,

بیماری‌های رایج مرغ عشق

بیماری‌های رایج مرغ عشق

بیماری‌های رایج مرغ عشق :

با مراقبت و تغذیه خوب و مناسب، مرغ‌ عشق ها می‌توانند برای حدود 15 تا 18 سال زندگی کنند. برای سالم نگهداشتن پرنده خود حتما معاینات دامپزشکی سالانه را انجام دهید. در اینجا به ده مورد از رایج‌ترین بیماری‌های رایج مرغ عشق می‌پردازیم.

 1. تومورها (Tumors) : تومورهای رایج شامل تومورهای چربی، تومورهای بیضه، کلیه‌ها، تومورهای غدد فوق کلیه و بسیاری دیگر می‌باشد.
 2. گواتر (Goiter) : کمبود ید باعث بزرگ شدن غده تیروئید می‌شود که می‌تواند صدای پرنده را تغییر دهد.
 3. پسیتاکوز یا تب طوطی (Psittacosis or parrot fever) : عامل آن باکتری به نام ﮐﻼﻣﻴﺪﻳﺎ ﭘﻴﺴﻴﺘﺎزﯼ است. این بیماری به انسان نیز منتقل می‌شود. پرندگان باید قبل از آورده شدن به خانه آزمایش شوند. مخصوصا اگر قرار است در کنار انسان‌های مسن، که بسیار مستعد گرفتن این بیماری هستند، قرار بگیرند.
 4. انگل‌های صورت و پای پرندگان (Cnemodocoptes mites) : اجتماع از این انگل همراه با سوراخ‌های ریز بر روی منقار و پای پرنده دیده می‌شود. این شرایط می‌تواند باعث تغییر شکل (Deformation) منقار شود.
 5. بیماری کبدی (Liver disease) : این مورد اغلب همراه با تغذیه ضعیف است اگرچه که سایر بیماری‌ها نیز می‌توانند علت آن باشند.
 6. ویروس پولیما  (Polyoma virus) : در ابتدا به عنوان “بیماری جوجه مرغ عشق” شناخته شده است، این ویروس باعث مرگ جوجه ها به محض خروج از تخم می‌شود.
 7. بیماری پسیتاکوز منقار و بال طوطی (Psittacine beak and feather disease) :  این مورد باعث تغییر شکل و تضعیف پرهای پرواز و پرهای دم می‌شود. (اغلب همراه با پولیما می شود. پرندگان آسیب دیده اغلب به عنوان خزندگان شناخته می شوند، زیرا آنها پرنده پرواز ندارند و نمی توانند پرواز کنند). پرندگان آسیب دیده اغلب فقط راه می‌روند، زیرا آنها پر پرواز ندارند و نمی توانند پرواز کنند)
 8. هایپرتروفیک قهوه ای سوراخ‌های روی منقار (Brown hypertrophy of the cere) : این بیماری در واقع عدم تعادل هورمونی پرندگان ماده مسن است.
 9. مگاباکتریا (Megabacteria) : در واقع یک عفونت قارچی است و با داروهای ضد قارچی درمان می شود. این بیماری سبب کاهش وزن مزمن می شود.
 10. عفونت های تک‌یاختگان (Protozoal infections) : تریکومونیازیس(عفونت دستگاه جنسی) و ژیاردیا (عامل عفونت روده) و عفونت های رایج تک‌یاختگان، به خصوص در پرورشگاه‌های مرغ عشق به چشم می‌خورند..

 

حوادث تروماتیک و مسمومیت های تصادفی نیز از جمله علل شایع مرگ و میر در مرغ عشق هاست. اجازه ندهید آزادانه و بدون نظارت در خانه بچرخند زیرا آنها اغلب توسط حیوانات خانگی دیگر خانواده کشته می‌شوند.

2 پاسخ
 1. نوید
  نوید says:

  سلام.یه مرغ عشق ماده دارم.الان دوسه روزه بی حاله پف میکنه وساکته.خیلی چرت میزنه و کم اشتهاس.دیروز با نفس کشیدن ناله هم میکردوعطسه.مدفوعش شل شده سبزه و کمی سفید هم وسطش هست.زیادسروصورت واطراف چشمهاش رومیخارونه وسعی میکنه به جاهای سفت بماله.دور چشماش قرمز شده وبا تنفس دمش خیلی بالا وپایین میره.خیلی دهنش روبازمیکنه وسرش رو به جلو و عقب میندازه.مولتی ویتامین وقرص استامینوفن و قرص سرماخوردگی وکلسیم داخل آب حل کردم و از دیروز هرچند ساعت یه بار بهش دادم.بهتر شده و ناله نمیکنه ولی هنوز صورتشو میخارونه وبی حاله.خواهشا راهنمایی کنید. سپاسگذارم

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *