, ,

بی‌محلی کردن گربه به صاحبش

بی‌محلی کردن گربه

برخلاف سگ‌ها، گربه‌ها حیواناتی نیستند که به رفتار دوستانه با انسان معروف باشند. آن‌ها برای شما ناز می‌کنند و می‌توانند محبت و عشق‌شان را در یک چشم به هم زدن از شما دریغ کنند و بروز ندهند. اما در عوض این بی‌محلی کردن گربه ، به دست آوردن محبت و توجه مجدد او می‌تواند یکی از لذت بخش‌ترین تجربه‌های گربه داشتن باشد.

علت واقعی بی‌محلی کردن گربه چیست؟

به این دلیل که گربه‌ها به روابط اجتماعی متعهد نیستند. یعنی به راحتی می‌توانند تعامل‌های اجتماعی را نادیده بگیرند. هر گربه‌ای متفاوت است و برخی از آنان تمایل بیشتری به ارتباط برقرار کردن با انسان‌ها دارند، ولی اصولا به نگهداشتن روابط اجتماعی در زندگیشان مقید نیستند.

از آنجاییکه، ما انسان‌ها متعهد به روابط اجتماعی هستیم، می‌خواهیم با بچه‌گربه‌هایمان در تعامل باشیم و به آن‌ها عشق‌، محبت، توجه و تشویقی بدهیم.

اگر روزانه با بی‌محلی کردن گربه تان روبرو می‌شوید نکات زیر را بخوانید:

آیا گربه‌ام متوجه منظور من می‌شود؟

قطعا می‌تواند. گربه‌ها گونه‌های بسیار هوشمندی هستند که با آموزش صحیح نه تنها به اسم خودشان، بلکه به دستورات اساسی شما نیز پاسخ می‌دهند.

به علاوه خیلی از گربه‌ها به صحبت‌های کلامی صاحبشان نیز پاسخ می‌دهند. گربه‌ها حداقل یک مدل صدای خاص فقط برای ارتباط برقرارکردن با انسان‌ها دارند. بنابراین نه تنها شما را درک می‌کنند، بلکه با شما صحبت هم می‌کنند. هرچند بچه‌گربه‌ها میومیو کردن را به منظورهای زیادی استفاده می‌کنند، اما گربه‌های بزرگسال فقط برای ارتباط برقرار کردن با انسان‌ها میومیو می‌کنند

برخلاف سگ‌ها، اگرگربه‌ها علاقه‌ای به آنچه شما می‌گویید نداشته باشند نیازی به پاسخ دادن نمی‌بینند. ساده‌ترین راه برای کنار آمدن با گربه‌تان درک همین مطلب است.

آیا گربه‌‌ام حرف‌های مرا می‌شنود؟

قطعا می‌شنود. گربه‌ها شنوایی بسیار قوی دارند و حتی قادر به شنیدن و ردیابی صدای موشی که لابلای علف‌ها حرکت می‌کند هستند. بنابراین اگر گربه‌تان را صدا زدید و او  پاسخ نداد، حتما صدای شما را شنیده است، فقط در آن لحظه تمایلی به پاسخ دادن ندارد. ( مگر اینکه اختلال شنوایی داشته باشد). 

  گاهی سرنخ‌های فیزیکی هم وجود دارد. گربه شما معمولا نسبت به محیط اطرافش کاملا آگاه است. می‌توانید از اینکه سرش را برمی‌گرداند یا گوش و دمش را حرکت می‌دهد متوجه شوید که صدای شما را شنیده‌است.

چرا گربه‌ام جواب نمی‌دهد؟

چند دلیل برای اینکه گربه‌تان صدای شما را می‌شنود ولی پاسخی نمی‌دهد وجود دارد:

اول اینکه ممکن است در آن لحظه حوصله تعاملات اجتماعی را نداشته باشد. فکر نکنید بی‌محلی کردن گربه تان عمدی است، گربه‌ها اصولا خود را مقید به ارتباط‌های اجتماعی نمی‌دانند. از آنجایی‌که ما انسان‌ها، خودمان را ملزم به روابط اجتماعی می‌دانیم، این رفتار او را به عنوان یک واکنش منفی در نظر می‌گیریم.

با این‌حال شاید جواب ندادن گربه‌تان به این دلیل است که در حالت گوش به زنگ قرار دارد و تهدیدی در محیط مانند شخص یا حیوانات دیگر احساس می‌کند. همچنین این تهدید می‌تواند صدا شدن یا دستور گرفتن از شخصی باشد که گربه‌تان به او اعتماد ندارد. گربه ها حافظه قوی‌ای دارند و اگر شخصی یکبار سرشان داد بزند، دنبالشان کند یا به آن‌ها آب بپاشد یادشان می‌ماند.

اما وقتی به گربه‌تان توجه نمی‌کنید، خوب می‌داند چگونه نظرتان را جلب کند. به همین دلیل، ممکن است رفتاری از گربه‌تان ببینید که در مواقع عادی انجام نمی‌دهد. گربه‌ها واقعا برای جلب توجه شما فرق بین کار خوب و بد را نمی‌فهمند، بنابراین برای ارتباط با شما ممکن است هر کاری بکنند.

آیا گربه من کینه توز می‌شود؟

همیشه اینطور نیست. غالبا انسان‌ها فکر می‌کنند گربه‌ها هم مثل آن‌ها با نادیده گرفتن خصومت خود را ابراز می‌کنند، اما این فقط یک حس انسانی است. گربه‎‌ها نمی‌توانند با این روش دشمنی کنند. کلا این رفتار برای گربه در حدی نیست که بخواهد دشمنی‌اش را با آن نشان دهد برای او مانند این است که “صرفا چون حالش را ندارم انجامش نمی‌دهم”.

آیا من می‌توانم محبت گربه‌ام را جلب کنم؟

شما نمی‌توانید گربه را وادار به هر کاری بکنید، اما برای جلب توجه او راه‌های متفاوتی وجود دارد. اول اینکه اعتماد او را جلب کنید. اگر بتوانید حس امنیت به گربه‌تان بدهید، اعتماد او را نیز جلب می‌کنید. به این معنا که حرکت ناگهانی نکنید، او را نگیرید یا او را وادار به کاری که نمی‌خواهد انجام بدهد نکنید. همچنین می‌توانید با تامین غذا، آب و جعبه خاک و همچنین وسایلی که باعث تقویت ذهن او می‌شود از جمله اسباب بازی‌های مناسب، درخت گربه و فرومون‌های مصنوعی و محرک‌های دیداری ( مانند اینکه او قادر باشد بیرون پنجره را ببیند) اعتماد او را جلب نمایید.

هرگربه‌ای نسبت به چیزهای متفاوت واکنش خاص خودش را دارد، بنابراین برای پیداکردن راه حل مناسب باید آزمون و خطا کنید.

همچنین نباید اینقدر به یک روش تکیه کنید که  باعث خستگی گربه‌تان شود. اگر متوجه علاقه گربه‌تان شدید (ممکن است تشویقی باشد یا یک اسباب بازی مشخص) و بیش از اندازه از آن کمک بگیرید، کم کم گربه‌تان علاقه‌اش را نسبت به آن از دست می‌دهد. در اینگونه موارد باید دنبال یافتن راه جدیدی برای جلب توجه او باشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *