,

جلوگیری از گاز گرفتن طوطی

جلوگیری از گاز گرفتن طوطی

برای جلوگیری از گاز گرفتن طوطی و اصلاح این رفتار نامطلوب، باید ابتدا تشخیص دهید چرا طوطی گاز می‌گیرد؟ و تمام مشکلات اساسی مانند بیماری را حل کنید.

دقت کنید چه زمان، در کجا و بر روی چه کسی گاز گرفتن انجام شده است؟ همچنین باید بتوانید تعیین کنید طوطی چه نوع “نتیجه مطلوبی” از گاز گرفتن دریافت می‌کند؟ مسئله بعدی که باید تشخیص دهید این است که دوست دارید طوطی چه رفتاری را جایگزین گاز گرفتن کند و چگونه می‌توانید عواملی را که در گاز گرفتن موثر است را اصلاح کنید؟

قبل از جلوگیری از گاز گرفتن طوطی باید مطمئن شوید سایر نیازهای طوطی‌تان به خوبی پاسخ داده می‌شود. مثل تغذیه مناسب، خواب کافی، داشتن فرصت کاوش کردن و سایر فعالیت‌های ذهنی.

خوب است بدانید تغییر رفتار طوطی‌ای که استرس دارد بسیار سخت‌تر است. چراکه نیازها اولیه او هنوز پاسخ داده نشده است. در فراهم آوردن شرایط تقویت کننده رفتاری مثبت (مانند تشویقی دادن) برای رفتارهای مناسب و شرایط منفی (مانند گرفتن وسیله یا چیزی که مطلوب طوطی است) در هنگام سرزدن رفتار بد، سرسخت باشید.

بهترین عکس‌العمل به طوطی‌ای که در حال گاز گرفتن آرام دست شماست و این گاز گرفتن دردی به همراه ندارد این است که هیچ واکنشی نشان ندهید. برخی از پرندگان با گرفتن هر گونه پاسخی رفتار خود را بیشتر تکرار می‌کنند و رفتارشان تقویت می‌شود. به هر حال رفتاری که تقویت نشود به عادت تبدیل نمی‌گردد. اما چه کنیم اگر این گاز گرفتن آرام نبود و طوطی دست شما را محکم گاز گرفت؟

اصلاح گاز گرفتن ناشی از نشان دادن غالب بودن یا از روی خشم:

لازم است که انسان از دید طوطی در درجه بالاتر قرار گرفته باشد و در رابطه فرد غالب باشد. برای شروع این کار، لازم است که طوطی دستورهای نزدیک شدن (step-up)، نردبان(ladder)، بالا(up)، پایین(down) را تعلیم ببیند. در این دستورات به طوطی آموزش داده می‌شود از محل نشستنش بر روی دست صاحبش بیاید یا برگردد یا از انگشتی به انگشت دیگر برود.

جلسات تمرین روزانه و کوتاه باید از روز اول آغاز شود. اگر هم اکنون مدت زمانی است که طوطی رفتار گاز گرفتن را دارد و صاحب طوطی نیز نسبت به نوک طوطی محتاط است لازم است که تمرینات داخل محیطی جدید انجام شوند. طوطی در محیط ناآشنایی که تنها یک انسان آشنا (صاحبش) حضور دارد خیلی بعید است که آن فرد آشنا را گاز بگیرد. ممکن است کلینیک دامپزشکی، دوستان یا اقوامتان اتاقی را برای مدتی به جلسات کوتاه تمرین شما اختصاص دهند.

طوطی‌ها نسبت به حالات صورت و تحسین کلامی واکنش نشان می‌دهند. این نوع از تقویت کننده‌های رفتاری مثبت باید در زمانیکه رفتار مناسب از طوطی سر می‌زند نشان داده شوند. اگر طوطی واکنش نامناسبی داشت، سرتان را بالاتر از سطح سر طوطی بیاورید و با صدای معمولی بگویید نه! از صدای بلند یا ناله عصبی استفاده نکنید. چراکه ممکن است آن‌ها از این صدای شما “صدای طوطی ترسیده” را برداشت کنند که البته برایشان مطلوب است.

توجه داشته باشید هیچ گونه خشونت یا تنبیهی در آموزش نباید به کار رود. جلسات درسی روزانه باید تا زمانیکه طوطی پاسخ مطلوب دهد ادامه داشته باشد. زمانیکه دستور شما به طور صحیح اجرا شد نیازی به ادامه جلسات تمرینی نیست اما همچنان به استفاده از دستورها در طول روز ادامه دهید.

بهتر است طوطی را پایین‌تر از سطح چشم خود نگهدارید. به این پرندگان اجازه نشستن بر روی شانه‌تان را ندهید. این کار صورت، گوش‌ها، چشم‌ها و لب شما را در معرض خطر گاز گرفتگی شدید قرار می‌دهد. برای جلوگیری از گاز گرفتن طوطی شما باید یاد بگیرید که گاز گرفتن را پیش بینی کنید و آن را با یک نگاه و فرمان محکم قبل از بالفعل شدن متوقف کنید.

اگر طوطی گاز گرفت باید حرکتی موثر و سریع انجام داد. اگر پرنده بر روی دست شماست دستتان را فاصله کوتاهی تکان دهید تا تعادل او را برهم بزنید. اگر پرنده برو روی بازوی شما قرار دارد بازو را بچرخانید تا تعادل‌اش را از دست بدهد. هرگز نباید پرنده را به زمین بیندازید، تنها از دست دادن تعادل برای یک لحظه کفایت می‌کند.

پرنده نباید با شنیدن صدای ناله (که برای او مطلوب است) تشویق به انجام مجدد این کار شود. بعضی پرنده‌ها لازم است که مدت زمانی را در داخل قفس بروند (تنبیه مانند) اما پیش از اینکه این‌کار را انجام دهید مطمئن شوید که در زمانیکه پرنده شما را گاز گرفته است رفتن به قفس را طلب نمی‌کرده است. زمانیکه یکی از این واکنش‌ها را انجام دادید به همان اکتفا کنید. به تنبیه کردن پرنده، مانند تنها گذاشتن و انزوای پرنده برای یک دوره طولانی، ادامه ندهید.

در هنگام تنبیه کردن ظرفیت پرنده خود را در نظر بگیرید. در اصلاح این رفتار برای بعضی از پرندگان فقط یک نگاه جدی کافیست،  بعضی دیگر نیاز به یک نگاه جدی و گفتن آرام نه! و بقیه آن‌ها لازم است زمان کوتاهی در قفس بمانند.

جلوگیری از گاز گرفتن طوطی ترسیده :

اگر پرنده‌ای از ترس گاز می‌گیرد بسیار مهم است که وسیله یا مکانی که باعث ایجاد ترس در او می‌شود را تشخیص دهید. گاهی اوقات علت ترس بسیار واضح و منطقی است مثل ترس از صدای جارو برقی. اما گاهی این علت ممکن است با منطق شما جور درنیاید و در نتیجه به سختی متوجه آن شوید مثل چیزی که در گذشته برای پرنده رخ داده است و او اکنون از چیزی می‌ترسد که از نظر ما بی‌آزار است. هنگامیکه عامل ترس پرنده را شناسایی کردید دیگر آن را در معرض دید پرنده قرار ندهید. اگر چنین کاری امکان پذیر نیست آن را در نقطه‌ای دور از پرنده قرار دهید که پرنده در آن فاصله احساس ترس نداشته باشد. اگر آرام ماند به او تشویقی بدهید. در طی هفته‌ها، به تدریج فاصله آن را تا جاییکه پرنده آرام می‌ماند به او نزدیک کنید و رفتار تحسین برانگیز یا تشویقی را همراه کنید. این کار باعث می‌شود پرنده عامل ترسش را به اتفاقات خوب و تشویقی ربط دهد و ترس خود را نسبت به آن از دست بدهد.

نتیجه :

در کنترل و جلوگیری از گاز گرفتن طوطی ها بسیار مهم است که بدانید چرا گاز می‌گیرند؟ با گذشت زمان و گاهی کمک گرفتن از یک متخصص می‌توانید مسئله را حل کنید.

26 پاسخ
 1. Baran
  Baran says:

  سلام. من یه گرینچیک دارم تازه دوروزه اوردمش دیروز رفتارش خوب بود اما امروز کلا گاز گرفته باید چیکار کنم لطفا جوابم رو بدین. دلیلش رو میدونید؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. گاز گرفتن گرینچیک ها بسیار طبیعی است و به صورت غریزی در آن‌ها وجود دارد بنابراین نمی‌توانید این کارشان را برای همیشه متوقف کنید. اما جوجه هایشان بیشتر برای شناخت اطراف از نوکشان استفاده می‌کنند و در اصل نمی‌خواهند گاز بگیرند. در سایر موارد گرینچیک‌ها از روی ترس یا احساس خطر گاز می‌گیرند. از آنجا که پرنده ها معمولا طعمه هستند لذا باید احساس آرامش بیشتری برای کاهش رفتارهای پرخاشگرانۀ آنها به آن‌ها بدهید. مثلا به اتاق آرامی تری او را منتقل کنید و دست کودکان ندهید. او را روی شانه تان نگذارید و در هنگام گاز گرفتن یا آماده شدن برای گاز گرفتن کمی دستتان را تکان دهید تا او را متوقف کنید. فراموش نکنید با این نکات تنها گاز گرفتن کاهش میابد و متوقف نمیشود.

   پاسخ
 2. Eli banoo
  Eli banoo says:

  سلام وقتتون بخیر من یه جوجه سرلاکی گرین چیک داشتم الان بزرگ شده چند روزی هست که میاد روی شونه یا روی دست یا هر جای دیگه گاز های خیلی ریز ریز محکم میگیره !! نمیدونم مثلا فکر میکنه بوس میکنه یا چی! می خواستم ببینم علتش چیه؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. پرنده‌ها ممکن است صرفا کنجکاوی کنند. اما به طور کلی بهتر است از قرار دادن پرنده روی شانۀ خود خودداری کرده و فقط بر روی انگشت اجاره دهید بیاید.

   پاسخ
 3. امین
  امین says:

  باسلام من یک شاطوطی دارم ماده من از موقع جوجه بودنش تا الان که ۷ سال داره نگهش داشتم محیطش مناسبه قفس بزرگی داره تاب داره وسایل بازی داره نردبون داره هرچی لازمه رو براش محیا کردم ولی متسفانه از ۴ سالگی از من میترسه و گازم میگره الانم که ۷ سالشه جیغ های بسیار بنفشی میزنی که در واکنشش متسفانه روی اون پارچه و آب میریزم چون نریزم ادامه میده لطفا منو کمک کنید که بتونم رامش کنم چوون واقعا منو خسته کرده با تشکر

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام شما در حقیقت با واکنش های نامناسب رابطۀ خود را با او خراب کرده اید و در حال حاضر اطمینانی به شما ندارد و با شما همکاری نمیکند. با آب و پارچه تنها ترس او را اضافه تر کرده اید. معمولا طوطی ها زمانی که فقط به یک نفر جیغ میزنند از آن فرد به علل مختلف مانند صدای بلند آن فرد، حالت انرژیک فرد یا لباس‌هایی با رنگ های تند که بر تن دارد موجب ترس او میشود. ابتدا سعی کنید بفهمید چه چیزی او را ترسانده. فریاد کشیدن و جیغ کشیدن بر سر طوطی باعث میشود جیغ خود را ادامه دهد. شما باید آرامش خود را در مقابل او حفظ کنید و کاملا خونسرد باشید با صدای ملایم و لطافت با او برخورد کنید. با توجه به گذشته اش انتظار تغییرات فوری نداشته باشید و با پشتکار اقدام نمایید. با سعی و خطا سعی کنید هر بار یک آیتم را حذف یا اضافه کنید تا علت ترس او را پیدا کنید. می توانید در ابتدا به همراه فردی که به او اعتماد دارد سعی به برقراری ارتباط با او کنید.

   پاسخ
 4. Baran
  Baran says:

  سلام من هشت ماهه یه گرینچیک دارم
  جدیدا یاد گرفته خیلی گاز میگیره چیکار کنم به نظرتون؟که دوباره این عادت از سرش بیوفته

  و یه مورد دیگه که صحبت میکنه اما یه هفتش جیغ میزنه جلب توجه کنه صحبتاشو با جیغ کشیدن میگه و دیگه واضح نیست باید چیکار کرد؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   ابتدا باید علت گاز گرفتن را با توجه به تغییرات احتمالی که در شرایطش بوجود آمده است بررسی کنید. اگر موردی برای ترسش وجود دارد آن را دور کنید. جیغ کشیدن می‌تواند عللی همچون بیماری، جراحت، خستگی و تنهایی داشته باشد. در صورتیکه پرنده کمبود بازی و توجه داشته باشد تنها کاری که می‌کند جیغ کشیدن است. به خصوص وقتی انسانی را می‌بیند برای جلب توجه او جیغ می‌کشد. خودتان بهتر شرایطش را می‌دانید. در صورتیکه مدت زیادی از روز را تنهاست بیشتر با او بازی کنید و برایش وقت بگذارید. در صورتیکه علت رفتارهایش را پیدا نکرید به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 5. امین طبا
  امین طبا says:

  سلام .من کاسکو گرفتم منتها دختر دو ساله من تا دستشو نزدیک قفس میبره حملهمیکنه و پا و دست بچمو زخم کرده.ولی رفتارش با خانومم دوستانه است و جالبه وقتی بچم بهش تخمه میده گاز نمیگیره.ممکنه راه حل بگید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. بسیار مراقب کودک خود باشید. بسیاری از کودکان در مجاورت طوطی‌ها آسیب دیده‌اند به خصوص مراقب چشم‌ها باشید و کاسکو را نزدیک نبرید لزومی ندارد کودک انگشت خود را داخل قفس کند. با اینکار قلمروی او را به خطر انداخته و ممکن است طوطی صرف حفاظت از قلمرویش این کار را بکند. گاهی فقط برای بازی، یا در زمان بیماری یا کمبود توجه این کار را می‌کند. طوطی‌ها نیز درست مانند انسان تغییرات هورمونی دارند و باید به آن توجه کرد. تا زمان تربیت و عادت کردن کاسکو از مراقبت‌های لازم برای همۀ افراد خانواده غفلت نکنید. رفته رفته به همۀ اعضا خانواده عادت خواهد کرد اما باید او را تربیت کنید تا بداند شما رئیس هستید. اول اینکه هریک از افراد، در هنگام گاز گرفته شدن نباید جیغ بکشید، این جیغ برای او تقویت مثبت به حساب می‌آید و صرفا گاز میگیرد تا این واکنش را از جانب شما ببیند.
   دوم به هیچ وجه رابطه خود را با او خراب نکنید مثلا اگر گازتان گرفت ناگهان او را پرت نکنید یا نوکش را نگیرید. بدین ترتیب اعتماد او به شما از بین میرود و رابطه خراب میشود. سعی کنید زبان بدن او را بخوانید تا از موقعیت‌هایی که باعث میشود گاز بگیرد دوری کنید.
   در آخر کودکان گاهی ناخواسته نیز رفتارهایی دارند که برای پرندگان ناخوشایند است و در صورت عادت کردن نیز ممکن است واکنش‌هایی داشته باشد. سعی کنید در حین تربیت طوطی به کودک خود نیز آموزش بدهید و همیشه تحت نظارت شما در مجاورت هم باشند.

   پاسخ
 6. امیر
  امیر says:

  سلام من طوطی عروس دارم هربار که میره تو قفس میخوام بیارمش بیرون گاز میگیره و بیرون نمیاد وقتی سر قفس رو میگیرم با نوکش از قفس بالا میاد یا کلا روی سقف قفس میزارم رو دستم نمیاد من تازه ۳روزه طوطی رو گرفتم و ۴ماهشه راه چاره چیه ؟ممنون میشم کمکم کنین

  پاسخ
 7. احسان عبادی
  احسان عبادی says:

  سلام وعرض ادب..اقا من ی ملنگو خریدم تقریبا پنج ماهشه دستمو ک میبرم تو قفس یا بیرون قفس همش گاز میگیره و ی خورده ام میترسه چیکار کنم بنطرتون؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام
   دستتان را داخل قفس نبرده و قلمرو او را به خطر نیاندازید. سعی کنید با راهکارهای گفته شده و ابتدا دادن خوراکی با دست و… شروع به دوست شدن با او و جلب اطمینانش کنید. جلوی او فریاد نزنید و از محیط ها و رنگ لباس هایی که برایش ترس به وجود می اورد پرهیز کنید. با صدای ملایم با او صحبت کنید و هرگز او را محکم در دست نفشارید.

   پاسخ
 8. آوا
  آوا says:

  سلام من یک طوطی ملنگو دارم
  هرموقع با دست میگیرمش دست را گاز می‌گیرد چگونه باید جلو کارش را بگیرم؟

  پاسخ
 9. رامبد
  رامبد says:

  سلام , من دیروز یه جوجه دو ماهه گرینچیک گرفتم موقعی که از قفس پت شاپ آوردمش بیرون اصلا هیچ گازی نمیگرفت حتی ساعت های اول منتقل شدن به خونه هم نمیگرفت ولی رفته رفته شروع به گاز گرفتن کرد وقتی روی دست میاد , ممنون میشم علت رو بفرمایید

  پاسخ
 10. Fatemeh
  Fatemeh says:

  سلام من یه طوطی کوتله صورت دارم تو قفسش ارزن و انواع دانه ها هست ولی فقط ارزن میخوره حرف گوش نمیده تشویقی چی بهش بدم؟چطور آموزشش بدم؟

  پاسخ
 11. نیما
  نیما says:

  سلام . من ی جفت واسه طوطیم گرفتم که خیلی آروم و گوگولی بود بعد یکی دوماه بشدت وحشی شده خود ب خود میپره روم گازای وحشتناک میگیره تمام گردن و دست منو کنده ، نمیدونم چرا همچین شده درضمن با اون یکی طوطیم رابطش اکی و مشکلی ندارن گرینچیکم هست

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام اصلی ترین دلیل گاز گرفتن در طوطی‌ها، ترس یا آسیب (تروما) است که در حین ارتباط با صاحبشان تجربه کرده اند. این مسئله میتواند سبب به وجود آمدن مشکلاتی در دست گرفتن طوطی، گاز گرفتن و ضربه زدن طوطی شود. دیگردلیل این نوع پرخاشگری تغییرات هورمونی آن ها در ورود به دوره بزرگسالیشان است. حالات خود را نیز بررسی کنید. در صورتیکه شخصی داراری استرس اقدام به گرفتن پرنده کند، پرنده مقاومت میکند، اگر اصرار به این کار شود ممکن است پرنده بترسد یا پرخاشگر شود. طوطی‌ها قدرت بینایی خوبی دارند هر گونه تغییری در شما نیز ممکن است سبب این تغییر رفتار شده باشد. تغییرات ساده ای مثل اصلاح صورت که طوطی به آن عادت نداشته باشد یا پوشیدن لباس با رنگ‌های تند.

   پاسخ
 12. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام خسته نباشید
  من یه طوطی گرینچیک خریدم بهم گفتن دوماهه هست ولی خودم حس میکنم یکم بیشتره
  الان 10 روزه خریدمش گفتن دستیه ولی فقط میاد از دستم غذا میگیره بیشترم از قفس میارمش بیرون
  ی روز خیلی گاز میگرفت شب زود گذاشتم بخوابه حس میکنم فرداش بهتر شد
  ولی اصلا رو دست نمیاد چندتا روش هم امتحان کردم
  ولی به غذا گرفتن از دستم عادت کرده جوری که تا میرم نزدیک جایی که نشسته فوری خودش میاد جلو
  به نظر شما امکانش هست همینجور کم کم خودش بهم عادت کنه و بیاد رو سر و کولم؟ یا باید فقط باهاش تمرین کنم؟
  چون من هرکار کردم اصلا رو دست نمیاد

  پاسخ
 13. سروش
  سروش says:

  سلام.من یه دوتا مرغ عشق نر و ماده دارم یه هفته ای میشه خریدمشون.سنشون دو ماهه.ارزن.تخم کتان.شاهدونه میخورند ولی هر کار میکنم میوه یا برنج نمیخورن.فکر میکنم ازم میترسن نزدیک قفس میشم فرار میکنن چه کار کنم؟

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *