,

تغییرات رفتاری در گربه مسن

گربه مسن

افراد کمی هستند که می توانند به راحتی بپذیرند بچه گربه دوست داشتنی‌شان پا به سن گذاشته است. هر چند گربه ها می‌توانند تا حدود سی سال زندگی کنند اما تخمین محتمل‌تر برای طول عمر آن‌ها چیزی در حدود 16 سال است. گربه نیز همچون انسان در طول زندگی خود تغییراتی تنها به دلیل افزایش سن خود دارد. یک گربه مسن با مسائل فیزیکی‌ای روبروست که در نهایت سبب  تغییر رفتار او در شرایط مختلف می‌شود. در اینجا تغییراتی که با بالا رفتن سن گربه‌تان باید انتظار داشته باشید را آورده‌ایم.

1. حرف زدن بیشتر

صدا دادن زیاد آن‌ها به معنای این نیست که آن ها بیشتر حرف می‌زنند در واقع به علت کاهش توانایی آن‌ها در آگاهی از محیط‌ اطرافشان است همچنین می‌تواند به این علت باشد که او در حال ناشنوا شدن است یا از دردی مانند آرتریت رنج می‌برد. برای معاینه او و تشخیص هرگونه مسئله سلامت به دامپزشک مراجعه نمایید. اگر هیچ گونه مشکل فیزیکی وجود نداشت این صداها ممکن است به خاطر اضطراب ناشی از کهولت سن باشد و دامپزشک می‌تواند با تجویز فرومون آن را حل کند.

2. بی قراری یا بیداری در شب

گربه مسن شما ممکن است از کم یا ناشنوا و کم یا نابینا شده باشد. که می‌تواند بر عمیق خوابیدن او تاثیر داشته باشد. و یا ممکن است نیاز داشته باشد که به دفعات بیشتری از جعبه خاک خود استفاده نماید اما با توجه به کاهش توانایی ادراک محیط (FCD) یا همان سندرم اختلال شناخت(CDS) برای پیدا کردن جعبه خاک با مشکل روبرو می‌شود. همچنین اضطراب ناشی از پیری نیز می‌تواند یکی دیگر از عوامل بد باشد. این اضطراب می‌تواند به خاطر ترس از دوری شما هنگامیکه خواب هستید و یا نگرانی از پیدا کردن راهش به خانه زمانیکه در بیرون از خانه است باشد. در این موارد درمان با دارو ممکن است موثر باشد.

3. سردرگمی و آشفتگی

افول ذهنی یک گربه مسن زمانیکه شی یا شخصِ آشنایی برایش گیج کننده یا فراموش شده است را می‌توانیم چیزی شبیه به آلزایمر در انسان فرض کنیم. قابل پیش بینی بودن برنامه یا محیط زندگی برای گربه می‌تواند استرس او را در این زمینه کاهش دهد. مکان جعبه خاک و ظرف غذای او را در مکان ثابت همیشگی قرار دهید و جابه‌جا نکنید. از هرگونه تغییر در خوراک و نوع خاکی که استفاده می‌کرده پرهیز کنید.اگر دچار ناراحتی و درماندگی او شدید باشد بهتر است او را درون یک اتاق با غذا و جعبه خاک در دو انتهای مختلف آن نگه‌دارید. در دسترس بودن هردوی آن‌ها در یک مکان می‌تواند احساس امنیت او را افزایش دهد.

4. استفاده از تمام نقاط خانه به عنوان جعبه خاک

اگر او در خارج از جعبه خاک ادرار یا مدفوع می‌کند باید بدانید که به طور آگاهانه نافرمانی نمی‌کند. دستشویی کردن نابه‌جا دلایل مختلفی دارد از جمله: کاهش تحرک، دفعات بیشتر و پی‌درپی نیاز به دستشویی، کاهش کنترل بر روی روده و مثانه و بیماری‌های جدی اندام‌ها، عفونت ادرار، بیماری‌های کلیوی و یا حتی تومورهای مغزی. او را برای اطمینان از مسائل سلامت به دامپزشکی ببرید و اگر مسئله‌ای وجود نداشت احتمالا لازم است تا تعداد جعبه خاک‌ها را افزایش دهید. ممکن است جعبه خاک‌هایی با لبه های کوتاه تر مورد نیاز باشد تا بتواند به راحتی به آن وارد و از آن خارج شود.

5. وابستگی شدید یا غریبه شدن با انسان

تشخیص این موضوع نسبتا آسان به نظر می‌رسد چراکه گربه دوستانه شما دیگر کمتر به شما علاقه‌مند است و در آغوش گرفتن های شما کاملا برای او ناخوشایند و متضاد با رفتار همیشگی‌اش است.

برعکس همین موضوع، گربه‌ای که نسبت به شما بی اعتنا و سرد بوده است ممکن است به شما دلبسته شود و یا بیش از حد وابسته گردد. این گربه‌ها ممکن است رفتارهایی مانند: دنبال کردن همیشگی شما و میو کردن اندوهناک و پیوسته انجام ‌دهند و یا به تماس فیزیکی همیشگی با شما نیاز داشته باشند. به این تغییرات به چشم تجربه کردن نیمه دیگر شخصیت گربه‌تان نگاه کنید.

6. بی تفاوتی همراه با کاهش فعالیت

بی‌تفاوتی به همراه کاهش تحرک می‌تواند حاکی از یک بیماری باشد. در نتیجه چشمان او را معاینه کنید تا وجود پلک سوم را چک کنید. در صورتیکه در این معاینه موردی مشاهده نشد و تغییر چشمگیری مانند تمیز کردن خود یا عکس العمل نشان دادن به فعالیت ها در محیط اطرافش، مشاهده نکردید پس احتمالا این تغییرات ناشی از بالا رفتن سن او می باشد.

هر زمان که گربه شما از خوردن امتناع کرد بلافاصله او را نزد دامپزشک ببرید. نخوردن غذا می‌تواند منجر به بیماری کبد چرب که بسیار سریع و کشنده است شود.

7. لجبازی و بداخلاقی

هنگامی که گربه شما لجبازی و بداخلاقی می‌کند می‌تواند به علت مشکلات فیزیکی ناشی از بالا رفتن سن، مانند سفتی، درد( شاید ناشی از آرتروز)، ضعف عضلانی و کاهش شنوایی یا بویایی باشد.

همچنین ممکن است گربه مسن در انجام فعالیت‌ خاصی یا زندگی کردن مانند گذشته احساس گیجی یا ناراحتی کند. راه‌هایی برای نشان دادن اینکه او همچنان عضوی از خانواده است پیدا کنید. این کار می‌تواند به راحتی نشاندن او بر روی دامانتان زمانیکه مشغوا تماشای تلویزیون هستید باشد. همچنین مراقب باشید زمانیکه به راحتی در گوشه‌ای لم داده او را به حال خودش بگذارید.

8. خشونت بی دلیل

با کاهش حس‌های شنوایی، بینایی و بویایی گربه مسن شما کمتر قادر به درک حضور انسان‌ها یا اشیایی که به محدوده شخصی او وارد می‌شوند می‌باشد. همین امر باعث می‌شود نسبت به روزهای جوانی‌اش راحت‌تر غافلگیر شود. برخی از اقدامات شما به کمرنگ شدن این مسئله کمک می‌کند: زمانیکه به او می‌رسید و او در حال استراحت است به آرامی صحبت کنید و به تدریج تن صدای خود را بالا ببرید و یا تحت نظر متخصص از فرومون برای سرحال شدن او استفاده نمایید. در موارد حاد ممکن است دامپزشک‌تان دارو تجویز کند اما قبل از دادن دارو سعی کنید با تعدیل رفتار و تلاش‌های جدی‌تان برای او این مسئله را حل نمایید.

9. داشتن برنامه وارونه

گربه شما عادت داشته است که در طول روز فعال باشد و در تمام طول شب خواب باشد. اما اکنون زمانیکه خورشید در آسمان است در حال چرت زدن است و در طول شب پرسه می‌زند. به جز اینکه همراه خواب خودتان را از دست داده‌اید، سر و صدای جست و خیز و صدا دادن خودش احتمالا شما را نیز بی‌خواب خواهد کرد. مانند نوزاد خودتان با او مدارا کنید. قبل از خواب او را با بازی‌های فعال خسته کنید همچنین با شانه کشیدن و نوازش به او برای آرام شدن در طول شب کمک کنید.

10. پرسه زدن… پرسه زدن… و پرسه زدن….

گربه مسنی که در تمام ساعات بیداری خود مشغول پرسه زدن است یکی از نشانه‌های کلاسیک کاهش ادراک محیط (FCD) در گربه هاست که همانند زوال عقل در انسان است. اگرچه مشاهده اینکه گربه‌تان دائما در هنگام راه رفتن به عقب و جلو می‌رود ناراحت کننده است اما می‌تواند این دوره باعث به وجود آمدن پیوندی میان هر دو شما شود. سعی کنید در راه رفتن با او همراه شوید و با او صحبت کنید حتی اگر مکالمه‌تان یکطرفه از جانب شما باشد. او را با دادن تشویقی در طول مسیر غافلگیر کنید یا اگر بازیگوش است در مقابل او یک بند کفش را بکشید و بازی کنید. با دامپزشک خود در مورد گزینه‌های ممکن برای بهتر بودن وضعیت گربه مسن تان مشورت کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *