,

تمیز کردن گوش گربه

چگونگی تمیز کردن گوش گربه

بسته به عادت تمیزی و محیط زندگی گربه‌تان ممکن است به تمیز کردن گوش گربه تان نیاز شود یا نشود. بسیاری از گربه‌ها در تمیز کردن و آراستن خودشان فوق‌العاده‌اند و به ندرت نیاز به تمیز کردن گوششان دارند.

ممکن است بعضی از آن‌ها مهارت‌های آراستن را به خوبی بلد نباشند و به یک برنامه مرتب برای تمیزکردنشان نیاز باشد تا آلودگی را از او دور نگهدارید. به طور کلی اگر متوجه موم، کثیفی یا هرگونه ذرات آلوده اطراف گوش گربه‌تان شدید زمان تمیز کردن گوش گربه تان رسیده است.

تمیز کردن دوره‌ای و کنترل مرتب در خانه به شما این امکان را می‌دهد تا مشکلات گوش گربه‌تان را زود متوجه شوید و درمان را به موقع آغاز کنید.

اگر شک کردید که گربه‌تان ممکن است مشکل گوش داشته باشد باید سریعا با دامپزشک تماس بگیرید. مراجعه ز‌ودهنگام می‌تواند تشخیص را آسان کند، باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های حاد گوش و از دست دادن شنوایی شود و ناراحتی گربه‌تان را زودتر پایان دهد.

قبل از آنکه شروع کنید:

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، تمیز کردن گوش را با یک پیرایش عمومی خوب آغاز کنید. موهای اضافی، کثیف و چسبناک را از اطراف کانال گوش و لاله گوش بچینید. لاله‌ی گوش مرطوب، چسبناک و سنگین و کانال گوش از مو پوشیده شده، جریان هوا را کاهش می‌دهند. کاهش جریان هوا سبب ساخته شدن موم و آلو‌دگی‌ در گوش می‌شود که ریسک عفونت گوش را افزایش می‌دهد.

در بعضی از گربه‌ها، موهای اضافی باید به آرامی از داخل کانال گوش چیده شوند. این کار نیاز به دقت بسیار زیادی دارد تا به کانال گوش آسیبی نرسد و احساس ناراحتی در گربه به حداقل برسد.

در صورت نیاز یک آرایشگر حرفه‌ای یا یک دستیار دامپزشک می‌تواند به شما کمک کند تا موهای اضافی را حذف کنید.

روش تمیز کردن گوش گربه

چیزهایی که به آن نیاز دارید:

اگر می‌خواهید این کار را خودتان و در خانه انجام دهید به چند وسیله احتیاج دارید:

 • روغن زیتون یا تمیزکننده تجاری گوش گربه (در هر دو حالت تنها به چند قطره از آن‌ها نیاز دارید)
 • یک قطره چکان یا هر وسیله دیگری که به شما امکان این را دهد تا به آسانی چند قطره از مایع را به گوش گربه بچکانید.
 • یک ظرف برای آب
 • ممکن است به مقداری تشویقی نیز برای آرام کردن گربه‌تان نیاز پیدا کنید.

روش تمیز کردن گوش گربه :

تمیز کردن گوش گربه‌تان کار آسانی است که حدود ده دقیقه طول می‌کشد. حتما از قبل وسایل مورد نیاز را در دسترس خود قرار داده باشید و این کار را در محلی انجام دهید که گربه‌تان احساس راحتی بیشتری دارد.

 1. با قرار دادن روغن زیتون یا قطره درون یک ظرف آب ولرم، دمای آن را به دمای محیط برسانید.
 2. گربه را روی میز یا کانتر قرار دهید.
 3. یک یا دو قطره از مایع (چه روغن زیتون و چه تمیز کننده تجاری گوش) را درون منفذ گرد کانال گوش بریزید.
 4. به آرامی پایه گوش را حداقل یک دقیقه ماساژ دهید.
 5. مرحله 3 و 4 را برای گوش دیگر تکرار کنید.اگر برایتان راحت است می‌توانید در هر دو گوش به طور همزمان قطره بریزید و سپس به گربه‌تان یک ماساژ گوش دو تایی بدهید.
 6. به مدت 5 دقیقه با گربه‌تان کاری نداشته باشید. احتمالا گربه‌تان سرش را خوب تکان می‌دهد که همین سبب می‌شود آلودگی‌ها جابه‌جا شوند و به کانال بیرونی گوش بیایند.
 7. پس از گذشت این 5 دقیقه از پنبه توپی یا پدهای پنبه‌ای برای پاک کردن روغن و کثیفی‌ها از گوش گربه استفاده کنید.
 8. به گربه‌تان یک تشویقی برای اینکه گربه‌ی خوبی بوده است بدهید.

همانطور که احتمالا دامپزشکتان به شما خواهد گفت شما از همین مراحل می‌توانید برای ریختن داروهای گوش به داخل آن نیز استفاده کنید. فقط مرحله 1 و 7 را نباید انجام دهید.

به چه چیزهایی در طول تمیز کردن دقت کنید؟

به عنوان صاحب گربه، شما اولین کسی هستید که هرگونه تغییر فیزیکی یا رفتاری در گربه‌تان را تشخیص می‌دهید.

زمانیکه به تمیز کردن گوش گربه تان مشغول هستید حواستان به علائم عفونت باشد : این علائم شامل موارد زیر است:

 • ترشحات گوش
 • بو در اطراف گوش
 • خارش، مالش یا پنجه زدن بیش از حد به گوش
 • قرمزی در کانال گوش
 • حساسیت یا درد در اطراف گوش
 • تورم گوش
 • جرم اطراف ناحیه گوش

جلوگیری از مشکلات در طول تمیز کردن گوش گربه

در طول مدت تمیز کردن گوش، گربه باید در حالتی آرام باشد در نتیجه اگر گربه‌تان مضطرب است برای تمیز کردن گوش به او فشار نیاورید.

از گوش پاک‌کن یا هر وسیله‌ی دیگری که حالت تهاجمی دارد استفاده نکنید چراکه این وسایل می‌توانند منجر به آسیب‌های جبران ناپذیری شوند.

سعی کنید هر دو گوش را در یک روز تمیز کنید. هم شما کارتان نصفه باقی نمانده است و هم برای گربه‌تان بهتر است که هر دو گوشش در یک زمان تمیز شوند.

اگر شک کردید که گوش گربه‌تان مشکلی دارد یا عادی به نظر نمی‌رسد با دامپزشکتان صحبت کنید. تمیز کردن مرتب گوش گربه‌تان به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی تشخیص دهید چه چیزی عادی و طبیعی است و چه چیزی غیر طبیعی است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *