, ,

تاثیرات صدای بلند موسیقی بر گربه‌

تاثیرات صدای بلند موسیقی بر گربه‌

تاثیرات صدای بلند موسیقی بر گربه‌ چیست؟

یک دورهمی دوستانه با صدای موسیقی بسیار بلند که باعث شادی و هیجان شما می‌شود، برای گربه ای که در خانه ی شما زندگی می کند بسیار ناخوشایند خواهد بود. در این مقاله به تاثیرات صدای بلند موسیقی بر گربه‌ پرداخته‌ایم.

آسیب شنوایی به همراه دارد.

همه ما می دانیم که گوش دادن به موسیقی با صدای بلند، به ویژه با هدفون، موجب آسیب دیدن سیستم شنوایی در انسان می شود. صداها و موسیقی‌های بلند برای گربه‌ها نیز مشکلات شنوایی به همراه دارد. در بررسی اثر صدای بلند، مانند صدای انفجار، در شنوایی انسان محققان ارتش برای اولین بار یک شبیه‌سازی برای شنوایی گربه را انجام دادند. از آنجا که گوش گربه به طور طبیعی به گونه‌ای است که صداها را به کانال گوش انتقال می‌دهد(و همین امر است که گربه‌ها را در شنیدن صداهای ریز مانند حرکات موش یاری می‌دهد) محققان در آغاز این آزمایش از یک گربه برای انجام آزمایش استفاده کردند. آنها کشف کردند که حلزون‌های  گوش(قسمت داخلی گوش که صداها را پردازش می‌کند) با قرار دادن گربه در معرض صدا از 1.0 تا 16.0 کیلوهرتز به شدت در معرض آسیب قرار خواهد گرفت. این میزان از صدا درست به همان اندازۀ صدای موسیقی بلند است.

موجب استرس می‌گردد.

موسیقی با صدای بلند یکی از عوامل استرس‌زای محیطی است که باعث ایجاد استرس برای گربه‌ها می شود. استرس ناشی از آن به این علت است که پخش آهنگ‌‍‌ با صدای بلند از روتین روزانۀ آن‌ها خارج است و آن‌ها را آشفته می کند. آشفتگی آن‌ها بخ این خاطر است که برای چنین صدای بلندی آمادگی نداشته‌اند و نمی‌توانند به جایی فرار کنند. گربه‌ها نه تنها از فعالیت‌ها در محيط خود کاملاً  آگاهی دارند، بلکه به شدت به آن عادت دارند. هر گونه تغییری، حتی اگر در تعاریف انسان‌ها اندک تلقی شود، باعث بی‌قراری آن‌ها می‌شود و استرس یکی از شایع‌ترین تاثیرات صدای بلند موسیقی بر گربه‌ است.

در دستشویی رفتن منظم گربه اختلال ایجاد می‌کند.

گربه‌ها اغلب با تغییر دادن محل دستشویی خود، استرس خود را نشان می‌دهند. با بالا بردن صدای موسیقی به صورتیکه برای گربه آزاردهنده شود، احتمالاً عکس العمل او به این صورت خواهد بود: او نه تنها از جعبۀ خاکش استفاده نخواهد کرد بلکه بر روی زمین پذیرایی ادرار خواهد کرد. به‌ویژه گربۀ نر تمایل دارد قلمروی خود را با پاشیدن ادرار بر روی هرچیزی در محیط، نشان دهند. هنگامی که آنها با موسیقی با صدای بلند احساس خطر می‌کنند، از پاشیدن ادرار به عنوان یک مکانیسم دفاعی استفاده می‌کنند.

چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

اگر ممکن است، قبل از اینکه صدای موسیقی را بلند کنید، گربه را به اتاق یا بخش دیگری از خانه منتقل کنید. شاید بهتر باشد که درب اتاقی که گربه در آن حضور دارد را ببندید تا صدای موسیقی را نشنود.

با این حال، اگر گوش دادن به موسیقی را روزانه و در ساعت مشخصی تکرار کنید احتمالاً گربه به آن عادت خواهد کرد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *