,

ابراز عشق سگ‌ها به انسان

عشق سگ‌ها به انسان

 ما سگ‌هایمان را دوست داریم و آن‌ها را  یکی از اعضاء خانواده‌مان می‌دانیم. ولی آیا آن‌ها هم ما را دوست دارند؟ چگونه از عشق سگ‌ها به انسان اطمینان داریم؟

بله همین‌طور است، البته هر سگی، برای ابراز محبتش به سگ یا فرد خاص روشی جداگانه دارد.

اخیرا محققان به پاسخ دقیق‌تری برای این پرسش که ما کدام‌یک از احساسات حیوانات را می فهمیم و آن‌ها چگونه این احساسات را به ما نشان می‌دهند دست یافته‌اند. ما در اینجا برخی از این راه‌ها مانند زبان بدن، واکنش‌های مغزی و سایر روش‌هایی که برای نشان دادن محبتشان به ما انتخاب می‌کنند را شرح می‌دهیم.

عشق سگ‌ها به انسان

حس‌های بینایی، شنوایی و بویایی

سگ‌ها دوست دارند با ما ارتباط چشمی برقرار کنند. در دنیای سگ‌ها ارتباط چشم‌ها می‌تواند به معنای یک اقدام تهاجمی باشد. سگ‌های خوش‌اخلاقی که فقط می‌خواهند مدتی با هم باشند و قصد تهاجم ندارند، از خیره شدن و ایجاد شرایط خاصی که باعث ترساندن دیگر سگ‌ها شود خودداری می‌کنند. آن‌ها به چشم‌های ما خیره نمی‌شوند ولی نگاه محبت‌آمیز ما را دوست دارند و حتی گاهی دنبال ارتباط چشمی با ما می‌گردند. وقتی سگ ما خوشحال است و با ما احساس راحتی می‌کند با نگاه خاصی نشان می‌دهد که “همه چیز روبه راه است”. در این شرایط نگاه سگتان آرامش دارد و چشمانش به اندازه‌ طبیعی است و کمی سفیدی چشمش معلوم است. برای این‌که ارتباط نزدیک‌تری با سگ‌تان داشته باشید به او یاد بدهید که برای راهنمایی گرفتن به شما نگاه کند.

سگ‌ها با خوشحالی به صدای ما واکنش نشان می‌دهند.

 وقتی به خانه می‌آیید و سگ‌تان را صدا می‌کنید، آیا او مشتاقانه به طرف شما نمی‌آید؟  این حس وقتی خاص‌تر می‌شود که می‌فهمید او بو یا اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش را رها کرده است یا اسباب‌بازیش را برای شما می‌آورد و به طرف شما می‌دود تا شما را خوشحال کند. این بهترین حس دنیاست، حتی اگر گاهی این حس خودخواهانه باشد.

سگ‌ها بوی ما را می‌شناسند. 

آیا می‌دانید بوی شما مرکز پاداش مغز سگ‌تان را فعال می‌کند؟ در بخشی از مغز که به عنوان هسته دمدار (caudate nucleus) شناخته شده‌ گیرنده‌های دوپامین قوی‌تر است. وقتی ما انسان‌ها منتظر یک تجربه لذتبخش مثل خوردن خوراکی موردعلاقه‌مان یا دوباره دیدن کسی که عاشقش هستیم باشیم این بخش از مغز ما فعال می‌شود.

عصب‌شناسان سگ‌ها را آموزش دادند تا وارد دستگاه MRI شوند و در حالیکه بوی افراد متفاوت برای آن‌ها پخش می‌شد، مغز آنان را اسکن کردند. آن‌ها کشف کردند فقط یک بو هسته دم‌دار مغز (caudate nucleus) را فعال می‌کرد که آن هم بوی فردی بود که سگ او را می‌شناخت.

این محققان دریافتند که این الگوهای فعال‌سازی مغز در سگ‌ها، به شدت شبیه زمانی است که ما انسان‌ها عکس کسانی که عاشقشان هستیم را می‌بینیم.

عشق توله سگ‌ها به انسان

توله سگ‌ها دمشان را تکان می‌دهند. 

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که تکان دادن دم سگ همیشه به معنای دوستی است، در حالی‌که این حرکت معانی متفاوتی دارد که گاهی هم خوشایند نیست. اما وقتی سگ‌تان تمام بدنش را درحالی‌که دمش را در ارتفاع متوسط گرفته و تکان می‌دهد، فقط یک معنی دارد و آن هم خوشحالی و هیجان دیدن کسی است که دوستش دارد. دفعه بعد که سگتان دمش را با هیجان تکان می‌داد با دقت بیشتری به او نگاه کنید: اگر دمش را بیشتر به طرف راست بدنش تکان می‌داد، واضح است که از حضور شما بسیار خوشحال است. 

این اطلاعات جذاب را محققان با استفاده از دوربین‌هایی که مسیر دم 30 سگ خانگی را که برای صاحبانشان، یک شخص ناشناس و یک گربه تکان می‌دادند را ضبط می‌کردند بدست آوردند. وقتی سگ‌ها صاحبانشان را می‌دیدند دم‌هایشان را شدیدتر به طرف راست بدنشان تکان می‌دادند.

آن‌ها به آغوش ما پناه می‌آورند. 

نوازش کردن، جزئی از هر روابط دوستانه است. هیچ‌چیزی لذتبخش‌تر از این نیست که روی مبل بنشینید یا دراز بکشید یا روی زمین ولو شوید و سگتان را که روی زانوی شما خوابیده است نوازش کنید، در حالی‌که یک زوج هم آن‌طرف یکدیگر را در آغوش گرفته‌اند. سگ‌ها ممکن است به پشت ما تکیه بدهند، سرشان را روی پای ما بگذارند و بخوابند یا یک پنجه‌شان را روی زانوی ما قرار دهند. ما نمی‌توانبم مطمئن باشیم که این رفتارها دلیل این است که سگ‌ها ما را دوست دارند، اما مطمئنا این احساس را به ما می‌دهند. آن‌ها می‌توانند روی بسترشان دراز بکشند یا خودشان را جمع کنند، اما این یک واقعبت است که دوست دارند به صورت فیزیکی به افراد خانواده انسانیشان نزدیک و در تماس باشند.

سگ‌ها به ما لبخند می‌زنند.

لبخند سگ‌ها چند معنی دارد، وقتی دهان سگ‌تان باز است و آرامش دارد، به نظر می‌رسد سگی خوشحال و از موقعیت خود راضی است. براساس تحقیقات انجام شده روی سگ‌ و انسان، مشخص شد هردوی آن‌ها از عضلات مشابه برای نشان دادن بعضی هیجاناتشان مثل لبخند به هنگام خوشحالی استفاده می‌کنند. انسان وقتی فرد محبوبش را می‌بیند، نمی‌تواند با برخی حرکات خارجی عشق و محبتش را نشان دهد، اما یک سگ به راحتی با گوش‌های افتاده، لب‌های خندان، بدن منعطف و تکان دمش خوشحالیش را از دیدن صاحبش نشان می‌دهد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *