,

جلوگیری از گاز گرفتن طوطی

جلوگیری از گاز گرفتن طوطی

برای جلوگیری از گاز گرفتن طوطی و اصلاح این رفتار نامطلوب، باید ابتدا تشخیص دهید چرا طوطی گاز می‌گیرد؟ و تمام مشکلات اساسی مانند بیماری را حل کنید.

دقت کنید چه زمان، در کجا و بر روی چه کسی گاز گرفتن انجام شده است؟ همچنین باید بتوانید تعیین کنید طوطی چه نوع “نتیجه مطلوبی” از گاز گرفتن دریافت می‌کند؟ مسئله بعدی که باید تشخیص دهید این است که دوست دارید طوطی چه رفتاری را جایگزین گاز گرفتن کند و چگونه می‌توانید عواملی را که در گاز گرفتن موثر است را اصلاح کنید؟

قبل از جلوگیری از گاز گرفتن طوطی باید مطمئن شوید سایر نیازهای طوطی‌تان به خوبی پاسخ داده می‌شود. مثل تغذیه مناسب، خواب کافی، داشتن فرصت کاوش کردن و سایر فعالیت‌های ذهنی.

خوب است بدانید تغییر رفتار طوطی‌ای که استرس دارد بسیار سخت‌تر است. چراکه نیازها اولیه او هنوز پاسخ داده نشده است. در فراهم آوردن شرایط تقویت کننده رفتاری مثبت (مانند تشویقی دادن) برای رفتارهای مناسب و شرایط منفی (مانند گرفتن وسیله یا چیزی که مطلوب طوطی است) در هنگام سرزدن رفتار بد، سرسخت باشید.

بهترین عکس‌العمل به طوطی‌ای که در حال گاز گرفتن آرام دست شماست و این گاز گرفتن دردی به همراه ندارد این است که هیچ واکنشی نشان ندهید. برخی از پرندگان با گرفتن هر گونه پاسخی رفتار خود را بیشتر تکرار می‌کنند و رفتارشان تقویت می‌شود. به هر حال رفتاری که تقویت نشود به عادت تبدیل نمی‌گردد. اما چه کنیم اگر این گاز گرفتن آرام نبود و طوطی دست شما را محکم گاز گرفت؟

اصلاح گاز گرفتن ناشی از نشان دادن غالب بودن یا از روی خشم:

لازم است که انسان از دید طوطی در درجه بالاتر قرار گرفته باشد و در رابطه فرد غالب باشد. برای شروع این کار، لازم است که طوطی دستورهای نزدیک شدن (step-up)، نردبان(ladder)، بالا(up)، پایین(down) را تعلیم ببیند. در این دستورات به طوطی آموزش داده می‌شود از محل نشستنش بر روی دست صاحبش بیاید یا برگردد یا از انگشتی به انگشت دیگر برود.

جلسات تمرین روزانه و کوتاه باید از روز اول آغاز شود. اگر هم اکنون مدت زمانی است که طوطی رفتار گاز گرفتن را دارد و صاحب طوطی نیز نسبت به نوک طوطی محتاط است لازم است که تمرینات داخل محیطی جدید انجام شوند. طوطی در محیط ناآشنایی که تنها یک انسان آشنا (صاحبش) حضور دارد خیلی بعید است که آن فرد آشنا را گاز بگیرد. ممکن است کلینیک دامپزشکی، دوستان یا اقوامتان اتاقی را برای مدتی به جلسات کوتاه تمرین شما اختصاص دهند.

طوطی‌ها نسبت به حالات صورت و تحسین کلامی واکنش نشان می‌دهند. این نوع از تقویت کننده‌های رفتاری مثبت باید در زمانیکه رفتار مناسب از طوطی سر می‌زند نشان داده شوند. اگر طوطی واکنش نامناسبی داشت، سرتان را بالاتر از سطح سر طوطی بیاورید و با صدای معمولی بگویید نه! از صدای بلند یا ناله عصبی استفاده نکنید. چراکه ممکن است آن‌ها از این صدای شما “صدای طوطی ترسیده” را برداشت کنند که البته برایشان مطلوب است.

توجه داشته باشید هیچ گونه خشونت یا تنبیهی در آموزش نباید به کار رود. جلسات درسی روزانه باید تا زمانیکه طوطی پاسخ مطلوب دهد ادامه داشته باشد. زمانیکه دستور شما به طور صحیح اجرا شد نیازی به ادامه جلسات تمرینی نیست اما همچنان به استفاده از دستورها در طول روز ادامه دهید.

بهتر است طوطی را پایین‌تر از سطح چشم خود نگهدارید. به این پرندگان اجازه نشستن بر روی شانه‌تان را ندهید. این کار صورت، گوش‌ها، چشم‌ها و لب شما را در معرض خطر گاز گرفتگی شدید قرار می‌دهد. برای جلوگیری از گاز گرفتن طوطی شما باید یاد بگیرید که گاز گرفتن را پیش بینی کنید و آن را با یک نگاه و فرمان محکم قبل از بالفعل شدن متوقف کنید.

اگر طوطی گاز گرفت باید حرکتی موثر و سریع انجام داد. اگر پرنده بر روی دست شماست دستتان را فاصله کوتاهی تکان دهید تا تعادل او را برهم بزنید. اگر پرنده برو روی بازوی شما قرار دارد بازو را بچرخانید تا تعادل‌اش را از دست بدهد. هرگز نباید پرنده را به زمین بیندازید، تنها از دست دادن تعادل برای یک لحظه کفایت می‌کند.

پرنده نباید با شنیدن صدای ناله (که برای او مطلوب است) تشویق به انجام مجدد این کار شود. بعضی پرنده‌ها لازم است که مدت زمانی را در داخل قفس بروند (تنبیه مانند) اما پیش از اینکه این‌کار را انجام دهید مطمئن شوید که در زمانیکه پرنده شما را گاز گرفته است رفتن به قفس را طلب نمی‌کرده است. زمانیکه یکی از این واکنش‌ها را انجام دادید به همان اکتفا کنید. به تنبیه کردن پرنده، مانند تنها گذاشتن و انزوای پرنده برای یک دوره طولانی، ادامه ندهید.

در هنگام تنبیه کردن ظرفیت پرنده خود را در نظر بگیرید. در اصلاح این رفتار برای بعضی از پرندگان فقط یک نگاه جدی کافیست،  بعضی دیگر نیاز به یک نگاه جدی و گفتن آرام نه! و بقیه آن‌ها لازم است زمان کوتاهی در قفس بمانند.

جلوگیری از گاز گرفتن طوطی ترسیده :

اگر پرنده‌ای از ترس گاز می‌گیرد بسیار مهم است که وسیله یا مکانی که باعث ایجاد ترس در او می‌شود را تشخیص دهید. گاهی اوقات علت ترس بسیار واضح و منطقی است مثل ترس از صدای جارو برقی. اما گاهی این علت ممکن است با منطق شما جور درنیاید و در نتیجه به سختی متوجه آن شوید مثل چیزی که در گذشته برای پرنده رخ داده است و او اکنون از چیزی می‌ترسد که از نظر ما بی‌آزار است. هنگامیکه عامل ترس پرنده را شناسایی کردید دیگر آن را در معرض دید پرنده قرار ندهید. اگر چنین کاری امکان پذیر نیست آن را در نقطه‌ای دور از پرنده قرار دهید که پرنده در آن فاصله احساس ترس نداشته باشد. اگر آرام ماند به او تشویقی بدهید. در طی هفته‌ها، به تدریج فاصله آن را تا جاییکه پرنده آرام می‌ماند به او نزدیک کنید و رفتار تحسین برانگیز یا تشویقی را همراه کنید. این کار باعث می‌شود پرنده عامل ترسش را به اتفاقات خوب و تشویقی ربط دهد و ترس خود را نسبت به آن از دست بدهد.

نتیجه :

در کنترل و جلوگیری از گاز گرفتن طوطی ها بسیار مهم است که بدانید چرا گاز می‌گیرند؟ با گذشت زمان و گاهی کمک گرفتن از یک متخصص می‌توانید مسئله را حل کنید.

93 پاسخ
 1. Baran
  Baran says:

  سلام. من یه گرینچیک دارم تازه دوروزه اوردمش دیروز رفتارش خوب بود اما امروز کلا گاز گرفته باید چیکار کنم لطفا جوابم رو بدین. دلیلش رو میدونید؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. گاز گرفتن گرینچیک ها بسیار طبیعی است و به صورت غریزی در آن‌ها وجود دارد بنابراین نمی‌توانید این کارشان را برای همیشه متوقف کنید. اما جوجه هایشان بیشتر برای شناخت اطراف از نوکشان استفاده می‌کنند و در اصل نمی‌خواهند گاز بگیرند. در سایر موارد گرینچیک‌ها از روی ترس یا احساس خطر گاز می‌گیرند. از آنجا که پرنده ها معمولا طعمه هستند لذا باید احساس آرامش بیشتری برای کاهش رفتارهای پرخاشگرانۀ آنها به آن‌ها بدهید. مثلا به اتاق آرامی تری او را منتقل کنید و دست کودکان ندهید. او را روی شانه تان نگذارید و در هنگام گاز گرفتن یا آماده شدن برای گاز گرفتن کمی دستتان را تکان دهید تا او را متوقف کنید. فراموش نکنید با این نکات تنها گاز گرفتن کاهش میابد و متوقف نمیشود.

   پاسخ
 2. Eli banoo
  Eli banoo says:

  سلام وقتتون بخیر من یه جوجه سرلاکی گرین چیک داشتم الان بزرگ شده چند روزی هست که میاد روی شونه یا روی دست یا هر جای دیگه گاز های خیلی ریز ریز محکم میگیره !! نمیدونم مثلا فکر میکنه بوس میکنه یا چی! می خواستم ببینم علتش چیه؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. پرنده‌ها ممکن است صرفا کنجکاوی کنند. اما به طور کلی بهتر است از قرار دادن پرنده روی شانۀ خود خودداری کرده و فقط بر روی انگشت اجاره دهید بیاید.

   پاسخ
 3. محمد ماهودی
  محمد ماهودی says:

  سلام من یه ملنگو دارم ماده هستش خیلی خوب و رام و دستی بود گاز میگرفت ولی نه خیلی خشن الان چند وقتیه خیلی وحشی شده خیلی جوری مه میخوای جای ابشو برداری میاد میشینه روش و هی حمله میکنه هر کاریم میکنم نمیشه که نمیشه

  پاسخ
 4. امین
  امین says:

  باسلام من یک شاطوطی دارم ماده من از موقع جوجه بودنش تا الان که ۷ سال داره نگهش داشتم محیطش مناسبه قفس بزرگی داره تاب داره وسایل بازی داره نردبون داره هرچی لازمه رو براش محیا کردم ولی متسفانه از ۴ سالگی از من میترسه و گازم میگره الانم که ۷ سالشه جیغ های بسیار بنفشی میزنی که در واکنشش متسفانه روی اون پارچه و آب میریزم چون نریزم ادامه میده لطفا منو کمک کنید که بتونم رامش کنم چوون واقعا منو خسته کرده با تشکر

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام شما در حقیقت با واکنش های نامناسب رابطۀ خود را با او خراب کرده اید و در حال حاضر اطمینانی به شما ندارد و با شما همکاری نمیکند. با آب و پارچه تنها ترس او را اضافه تر کرده اید. معمولا طوطی ها زمانی که فقط به یک نفر جیغ میزنند از آن فرد به علل مختلف مانند صدای بلند آن فرد، حالت انرژیک فرد یا لباس‌هایی با رنگ های تند که بر تن دارد موجب ترس او میشود. ابتدا سعی کنید بفهمید چه چیزی او را ترسانده. فریاد کشیدن و جیغ کشیدن بر سر طوطی باعث میشود جیغ خود را ادامه دهد. شما باید آرامش خود را در مقابل او حفظ کنید و کاملا خونسرد باشید با صدای ملایم و لطافت با او برخورد کنید. با توجه به گذشته اش انتظار تغییرات فوری نداشته باشید و با پشتکار اقدام نمایید. با سعی و خطا سعی کنید هر بار یک آیتم را حذف یا اضافه کنید تا علت ترس او را پیدا کنید. می توانید در ابتدا به همراه فردی که به او اعتماد دارد سعی به برقراری ارتباط با او کنید.

   پاسخ
  • علی
   علی says:

   سلام نو یه عروس هلندی دارم یه هفتهای میشه گرفتمش ولی خیلی گاز میگره میشه بگین چجوری رامش کنم

   پاسخ
 5. Amir
  Amir says:

  سلام من ی گرینچیک دارم رامه رامه ولی چند روزه میره روی شونه و هر کی بخواد بش دست بزنه یو بیارتش پایین باد میکنه گاز میگیره قبلا اینجوری نبود چند روزه اینجوری شده

  پاسخ
 6. Baran
  Baran says:

  سلام من هشت ماهه یه گرینچیک دارم
  جدیدا یاد گرفته خیلی گاز میگیره چیکار کنم به نظرتون؟که دوباره این عادت از سرش بیوفته

  و یه مورد دیگه که صحبت میکنه اما یه هفتش جیغ میزنه جلب توجه کنه صحبتاشو با جیغ کشیدن میگه و دیگه واضح نیست باید چیکار کرد؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   ابتدا باید علت گاز گرفتن را با توجه به تغییرات احتمالی که در شرایطش بوجود آمده است بررسی کنید. اگر موردی برای ترسش وجود دارد آن را دور کنید. جیغ کشیدن می‌تواند عللی همچون بیماری، جراحت، خستگی و تنهایی داشته باشد. در صورتیکه پرنده کمبود بازی و توجه داشته باشد تنها کاری که می‌کند جیغ کشیدن است. به خصوص وقتی انسانی را می‌بیند برای جلب توجه او جیغ می‌کشد. خودتان بهتر شرایطش را می‌دانید. در صورتیکه مدت زیادی از روز را تنهاست بیشتر با او بازی کنید و برایش وقت بگذارید. در صورتیکه علت رفتارهایش را پیدا نکرید به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 7. امین طبا
  امین طبا says:

  سلام .من کاسکو گرفتم منتها دختر دو ساله من تا دستشو نزدیک قفس میبره حملهمیکنه و پا و دست بچمو زخم کرده.ولی رفتارش با خانومم دوستانه است و جالبه وقتی بچم بهش تخمه میده گاز نمیگیره.ممکنه راه حل بگید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. بسیار مراقب کودک خود باشید. بسیاری از کودکان در مجاورت طوطی‌ها آسیب دیده‌اند به خصوص مراقب چشم‌ها باشید و کاسکو را نزدیک نبرید لزومی ندارد کودک انگشت خود را داخل قفس کند. با اینکار قلمروی او را به خطر انداخته و ممکن است طوطی صرف حفاظت از قلمرویش این کار را بکند. گاهی فقط برای بازی، یا در زمان بیماری یا کمبود توجه این کار را می‌کند. طوطی‌ها نیز درست مانند انسان تغییرات هورمونی دارند و باید به آن توجه کرد. تا زمان تربیت و عادت کردن کاسکو از مراقبت‌های لازم برای همۀ افراد خانواده غفلت نکنید. رفته رفته به همۀ اعضا خانواده عادت خواهد کرد اما باید او را تربیت کنید تا بداند شما رئیس هستید. اول اینکه هریک از افراد، در هنگام گاز گرفته شدن نباید جیغ بکشید، این جیغ برای او تقویت مثبت به حساب می‌آید و صرفا گاز میگیرد تا این واکنش را از جانب شما ببیند.
   دوم به هیچ وجه رابطه خود را با او خراب نکنید مثلا اگر گازتان گرفت ناگهان او را پرت نکنید یا نوکش را نگیرید. بدین ترتیب اعتماد او به شما از بین میرود و رابطه خراب میشود. سعی کنید زبان بدن او را بخوانید تا از موقعیت‌هایی که باعث میشود گاز بگیرد دوری کنید.
   در آخر کودکان گاهی ناخواسته نیز رفتارهایی دارند که برای پرندگان ناخوشایند است و در صورت عادت کردن نیز ممکن است واکنش‌هایی داشته باشد. سعی کنید در حین تربیت طوطی به کودک خود نیز آموزش بدهید و همیشه تحت نظارت شما در مجاورت هم باشند.

   پاسخ
 8. امیر
  امیر says:

  سلام من طوطی عروس دارم هربار که میره تو قفس میخوام بیارمش بیرون گاز میگیره و بیرون نمیاد وقتی سر قفس رو میگیرم با نوکش از قفس بالا میاد یا کلا روی سقف قفس میزارم رو دستم نمیاد من تازه ۳روزه طوطی رو گرفتم و ۴ماهشه راه چاره چیه ؟ممنون میشم کمکم کنین

  پاسخ
 9. محمد
  محمد says:

  سلام. من یه کوتوله دوماهه دارم که سرلاک میخوره و خیلی با خودم و دخترم و همسرم راحته اما الان چند روزه به شدت با نوکش هرچیزی که میبینه مخصوصا نوک انگشتای منو گاز میگیره.اوایل فکر میکردم این یه موضوع باشه که به نوکش و بزرگ شدنش ربط داره.منم واکنشی نسبت به این گاز گرفتن ها نشون نمیدم تا به شدت دردم نگیره. اما واقعا نمیتونم دلیلشو پیدا کنم و نمیدونم چجور باید این مشکل رو حل کنم.
  جدیدا انگار براش عادت شده و هر روز فشار گاز دادنش رو بیشتر میکنه.
  ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام از مقاله علت گاز گرفتن طوطی استفاده نمایید. طوطی ها با دهانشان و منقارشان دنیا را کشف می کنند واز آن برای بالا رفتن و حفظ تعادل نیز استفاده میکنند. نگذارید دستتان را گاز بگیرد و فورا حواسش را پرت کنید. در صورت ادامه بازی با او را قطع کنید و او را به داخل قفس برگردانید تا زمانیکه فرق این دو شرایط را متوجه شود. یعنی زمانیکه گاز نمیگیرد و اجازه ادامه بازی دارد و زمانیکه گاز میگیرد. از پاسخ هایی که به سایر کامنت ها در این بخش داده شده است نیز می توانید اطلاعاتی در این خصوص بدست آورید.

   پاسخ
  • سید امیر حسین صدایی
   سید امیر حسین صدایی says:

   با سلام دلیل گاز گرفتن طوطی شما ممکن است این باشد که دارد از سرلاک گرفته میشود و به دون خوردن روی می آورد و این کار رفته رفته به مرور زمان کم می شود فقط باید از دعوا کردن او با صدای بلند اجتناب کنید و اگر شما را گاز گرفت فریاد نکشید و او را ترد نکنید(در قفس گذاشتن یا پرت کردنش به اطراف )با تشکر

   پاسخ
 10. فاطمه شاهسوند
  فاطمه شاهسوند says:

  من یک جفت عروس هلندی ۳ روزه که خریدم بال هاشون رو کوتاه کردم تا دستیشون کنم ولی خیلی گاز میگیرن. چی کار کنم؟

  پاسخ
 11. Reza
  Reza says:

  سلام
  من ی طوطی وایت فیس دارم خیلی خوب و دستی بود ولی چند وقت پیش تخم گذاشت ولی جفت نداشت من بعد از چند روز تخماشو برداشتم خیلی بد شد رفتارش.بعدش واسش ی جفت گرفتم ک هنوز بالغ نشده والان خیلی وحشی شده چند بار جوری ک دستمو خونی کرده گازم گرفته و اصلا سمت قفسش نمیشه رفت.لطفا راهنمایی کنید چکارش باید بکنم.ممنونم

  پاسخ
 12. هانا
  هانا says:

  سلام ، من یه ملنگو دارم که به صدای بابام حساسه و وقتی بابام حرف میزنه جیغ میکشه و صداهای عجیب غریب تولید میکنه ، میخواد روی دست و پاش بشینه و گازش بگیره . توی خونه هم آزاده . از بچگی با ما نبوده و صاحب قبلیش می‌گفت دوسال و شیش ماهشه و ماده هم هست . این رفتارش فوق العاده آزار دهندس چون جیغای خیلی بدی می‌کشه و تا وقتی به بابام حمله نکنه و گازش نگیره به جیغ زدنش ادامه میده ،فک میکنید چرا اینجوریه و چطوری میشه که رابطش با بابام بهتر بشه ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام ممکن هست پدر بلند صحبت می کنند. در خصوص گاز گرفتن سعی کنید از مقاله علت گاز گرفتن طوطی علت آن را در خصوص پدرتان کشف کنید. ممکن است قبلا سر طوطی داد زده باشند یا حرکت ناگهانی کرده باشند که باعث ترس طوطی شده باشد. به طوطی نشان دهید در صورت جیغ کشیدن به داخل قفسش باید برگردد و کسی به او توجه نخواهد کرد. بدترین واکنش هم این است که شما هم جیغ و فریاد کنید و مثلا با داد بگویی بسه… همین کافی است که طوطی سرگرمی مورد علاقه اش را پیدا کرده باشد و دائم برای شنیدن واکنش شما جیغ بکشد. اصلا برخورد فیزیکی با طوطی نکنبد و رابطه تان را با او خراب نکنید. اگر پدرتان را دید و جیغ نکشید بلافاصله به او تشویقی و توجه نشان دهید و اگر جیغ کشید از او رو برگردانید تا متوجه فرق این شرایط شود.

   پاسخ
 13. احسان عبادی
  احسان عبادی says:

  سلام وعرض ادب..اقا من ی ملنگو خریدم تقریبا پنج ماهشه دستمو ک میبرم تو قفس یا بیرون قفس همش گاز میگیره و ی خورده ام میترسه چیکار کنم بنطرتون؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام
   دستتان را داخل قفس نبرده و قلمرو او را به خطر نیاندازید. سعی کنید با راهکارهای گفته شده و ابتدا دادن خوراکی با دست و… شروع به دوست شدن با او و جلب اطمینانش کنید. جلوی او فریاد نزنید و از محیط ها و رنگ لباس هایی که برایش ترس به وجود می اورد پرهیز کنید. با صدای ملایم با او صحبت کنید و هرگز او را محکم در دست نفشارید.

   پاسخ
 14. معین
  معین says:

  سلام.الان نزدیک به ۱۵ روزه یه عروس گرفتم روزهای اول که اوردم خونه مدام حرف میزد بعد رویه دستم هم میومد ولی الان دیگه نه حرف میزنه نه. میاد رو دستم میشه راهنماییم کنید مننون میشم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام ممکن است تغییرات هورمونی باشد یا به خاطر تغییر محیطش باشد. احتمالا بعد از مدتی مراوده با او خوب میشود.

   پاسخ
 15. آوا
  آوا says:

  سلام من یک طوطی ملنگو دارم
  هرموقع با دست میگیرمش دست را گاز می‌گیرد چگونه باید جلو کارش را بگیرم؟

  پاسخ
 16. رامبد
  رامبد says:

  سلام , من دیروز یه جوجه دو ماهه گرینچیک گرفتم موقعی که از قفس پت شاپ آوردمش بیرون اصلا هیچ گازی نمیگرفت حتی ساعت های اول منتقل شدن به خونه هم نمیگرفت ولی رفته رفته شروع به گاز گرفتن کرد وقتی روی دست میاد , ممنون میشم علت رو بفرمایید

  پاسخ
 17. Fatemeh
  Fatemeh says:

  سلام من یه طوطی کوتله صورت دارم تو قفسش ارزن و انواع دانه ها هست ولی فقط ارزن میخوره حرف گوش نمیده تشویقی چی بهش بدم؟چطور آموزشش بدم؟

  پاسخ
 18. علیرضا
  علیرضا says:

  با عرض سلام و وقت بخیر
  بنده تقریبا دو هفته هست یدونه طوطی برزیلی صورت هلویی خریدم. اوایل انگشت را میدید واکنشی نشون نمیداد. اما جدیدا انگشتمو که میبرم نزدیک قفس یا بخوام بهش غذا بدم، میخواد انگشتمو گاز بگیره. امتحان کردم که وقتی دستکش دستم هست اصلا طرف انگشتم نمیاد. اما وقتی خود انگشتمو نزدیک قفس میکنم نزدیک میاد تا گاز بگیره
  حتی گاها دستمو میبرم تو قفس تا بهش غذایی که دوست داره مثل کاهو را بدم. کاهو را میخوره بعد مابقیشو ازم میگیره و میندازه کف قفس و میخواد انگشتمو گاز بگیره
  به نظرتون چکار کنم تا این عادت بد از سرش بیوفته؟ ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام
   پرنده ها همیشه از سر حسادت یا ترس گاز نمیگیرند گاعی فط چون احساس خستگی میکنند این کار را انجام میدهند باضافه اینکه گاهی میخواهند به شما نشان دهند که از شرایط رضایت ندارند مثلا اگر داخل قفس هستند به بیرون بیایند یا اگر بیرون هستند به داخل بروند. قفس قلمروی آن ها به حساب میاید و انگشت در قفس کردن را میتوانند به منزله تهدیدی برای قلمروشان ببینند و طبیعتا با گاز گرفتن از آن حفاظت می کنند. خودتان باید تشخیص دهید کدامیک از این موارد است و با طوطی تان رتباط برقرار کنیدو. دو هفته زمان کمی برای دوست شدن و عادت کردن او به شماست. در وجوع در مواردی که رفتار نامطلوب مشاهده میکیند بدون نشان دادن واکنش منفی یا مثبت از پرنده دور شوید و به او توجه نکنید. یا اگر در حال باری هستید بازی را متوقف کنید. فقط زمانیکه رفتار مناسب دارد به او توجه نشان دهید تا متوجه فرق این دو موقعیت شود.

   پاسخ
 19. مهدی
  مهدی says:

  سلام یک شاه طوطی دارم که هنوز چشکاش دودیه یک سالش نشده است وقتی با دست به اون غذا در قفس میدیم میگیره ولی وقتی می خواهیم نوازشش کنیم در قفس اجازه نمیده اما وقتی رو زمینی خیلی رام میشه شدیدا از قلمروش که قفسه دفاع میکنه لطفا بگید چگونه رامش کنم و اینکه از کی حرف میزنن از چه سنی

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام زمان حرف زدن طوطی خیلی به تمرین هایی که با او میکنید و استعداد و توانایی منحصر بفرد او بستگی دارد. (طوطی های کوچک 3 تا 6 ماهگی و طوطی های بزرگ از 6 تا 12 ماهگی معمولا می توانند شروع به تکرار کلمات کنند) این رفتار طبیعی است به مرور که رابطه قوی تری با شما شکل دهد بیشتر اعتماد خواهد کرد و یواش یواش به شما اجازه میدهد به قلمرو اش دست بزنید. خودتان را تحمیل نکنید و رابطه تان را با او خراب نکنید. سعی کنید با او به آرامی و با محبت حرف بزنید. کلید خراب کردن رابطه با طوطی سانان فریاد زدن سر آن ها یا انجام حرکات تند و شدید مانند گرفتن محکم و در قفس کردن او است.

   پاسخ
 20. مهدی
  مهدی says:

  سلام وقت بخیر . من ی طوطی ملنگو دارم ک نر و ماده هستن و این طوطی ماده همیشه با نر زد و خورد میکند و ب شدت او را زخمی میکند و وقتی از هم جداشون میکنیم افسرده میشن دلیل این چیه و چجوری میشه رفعش کرد؟

  پاسخ
 21. نیما
  نیما says:

  سلام . من ی جفت واسه طوطیم گرفتم که خیلی آروم و گوگولی بود بعد یکی دوماه بشدت وحشی شده خود ب خود میپره روم گازای وحشتناک میگیره تمام گردن و دست منو کنده ، نمیدونم چرا همچین شده درضمن با اون یکی طوطیم رابطش اکی و مشکلی ندارن گرینچیکم هست

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام اصلی ترین دلیل گاز گرفتن در طوطی‌ها، ترس یا آسیب (تروما) است که در حین ارتباط با صاحبشان تجربه کرده اند. این مسئله میتواند سبب به وجود آمدن مشکلاتی در دست گرفتن طوطی، گاز گرفتن و ضربه زدن طوطی شود. دیگردلیل این نوع پرخاشگری تغییرات هورمونی آن ها در ورود به دوره بزرگسالیشان است. حالات خود را نیز بررسی کنید. در صورتیکه شخصی داراری استرس اقدام به گرفتن پرنده کند، پرنده مقاومت میکند، اگر اصرار به این کار شود ممکن است پرنده بترسد یا پرخاشگر شود. طوطی‌ها قدرت بینایی خوبی دارند هر گونه تغییری در شما نیز ممکن است سبب این تغییر رفتار شده باشد. تغییرات ساده ای مثل اصلاح صورت که طوطی به آن عادت نداشته باشد یا پوشیدن لباس با رنگ‌های تند.

   پاسخ
 22. parsa
  parsa says:

  سلام من یک طوطی 1 ساله ملنگو دارم که نیمه رامه و از دست خیلی میترسه هر دفعه نزیکش میشم میره روی سقف قفص خودشو آویزون میکنه چکار کنم؟؟

  پاسخ
 23. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام خسته نباشید
  من یه طوطی گرینچیک خریدم بهم گفتن دوماهه هست ولی خودم حس میکنم یکم بیشتره
  الان 10 روزه خریدمش گفتن دستیه ولی فقط میاد از دستم غذا میگیره بیشترم از قفس میارمش بیرون
  ی روز خیلی گاز میگرفت شب زود گذاشتم بخوابه حس میکنم فرداش بهتر شد
  ولی اصلا رو دست نمیاد چندتا روش هم امتحان کردم
  ولی به غذا گرفتن از دستم عادت کرده جوری که تا میرم نزدیک جایی که نشسته فوری خودش میاد جلو
  به نظر شما امکانش هست همینجور کم کم خودش بهم عادت کنه و بیاد رو سر و کولم؟ یا باید فقط باهاش تمرین کنم؟
  چون من هرکار کردم اصلا رو دست نمیاد

  پاسخ
 24. سروش
  سروش says:

  سلام.من یه دوتا مرغ عشق نر و ماده دارم یه هفته ای میشه خریدمشون.سنشون دو ماهه.ارزن.تخم کتان.شاهدونه میخورند ولی هر کار میکنم میوه یا برنج نمیخورن.فکر میکنم ازم میترسن نزدیک قفس میشم فرار میکنن چه کار کنم؟

  پاسخ
 25. مبینا رخصتی
  مبینا رخصتی says:

  سلام وقتتون بخیر باشه
  من ی طوطی ۲ ماه برزیلی خریدم تو ۲ هفته اول رفتارش خیلی خوب بود ولی بعضی وقتا هم میترسید که متوجه میشدم و جلوی عامل ترس رو میگرفتم بعدش طوطیم ی شب سردش شده بود و داشت میلرزید سریع ی کلاه برداشتم مثل لونش کردم گذاشتمش داخل کلاه و تا صبح خوابید حالشم خوب بود بعد دیدم چقدر از کلاه خوشش اومد پس گذاشتمش تو قفس تا اگر دوست داشت بره داخلش چون نرم و گرمه خب بعد رفتارش وحشتناک شد همش حمله میکرد به هرچیزی که نزدیکش میشد چه ظرف غذاش وقتی غذاش رو عوض میکردم چه دست خودم حتی به کسایی که نمیشناختم حمله میکردی اول پراش پف میکنه بعد میپره سمتم تا گاز بگیره بعد من میبرشم سمت همون کلاه سریع میره توی کلاهش و دیگه یکم آروم میشه ولی بازم اگر نزدیکشم بشم وحشتناک گاز میگیره اوایل که گاز میگرفت آروم میگفتم نه بعد اون دیگه گاز نمیگرفت ولی الان دیگه واقعا نمیدونم باید چیکلر کنم خیلی ناراحتم

  پاسخ
 26. پریسا
  پریسا says:

  با سلام، خسته نباشید. من یک گرینچک دارم حدود سه ماهه آوردم خونه، جدیدا رفتارش خیلی تهاجمی شده، مخصوصا وقتی انگشتان پا رو میبینه یا کسی داره راه میره، پرواز میکنه میاد رو‌ی زمین و میپره شروع به گاز گرفتن بدجور میکنه.ولی خیلی کم دست را گاز میگیره، تغذیه و خوابش کافیه و همیشه آزاده در خونه، مشکل اینه که با انگشتان پای همه افراد خانه کار داره، از ترسش همه جوراب میپوشیم. ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام این حالت در بسیاری از پرندگان دیده می‌شود و مسئله رایجی است. از دید پرنده انگشتان پا ده اسباب بازی کوچک در حال حرکت است که دوست دارد آن ها را بگیرد یا با آن ها بازی کند. بهترین کار همین است که زمانیکه پرنده آزاد است جوراب داشته باشید. از نکات همین مقاله جلوگیری از گاز گرفتن طوطی و علت گاز گرفتن طوطی استفاده نمایید و سعی کنید بدون آنکه رابطه خود را با او خراب کنید این کار را برای او ممنوع کنید.

   پاسخ
 27. Hani
  Hani says:

  سلام من یک طوطی ملنگو یا همون سبز دارم که جدیدا احساس میکنم بی قرار و عصبیه و بی دلیل گاز میگیره و عادت بدی پیدا کرده که فرش خونه رو گاز میگیره و فرش رو داغون کرده واقعا نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام. گاز گرفتن فرش را با نظارت و پرت کردن حواسش می‌توانید اصلاح کنید. راه های دیگری نیز هست مثل کوتاه کردن پرها و قرار ندادن پرنده روی زمین و خریدن یک قفس مخصوص قرار گرفتن بعد از انجام کار نامطلوب به مدت چند دقیقه. توجه داشته باشید اولا این قفس نباید قفس خودش باشد تا حس منفی نسبت به قفس اصلی اش پیدا نکند دوما نباید داخلش اسباب بازی قرار داده باشید که دوباره سرگرم شود و متوجه کار نامطلوب شما نشود. بی قراری می تواند ناشی از تغیرات هورمونی یا تغییرات محیطی باشد.

   پاسخ
 28. S
  S says:

  سلام خسته نباشید من یه کاسکوی چهارساله دارم که سه ساله ازش نگهداری میکنم میزاره نازش کنم یا با دستام بگیرمش اما وقتی دستم رو سمت قفس میبرم بهم دست میده و بازی میکنه و چند دقیقه بعدش انقدر فشار میده که ناخوناش میره داخل گوشت دستم و دستمو زخم میکنه و بعد انگشتمو میزاره دهنش تا میتونه گاز میگیره 😓اولش چیزی بش نمیگم ولی باید داد بزنم تا ولم کنه نمی دونم چرا اینجوریه حتی انقدر رامه میزاره ببوسمش🤕🤕🤕

  پاسخ
 29. kosar
  kosar says:

  سلام من یک کاسکو دارم 4 سال پیش گرفتمش توی خونه فقظ با من خوبه ولی بازم تا میارمش روی دستم دستمو گاز میگیره به طوری که دست من همش زخمه با خانوادم اصلا نمیسازه و مدام گازشون میگیره و جدیدا حس میکنم بیشتر از قبل هم سروصدا میکنه به نظرتون باید چکار کنم چون خیلی دوسش دارم و نمیخوام بفروشمش

  پاسخ
 30. هدا
  هدا says:

  سلام وقت بخیر.یه سوال داشتم و هر چی هم تو گوگل سرچ کردم چیزی پیدا نکردم.من یه طوطی برزیلی دارم که تقربا دو ماه هستش و خودم بهش سرلاک میدادم.الان دو روزه که اصلا نمیزاره بهش دست بزنم و همش دستمو گاز میگیره و میخوام گریه بکنم.امروز احساس کردم که شاید به خاطر رنگ لاکم باشه چون دقیقا وقتی از آرایشگاه اومدم دستمو گاز میگیره.امکان داره به خاطر رنگ لاک باشه واقعا واکنش بدی نشون میده.خیلی از این قضیه ناراحتم

  پاسخ
 31. هدا
  هدا says:

  جالب این که تو این دو روز میاد رو سر و شونه هام میشینه میگم بوس بده نوکشو میاره نزدیک حتی دهنمو باز میکنم کلشو میکنه تو دهنم.ولی نمیزاره بهش دست بزنم.از دستم فرار میکنه و دستمو گاز میگیره😥😥😭😢😭

  پاسخ
 32. Famor
  Famor says:

  سلام من يه گرين چيك دارم كه ميرم جلو قفسش بال بال ميزنه كه بيارمش بيرون ولي تا ميشينه رو دستم شروع ميكنه انگشتامو گاز گرفتن منم ميبرشم تو قفسش،چي كار كنم گاز نگيره

  پاسخ
 33. Navid
  Navid says:

  سلام من یه جفت طوطی برزیلی دارم حدود 1ساله که دارمشون بعد یک ماه پیش طوطی ماده نشست روی تخم و یک جوجه آورد ولی به شدت رفتارش با طوطی نر بد شده و خیلی دستو پاشو گاز میگیره اونم جز فرار و جیغ زدن کاری نمیکنه ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 34. Ali
  Ali says:

  با سلام …ببخشید من دو روزه یک طوطی برزیلی ماده خریدم ..روز اول خوب بود اما روز دوم شروع به گاز گرفتن انگشت کرد بعضی از وقت ها سر انگشت یا دستم را به طرز محکمی گاز می گیرد

  پاسخ
 35. Ali
  Ali says:

  سلام..ببخشید من یک طوطی برزیلی خریدم که یک ماهشه اما جدیدا گاز های محکمی میگیره می شه راهنمایی کنید چون من مطالب را که خواندم یک عالمه تلاش کردم و همان کار ها را انجام دادم ولی تغییر نکرد

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام علل گاز گرفتن طوطی را مطالعه نمایید. تمامی علت ها را ریشه یابی کنید و از بین ببرید. ضمن اینکه بعضی از گاز ها به منزله شناخت دنیای اطراف است. سعی کنید دستتان را در نزدیکی نوکش نبرید. باضافه اینکه اصولا طوطی ها هر لحظه ممکن است گاز بگیرند لذا همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید و آن را نزدیک صورت، لب، گوش ها و به خصوص چشم های خود و دیگران نگذارید.

   پاسخ
 36. علیرضا
  علیرضا says:

  با عرض سلام
  بنده یدونه طوطی برزیلی صورت هلویی دارم. تقریبا سه چهار ماهه خریدمش. تو این مدت جی نمیزنه. ازم نمیترسه. حتی میرم پیشش باهاش حرف میزنم و گوش میده. از دستم تخمه میگیره. منتهی من دوست دارم بیارمش بیرون از قفس. یه دوستی بهم گفت اول بهش یاد بده بیاد رو انگشتت بعد بیارش بیرون. حالا کلا انگشتمو همیشه گاز میگیره. توی قفس از دستم سیب، تخمه و … میخوره اما شدیدا هم میخواد انگشتمو بعدش گاز بگیره. نمیدونم چکارش کنم. میشه کمکم کنید و بگید چکار کنم تا هم دستمو گاز نگیره و هم بتونم بیارمش رو دستم تا ببرمش از قفس بیرون؟

  پاسخ
 37. masome
  masome says:

  سلام من یه گرین چیک پیدا کردم از اولین روز فقط با من خوب بودو منو گاز نمیگرفت اما بعد دو هفته الان نزدیکش ک میشم حمله میکنه و اگه در روز از قفس نیارمش چند ساعت بیرون مدام جیغ میزنه حالا چیکار کنم؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام باید به او برای عادت کردن به محیطش زمان بدهید. ضمن اینکه اگر پرنده آزاد بوده به آن شرایط عادت دارد.

   پاسخ
 38. Mi10
  Mi10 says:

  سلام من دوتا ملنگو دارم که سرلاکی بودن گرفتمشون و سرلاک دادم تا ۳ ماهگی اصلا گاز نمیگرفتن ولی الان که ۵ ماهشونه یکیشون هنوز گاز میگیره اما رو دست هم میاد و بازی میکنه ولی خیلی گاز گرفتن دوست داره لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام اصولا پرنده ها با نوکشان دنیا ر اکشف میکنند و این مسئله طبیعی است نمیتوانید کاری کنید که 100% هیچ وقت گاز نگیرند. دستتان را در مقابل نوکش قرار ندهید. در صورت ادامه به او نه بگویید و بازی را متوقف کنید. گاهی شاید لازم شود برای مدتی از وسط بازی او را به قفس منتقل کنید.

   پاسخ
 39. Mina
  Mina says:

  سلام
  ممنون از راهنماییهاتون
  من یک گرین چیک دارم که اکثرا میخواد رو شونه باشه و اگه بزارمش توقفسش هی بالاوپایین میره و اگه دستم را ازبیرون ببرم جلوی قفس گازمیگیره و مجبور میشم در قفس رابازکنم تا بیاد رو دستم و بره رو شونه ام بشینه و آرامش بگیره

  پاسخ
 40. مانی
  مانی says:

  سلام ببخشید من ی طوطی ملنگو دارم که نه از قفس بیرون میاد وقتی هم میاد گاز های خیلی بدی میگیره باید چیکار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام در چنین مواردی باید ابتدا علت این گاز گرفتن را تشخیص دهید. از همین مقاله با توجه به شرایطی که طوطی‌تان در منزل دارد باید علت آن را ابتدا کشف کنید تا بتوان آن را حل کرد…

   پاسخ
 41. saman-_-83
  saman-_-83 says:

  سلام من یک کوتوله برزیلی دارم که فقط تویه یک محدوده خاصی یعنی نزدیک به خونش گاز میگیره بقیه جاها ارومه چیکارش کنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام حس طبیعی حفاظت از قلمرویش را دارد. مادامی که احساس راحتی ندارد و در صورت امکان وارد محدوده اش نشوید. با تشویقی و جلب اعتماد میتوانید نزدیکتر شوید

   پاسخ
 42. رویا
  رویا says:

  سلام وقتتون بخیر من یه گرینچیک دارم که دست صاحبش بود سه ماهه هستش میگفت بیا بیا،صاحبش گذاشته تو مغازه که بفروشه دیگه نمیگه،الانم که ما ازش چند روز خریدیم دیگه حرف نمیزنه و هر از گاهی گاز میگیره ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام تغییر محل میتواند باعث اضطراب زیاد در پرنده شود . به مرور زمان با عادت کردن به محیط جدید دوباره حرف می‌زند. شما به تمرین کردن با او و صحبت کردن ملایم با او ادامه دهید.

   پاسخ
 43. Mahan
  Mahan says:

  سلام
  من یک هفته ای میشه طوطی برزیلی خریدم اولش ترسو بود که یکم بهتر شده ولی وقتی دستمو بدون غذا میبرم سمتش گاز میگیره
  فکر میکنم بخاطر وحشی بودن نباشه چون خیلی آروم میاد سمت دستم
  می خواستم بدونم چجوری از این گاز گرفتن جلوگیری کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خیلی وقت ها پرنده ها با نوکشان سعی دارند خودشان را بالا بکشند مثلا سعی دارد روی انگشت شما بیاید. لذا نوکشان برای آن ها به منزله یک وسیله است. در صورتیکه واقعا قصد گاز گرفتن دارد به آرامی با او حرف بزنید به گونه ای که متوجه ناراحتی شما بشود و سپس او را به داخل قفس برگردانید. توجه داشته باشید هرگونه ایجاد صدای بلند یا داد زدن برایش به منزله تشویق بوده و رفتار در او تثبیت میشود.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *