, ,

ترس سگ از مردها

ترس سگ از مردها

شاید سگ شما در ارتباط با زنان و بچه‌ها بسیار آرام باشد و هیچ مشکل رفتاری نداشته باشد، اما اگر مردی وارد اتاق شود یا بخواهد به او نزدیک شود ممکن است رفتار کاملا متفاوتی داشته باشد. در این شرایط برخی سگ‌ها، تلاش می‌کنند پنهان شوند، شروع به لرزیدن می‌کنند یا از ترس خودشان را جمع می‌کنند یا در اثر عصبی شدن ادرار می‌کنند. برخی دیگر به علت ترس سگ از مردها مضطرب می‌شوند یا علائم تهاجم مانند غرغرکردن یا بهم فشردن دندان‌ها را نشان می‌دهند. در برخی موارد، سگ ممکن است حملات غیرمنتظره داشته باشد یا مردان را گاز بگیرد. 

درهرصورت، ترس سگ از مردها یک فوبیای رایج بین آن‌هاست و برخی از سگ‌های خوش رفتار و سازگار نیز حتی دارای این ترس هستند. خوشبختانه راهکارهایی وجود دارد که به سگ برای غلبه بر ترسش کمک می‌کند و به او یاد می‌دهد که مردهایی که با آن‌ها روبرو می‌شود را بپذیرد.

علل ترس سگ از مردها

علل ترس سگ از مردها

وقتی افراد می‌فهمند که سگی از مردها می‌ترسد، اغلب ترس را به یک تجربه بد ربط می‌دهند. درهرحال، دلایل متعددی برای ترس سگ از مردها به طور کلی یا فقط از مردانی که جزء خانواده نزدیک او نیستند وجود دارد.

 • مورد آزار قرارگرفتن از سمت یک مرد، می‌تواند باعث می‌شود که یک سگ تمام عمر از مردان بترسد. اگرچه که این دلیل، علت ترس اغلب سگ‌ها نیست.
 • دربسیاری از موارد، ترس از مردان به دلیل عدم اجتماعی شدن توله سگ و ناآشنا بودن او با مردان می‌باشد. 
 • از دید سگ‌ها، مردها می‌توانند ترسناک‌تر باشند. زیرا ممکن است بلندتر و بزرگتر از زنان و بچه‌ها باشند، صدای بم تری دارند و ویژگی‌های متفاوتی مانند موهای صورتشان دارند. تمام این موارد از دید سگ ترسناک است.

راهکارهای کاهش ترس سگ از مردها

سختی اصلاح این رفتار سگ بستگی به شدت ترس او دارد. برخی از سگ‌ها ترس کمی دارند در‌حالی که سگ‌های دیگر به شدت می‌ترسند. در هر دو صورت تفاوتی ندارد، شما باید فقط صبور باشید زیرا ممکن است زمان زیادی برای غلبه بر هر نوع فوبیایی در هر سگی نیاز باشد. درضمن، شرایط را تا جایی که می‌توانید مثبت نگهدارید وسعی کنید از تعدادی راهکار برای کاهش ترس و اضطراب سگتان کمک بگیرید.

در منطقه امن سگ بمانید

اول از همه، بسیار مهم است که سگتان را برای بیرون رفتن از منطقه امنش تحت فشار قرار ندهید. اگر مردان زیادی در اعضا خانواده شما هستند یا با مردان زیادی به طور مرتب رفت و آمد دارید، هرگز سگتان را وادار به پذیرش توجه آنان نکنید.این کار شما ممکن است باعث شود نتیجه معکوس بگیرید و ترس او بیشتر تقویت شود. در بدترین حالت، اگر مانع فرار سگتان شوید، ممکن است خودتان یا مرد حاضر را گاز بگیرد.

بگذارید ابتدا سگتان نزدیک شود

اجازه دهید سگتان به اختیار خودش به مردها نزدیک شود. ممکن است این کار برای مردانی که سگ‌ها را دوست دارند کار سختی باشد اما بهترین کار این است که سگ ترسیده را نادیده بگیرند و توجهی به او نکنند. اجبارکردن سگ‌ها به دوستی ممکن است اثر عکس داشته باشد و ترس او را شدیدتر کند. بگذارید سگتان تصمیم بگیرد چه مقدار به هر مردی می‌خواهد نزدیک شود. 

از تشویقی برای ترغیب او استفاده کنید

وقتی شما سعی می‌کنید که ترس سگتان را از بین ببرید، از مردانی که برای کمک استفاده می‌کنید بخواهید هربار که در اطراف سگ شما هستند تشویقی در دستشان داشته باشند. هربار که سگ ترسیده شما کمی بیشتر از همیشه به سمت یکی از این مردان رفت، مرد می‌‎تواند به آرامی یکی دو تشویقی به طرف سگ بیاندازد.ممکن است برای سگ مدتی طول بکشد تا تشویقی از جانب مردان دریافت کند، اما نهایتا قادر خواهید بود به سگتان آموزش دهید که با نزدیک شدن به مردها می‌تواند انتظار چیزهای مثبت و خوبی را داشته باشد.

دادن تشویقی برای غلبه بر ترس سگ از مردها

حساسیت سگتان را از بین ببرید

حساسیت زدایی فرآیندی است که با استفاده از تشویقی و جایزه می‌توانید به تدریج به سگتان یاد بدهید که ارتباط او با مردان خطری برایش ندارد. در موارد شدیدتر، برای شروع سگ و مرد را همزمان داخل اتاق قرار ندهید. به جای آن، سعی کنید سگ را در فاصله مطمئنی از مرد، در حالیکه به او تشویقی و جایزه می‌دهید نگه دارید.

به مرور زمان، می‌توانید این فاصله را بدون اینکه سگتان از ترس رفتار غیر عادی داشته باشد، کم کنید. شاید هیچوقت ترس سگ از مردها به طور کلی از بین نرود، اما می‌تواند در یک اتاق با آن‌ها باشد بدون اینکه رفتارهای تهاجمی نشان بدهد.

از یک مربی سگ کمک بگیرید

اگر سگتان به طور ویژه‌ای ترسش را نشان می‌دهد، بهتر است که از یک مربی یا رفتارشناس با تجربه سگ کمک بگیرید. یک فرد با تجربه می‌تواند سطح راحتی سگ شما در نزدیک شدن به مردان ارزیابی کند و به شما کمک کند تا روند حساسیت‌زدایی سگتان را مطمئن‌تر پشت سر بگذارید.

روی آموزش مطیع بودن سگتان کار کنید

هرچه سگ آموزش بهتری دیده باشد، احتمال اینکه در موقعیت‌های استرس‌زا بر روی شما و دستوراتتان متمرکز باشد بیشتر است. باید آموزش مطیع کردن سگ ترسویتان را بخشی از کار روزانه تان قرار دهید تا زمانیکه طی این روند نشانه‌های پیشرفت را ببینید.
همنت

از موارد احتیاطی امن استفاده کنید

اگر سگی یک بار موفق شود که مردی را تعقیب کند و او را گاز بگیرد، احتمال این که دوباره این کار را انجام دهد زیاد است. به جای این که حالت تهاجمی ناشی از ترس سگتان را بیشتر کنید، بهتر است با اقدامات پیشگیرانه مانع از اولین گاز گرفتن او شوید. وقتی مردی برای دیدن شما می‌آید سگتان را در یک اتاق جدا یا محفظه خودش نگه دارید. اگر موقع پیاده روی با سگتان با مردان زیادی برخورد دارید بهتر است از پوزه بند برای او استفاده کنید.
اگر نیاز است سگتان از پوزه بند استفاده کند مطمئن شوید به اندازه کافی بزرگ است تا بتواند به راحتی نفس بکشد و گرما زده نشود. اطلاع دادن به افراد از اینکه‌ سگتان می‌ترسد می‌تواند موقعیت‌های ناخوشایند برای او را کاهش دهد. اگر سگتان با نزدیک شدن فرد خاصی واکنش مناسبی ندارد، به آن‌ها اطلاع دهید تا از نزدیک شدن به او خودداری کنند.

8 پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام به علت عدم هماهنگی میزان فعالیت و میزان انرژی سگتان است. وقتی سگ پر انرژی است و او را به فعالیت مثل دویدن در بیرون یا بازی “برو بیار” یا هر بازی ای که انرژی او را تخلیه کند وا نمیدارد سبب پرخاشگری او میشود. با بیرون رفتنش این انرژی تخلیه شده و به صورت خشونت بروز نمیکند. سعی کنید روزانه سگ خود را حتما به پیاده روی ببرید. در صورتیکه از تخلیه انرژی او مطمئن هستید مقاله با عنوان نشانه های سگ آلفا را مطالعه نمایید البته برای اینکه گفته شود سگی آلفا هست حتما باید ویژگی های دیگری که در مقاله ذکر شده است را نیز داشته باشد. البته در مورد کیس شما احتمال مورد اول بیشتر است.

   پاسخ
 1. ARINA
  ARINA says:

  سلام خسته نباشید من 13 سالمه و میخوام یه سگ بخرم. و وقتی که مدرسه ها باز شن از ساعت 7 تا 2 مدرسه ام. درضمن توی آپارتمان هم زندگی میکنم به نظرتون چه نژاد سگی برای این شرایط خوبه؟ نژادی که سروصدا و پارس کمی هم داشته باشه. به نظرتون سگ شیتزو خالص باتوجه به این شرایط خوبه؟

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *