, ,

انواع کرم در گربه‌ را بشناسید

کرم در گربه

گربه‌ها مستعد ابتلا به انواع انگل داخلی و خارجی هستند. یکی از معروفترین انواع انگل‌ها، کرم‌ها هستند. بیشتر کرم‌ها در گربه‌ها قابل مشاهده نیستند، اما بسیار مهم است که از چگونگی تاثیر این کرم‌ها بر سلامت گربه‌ مطلع باشید و راه‌های پیشگیری از انواع کرم در گربه‌ را به خوبی بدانید. مثلا ممکن است متوجه شوید که گربه‌تان بخش تحتانی بدنش را بر روی زمین می‌کشد و با خود فکر کنید که گربه کرم دارد. خب این حدس شما می‌تواند درست باشد، کرم‌ها یکی از دلایل رایج کشیدن باسن بر روی زمین هستند. اما کرم‌های دیگری وجود دارند که بسیار مضرتر از این نوع هستند و می‌توانند علائم بسیار جدی‌تری را بروز دهند.

انواع کرم در گربه‌

در اینجا انواع کرم در گربه‌ و مشکلاتی که ایجاد می‌کنند را آورده‌ایم:

کرم نواری : (Tapeworm)

این کرم‌ها توسط کک‌ها گسترش می‌یابند. این کرم‌ها می‌توانند باعث ایجاد خارش در قسمت تحتانی گربه شوند. در این حالت ممکن است چیزهای جنبان سفیدی مانند دانۀ برنج حول قسمت تحتانی یا در مدفوع حیوان ببینید. خوشبختانه، این نوع کرم علائم خیلی جدی ایجاد نمی‌کنند و همچنین موجب بیمار شدن شما نمی‌گردند.

کرم لوله‌ای : (Roundworm)

بچه گربه‌ها معمولا دچار مشکلات جدی ناشی از عفونت کرم لوله‌ای می‌شوند. شکمشان متورم می‌شود و رشد نمی‌کنند. اشتهایشان کاهش دارد و اغلب اوقات اسهال و استفراغ دارند. اگر تعداد کرم‌ها زیاد باشد حجم زیاد انگل می‌تواند منجر به انسداد روده گردد و حتی کشنده باشد. کرم لوله‌ای برای انسان‌ها نیز ناگوار است. لاروی این کرم می‌تواند به چشم، کبد یا مغز وارد شود و مشکلات اساسی برای این ارگان ها به وجود بیاورد. بچه‌ها بیشتر در خطر گرفتن این انگل هستند، چراکه اغلب فراموش می‌کنند بعد از بازی با گربه‌شان دست‌هایشان را بشویند.

کرم قلابدار : (Hookworm)

نوع دیگری از کرم که در رودۀ گربه زندگی می‌کند. آن‌ها از خون گربه تغذیه می‌کنند و موجب اسهال خونی، کم خونی و اغلب مرگ می‌شوند. مجدداً لاروی این کرم نیز می‌تواند به انسان منتقل شود و در زیر پوشت پنها شوند. این کرم‌ها موجب ایجاد جوش‌های قرمز و خارشدار بر روی پوست انسان می‌شوند.

کرم قلب : (Heartworm)

ممکن است متوجه نشوید که گربه دچار کرم قلب شده است. این کرم به اندازۀ سگ‌ها در گربه‌ها رایج نیست و تشخیص آن نیز سخت‌تر است. بعضی گربه‌ها هیچگونه علائمی بروز نمی‌دهند و سایر آن‌ها دچار التهاب رگ‌های خونی درون شش‌ها می‌شوند. کرم‌های قلبی توسط پشه‌ها گسترش می‌یابند و یک خطر برای سلامت انسان‌ها به شمار نمی‌روند.

جلوگیری از هجوم کرم در گربه‌ ها

بهترین راه پیشگیری پایبند بودن به مراجعۀ مرتب به دامپزشک و به تاخیر نینداختن ضد انگل هاست. قرص‌های مختلفی برای درمان کرم‌های روده‌ای برای گربه وجود دارد. تنها مشکل قرص‌های ضد انگل این است که اغلب خوراندن آن به گربه آسان نیست. در این حالت می‌توانید از پمادها با تاثیر مشابه استفاده نمایید. اگر می‌خواهید گربه بزرگسال خود را با قرص انگل درمان کنید، لازم است که هر سه ماه به آن‌ها قرص داده شود. بچه گربه‌ها نیاز به تکرار بیشتر دارند. به بچه گربه‌ها باید هر دو هفته یکبار تا هفتۀ دوازدهم عمرشان قرص داده شود. پس از آن هر ماه یکبار تا شش ماهگی باید تکرار شود. درمان‌های مایعی نیز وجود دارد که ماهانه بر گردن، پوست و پشت گربه زده می‌شود. این داروها کرم قلب، کرم روده و کک‌ها را کنترل می‌کنند و استفاده از آن‌ها نیز بسیار آسان است. این محصولات کرم‌های نواری را از بین نمی‌برد اما از آنجاکه کرم های نواری توسط کک‌ها جا به جا می‌شوند لذا با کشته شدن کک‌ها توسط این دارو، احتمال ابتلا به کرم نواری نیز کاهش می‌یابد. استفاده از این محلول ها برای بچه گربه‌های 6 هفته‌ای نیز امکان پذیر است و هیچ خطری برای زندگی یا اعضاء بدن حیوان ندارد. داروهایی که در ایران برای این منظور یافت می‌شوند : مبندازول، پیپرازین، پرازیکوآنتل، نیکلوزاماید هستند.

درمان کرم در گربه‌ها

اگر گربۀ شما دارای علائم کرم روده‌ای است، لازم است تا آن‌ها را بلافاصله درمان کنید. علائمی همچون اسهال یا استفراغ نیز نیاز به مراجعۀ فوری به دامپزشک دارد. شاید به نظرتان عجیب باشد اما همیشه هم خوب نیست کرم قلب گربه را از بین ببرید. گاهی اوقات کرم‌های مرده می‌توانند التهابات سخت‌تر و جدی‌تری را به وجود آورند و گربه را شدیدا بیمار کنند. اگر گربه‌تان دارای علائم کرم قلب است توصیه می‌شود تا از داروهای ضد التهاب استفاده کنید و اجازه دهید کرم‌ها به مرور و بر اثر عوامل طبیعی از بین بروند. این کار ممکن است 2 تا 3 سال زمان ببرد.

پیشگیری بهتر از درمان است

در خصوص انگل‌های داخلی و کرم‌ها نیز پیشگیری از هجوم کرم‌ها بهتر از سر کردن با علائم ناشی از این انگل‌های کوچک است. مثلا در خصوص کرم قلب می‌بینیم که درمان آن‌ها مضرتر از ابتلا به آن است. سعی کنید با مشورت دامپزشک خود، از میان گزینه‌هایی که وجود دارد بهترین ضد انگل که استفاده از آن برای شما و گربه‌تان آسان باشد را انتخاب و استفاده کنید تا گربه‌تان را از ان مهاجمان داخلی غیر قابل مشاهده در امان نگهدارید.

12 پاسخ
 1. سوری
  سوری says:

  با سلام وخسته نباشید
  من دوازده تاگربه خیابانی دارم که نگهداریشون چه ازنظرمالی ومراقبت خیلی سخته وباوجودمخالفت های شدیدهمسروپسرم وجاتنگی ازشون نگهداری میکنم یک روزیک بچه گربه مریض توخیابون دیدم اوردم خونه اسهال خونی بود چون زیادگربه مداواکردم واردبودم بهش مترونیدازول وکواموکسی کلاووسینه مرغ پخته باماست وکی دی لاک دادم البته چون اشتهانداشت باسرنگ بهش غذاودارودادم روزبعدخیلی بهترشده بودخودش غذامیخورد ولی خیلی ضعیف بود بردمش دامپزشکی تاهم معاینه بشه وهم بهش سرم وتقویتی تزریق کنندولی گربه چون خیلی ضعیف بود نتونستن بهش سرم بزننددکترگفت همون داروهاروبده خوب میشه بعدازیک ماه که کاملا خوب شد اوردمش کناربقیه گربه ها چندماهی خوب بودقرص انگلم بهش دادم یک روزصبح دیدم استفراغ کردغدا نمیخوره بعدکم کم بی حال واسهال شدبردمش دامپزشکی تشخیص البته بدون کیت چون هزینشونداشتم پن لکوپنی بود بعدازتزریق سرم وداروها دیگه کنترل اسهالش دست خودش نبودومدفوعش فقط خون بود تانه روزصبح ها سرم رینگر100سی سی وشب هاسرم قندی نمکی100سی سی بهترشده بودولی همین که سرم ومترونیدازولوقطع میکردم هم بی اشتهاوهم اسهال میشدروزتعطیل بود برای انژیومجبورشدم کلینیک خصوصی برم دکترپرسید چشه منم همه چیزوگفتم وقتی قهمیدمدفوعش فقط خونه گفت ممکن انگل باشه بهش امپول ایورمکتین بزنید خیلی بهتر شد اسهالش دیگه خون نبود غذا میخورد اسهالشم سفترشده بود ولی هنوزم اسهاله وپشتشوروی زمین میکشهدرضمن بعضی وقتا شکمشم باد میکنه ازمایش مدفوع انجام شدکپک مخمرکاندیداداشت دکترشربت مترونیدازول وقرص نیزوپرد تجویزکردند گربه سرحاله وخیلی هم بازیگوش ولی هنوزنیمه اسهاله وبوی ترش میده وپشتشوروی زمین میکشه تمام گربه هام به واسطه ی این گربه دچار انگل شدند داخل مدفوعشون انگل شبیه دونه برنج است واسهالند به گربه های بزرگترامپول ایورمکتین ومبندازول وقرص انگل دادم وبه بچه گربه ها طبق دستوردکترشربت پیروینیوم دادم ولی هنوزانگل دارندواسهالندبرای همین همش بهشون مترونیدازول میدم که کار درستی نیست مداوم شربت مترونیدازول بدم لطفا راهنماییم کنیدچطورانگل گربه هامودرمان کنم چون دامپزشکی نتونست کمکم کنه ترو خدا به گربه هام کمک کنیدخیلی دوستشون دارم ودلم براشون میسوزه تروخداهرچه زودترجوابموبدین اجرتون باامام حسین یک دنیاممنون

  پاسخ
 2. شاهین
  شاهین says:

  سلام
  من گربه ام خونگی هست ولی این چندروز یه چند ساعتی در باغ بود و امروز آب دهانش میریزه زمین در حدی که زمین خیس میشه و هی یه چیزی قورت میده انگار، یه کمی هم بیحاله
  کسی میدونه چی شده؟ باید ببرمش دکتر؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام احتمال در باغ چیز خارجی مثل علف خورده است. کلا علل ریختن آّ دهان گربه بی اختیار به موارد زیر برمیگردد :
   1. مشکلات دندانی و لثه (از سه سالگی )
   2. بیماری تنفسی ویروسی
   3. سزطان دهان (خیلی به ندرت و غیر رایج)
   4. خوردن چیزی مانند علفريال سوزن یا تیغ ماهی که در گلو یا مری گیر کرده باشد در این حالت گربه ممکن است پنجه به سمت دهان خودش ببرد حالت تهوع داشته باشد و تلاش برای استفراغ کند و حالت عادی غذا قورت ندهد
   5.ترس
   6. لذت و خوشحالی

   در صورتیکه نتوانست استفراغ کند و شرایط ادامه داشت به دکتر مراجعه کنید.

   پاسخ
 3. زهرا
  زهرا says:

  سلام.دیدم گربه ای آسکاریس داره تو استفراغش.دیروز دیدم و رغتم قرص مبندازول 100 و شربت پرپرازین گرفتم.اما نمیدونم روزی چند تا قرص و چقدر شربت بهش بدم و تا چند روز.میشه راهنماییم کنید.گربه حدودا چهار ماهشه و سه چهار کیلو میشه

  پاسخ
 4. فاطمه
  فاطمه says:

  انگل دونه برنجی معمولا تنیا است
  اگر آسکاتن پیدا کنید محصول کارخانه آلفاسان هلند برای گربه ساخته شده
  یا قرص پرازیکوانتل همین کارخانه برای سن بالای ۶هفته
  البته میتونین راجع به اینهایی که توصیه کردم مطالعه هم بفرمایید

  پاسخ
 5. ماریا رضایی
  ماریا رضایی says:

  سلام ! گربه من ده ماهه هستش و امروز برای اولین بار استفراغ کرد ک رنگ استفراغش قهوه ایی و همراه خیلی زیاد کرمای باریک ک سفید بودن و دراز علتش چیه لطفا راهنمایی کنید ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام. انگل کرم لوله‌ای روده هست. حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید. ممکن است گاهی کشنده شود. درمان آن بسیار ارزان است. فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 6. Ali arkan
  Ali arkan says:

  سلام در محل کارم یه گربه ای هست حدودا پنج ماهشه دوبار دیدم استفراق کرد و یه کرم نازک حدودا اندازه دو بند انگشت از دهانش خارج شد من نگهبان اینجا هستم ساعت بیکاریم خیلی محدوده آیا میتونم با دارو کمکش کنم ؟؟؟اگه میشه با چه دارویی؟با سپاس فراوان

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بله درمان نسبتا ارزانی هم دارد. قرص ضد انگل نیاز دارد. از دامپزشکی‌ها می‌توانید تهیه نمایید.

   پاسخ
 7. soheil
  soheil says:

  سلام
  من یه گربه پرشین ۳ماه پیش پیدا کردم که در یه کارتون گذاشته شده بود و نوشته بود بیمار هست کمکش کنیدمنم آواردمش خونه و واسه مداوا اقدام کردماین بچه روی کمرش و اول دمش پر از غده هستبردمش دکتر گفتن سرطان نیست و کلی ازش آزمایش و نمونه برداری کردن حتی بردمش تهران پیش دکتر حتم کیا که خیلی معروف هست کلی خرجش کردمخیلی دوست داشتنی و ناز هم هست خودم عاشقشم ولی دیگه پول درمانشو ندارمالانم رویه کمرش یکی از غدهاش توش کرم هست زیاد و نمیذاره دست بزنی که خالیش کنم خیلی نگرانشم حس میکنم دارن از گوشت تنش میخورنولی همه چیش اوکی هم غذا میخوره هم راه میره و همون کارای معمولیشو انجام میدهلطفا کسیو پیدا کنید که خرجشو بده و مداواش کنه تورو خدامن حاضرم بعد از مدا دوباره نگهش دارمچون خیلی نازه و خودمم عاشقشمولی پول مداواشو ندارمخواهش میکنم یه کاری بکنید واسشخواهش میکنم یه کاری بکنید واسه این بچه و حمایتش کنید

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *