,

بی‌اشتهایی در سگ

بی‌اشتهایی در سگ

آنورکسیا (Anorexia) یا بی‌اشتهایی (Loss of Appetite) از نشانه‌هایی است که ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد. دلیل به وجود آمدن بی‌اشتهایی در سگ ممکن است خیلی سطحی و بی‌اهمیت یا خیلی خطرناک و جدی باشد. سگی که به دلیل دل‌درد یا استرس کم غذا بخورد، یا اصلا غذا نخورد، بعد از 24 ساعت شروع می‌کند به خوردن غذا، ولی اگر این بی‌اشتهایی بیشتر از یکی دو روز ادامه داشت، نشانۀ وجود بیماری در بدن سگ است و حتما دامپزشک باید سگ را معاینه کند. اغلب سگ‌ها حتی می‌توانند بیش از دو وعده غذا در روز بخورند و رد کردن غذا بین سگ‌ها رایج نیست. بنابراین بی‌اشتهایی نشانۀ مهمی از وجود بیماری در بدن سگ است، حال ممکن است این بیماری ساده باشد، مثل افسردگی (Depression)، یا خیلی خطرناک باشد، مثل سرطان (Cancer). به هر حال با دیدن هر تغییری در عادات غذایی سگتان، بخصوص اگر شکمو و خوش‌خوراک باشد، فوراً به دامپزشک مراجعه کنید.

نشانه‌های بی‌اشتهایی در سگ

 • خوردن غذا کمتر از مقدار همیشگی.
 • نخوردن غذا.
 • نخوردن تشویقی.
 • توجه نکردن به غذا.
 • عدم توانایی به خوردن غذا، با وجود میل و اشتها.
 • کاهش وزن.
 • ضعف و کسالت.
 • استفراغ.

انواع بی‌اشتهایی در سگ

 • آنورکسیای کاذب (Pseudo-anorexia): سگ اشتها به غذا دارد و می‌خواهد غذا بخورد، ولی به سبب وجود مشکلات جسمی نمی‌تواند.
 • آنورکسیای واقعی (True-Anorexia): سگ اصلا تمایل و اشتها به غذا ندارد.

علل بروز بی‌اشتهایی در سگ

بی‌اشتهایی علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد که می‌توان آن‌ها را به دو دسته تقسیم کرد:

1. دلایل روانی:

 • افسردگی
 • استرس
 • دوست نداشتن بعضی غذاها
 • تغییرات محیطی
 • تغییر رژیم غذایی
 • تغییر در برنامۀ همیشگی

2. دلایل جسمی:

 • خوردن دارو (Medication)
 • وجود عفونت باکتریایی، قارچی یا انگلی (Infection)
 • سرطان   (Cancer)
 • درد (Pain)
 • مسمومیت(Toxin exposure)
 • مشکلات دندان(Dental problems)
 • بیماری قلبی-عروقی(Cardiovascular disease)
 • انسداد یا بیماری‌های روده-معده‌ای (Gastrointestinal disease or blockage)
 • اختلال غدد درون‌ریز (Endocrine disorder)
 • بیماری خودایمنی (Autoimmune disease)
 • بیماری تنفسی (Respiratory illness)
 • بیماری اعصاب (Neurological disease)

تشخیص بی‌اشتهایی در سگ

قبل از هر چیز به اطرافتان توجه کنید، آیا در محیط زندگی سگ یا رژیم غذایی‌اش تغییری اتفاق افتاده است؟ تغییراتی مثل عوض کردن خانه، آمدن مهمان، سفر کردن یکی از اعضای خانواده، آوردن حیوان خانگی جدید، صداهای بلند و زیاد مانند صدای آتش‌بازی، اسلحه، رعدوبرق. چون این تغییرات ممکن است مدتی سگ را بی‌اشتها کند.

می‌توانید یک غذای خوشمزه مثل سینۀ مرغ با برنج بپزید و ببینید که آیا سگ تمایلی به خوردن دارد و اشتهای او برمی‌گردد یا نه. اگر به‌تازگی رژیم غذایی او را تغییر داده‌اید، به رژیم غذایی قبلی برگردید، یا کمی سوپ مرغ کم‌نمک یا سپزیجات پخته به او بدهید تا ببینید که آیا اشتهای سگ تحریک می‌شود یا نه. 24 ساعت سگتان را تحت نظر بگیرید، اگر بی‌اشتهایی‌اش ادامه داشت، یا مدفوع نمی‌کرد، یا اسهال و استفراغ داشت، فورا به دانپزشک مراجعه کنید.

اطلاعات دقیق و جزئی به دامپزشک کمک می‌کند تا بیماری را درست‌تر تشخیص دهد. سگ از چه زمانی بی‌اشتهاست؟ سگ می‌خواهد غذا بخورد و نمی‌تواند یا اصلا میلی به غذا خوردن ندارد؟ رژیم غذایی‌اش تغییر کرده؟ تغییری در محیط زندگی‌اش پیش آمده؟ و اطلاعات دیگری از این دست.

ابتدا دامپزشک بدن سگ را معاینه می‌کند، قسمت‌هایی مثل دهان، دندان‌ها، گلو و شکم تا مطمئن شود که سگ درد ندارد و در این قسمت‌ها توده وجود ندارد. ممکن است دامپزشک به نتیجۀ آزمایش خون نیاز داشته باشد تا بفهمد که اندام‌هایی مثل کبد و کلیه درست کار می‌کنند یا نه. آزمایش مدفوع مشخص می‌کند که آیا سگ مبتلا به انگل هست یا نه. با رادیوگرافی دامپزشک هر چیز غیرعادی را در سینه و شکم سگ می‌بیند و با آندوسکوپی گلو، دیوارۀ معده و رودۀ کوچک را معاینه می‌کند.

درمان بی‌اشتهایی در سگ

در قدم اول می‌توانید با کمی گرم کردن غذا، یا اضافه کردن کمی آب گرم به غذای خشک سگ، طعم و بوی غذا را بیشتر کنید تا اشتهای سگ تحریک شود. مراقب باشید که غذا خیلی داغ نباشد و اگر با ماکروفر غذا را گرم می‌کنید، آن را هم بزنید تا گرما یکدست در غذا پخش شود. همچنین می‌توانید مقداری مرغ ا سبزیجات پخته به غذای خشک اضافه کنید. شاید هم سگ شما اگر از دستتان غذا بخورد، اشتهایش باز شود. با همۀ این کارها، اگر بعد از 24 ساعت سگ همچنان بی‌اشتها بود، باید درمان‌های پزشکی را شروع کنید.

مراقبت از سگ

اگر سگ چند روز غذا نخورده باشد، به او سرم می‌زنند تا آب بدن او تامین و تعادل الکترولیت‌‌ها حفظ شود. بعد از دو، سه روز، شاید لازم باشد با سرنگ به سگ غذا بدهند یا لولۀ غذارسانی (Feeding tube) به او وصل کنند. همچنین ممکن است دامپزشک داروهای اشتهاآور، مثل میرتازاپین (Mirtazapine) یا سیپروهپتادین (Cyproheptadine)، تجویز کند.

درمان بیماری اصلی

اگر معلوم شود که بی‌اشتهایی به سبب بیماری دیگری به وجود آمده است، دامپزشک سعی می‌کند آن بیماری را با دارو، ترمیم دندان‌ها یا عمل جراحی درمان کند.

دوباره غذا دادن به سگ

بعد از اینکه ثبات حال سگ، برنامۀ غذا دادن به او آغاز می‌شود. معمولا برای دو، سه روز وعده‌های کوچک، ولی متعدد غذایی، در طول روز، برای سگ در نظر گرفته می‌شود. سپس رژیم غذایی به حالت عادی و منظم قبل بازمی‌گردد.

دوران نقاهت بی‌اشتهایی در سگ

دستورات دامپزشک را دربارۀ مواد غذایی و شیوۀ غذا دادن به سگ موبه‌مو اجرا کنید. دستگاه گوارش، گاهی، بعد از چند روز غذا نخوردن حساس می‌شود. دامپزشک در درمان این موارد را هم لحاظ می‌کند. اگر یکی، دو روز بعد از درمان، اشتهای سگ به حالت عادی برنگشت، به دامپزشک اطلاع دهید. شاید لازم باشد حرکات روده و اختلالات رفتاری سگ را بررسی کند.

دوران نقاهت ببیماری بی‌اشتهایی بستگی به علت و شدت بیماری و تشخیص سریع آن دارد. پیش‌آگهی بی‌اشتهایی سگ‌ها خوب است، به شرط آنکه بیماری زود تشخیص داده شود و سگ بعد از گذشت یکی، دو روز از شروع درمان غذا بخورد.

توضیحات :

پیش‌آگهی:

پیش‌آگهی(Prognosis)، به معنای پیش‌بینی آیندۀ بیماری است.

38 پاسخ
 1. علی
  علی says:

  سلام، سگ گرگی ۷ ساله من، الان چند روز غذا نمیخوره و بسیار لاغر شده و روزهای اول حالت تهوع هم داشته، و الان فقط اب میخوره ، غذا رو بو میکنه اما نمیخوره، حالش جوریه که جون نداره بوده، لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام به محض مشاهده بی اشتهایی و ضعف در حیوان بلافاصله به دامپزشک مراجعه نمایید. با توجه به علل مختلف این مسئله معاینه بالینی الزامی است.

   پاسخ
 2. رکسانا
  رکسانا says:

  سلام سگ من تازه یک سالش شده بی اشتهاییش ماله یکی‌دو روز نیست ماله چند ماهه نسبتا لاغره هیچ علاعم بیماری نداره به شدت شیطونه و شبا میل به غذا خوردن داره یا یهو سه روز خیلی خوب‌ میخوره سه روز کم میخوره یسریا میگن کم غذا خوردنش بخاطر لوس بودنشه مثلا مرغ اگرکبابی نباشه نمیخوره یا معمولا یه نوع غذارو دو بار در روز نمیخوره البته دکترم بردم گفتن روده هاش ورم داره یکم اما فقط گفتن تو ابش عرق نعنا بریزم اسهالو استفراغم اصلاا نداره

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بی اشتهایی ناشی از ورم روده است. با اینکه ورم روده کشنده نیست اما مشکلات زیادی برای حیوان به همراه می اورد. باید ابتدا علت آن را دامپزشک مشخص کند وسپس با توجه به آن طرح درمان کنند. مثلا مقدار فیبر در رژیم مغذایی را افزایش دهند یا از داروهای ضد التهاب و … استفاده شود. گاهی حتی مسئله مربوط به اعصاب است.

   پاسخ
 3. مریم
  مریم says:

  سلام سگ من هم همینطور بود مرغ و برنج رو بپز میکس کن از صافی رد کن و با سرنگ روزی سه وعده بستگی به جثه سگ یک تا سه سرنگ بزرگ بهش بده تا جون بگیره
  دامپزشک بردم فقط دارو داد اما همش بیحال بود خودم اینکار رو کردم خوب شد

  پاسخ
 4. تیانا
  تیانا says:

  من یه سگ پامر ۳ساله دارم یک هفتس که هیچی نمی خوره و خیلی هم بی حاله دو روز هم هست که دست شویی نکرده
  یه راهنمایی کنین لطفا

  پاسخ
 5. آرام
  آرام says:

  با سلام
  سگ من ۱سال و نیم داره
  طی سه روز گذشته یه بار فقط غذا خورده فقط کمی آب میخوره
  بعد از اونی که خودش خورده یه بار غذارو با سرنگ بهش دادم چند دقیقه بعدش استفراغ کرده
  به راه رفتن هم تمایلی نداره ضعیف شده کمی لطفا اکه میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام این علائم اصلا قابل راهنمایی از راه دور نیستند باید خیلی خیلی فوری به دامپزشکی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 6. azii
  azii says:

  سلام خسته نباشيد
  سگ شيتزو ترير ٥ ماهه من حدود يك هفته است كه غذا نميخوره و بعد از هر وعده غذايي ك با سرنگ بهش ميدم استفراغ ميكنه و در ضمن مدفوع نميكنه
  دامپزشك بردمش ٥ روزي كلينيك بستري بود سرم تراپي و كلي آمپول، دكتر هم تعجب كرده كه چرا غذا نميخوره و نتونسته تشخيص بده
  خيلي ضعيف شده جوري ك راه ميره لق ميزنه و اصلن انگار ديگه ما رو نميشناسه هميشه زمين رو بو ميكنه براي غذا اما وقتي غذا رو بهش نشون ميدم روشو برميگردونه لطفاً راهنمايي كنيد خيلي ميترسم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بی‌اشتهایی علائم خیلی مشکلات میتواند باشد به دامپزشک دیگری مراجعه نمایید. تا نتوانسته اند تشخیص دهند خانه نیاوردیش به دامپزشک بعدی بروید

   پاسخ
 7. محمد
  محمد says:

  سلام سگ من سه روز پیش نمیدونم چی خورده ک دیگ بعد اون هیچی نمیخوره ب دامپزشک هم بردم سرم وصل کرد اوردم دستشویی کرد ی بار ولی فقط حالت تهوع داره و هیچی نمیخوره چیکار کنم؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام دامپرشک معاینه نکردند؟ در مسیر گوارش استخوان یا چیزی گیر نکرده بود؟ بابد معاینه کامل صورت بگیرد.

   پاسخ
 8. Omidi
  Omidi says:

  سلام . ژرمن ۸ ماهم دو روزه خیلی کم اشتها شده کسله و ابریزش بینی هم داره . چیکار باید بکنم. یکی دو روزی تو باغ بیرون مونده

  پاسخ
 9. Omid
  Omid says:

  سلام . ژرمن ۸ ماهم دو روزه خیلی کم اشتها شده کسله و ابریزش بینی هم داره . چیکار باید بکنم. یکی دو روزی تو باغ بیرون مونده

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام در صورت ادامه وضعیت به دامپزشک مراجعه نمایید. اگر در سرما بیرون بوده است ممکن است سرما خورده باشد.

   پاسخ
 10. arad
  arad says:

  سلام من تاز ی سگ اشپیتز 2 ساله گرفتم روز اول غذا خورد امروز روز دوم هستش بعد تو خونه دستشویی کرد دعواش کردم از اون به بعد دیگه غذا نخورد

  پاسخ
 11. مبین
  مبین says:

  با سلام سگ من 5ماهشه واصلا میلی به غذاش نداره فقط آب میخوره باید چیکار کنم لطفاً توضیح بدید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام اگر آب میخورد فقط غذا نمیخورد ممکن است در غذا سخت گیر است و هر غذایی را دوست ندارد. لذا در غذایش تنوع ایجاد کنید تا ببینید به چه غذا یا برندی علاقه نشان میدهد. اما در صورتیکه این تنوع را دادید و تغییری نکرد یا آب خوردن نیز متوقف شد حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 12. مهزیار
  مهزیار says:

  سلام امروز صبح چند تا توله دیدیم که مادرشان مرده بود یکی را برای خودمان برداشتیم هر چی شیر گاو می‌دیم بهش نمیخوره می‌زاره دهنش ولی ازش کم نمیشه و هرچی بی ناحیه تناسلی اش را با پنبه ماساژ می‌دیم اما فایده ندارد دستشویی هم نمیکنه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام شیر گاو اصلا برایشان خوب نیست و موجب اسهال و مرگ میشود. حتما از شیر جایگزین و یا شیر بدون لاکتوز استفاده نمایید.

   پاسخ
 13. مصیب خزای
  مصیب خزای says:

  سلام سگ من ژرمن شیپرهستش العان④روزه غذانخورده فقط آب میخوره وخیلی بیحال شده حالت تهوع هم داره بخاطرخدایه کمکی بکنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام این مسئله علل متفاوت میتواند داشته باشد و حتما و فورا باید به دامپزشکی مراجعه نمایید. تشخیص تنها با معاینه بالینی مقدور است.

   پاسخ
 14. علی
  علی says:

  سلام یه هاسکی دارم چند روز پیش یه باد شدید اومد و باعث شد دیوار روش خراب بشه اما نجاتش دادیم حالش از نظر جسمی خوبه اما غذا نمیخوره فقط آب میخوره چکار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام اضطراب داره بیشتر بهش توجه کنید، جاش رو عوض کنید و تنهاش نذارید و در صورت ادامه بی اشتهایی به دامپزشکی مراجعه کنید.

   پاسخ
 15. روشنک
  روشنک says:

  سلام
  سگ من شیتزو تریر و ۷ماهشه
  الان سه روزه هیچی نخورده و یکبارم استفراغ کرده
  دقیقا غذا نخوردنش از روزی شرو شد که سگ همبازیش از اینجا رفت و بجز اون سگ هیچ سگ دیگه ای در اطراف ما نیست
  بنظرتون به دامپزشک مراجعه کنم!؟
  شدیدا بی حاله و همش میخابه هیچیم نمیخوره

  پاسخ
 16. ارش
  ارش says:

  سلام سگ من هاسکی دو ماهه شه خیلی لاغر شده غذارو بو میکنه ولی نمیخوره آبم خیلی کم میخره چند بارم با سرنگ بهش غذا دادم ولی استفراغ کرد نمی دونم چی کار کنم لطفاااا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • معصومی
   معصومی says:

   سلام حتما خیلی سریع دکتر ببرید
   احتمالا پاروا باشه که خیلی زود باعث مرگ حیوون میشه
   سریع سریع دکتر

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *