,

اصلاح رفتار التماس کردن برای غذا در سگ

التماس کردن سگ

داشتن یک سگ دنیایی از لذت با خود به همراه می‌آورد. شما کسی را دارید که در هنگام تماشای تلویزیون می‌توانید در آغوش بگیرید، به شما عشق می‌ورزد و عضوی از خانواده است که نمی‌تواند با شما جر و بحث کند. در هر حال هرچه قدر داشتن یک سگ آرامبخش و دوست داشتنی است اما در مواقعی که به محض نشستن شما در پشت میز برای یک وعده غذایی لذیذ با التماس کردن او مواجه می‌شوید، قطعا احساس خوشایندی نخواهید داشت. حتما شما هم دلتان می‌خواهد بدون داشتن عذاب وجدان یا احساس گناه گاز بزرگی به اسنک‌تان بزنید اما هر بار که به پایین میز نگاه می‌کنید نگاه ملتمسانه سگ عزیزتان را می‌بینید.

همه‌ی آن رفتارهایی که در ابتدا برایتان صرفا بازی و سرگرمی بوده است با تکرارشان این موقعیت را به وجود آورده است. حالا بدون شریک شدن غذا با دوست پشمالویتان نمی‌توانید وعده‌ی غذایی داشته باشید. اما دیگر کافیست. علاوه بر اینکه خودتان نمی‌خواهید این کار ادامه پیدا کند مهمانان شما نیز دوست ندارند با نگاه‌های ملتمسانه‌ی سگی غمگین غذایشان را صرف کنند.

تعریف وظایف

خوشبختانه آموزش التماس نکردن برای غذا به سگ کار نسبتا آسانی است. این آموزش شامل تمرین اطاعت کردن است که در نتیجه‌ی آن می‌توانید سگ خود را در هنگام صرف غذا بیرون از اتاق یا آشپزخانه بفرستید. همچنین نیازمند صبر و اراده شماست تا هر چه قدر هم که بامزه به نظر برسند تسلیم قلب و دوست داشتن‌تان نشوید. این به این معناست که باید با سایر اعضا خانواده همکاری کنید و همه اعضا به طور یکپارچه رفتار کنند و استثنایی قائل نشوند.

یک دوره تمرینی موفقیت آمیز برای یک توله سگ در حدود دو هفته است. اما برای سگهای بزرگتر که سال‌ها مشغول التماس کردن بوده‌اند ممکن است چند هفته‌ای بیشتر طول بکشد تا عادتشان کاملا شکسته شود. اما به خاطر مدت زمانیکه طول می‌کشد تسلیم نشوید، مطمئن باشید که این مدت زمان ارزش آنکه سگی مودب داشته باشید که هنگام صرف غذا شمارا تنها می‌گذارد و به شما یا مهمانانتان التماس نمی‌کند.

شروع کنید.

قبل از آنکه دست به کار شوید لازم است تا اقداماتی را انجام دهید.

مقداری تشویقی مناسب سگ در دستتان نگه دارید یا غذای مورد علاقه‌اش را به قطعات کوچکتری تقسیم کنید. همچنین اتاقی آرام نیاز دارید که مسئله‌ای باعث حواس پرتی او نشود.

قلاده او را بردارید و از همه مهم‌تر نقاط انعطاف خود در مقابل او را بشناسید. فراموش نکنید سگی که التماس می‌کند می‌تواند حتی سنگدل‌ترین آدم‌ها را نرم کند.

تمام این موارد را که آماده کردید لازم است برای چند هفته‌ی آینده روزی ده دقیقه را برای اصلاح رفتار سگ خود کنار بگذارید.

اصلاح رفتار التماس کردن سگ برای غذا

1. به تمام اعضاء خانواده اطلاع دهید.

لازم است تا به تمام افراذی که در خانه زندگی می‌کنند اطلاع دهید که تحت هیچ شرایطی نباید سگ را تغذیه کند مگر در ظرف مخصوص سگ. در هر کجای خانه که غذا سرو می‌شد نباید به زمانیکه سگ التماس می‌کند به او غذا داده شود. مهم نیست چه قدر گیرا و بامزه نگاه می‌کند یا چه قدر بلند غر می‌زند.

2. با او ارتباط چشمی برقرار نکنید.

اگر بر روی مبل نشسته‌اید و غذا میخورید وسگ شما برای التماس کردن به کنارتان می‌آید، او را نادیده بگیرید و اعتنا نکنید. در واقع با او ارتباط چشمی برقرار نکنید. با برقراری ارتباط چشمی در حقیقت به او این پیام را می‌دهید که با نشستن در آن‌جا توجه شما را دریافت خواهد کرد. اگر شروع به پارس کردن بی‌وقفه کرد او را به بیرون از اتاق ببرید و در را ببندید.

3. در هنگام صرف غذا سگ‌تان را در اتاق‌ دیگر بگذارید.

به محض آنکه شروع به التماس کردن کرد، او را درون جعبه حملش بگذارید یا از قلاده برای نگهداشتن او در نزدیکی تختش تا زمانیکه غذایتان تمام شود استفاده کنید. زمانیکه به آن‌ها نشان می‌دهید که در صورت التماس کردن طرد می‌شوند اشتباه بودن رفتار التماس برایشان جا میافتد.

4. به هیچ وجه در هنگام خوردن غذا با سگ‌تان تعامل نکنید یا حرف نزنید.

در هر کجا که مشغول صرف غذا هستید چه بر سر میز ، چه بر روی مبل و چه بیرون از محیط خانه به هیچ عنوان با سگتان مشغول نشوید و توجه خود را به غذایتان بدهید. هر گونه تعامل فیزیکی یا لغوی شرایط ذهنی آنها درباره رفتارشان را تقویت می‌کند. تنها رفتار سرد شما باعث می‌شود اشتباه بودن این دسته از رفتارها در او نهادینه شود.

5. برای اصلاح رفتار ” التماس کردن سگ ” صبور باشید.

سگ‌ها مخلوقات عادت هستند و یکشبه تغییر نمی‌کنند. در عوض شما باید صبور باشید و این رفتار سرد خود در هنگام صرف غذا را بارها، روزها و ماه‌ها تکرار کنید. مقاومت کنید و احساس گناه نداشته باشید. در نهایت آن‌ها متوجه می‌شوند که التماس کردن راه به جایی نمی‌برد و. از آنجا که آن‌ها تشنه‌ی توجه شما هستند به این رفتار خود پایان می‌دهند.

 

2 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *