,

با تب در سگ ها آشنا شوید

تب در سگ ها

تب در سگ ها چیست؟

تب (Fever, Pyrexia) بیشتر بودن غیرعادی دمای خون است. دمای طبیعی بدن سگ‌ ها بین 38.3 تا 38.8 درجۀ سانتی‌گراد و  (معادل101 تا 102 درجۀ فارنهایت) است. اگر دمای بدن سگ بیشتر از 39.4 درجۀ سانتیگراد یا 103 درجۀ فانهایت باشد، می‌گوییم تب دارد. تب در سگ ها ممکن است به سبب عفونت، گرمای محیط و فعالیت بیش از حد ایجاد شود. اگر دمای بدن بیشتر از 41.1 درجۀ سانتیگراد (106 درجۀ فارنهایت) باشد، برای جان سگ خطرناک است و باید فورا درمان دارویی شود. تب ممکن است خفیف باشد، مثل آغاز عفونت‌های ویروسی (شبیه سرماخوردگی انسان)، یا شدید باشد و منجر به تشنج و از کارافتادگی اعضای بدن شود. دمای طبیعی بدن سگ بین 38.05 تا 39 درجۀ سانتی‌گراد یا 100.5 تا  102.5درجۀ فارنهایت است، پس دمای بیشتر از 39.4 درجۀ سانتی‌گراد یا 103 درجۀ فارنهایت را تب می‌نامیم.

نشانه‌های تب در سگ ها

سگ شما ممکن است بدون هیچ نشانه‌ای تب داشته باشد، ولی اغلب تب با علائمی همراه است:

– کسالت و خواب‌آلودی (Lethargy)

– لرز (Shivering)

– از دست دادن اشتها (Loss of appetite)

– بیشتر شدن تعداد ضربان قلب از حد طبیعی (Rapid heart rate)

کم‌ آبی بدن (Dehydration)

– نفس‌نفس زدن (Panting)

استفراغ (Vomiting)

– سرفه (Coughing)

– ترشح بینی (Nasal Discharge)

علل بروز تب در سگ ها

علت بروز تب در سگ‌ها ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

عفونت: سیستم بدن به گونه‌ایست که در زمان عفونت دمای آن بالا می‌رود. بسیاری از باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها نمی‌توانند در دمایی بیشتر از دمای طبیعی بدن زنده بمانند. پس بالا رفتن دما راهی برای مقابله با آن‌هاست.

التهاب یا حساسیت: ممکن است با تب همراه باشد.

–  سم: خوردن مواد سمی ممکن است تب ایجاد کند.

دارو: بعضی داروها موجب افزایش دمای بدن می‌شوند.

واکسن: سیستم ایمنی بدن به واکسن، واکنشی مثل واکنش به عفونت، نشان می‌دهد و تب خفیفی ایجاد می‌کند. این تب ممکن است تا 48 ساعت ادامه داشته باشد.

تب با عامل ناشناخته: گاهی علت تب را نمی‌شود تشخیص داد. این امر اغلب به خاطر ابتلای سگ به سرطان، اختلال سیستم ایمنی، مشکلات خونی یا بیماری‌های مغز استخوان است.

تشخیص تب در سگ ها

برای اینکه مطمئن شوید که سگتان تب دارد، باید درجه داشته باشید. اغلب پت‌شاپ‌ها درجه حرارت دیجیتالی دارند. این درجه‌ها از راه معقد دمای بدن سگ را اندازه می‌گیرد. درجه حرارت‌هایی که برای انسان ساخته شده است، دمای بدن سگ را به درستی نشان نمی‌دهند و برای تعیین درجه حرارت بدن سگ‌ها و میزان تب آن‌ها دقیق نیستند.

برای استفاده از درجه حرارت مقعدی، ابتدا مقعد سگتان را با روغن بچه، روغن زیتون یا یک روغن نباتی چرب کنید. سپس درجه حرارت را به آرامی، به اندازۀ دو، سه سانتی‌متر وارد مقعد او کنید. کمی صبر کنید تا درجه حرارت دمای بدن سگتان را تعیین کند.

دامپزشک باید تاریخچۀ دقیقی از بیماری سگتان، علائم دیگری که به غیر از تب دارد، حساسیت‌ها، داروهایی که مصرف کرده است و حوادث اخیر زندگی او بداند. دامپزشک سعی می‌کند با معاینۀ بدنی بفهمد که آیا سگ، همراه با تب، علائم دیگری مثل ورم غدد لنفاوی، ورم غیرعادی در بدن، درد مفاصل، نشانه‌های عفونت یا اختلال سیستماتیک دارد یا نه.

شمارش کامل سلول‌های خونی (CBC)، آزمایش بیوشیمیایی مشخصات خون و آزمایش ادرار در آزمایشگاه هم به تشخیص تب و پی بردن به علت آن کمک می‌کند. این آزمایش‌ها کارکرد متابولیک و دستگاه‌های درون‌ریز را آزمایش می‌کند. با این آزمایش‌ها می‌توان به وجود عفونت یا علت‌های دیگری که موجب بیشتر شدن دمای بدن می‌شود پی برد.

با کمک رادیوگرافی هم می‌شود به ناهنجاری‌های اعضای بدن، سرطان و عفونت پی برد.

درمان تب در سگ ها

اگر سگ شما تب بالای 39.4 درجـۀ سانتیگراد داشته باشد، دامپزشک حتما باید او را ببیند و معاینه کند. اگر تب او 41.1 درجۀ سانتیگراد باشد، باید فورا به اورژانس مراجعه کنید.

حوله‌ای را با آب خنک مرطوب کنید و به بالشتک‌های دست و پای او  و داخل گوشش بکشید. با این کار می‌توانید دمای بدن او را پایین بیاورید. همچنین می‌توانید چند قطعه یخ را داخل حوله بپیچید و روی سینه و شکم سگتان قرار دهید. قرار دادن سگتان در مجاورت هوای خنک، مثل هوای پنکه یا فن، نیز به او کمک می‌کند.

هیچ‌وقت سگتان را با داروهای انسانی، بدون تجویز دامپزشک، درمان نکنید. آسپرین (Aspirin) و استامینوفن (Acetaminophen) سگ‌ها را مسموم می‌کند.

دامپزشک با کنار هم گذاشتن گذشتۀ سگتان، معاینۀ بدنی او و آزمایش‌هایی که گفته شد علت تب را تشخیص می‌دهد و درمان مناسب را تجویز می‌کند. تزریق سرم کم‌آبی را در سگ شما درمان می‌کند و الکترولیت (Electrolyte) بدن را متعادل می‌کند. آنتی‎بیوتیک‌ها برای درمان عفونت تجویز می‌شوند. در بعضی موارد، داروهای جانبی و جراحی، برای درمان علت تب، لازم است.

دوران نقاهت تب در سگ ها

در خانه دمای بدن سگتان را اندازه بگیرید و اگر افزایش یافت، حتما به دامپزشک اطلاع دهید. اگر دیدید درمانی که دامپزشک تجویز کرده است بر سگ شما تاثیر ندارد، حتما به او اطلاع دهید. دستورات و توصیه‌های دامپزشک را با دقت انجام دهید. مراقب باشید که سگتان آب و غذای کافی می‌خورد و به مقدار لازم استراحت می‌کند. در دوران نقاهت و تا زمانی که حال او کاملا بهبود نیافته است، او را از کودکان و حیوانات خانگی دیگر جدا کنید.

هیچ وقت سعی نکنید با داروهای انسانی تب سگتان را درمان کنید، مگر اینکه دامپزشک تجویز کرده باشد. درمان‌های خانگی گاهی بیماری را تشدید می‌کند و جان سگ را به خطر می‌اندازد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *