,

بازگشت اسید به مری در سگ

بازگشت اسید به مری در سگ

بازگشت اسید به مری در سگ (Acid Reflux) که در اصطلاح عامیانه به آن ترش کردن می‌گویند، هم سگ را اذیت می‌کند و هم می‌تواند برای جان او خطرناک باشد. این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که محتویات معده مدام وارد مری می‌شود و دوباره به معده بر می‌گردد. بازگشت اسید به مری سبب ساییدگی بافت‌های مری و بیشتر شدن احتمال به وجود آمدن زخم‌های مری می‌شود. فهمیدن اینکه سگی ترش کرده است آسان نیست، چون این بیماری درون سگ را آزار می‌دهد و سخت است که از رفتارهای سگ به آن پی ببریم. بعضی نشانه‌های بیرونی می‌تواند به تشخیص این بیماری کمک کند، مثل بد نفس کشیدن دائمی، آروغ زدن یا غرغر کردن بعد از هر وعدۀ غذا، گهگاهی کمی استفراغ کردن.

اگر این نشانه‌ها را در سگتان دیدید، فورا او را نزد دامپزشک ببرید. بازگشت اسید به مری به‌خودی‌خود خطرناک نیست، ولی مری را تحریک می‌کند و منجر به تنگ شدن، نازک شدن و نِکروز شدن مری می‌شود. این رگورژیتاسیون غیرفعال (Passive Regurgitation) سبب می‌شود که استفراغ وارد ریه‎‌ها شود که ممکن است آسیب‌های جدی به سلامت سگ بزند.

بازگشت اسید به مری یعنی وارد شدن اسید و آنزیم‌های گوارشی از معده به مری. ضعیف بودن غیرطبیعی اسفنکتر تحتانی مری، تخلیۀ غیرطبیعی معده و چاقی از عوامل بازگشت اسید به مری هستند. علاوه بر این بعضی داروها، مثل پردنیزون (Prednisone)، ممکن است باعث افزایش احتمال بازگشت اسید به مری شوند.

نشانه‌های بازگشت اسید به مری در سگ

 • آروغ زدن و غرغر کردن بعد از خوردن غذا.
 • بد نفس کشیدن دائمی.
 • سرفه‌های ضعیف همراه با مقدار کمی استفراغ.
 • ناله کردن هنگام خوردن غذا.
 • مقدار کمی غذا خوردن، ناآرومی کردن و بروز نشانه‌های ناراحت بودن و دوباره خوردن غذا را از سر گرفتن.
 • خِس‌خِس کردن.
 • ترشح بیش‌از حد بزاق دهان.

علل بروز بازگشت اسید به مری در سگ

 • ترشح بیش از حد اسید معده
 • فتق هیاتال (Hiatal Hernia)
 • خوردن غذای نامناسب و مضر، مثل غذاهای پرادویۀ انسانی.
 • چاقی (Obesity)
 • کلسیم بالای خون (High Blood Calcium)

تشخیص بازگشت اسید به مری در سگ

اگر متوجه شدید که سگتان هنگام غذا خوردن راحت نیست و به‌سختی غذا می‌خورد، یا موقع غذا خوردن یا بعد از غذا خوردن نشانه‌هایی از درد و ناراحتی در او دیدید، اگر دیدید که مدام بد نفس می‌کشد یا غرغر می‌کند، سریع به دامپزشک مراجعه کنید. اگر بازگشت اسید به مری درمان نشود، سبب به وجود آمدن بیماری‌های دیگر می‌شود.

دامپزشک احتمالا به صدای سینۀ سگ، بعد از غذا خوردن، گوش می‌کند تا بفهمد که بازگشت اسید اتفاق افتاده است یا نه. اگر دامپزشک به بازگشت اسید به مری مشکوک شود، ممکن است آندوسکوپی (Endoscopy) انجام دهد. برای انجام آندوسکوپی سگ را بیهوش می‌کنند و با لوله‌ای بلند که سر آن دوربین دارد، درون مری را می‌بیند. با این کار هر نوع زخم، التهاب یا توموری اگر در مری وجود داشته باشد، دامپزشک می‌بیند و شناسایی می‌کند. خیلی وقت‌ها فتق هیاتال سبب بازگشت اسید به مری است. فتق هیاتال نقص ساختاری است که در آن بخش بالایی معده وارد دیافراگم می‌شود، یعنی جایی که فقط باید از آن عبور کند. این امر سبب می‌شود که مری درست بسته نشود و اسید وارد مری شود.

چاقی یکی دیگر از علل بازگشت اسید به مری است. تجمع چربی فضای بین مری و معده را تنگ می‌کند و درنتیجه اسیید به سمت بالا، درون مری، فشار داده می‌شود. همچنین کلسیم بالای خود (High blood calcium)، که با یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص است، موجب افزایش ترشح اسید معده می‌شود.

درمان بازگشت اسید به مری در سگ

شایع‌ترین درمانی که پزشکان پیشنهاد می‌کنند این است که در طول روز، چند وعدۀ کوچک، به سگتان غذا بدهید. باید غذاهایی انتخاب کنید که هضمش آسان باشد، مثل مرغ آب‌پز، برنج و کلم بروکلی. خوردن دائمی غذای خشک هم ممکن است موجب بازگشت اسید به معده شود. می‌توانید با اضافه کردن یک فنجان آب به غذای خشک غلات موجود در غذای خشک را بگیرید تا موجب بروز این بیماری در سگ نشود. با این حال اگر بازگشت اسید به معده همچنان در سگ ادامه داشت سعی کنید غذاهایی برای سگتان تهیه کنید که آب بیشتری داشته باشد مثل مرغ و بروکلی.

به ندرت ممکن است لازم باشد سگ را جراحی کنند تا فتق‌های شدید یا زخم‌ها را درمان کنند. شیوۀ درمان بستگی به عامل ایجاد کنندۀ بیماری و شدت آن دارد. ممکن هم هست که دامپزشک از جراحی آندوسکوپی (Surgery Endoscopically) استفاده کند که جراحی ساده‌تری است و دوران نقاهت آسان‌تر و کوتاه‌تری دارد. هرگونه رشد نابهنجار در درون مری یا فضای بین مری و معده باید نمونه‌برداری شود تا برای تشخیص سرطان آزمایش شود.

دوران نقاهت بازگشت اسید به مری در سگ

در این دوران تعداد وعده‌های غذایی سگتان را بیشتر کنید و در هر وعده مقدار کمی به او غذا دهید. اگر سگ شما چاق است، با جایگزین کردن غذاهای سالم‌تر، وزن او را کنترل کنید. اگر بازگشت اسید به مری به سبب وجود زخم یا تومور ایجاد می‌شود، دوران نقاهت و کارهایی که باید در این دوران انجام شود، بستگی به نوع زخم و تومور و میزان وخیم بودن آن دارد.

به‌طور کلی بازگشت اسید به مری را می‌توان کنترل کرد، گرچه گاهی حیوان را اذیت می‌کند. ممکن است دامپزشک، برای کاهش رنج حیوان، به سگ شما رانیتیدین (Ranitidine) تجویز کند. رانیتیدین هم میزان اسید معده را کم می‌کند و هم محتویات معده را به مسیر درست هدایت می‌کند و در نتیجه نمی‌گذارد که اسید به مری برگردد.

 

4 پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خیر اغلب چون سگ‌ها غذا را سریع و نجویده همراه مقداری هوا وارد معده می‌کنند خروج گاز به این صورت بعد از غذا طبیعی است. راه‌هایی برای کاهش هوای وارد شده به سیستم گوارش هست. این راه‌ها را امتحان کنید اما در صورت ادامه یا افزایش می‌توانید با دامپزشک خود برای معاینه و بررسی سایر دلایل نیز مشورت کنید. اولین راه تغییر رژیم غذایی است. به دنبال غذایی با هضم آسان و میزان کمی چربی و فیبر باشید. فقط مطمئن شوید که غذای سگ شما حاوی میزان قابل قبولی فیبر برای یک هضم نرمال است. از سویا، لبنیات، نخود فرنگی و لوبیا در رژیم غذایی سگ اجتناب کنید. تغییر تکنیک های تغذیه نیز می توانند موثر واقع شوند. برخی معتقدند قرار دادن وسیله‌ای گرد و بزرگ در کاسه غذای سگ باعث کاهش سرعت او در خوردن غذا میشود و او هوای کمتری فرو میدهد، البته ظرف های مخصوصی نیز وجود دارد که وسط آن برجسته تر است و به این موضوع کمک میکند. اگر از این روش استفاده کردید مطمئن شوید توپ نوعی آنقدر بزرگ باشه که سگ نتواند آن را قورت دهد یا بجود. اگر چند سگ دارید، به آنها به طور جداگانه غذا بدهید تا از رقابتی و سرعتی شدن غذا خوردنشان جلوگیری کنید. به جای یک وعده غذای بزرگ در چند وعده غذای او را تقسیم کنید و به او بدهید تا به آنها در هضم راحت تر غذا و کم شدن هوا کمک کنید.

   پاسخ
 1. روشن
  روشن says:

  سلام
  سگ من فقط صبح ها سر وعده غذایی تر که خودم درست میکنم اروغ میزنه اونم فقط یکبار بلافاصله بعد غذا ، ولی شب که غذا خشک میدم این کارو نمیکنه٫ و گاهی اوقات(نه همیشه) هم سرفه میکنه چند بار پشت هم بعد انگار می خواد چیزی از گلو خارج کنه اما چیزی بیرون نمیاد، دکتر گفت کمی برونشیت داره حالا نمیدونم ایا برای برونشیت هست یا رفلاکس، ماهی یک بار هم ممکنه غذای هضم نشده استفراغ کنه فقط این موارد هست من چیزه دیگه از مواردی که نوشتید علائم رفلاکس هست ندیدم، ایا رفلاکس میتونه داشته باشه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام به عادت غذایی او بیشتر دقت کنیدو. آیا سریع غذا میخورد؟ بعد ا زغذا مقدار زیادی آب میخورد؟ بعد از غذا خیلی فعالیت میکند؟ یا در روزیکه استفراغ رخ داده است در بیرون از خانه علف یا چیز دیگری خورده است؟ مدفوع خود یا سایر حیوانات را خورده است؟ یا استخوان یا هرچیز دیگری که معده را تحریک کند؟ ممکن است علت آن به سادگی جدید بودن غذای دریافتی باشد. اگر این مسئله گاه به گاه است، بعد از این مسئله سرحال است و سیستم گوارشش خوب کار میکند و بی اشتها نیست جای نگرانی نیست.
   این مقالات را مطالعه کنید :
   علت استفراغ سگ ها
   هر آنچه باید درباره استفراغ سگ بدانید
   استفراغ کف زرد در سگ
   استفراغ کف سفید در سگ

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *