,

بالا آوردن کف سفید در سگ

بالا آوردن کف سفید در سگ

وقتی می‌گوییم سگی کف سفید بالا می‌آورد، یعنی یا کف سفید استفراغ کرده یا با سرفه کف سفید بیرون داده است. بالا آوردن کف سفید در سگ می‌تواند نتیجۀ بیماری‌های متعددی باشد، بعضی از آن‌ها خطرناکند و بعضی کم‌اهمیت‌ترند.

بالا آوردن کف سفید ممکن است در نتیجۀ یکی از این بیماری‌ها باشد:

 • کنل کاف (Kennel Cough)
 • نفخ (Bloat)
 • ناراحتی معده (Upset stomach)
 • عفونت قارچی (Fungal infection)
 • هاری (Rabies)

بعضی از این بیماری‌ها از بقیه خطرناک‌ترند و بعضی به درمان‌های قوی‌تری نیاز دارند.

علل بالا آوردن کف سفید در سگ

 ممکن است سگ صداهای غیر عادی از خودش درآورد و رفتارهای غیرعادی داشته باشد و بعد کف سفید بالا آورد. اگر چنین چیزی را در سگتان دیدید، بدانید که ممکن است نتیجۀ یکی از بیماری‌هایی باشد که در ادامه بیشتر درباره‌شان توضیح می‌دهیم:

کنل کاف (Kennel Cough)

بیماری کنل کاف مسری است و سگ شما وقتی با سگ‌های دیگر در تماس است، یا به دامپزشکی، بیمارستان، پناهگاه یا پانسیون می‌رود، ممکن است مبتلا شود. کنل کاف عفونت قسمت‌های فوقانی دستگاه تنفس است که علائم آن حدود 10 روز بعد از ابتلای سگ بروز می‌کند که شامل سرفه خشک، همراه با گرفتگی سینه یا بالا آوردن کف سفید است.

نفخ (Bloat)

سگ ممکن است بعد از خوردن غذا یا فعالیت کف سفید بالا بیاورد، چون معدۀ او با هوا یا مانع پر شده است. در این شرایط معده سفت و متورم می‌شود که به آن نفخ می‌گویند و برای حیوان خطرناک است. زیرا ممکن است در این شرایط معده بچرخد و غذا درآن گیر کند که باعث مسدود شدن رگ‌های اطراف معدۀ سگ می‌شود. نفخ معده یکی از دلایل مهم و جدی استفراغ کف سفید در سگ است.

ناراحتی معده (Upset stomach)

گاهی سگ همۀ غذایش را یک‌جا می‌بلعد یا بعد از فعالیت یک کاسه آب می‌خورد که سبب می‌شود معده‌اش آن را نپذیرد و بالا بیاورد. گاهی هم بالا آوردن به سبب این است که چیزی خورده که با معدۀ او سازگار نیست و دستگاه گوارش نمی‌تواند آن را هضم کند.

عفونت قارچی (Fungal infection)

طبیعت کنجکاو سگ‌ها آن‌ها را در معرض بیماری‌های قارچی قرار می‌دهد، مثلاً وقتی زمین را می‌کنند، یا چیزی را بو می‌کنند یا به چیزی پنجه می‌کشند. بخصوص اگر با خاکی تماس داشته باشند که در آن فضولات پرنده، مرغ یا خفاش باشد. با این کارها ممکن است که ارگانیسم‌های قارچی وارد بدن آن‌ها شود و موجب عفونت گردد که علائم آن سرفه‌های شدید و ترشح کف سفید است.

هاری (Rabies)

سگ ممکن است در اثر ارتباط با منبع آلودۀ بیرونی دچار هاری شود. از نشانه‌های اصلی هاری کف کردن دهان است. این کف ناشی از آسیب دیدن اعصاب دهان و گلوی سگ است و سگ دیگر نمی‌تواند غذایش را قورت دهد.

تشخیص و درمان بالا آوردن کف سفید در سگ

اگر سگ گاهی کف سفید بالا می‌آورد و بقیۀ رفتارهای او طبیعی است، او را زیر نظر داشته باشید و زمان‌هایی که بالا می‌آورد را به خاطر بسپارید. اگر دفعات آن بیشتر شد یا حیوان شما علائم غیرعادی دیگری نیز از خود نشان داد یا حس کردید حالش خوب نیست، باید فوراً او را نزددامپزشک ببرید تا دستورات لازم را تجویز کند. هرچه حال سگ در مدت زمان کمتری بدتر و بدتر شود، مراجعه به دامپزشک ضروری‌تر و فوری‌تر می‌شود، زیرا بعضی از بیماری‌ها که از علائم آن‌ها بالا آوردن کف سفید است بسیار خطرناک‌تر از بقیه هستند.

اگر تشخیص دامپزشک کنل کاف باشد، ممکن است که هیچ درمانی تجویز نکند. زیرا معمولاً این عفونت خودبه‌خود بعد از 5 روز از بین می‌رود. با این حال بعضی دامپزشکان آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند تا مبادا باکتری یا ویروسی در بدن سگ باشد که منجر به ذات الریه (Pneumonia) شود. معمولاً سه هفته طول می‌کشد تا عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی درمان شود. در این شرایط باید سگ زیر نظر دامپزشک باشد، زیرا عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی ممکن است خیلی سریع وخیم شوند و به ذات‌الریه تبدیل شوند که بسیار خطرناک است.

نفخ ممکن است خیلی سریع به شرایطی منجر شود که زندگی سگ را به خطر بیاندازد. اگر شکم سگ سفت و متورم شد و دیدید که حالش خوب نیست (مثلاً مدام قدم می‌زند، نمی‌نشیند و نمی‌خوابد، ناله می‌کند یا ذره ذره استفراغ می‌کند) خیلی سریع و اورژانسی او را نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک با خارج کردن مایع یا هوا معدۀ سگ را از فشار خلاص می‌کند. این کار معمولاً با وارد کردن لوله به معده انجام می‌شود، اما اگر به سبب چرخیدن معده این کار امکان‌پذیر نباشد، از سوزن آسپیراسیون (Needle Aspiration) برای این کار استفاده می‌شود. اگر حیوان شوکه شده باشد، با تزریق سرم و الکترولیت وضعیت او را تثبیت می‌کنند. بعد از تثبیت حال سگ و از بین رفتن فشار معمولاً دامپزشک رژیم غذایی ویژه‌ای را برای سگ تجویز می‌کند که شامل تغییر مواد غذایی او، شیوۀ غذا دادن به او و تغییر فعالیت‌های بدنی سگ می‌شود.

پیشگیری از بالا آوردن کف سفید در سگ

واکسیناسیون درست و به‌موقع احتمال عفونت دستگاه تنفسی را، که کنل کاف یکی از انواع آن است، کاهش می‌دهد. دامپزشک در این زمینه می‌تواند شما را راهنمایی کند.

بعضی تغییرات در سبک زندگی سگ احتمال مبتلا شدن او را به نفخ کاهش می‌دهد. دامپزشک شما نکاتی شبیه به موارد زیر را توصیه خواهد کرد :

 • اگر سگ از کاسه‌ای که در بلندی قرار دارد غذا می‌خورد، آن را پایین‌تر قرار دهید.
 •   غذای روزانۀ سگ را به جای یک وعده، در چند وعدۀ کوچک به او بدهید.
 • روش‌هایی را بیاموزید که بتواند مانع از سریع غذا خوردن سگتان شوید.
 • فعالیت سگ را بعداز غذا خوردن کم کنید.
 • مقدار غذا یا آبی را که در یک وعده در دسترس سگ است کنترل کنید.
 • استرس سگتان را کم کنید.

9 پاسخ
 1. سهیلا
  سهیلا says:

  سلام خسته نباشین,ما ۲ هفتس سگ حمایتی آوردیم خودمون هم یکی داشتیم,این سگ جدید ک اوردیم بردیمش چکاپ گفت ریه و نای و قلب بچه مشکل داره,دستمون رو میبریم طرفش غر میزنه گاز میگیره,یبار گذاشتیمش تو حموم برای دستشوییش انقدر غر زد کف سفید دور پوزش و رو زمین بود,چند روز پیش هم یهو دیدم نزدیکش خودش کف سفید بالا آورده,این کف بالا آوردن امکان داره واسه ریه اش باشه?هیچ دارویی هم نداد واسه ریه ولی واسه قلبش گفت یک ماه دیگه بیار واسه اکو و نوار قلبی
  آیا سگ خودم در معرض خطره?

  پاسخ
 2. معین
  معین says:

  سلام خسته نباشین هاسکی من ۶ ماهشه دیدم ک دوسباری سر جاش وای میسه و کف سفید بالا میاره یکم بیحال شده لثه هاشم یکم کبود شده میشه بگین باید چیکار کنم؟

  پاسخ
 3. سحر
  سحر says:

  سلام وقتتون بخیر
  سگ من ۸ ماهشه امروز بعد از بیدار شدنش و قبل از غذا بازی کرد بعد ی گوشه ایستاد وکف سفید بالا اورد
  اما حالش خوبه و دوباره بازی کرده و غذا خورده
  در چه صورت نیاز به دامپزشک هست؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام وقت شما هم بخیر
   لطفا دو پاراگراف انتهایی همین مقاله را مطالعه کنید. هم شرایطی که نیاز به مراجعه فوری به دامپزشک هست ذکر شده و هم راه های پیشگیری از این اتفاق.

   پاسخ
 4. علي
  علي says:

  سلام وقت بخير ، من يه سگ پيت بول دارم كه به هيچ عنوان غدا نميخورد كلاً هر چيزيو بو ميكرد از كنارش رد ميشد بردم دامپزشكي كلي دارو مولتي ويتامين و اين چيزاد كه شروع به غذا خوردن كردخيليي كم و همواه با كف سفيد اونم خيليييي زياد و حالت تهوع نظر شما چيه؟

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *