بخواهند قلمروشان را تثبیت کنند، به خوکچه هندی‌های دیگر ادرار می‌پاشند. این کار را ممکن است با انسان نیز به همین دلائل انجام دهد. از طرفی بعضی خوکچه هندی ها از در آغوش گرفته شدن خوششان نمیاید و این کار را برای رها شدن از آن موقعیت انجام می‌دهند. به طور کلی این کار یک ابزار برقراری ارتباط است.

   پاسخ
 5. Mehdi.as
  Mehdi.as says:

  سلام من حدود ۴ تا خوکچه هندی (ک یکیشون حامله) دارم اینا براشون تو زیرزمینمون قلمرو براش درست کردم اون تخته هایی ک برا دیوارش زده بودم افتاده بوده و اینا تو زیرزمین ول شدن و کلی آشغال و پلاستیک خوردن ب طوری ک سیر سیر شدن بقیه وقتا هروقت براشون غذا و آب میذاشتیم همشو میخوردن ولی الان دست نخورده شده چیزی ک فک مسکنم اینه ک پلاستیک خوردن براشون خطرناکه؟ چیکار کنم الان؟ لطفا جوابمو زود بدین خیلی ممنون

  پاسخ
 6. بهشت
  بهشت says:

  سلام من میخاستم یک حیوان خونگی بخرم ولی از بیماری هاش میترسم به نظرتون همستر بخرم یا خوکچه‌هندی؟کدومشون کمتر بیمار میشن

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   حیوانات خانگی را نباید “خرید”
   سعی کنید حیوانی را که دوست دارید از جایی به سرپرستی قبول کنید. خرید و فروش حیوانات مخالف تمام ارزشهای انسانی، حقوق حیوانات و شرعی است. موافقید؟

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام چند راه برای تشخیص حاملگی در خوکچه هندی وجود دارد :
   – خوکچه را وزن کنید خوکچۀ باردار به سرعت وزنش بالا می‌رود
   – عادت غذایی او را مشاهده کنید. خوکچۀ باردار بسیار بیشتر از قبل غذا و آب می‌خورد.
   – شکم او را با احتیاط لمس کنید تا از وجود برجستگی اطلاع پیدا کنید
   – به دکتر مراجعه کنید دامپزشک با معاینه یا تصویر برداری از وجود بارداری اطمینان حاصل می‎‌کند

   پاسخ
 7. بهمن بیات
  بهمن بیات says:

  سلام من ی خوکچه دارم که متاسفانه یکی از دندوناش شکسته ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام ذکر نکرده‌اید کدام دندان اما با فرض اینکه یکی از دندان‌های پیش بالا یا پایین است؛ علت شکستن را بیابید و رفع کنید. کمبود ویتامین C، بلند شدن دندان‌ها به علت عدم جویدن کافی و تغذیۀ نامناسب می‌تواند از علل آن باشد. ویتامین C باعث رشد دندان‌هایی سالم در خوکچه هندی می‌شود. دندان‌های خوکچه هندی هیچ گاه از رشد نمی‌ایستد و همیشه بلند می‌شود لذا در صورتیکه شکستگی دندان بخش تیز ازار دهنده‌ای برایش به وجود نیاورده و غذا خوردن آن با مشکل روبرو نشده است نگران نباشید دندان‌ها حدودا ظرف سه هفته به اندازۀ قبلی خود باز خواهد گشت. در مدت رشد بسیار مراقب باشید در صورتیکه دندان به صورت تیز شکسته است و یا دندان مقابل آن در حال رشد بیش از حد یا رشد به سمت داخل است حتما برای کوتاهی به دامپزشک متبحر مراجعه نمایید. سعی کنید به طور کلی هر هفته دندان‌های خوکچه را کنترل نمایید.

   پاسخ
 8. Mobina
  Mobina says:

  ب تازگی متوجه شدم خوکچه هم یه پاش رو نمیتونه تکون بده و همش جمعشون میکنه باید چیکار کنم؟ خودش خوب میشه یا نیاز به دامپزشک داره؟؟!!
  لطفا زود جواب بدید
  ممنون

  پاسخ
 9. نگین
  نگین says:

  سلام من یه خوکچه دارم یه ماهشه احساس میکنم به دونه از موهاش رفته توی دهنم خوکچه مثل سگ و گربه عوارضی داره یا نه ؟؟خواهش میکنم جواب بدین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام مسئله‌ای نیست. به زودی مطلبی در خصوص بیماری‌های قابل انتقال از خوکچه به انسان قرار داده خواهد شد.

   پاسخ
 10. نهضتی
  نهضتی says:

  باسلام
  خوکچه من از دیشب یهویی شروع به بیقراری کرده و خودش ب درو دیوار میزنه … سوت هم نمیکشه مث قبل که مارو صدا میکرد میخوام بدونم علتش چی میتونه باشه
  ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام شاید نیاز به فعالیت بیشتری دارد. اگر قفسش کوچک است یا خارج از قفس با او بازی نمی‌کنید ممکن است تخلیۀ انرژی مناسبی برایش صورت نمیگیرد.

   پاسخ
 11. Emilly
  Emilly says:

  من تازگى يك خوكچه گرفتم و خيلى مو هاش ميريزه و سنشم تقريبا ٨ ماه است مى خواستم بپرسم مريضى خاصى نداشته باشه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خوکچه هندی ها ریزش موی فصلی دارند. درنتیجه پوشش مویی اضافی زمستانشان در بهار و اوایل تابستان میریزدو روزانه او را برس بکشید از دریافت میزان کافی ویتامین ث و پروتئین در رژیم غذاییش اطمینان حاصل کنید. وجود عفونت قارچی و انگل را در میان موهایش کنترل کنید. از تراشۀ چوب سرو در قفسش استفاده نکنید. استرس او را به حداقل برسانید اگر توسط خوکچه هندی دیگری اذیت میشود او را جدا کنید. در صورت عدم بهبود برای کنترل مشکلات هورمونی به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 12. Avina
  Avina says:

  سلام
  من تازگي يك خوكچه گرفتم و خيلي مو هاش ميريزه و سنش هم حدود٩ماه است مي خواستم بپرسم مريضى اى نداشته باشه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خوکچه هندی ها ریزش موی فصلی دارند. درنتیجه پوشش مویی اضافی زمستانشان در بهار و اوایل تابستان میریزدو روزانه او را برس بکشید از دریافت میزان کافی ویتامین ث و پروتئین در رژیم غذاییش اطمینان حاصل کنید. وجود عفونت قارچی و انگل را در میان موهایش کنترل کنید. از تراشۀ چوب سرو در قفسش استفاده نکنید. استرس او را به حداقل برسانید اگر توسط خوکچه هندی دیگری اذیت میشود او را جدا کنید. در صورت عدم بهبود برای کنترل مشکلات هورمونی به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 13. كيميا
  كيميا says:

  سلام
  مي خواستم بدونم ايا ميشه خوكچه رو هنگام مسافرت با خودمون ببريم و مشكلي براشون پيش نمياد
  لطفا در اين مورد توضيح بدين

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام خوکچه هندی‌ها در هنگام سفر استرس زیادی می‌گیرند و بهتر است نزد کسی سپرده شوند. اما مقاله با نام سفر با خوکچه هندی به طور کامل به این موضوع پرداخته است.

   پاسخ
 14. لادن
  لادن says:

  سلام..من یه خوکچه به تازگی خریدم.
  برای برقراری ارتباط گوگل سرچ کردم اما نتیجه ای مطلوب روپیدا نکردم.
  اگه بتونیدبیشتر راهنمایی کنید ممنون میشم🙏🙏🙏

  پاسخ
 15. لادن
  لادن says:

  سلام.من به تازگی خوکچه خریدم…
  لطفا برای اینکه بتونم باهاش دوست بشم چه کارهایی روانجام بدم؟واینکه خوکچه ها ترس رو حس میکنن؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام
   برای برقراری ارتباط قوی با خوکچه هندی خود اولا به او زمان بدهید و نخواهید که این اتفاق سریع بیفتد. اجازه بدهید شما را بو کند و اگر امکان دارد در حالیکه محیط اتاق را ایمن کرده اید و با نظارت خودتان، اجازه دهید فضای اتاق را کشف کند و خودتان نیز در حالیکه تشویقی در دست دارید در اتاق بنشینید تا بتواند شما را نیز بو کند. او را نوازش کنید و با او صحبت کنید. برای او نامی انتخاب کنید و همیشه او را با همان نام صدا بزنید. از جمله تشویقی هایی که میتوانید استفاده نمایید:
   هویج
   کدو سبز
   سیب زمینی شیرین
   سیب (اما اول دانه را خارج کنید)
   نارنجی
   موز
   کاهو
   خیار
   هر گاه با شما تماسی داشت مقداری تشویقی به او بدهید تا ارتباط با شما را به یزهای مثبت ربط دهد.
   بله خوکچه هندی ها نیز می‌ترسند. خشک شدن در سر جا(فریز شدن) و بی‌قراری در کنار شما می‌تواند نشانۀ ترس باشد. همچنین هیس کردن، نشان دادن دندان‌ها، باد کردن موها و خیز برداشتن نشانۀ ناراحت بودن و پرخاش خوکچه هندی است.

   پاسخ
 16. سحر
  سحر says:

  سلام وقتتون بخیر خوکچه من ازقفسش فرار کرده بود وقتی داشتم جاشو تمیز میکردم وقتی برگشتم دیدم ازکنار کارتونی ک توی اتاقم بودن اندازه کف دست ازروی جعبه کنده و خورده خیلی ناراحتم و نگرانم باید چیکارکنم؟ دفع میشه ازبدنش یا باید معاینه بشه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   پیشنهاد اول معاینه توسط متخصص است. چنین شرایطی را با سرعت بیشتری پیگیری کنید بهتر است و اجازه ندید زمان زیاد بگذرد.

   پاسخ
  • Mehdi.as
   Mehdi.as says:

   سلام منم همینجوری شده بودم خوکچه هام از محوطشون اومده بودن بیرون کلی آشغال و پلاستیک خورده بودن هیچیشون نشد خیالت راحت باشه ولی به دامپزشک مراجعه کنی بدک نیی

   پاسخ
 17. Afsoon
  Afsoon says:

  سلام. من تازه خوکچه خریدم.از اولی که گذاشتمش تو قفس کز میکنه یه گوشه.از جاشم تکون نمیخوره.خواستم بدونم چکار باید بکنم؟ دلیل خاصی داره؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام توجه داشته باشید که خوکچه ها حیوانات طعمه هستند و به این خاطر بسیار ترسو هستند. لذا با تغییر محیط و شرایطی که برایش پیش آمده طبیعی است که مدتی تا سازش با محیط زمان نیاز داشته باشد. سعی کنید با غذا دادن به او با او ارتباط بگیرید و از ترساندنش بپرهیزید.

   پاسخ
 18. Mehdi.as
  Mehdi.as says:

  سلام من چهارتا خوکچه هندی دارم اگ دقت کنین موقع گرسنگی شون شروع میکنن به سوت زدن و به اصطلاح جیغ زدن ولی چند روزیه اینجوری دیگ نمیکنن و ساکت شدن و همش کز میکنن تو سبدی ک براشون گذاشتم میخواستم بدونم طبیعیه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   دقیقا اون صدای جیغ مانند بسیار طبیعی است. مسائل حاشیه ای را برای یافتن دلیل ساکت شدنشون بررسی کنید و اگر نتیجه نگرفتید به دامپزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 19. ندا
  ندا says:

  سلام خسته نباشید من تقریبا چهارروزه ک صاحب یه خوکچه هندی خیلی خوشگل شدم دو سه روز اول همه چی خوب بود تا این ک امروز با صحنه ای مواجه شدم که بسیار شوکه شدم اونم اینکه فندوق کوچولو مدفوعشو خورد میخواستم علتش رو بدونم چرا همچین کاری کرده و اینکه آیا باعث بیماریش میشه یا طبیعیه؟
  بعدمن چون تجربه ای ندارم بهش فقط کاهو میدم میخوره روز اول ی حلقه خیلی کوچیک از هویج رو خورد با کمی گوجه فرنگیو خیار ولی الان هرکار میکنم نه هویج میخوره نه گوجه منم چون خونده بودم باید گوجه بوخوره بخاطر جذب ویتامین ث گوجه رو له میکنم روی کاهوش میریزم ک مجبور بشه بوخوره چون تنها چیزی ک خیلی دوس داره کاهو هست چیکار کنم ک فقط کاهو نخوره آیا غذای خاصی هم داره یا خیر و اینکه این همه کاهو میخوره برای سلامتیش ضرری نداره؟خربزه و شیر هم دوس داره خوردنش مشکلی نداره براش؟ ممنون میشم سوال هام رو جواب بدین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام لطفا مطلب با عنوان “مدفوع خوردن خوکچه هندی به چه علت است؟” را در لینک : https://is.gd/6bFqKK مطالعه نمایید. در خصوص رژیم غذایی خوکچه هندی و بایدها و نبایدهای آن به زودی مطلب کاملی در وبسایت قرار خواهد گرفت. لطفا با ما همراه باشید.

   پاسخ
  • از طرف فردی که سه سال هست که چهار خوکچه دارد
   از طرف فردی که سه سال هست که چهار خوکچه دارد says:

   با سلام خربزه وکاهو بشدت برای تغذیه خوکچه ضرر داره شیر هم مرگ آورده از کاهو بمقدار کم استفاده بشه از یونجه وگوجه وجعفری وپلیت های مخصوص خودشون که در کلینیک دامپزشکی موجود هست استفاده بفرمایید تا عمر خوکچه کمتر نشود

   پاسخ
 20. ندا
  ندا says:

  و بخوام اضافه کنم ب مطالبی ک فرستادم دقیقا از روز اول باهام صمیمی بود اصلا ازم فرار نکرد خیلی خوب تونستیم باهم ارتباط برقرار کنیم فکر نمیکنم نخوردن هویج و گوجه ربطی ب این ک هنوز باهام عادت نکرده داشته باشه و اینکه میگن اگر هویج نخوره دندوناش بلند میشن گوجه نخوره ویتامین ث بدنش تموم میشه میمیره راسته؟ چیکار باید کنم این اتفاق نیوفته خیلی نگرانم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام غذاهای ترد دیگر مانند ذرت با چوب را امتحان کنید و همیشه علوفۀ خشک زیاد در دسترسش باشد. همین‌ها به کوتاه ماندن دندانهایش کمک می‌کند. حتما از منابع دیگر ویتامین ث استفاده نمایید. مثلا از پلت ای استفاده نمایید که حاوی ویتامین ث باشد از سبزی هایی همچون : کلم پیچ، کلم، جعفری و اسفناج استفاده نمایید توت فرنگی نیز منبع خوب ویتامین ث است. توجه داشته باشید که میوه ها به علت قندی که دارند باید کم استفاده بشوند. به زودی مطلبی در خصوص تغذیه و باید نبایدهای رژیم غذایی خوکچه هندی مطلب کاملی قرار داده خواهد شد. با ما همراه باشید.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   باید به دامپزشک مراجعه کنید. علت آن می تواند طیف گسترده ای از آلرژی و حساسیت تا بیماریها چه درونی چه پوستی باشد.

   پاسخ
 21. ندا
  ندا says:

  سلام خسته نباشید من تقریبا چهارروزه ک صاحب یه خوکچه هندی خیلی خوشگل شدم دو سه روز اول همه چی خوب بود تا این ک امروز با صحنه ای مواجه شدم که بسیار شوکه شدم اونم اینکه فندوق کوچولو مدفوعشو خورد میخواستم علتش رو بدونم چرا همچین کاری کرده و اینکه آیا باعث بیماریش میشه یا طبیعیه؟
  بعدمن چون تجربه ای ندارم بهش فقط کاهو میدم میخوره روز اول ی حلقه خیلی کوچیک از هویج رو خورد با کمی گوجه فرنگیو خیار ولی الان هرکار میکنم نه هویج میخوره نه گوجه منم چون خونده بودم باید گوجه بوخوره بخاطر جذب ویتامین ث گوجه رو له میکنم روی کاهوش میریزم ک مجبور بشه بوخوره چون تنها چیزی ک خیلی دوس داره کاهو هست چیکار کنم ک فقط کاهو نخوره آیا غذای خاصی هم داره یا خیر و اینکه این همه کاهو میخوره برای سلامتیش ضرری نداره؟اینکه میگن هویج نخوره دندوناش بزرگ میشه یا گوجه نخوره ویتامین ث بدنش از بین میره میمیره راسته؟خربزه و شیر هم دوس داره خوردنش مشکلی نداره براش؟ ممنون میشم سوال هام رو جواب بدین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام لطفا مطلب با عنوان “مدفوع خوردن خوکچه هندی به چه علت است؟” را در لینک : https://is.gd/6bFqKK مطالعه نمایید. در خصوص رژیم غذایی خوکچه هندی و بایدها و نبایدهای آن به زودی مطلب کاملی در وبسایت قرار خواهد گرفت. لطفا با ما همراه باشید.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام به طور خلاصه می‌توان گفت که میتوان خوکچه ها را حمام کرد اما از آنجا که آنها از آب میترسند و دچار استرس زیادی می‌شوند و همچنین با حمام زیاد پوستشان خشک می‌شود بهتر است این کار را نهایتا دوبار در سال انجام دهید. اما در شرایطی که می‌خواهید انگلها را از روی پوستش پاک کنید و یا به تجویز دامپزشک نیاز به شستشوی متناوب دارد یا به طور اتفاقی کثیف شده است نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. خوکچۀ شما در حال حاضر نیازی به حمام ندارد تنها در محیط تمیز و مناسب به همراه تغذیۀ سالم از او نگهداری کنید. حمام حتما باید با شامپوی مخصوص انجام شود. به زودی مطلب کاملی در این خصوص قرار داده خواهد شد. با ما همراه باشید.

   پاسخ
 22. Lmh
  Lmh says:

  سلام
  من يه خوكچه دو ماهه دارم كه تازه خريدمش
  بعضي اوقات ميذاري نازش كنم ولي بعضي اوقات ميترسه و دستمو ميبرم ب سمته شكمش يه صدايي از خودش در مياره و ميلرزه…ميخواستم بدونم دليلش چيه؟و اينكه حموم كردن براش مضره؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام اگر خوکچه هندی خود را در آغوش گرفتید و احساس کردید میلرزد و صدای خر خر یا پر میدهد به این خاطر است که در حال لذت بردن از شرایط خودش است و شیوۀ بیان هیجاناتش به این گونه است.
   به طور خلاصه می‌توان گفت که میتوان خوکچه ها را حمام کرد اما از آنجا که آنها از آب میترسند و دچار استرس زیادی می‌شوند و همچنین با حمام زیاد پوستشان خشک می‌شود بهتر است این کار را نهایتا دوبار در سال انجام دهید. اما در شرایطی که می‌خواهید انگلها را از روی پوستش پاک کنید و یا به تجویز دامپزشک نیاز به شستشوی متناوب دارد یا به طور اتفاقی کثیف شده است نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. تنها در محیط تمیز و مناسب به همراه تغذیۀ سالم از او نگهداری کنید. حمام حتما باید با شامپوی مخصوص انجام شود. به زودی مطلب کاملی در این خصوص قرار داده خواهد شد. با ما همراه باشید.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   از چه نظر؟ یعنی چی شبیه موش هست؟ :))
   اگر لازم است می‌توانید از طریق فرم ارتباط با ما برای پرسیدن سوالات، اطلاعات بیشتر به همراه اسناد تصویری یا ویدیویی بفرستید تا بررسی شود

   پاسخ
 23. D
  D says:

  سلام
  آقا یه مشگل برای خوکچه های من پیش امده
  خوکچه ها از وقتی که جفت گیری کردن دیگه آب نمی خوام
  این مشکل یه ۳یا۴ روزی هست که اتفاق افتاده میخواستم بدونم دلیلش چیه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام به تغذیۀ آن‌ها دقت کنید. هرچه قدر بیشتر به خوکچه هندی سبزیجات تازه و آبدار بدهید نیاز آبی بدن آن‌ها از همین طریق تامین می‌شود و کمتر آب می‌نوشند. آب او را همچنان تازه نگهدارید و در دسترسش قرار دهید تا در صورتیکه احساس تشنگی کرد از آن استفاده کند. در صورتیکه خوکچه سرحال و شاداب است و مساله دیگری ندارد جای نگرانی نیست و آب ننوشیدن آن بسیار طبیعی است.

   پاسخ
 24. Baran
  Baran says:

  سلام
  خوکچه من سه روزه ک مدفوع نمیکنه و این موضوع خیلی نگرانم‌کرده میخواستم بپرسم دلیلش چی میتونه باشه؟؟

  پاسخ
 25. سعید
  سعید says:

  سلام من دو روزه خریدم دیروز ب طور کامل مدفوع کرد اما امروز نه با اینکه خیلی هم خورده
  دیروز خوراکش علوفه بود و امروز کلم گوجه فرنگی و میوه جات

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام در صورتیکه مشکل بیش از این ادامه دارد و یا خوکچه غذا خوردن را متوقف کرده است به دامپزشک مراجعه نمایید تا در صورت هر گونه انسداد در دستگاه گوترش اقدامات لازم را صورت دهند.

   پاسخ
 26. ابوالفضل
  ابوالفضل says:

  سلام من دوتا خوکچه هندی نر و ماده دارم ماده همش نررو میزنه باهاش دعوا میکنه گازش میگیره برایه چی اینجوری میکنه چرا باهم جفت نمیشن؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   خوکچه‌ها مانند هر حیوانی شخصیت‌های متفاوتی دارند و لزوما با هم جفت نمی‌شوند. در صورتیکه دعوا و گاز گرفتن به آسیب و خونریزی منجر می‌شود فورا آن‌ها را جدا کنید. ضمنا توجه داشته باشید که خوکچه‌ی نر و ماده را نها در صورت عقیم شدن در کنار هم قرار دهید و تا حد ممکن از تولید مثل خانگی آنها بپرهیزید.

   پاسخ
 27. امیرحسین
  امیرحسین says:

  سلام
  میخواستم بدونم آفتاب برای خوکچه هندی مضره؟اینو شنیدم ولی مطمئن نیستم
  و این که چکار کنم خوکچه من بهم وابسته بشه و بیرون هم دنبالم بیاد؟
  یا به عبارتی رفیق شیم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بله خطر آفتاب برای خوکچه هندی این است که ممکن است بدنش بیش از حد داغ شده و گرما زده شوند. خوکچه‌ها به طور طبیعی در مناطق نسبتا سرد بوده‌اند. همچنین در خوکچه‌های کم مو و بی مو آفتاب می‌تواند منجر به سرطان پوست شود. تنها در صورت وجود سایبان و آب در دسترس خوکچه و با نظارت مدت کوتاهی می‌توانید در مثلا حیاط منزل باشید. ضمنا به خطرات جانبی از جمله انگل‌ها و حیوانات شکارچی که سلامت و حیات خوکچه را به خطر می‌اندازند نیز توجه داشته و قبل از بیرون رفتن به دامپزشک مراجعه نمایید.
   برای ایجاد رابطه قوی با خوکچه :
   1. محیط راحتی برای او تامین کنید
   2. قفسش به اندازۀ کافی بزرگ باشد
   3. برایش اسباب بازی و وسایل بازی قرار دهید
   4. از بستر مناسب استفاده کنید
   5. با خوکچۀ خود حرف بزنید
   6. در ساعات مشخص و منظم در طول روز قرار دهید. یعنی هر روز راس ساعات مشخصی به او غذا دهید.
   7. غذا دادن با دست باعث ایجاد ارتباط قوی‌تر می‌شود
   8. به خوکچه تشویقی بدهید
   9. در بلند کردن خوکچه با احتیاط عمل کنید
   10. قبل از بلند کردن خوکچه از روی زمین او را صدا کنید و هرگز او را غافلگیر نکنید
   11. خوکچه را از پس سرش یا پشتش بلند نکنید
   12. خوکچه را با هر دو دست از زمین بلند کنید
   13. روزی نیم ساعت با خوکچۀ خود بازی کنید
   14. در هفتۀ اول که به محیط جدید(خانه شما) می‌آید خیلی با او کاری نداشته باشید تا با محیط سازگار شده و استرسش کمتر شود.

   پاسخ
 28. امیرحسین
  امیرحسین says:

  سلام میخواستم بدونم چکار کنم که خوکچم به من وابسته بشه و وقتی بیرون میبرمش باهام بیاد؟
  یا به عبارتی رفیق شیم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. منظورتان از بیرون بردن واضح نیست. یعنی در بیرون از منزل خوکچه دنبال شما راه بیفتد؟!

   برای ایجاد رابطه قوی با خوکچه :
   1. محیط راحتی برای او تامین کنید
   2. قفسش به اندازۀ کافی بزرگ باشد
   3. برایش اسباب بازی و وسایل بازی قرار دهید
   4. از بستر مناسب استفاده کنید
   5. با خوکچۀ خود حرف بزنید
   6. در ساعات مشخص و منظم در طول روز قرار دهید. یعنی هر روز راس ساعات مشخصی به او غذا دهید.
   7. غذا دادن با دست باعث ایجاد ارتباط قوی‌تر می‌شود
   8. به خوکچه تشویقی بدهید
   9. در بلند کردن خوکچه با احتیاط عمل کنید
   10. قبل از بلند کردن خوکچه از روی زمین او را صدا کنید و هرگز او را غافلگیر نکنید
   11. خوکچه را از پس سرش یا پشتش بلند نکنید
   12. خوکچه را با هر دو دست از زمین بلند کنید
   13. روزی نیم ساعت با خوکچۀ خود بازی کنید
   14. در هفتۀ اول که به محیط جدید(خانه شما) می‌آید خیلی با او کاری نداشته باشید تا با محیط سازگار شده و استرسش کمتر شود.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   به سلامتی. امیدواریم به خوبی بتونید ازش نگهداری و مراقبت کنید
   ناخن های خوکچه را می توان کوتاه کرد اما برای دفعات اول در حضور فردی خبره و با تجربه انجام دهید که آسیبی به بچه نرسد. ولی کار دشواری نیست

   پاسخ
 29. روژان
  روژان says:

  سلام
  من ی خوکچه ماده چهار ماهه دارم ک دو ماهه با منه
  الان دوتا خوکچه ک تازه از شیر گرفته شدند و گرفتم
  نر و ماده خوکچه بالغ ماده خوکچه ماده کوچولو و اذیت میکنه گوشاش و گاز و پشماش و میکنه
  راه حلی دارین؟

  پاسخ
 30. ar en
  ar en says:

  سلام من خیلی وقته خوکچه دارم یکی نر یکی ماده امروز ماده یهو شروع کرد عین بلبل خوندن دلیل خاصی داره؟ معنیش چیه؟ بعد یه چیز دیگه خوکچه هام خواهر برادرن میتونن بچه بیارن یا نمیشه؟؟

  پاسخ
 31. Aliw
  Aliw says:

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت دوستان عزیز من یه خوکچه تقریبا دوماهه گرفتم الان سه هفتست که دارمش خیلی میترسه نمیزاره بغلش کنم یا ناز کنم ولی از دست غذا میخوره و بعضی موقعه هام میره تو اتاقش تو تاریکی میزاره نازش کنم به زور:/ چیکار کنم؟ترسش بریزه یکم اجتماعی تر بشه؟
  ممنون،شاد باشید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام توجه داشته باشید که خوکچه ها حیوانات طعمه هستند و به این خاطر بسیار ترسو هستند. لذا با تغییر محیط و شرایطی که برایش پیش آمده طبیعی است که مدتی تا سازش با محیط زمان نیاز داشته باشد. سعی کنید با غذا دادن به او با او ارتباط بگیرید و از ترساندنش بپرهیزید. زیاد اصرار به بلند کردنشان از روی زمین نداشته باشید. به آرامی در کنارش حضور داشته باشید تا بتواند خودش با بو کردن و نزدیک شدن شما را بشناسد.

   پاسخ
 32. amir
  amir says:

  سلام
  من برای پسرم میخواهم بخرم
  از مراقبت از حیوانات لذت می برد و دوست دارد.
  آیا واکسن ها در ایران هست .؟
  ویرایش کودکان مناسب است؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام
   بله انتخاب مناسبی برای فرزندان تا مسئولیت نگهداری آنان را بپذیرند است.
   بله واکسن‌ها و مراقبت‌ها و خدمات دامپزشکی آن در مراکز معتبر ایران ارائه می‌شود.

   پاسخ
 33. arad
  arad says:

  سلام من تقريبا دو ساله يه خوكچه ماده گرفتم و از اولم آب نميخورد و تا الان هم عادت كرده اب لازمشو با سبزيجات بخصوص كاهو تامين كنه
  ولى چند روزه مشكل رشد دندون پيدا كرده ، دكتر كه برديمش گفت فقط علوفه و يونجه بديد بهش و سبزيجات و ميوه (بجز گوجه بخاطر ويتامين c ) رو حذف كنيد . حالا من نميدونم چيكار كنم كه اب بدنش تامين بشه چيكار ميتونم بكنم ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام به طور کلی خوب است هر چیزی را حتی سبزیجات را هم وقتی شستید با همان آبی که روی آن باقی مانده به او بدهید و آنها را خشک نکنید تا آب بیشتری مصرف کنند در این مورد نیز میتوانید علوفه را خیس کنید (آب بکشید) بدهید. البته همیشه آب تازه را در دسترس او قرار دهید.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *