,

حاملگی گربه و نکات مراقبتی مربوط به آن

حاملگی گربه

قبل از اینکه درباره چگونگی مراقبت‌های دوران حاملگی گربه صحبت کنیم باید بدانید که ما شما را به تولید مثل گربه‌تان تشویق نمی‌کنیم مگر آنکه مطمئن باشید پرورش دهنده مسئولیت پذیری هستید و دانش بسیار زیادی درباره نژاد انتخابی‌تان دارید. اجازه بارداری دادن به گربه‌تان در شرایطی که فقط می‌خواهید کودکانتان “معجزه طبیعت” را ببینند یا اینکه فقط شما فکر می‌کنید گربه‌تان حق دارد طعم مادر بودن را بچشد یا برای اینکه حتما باید حداقل یک بچه گربه از گربه‌تان داشته باشید غیر قابل قبول است. اما در هر حال شرایطی وجود دارد که ممکن است وادار به نگهداری از گربه باردار شوید. مثلا یک گربه باردار بی‌سرپرست را به سرپرستی بگیرید. این کار شما بسیار قابل احترام است. اطلاعات زیاد و مفیدی در خصوص نگهداری از گربه باردارتان در اینجا برای شما آورده‌ایم تا او این دوران را در سلامت و آسایش کامل پشت سر بگذارد.

چطور می‌توان متوجه شد که گربه حامله است؟

اولین چیزی که درباره حاملگی گربه باید بدانید این است که نشانه‌های حاملگی گربه را چگونه تشخیص دهید؟ شما زمانی می‌توانید بگویید گربه باردار است که نوک پستان او بزرگ و تیره شده باشد. این نشانه معمولا در هفته سوم بارداری گربه رخ می‌دهد. از دیگر راه هایی که می‌توانید این موضوع را تشخیص دهید تغییر در سایز و وزن گربه است زیرا حاملگی گربه باعث افزایش قابل توجه وزن او می‌شود.

دوران بارداری گربه چه مدت طول می‌کشد؟

مدت زمان متوسط حاملگی گربه بین 65 تا 69 روز است. احتمالا این مدت به نظرتان خیلی کوتاه خواهد بود مگر آنکه نگاهی به معادل سازی سن گربه با سن انسان داشته باشید. اگر یک گربه یک ساله سنی تقریبا برابر با 15 سال انسان داشته باشد در این حالت مدت زمان حاملگی گربه چیزی در حدود 30 ماه خواهد بود.

یک گربه چند بچه می‌تواند در هر زایمان داشته باشد؟

اینکه بدانید باید در انتظار چند بچه گربه باشید می‌تواند به آمادگی بیشتر شما کمک کند. طبق تحقیقات به عمل آمده یک گربه می‌تواند به طور متوسط بین 4 تا 6 بچه در هر بار حاملگی خود داشته باشد. و یک گربه بارور می‌تواند به طور متوسط یک تا دو بار در سال باردار شود. قطعا تعداد بچه گربه‌ها در هر حاملگی و تعداد دفعات حاملگی در سال از هر گربه تا گربه دیگر متفاوت است و دامپزشک شما به راحتی با استفاده از اولتراسونیک و ایکس-ری می‌تواند اطلاعات دقیقی را به شما بدهد.

افزایش وزن و اشتها در دوران حاملگی گربه

گربه شما شروع به افزایش وزن می‌کند اما شاید تا چند هفته آخر خیلی به نظرتان نیاید. این زمان دقیقا زمانیست که اشتهای او بیشترین افزایش را خواهد داشت و این مدت، زمان مناسبی برای کنترل میزان غذا و وزن او نیست (مگر آنکه او از قبل اضافه وزن داشته و تجویز دامپزشک اینگونه باشد). به یاد داشته باشید او اکنون فقط برای تامین خودش نمی‌خورد بلکه به ازای چند نفر غذا می‌خورد.

درست مانند انسان‌ها گربه ها نیز در طول بارداری خود دچار تهوع صبحگاهی و هوس کردن یکسری غذا ها می شوند. اما اگر گربه‌تان را در حال خوردن مواد غیر خوراکی دید حتما به دامپزشک مراجعه کنید. او ممکن است وضعیتی به نام پیکا(میل شدید به خوردن گِل) داشته باشد و با توجه به اختلالات تغذیه‌ای یا کمبود مواد معدنی به مکمل‌ها احتیاج داشته باشد.

تغذیه او را افزایش دهید.

به جز این، به گربه باردارتان همان غذای مورد علاقه همیشگی اش را بدهید اما شروع به اضافه کردن پروتئین به وعده‌های غذایی او کنید. ممکن است با پیش رفتن دوران بارداری لازم شود به گربه باردار همان غذای مخصوص بچه گربه‌ها که باعث رشدشان می‌شود را بدهید. این نوع غذا را می‌توانید در دوران بارداری و شیردهی به او بدهید تا زمانیکه بچه‌هایش را از شیر بگیرد. از غذاهای کنسروی با کیفیت یا ساردین به عنوان مکمل استفاده کنید.

از آنجاییکه بیشتر فضای داخلی شکم گربه بچه‌هایش هستند، فضای زیادی برای غذا باقی نخواهد ماند. در نتیجه گربه شما نیاز دارد که غذای کمتر ولی در وعده های بیشتر و منظم داشته باشد. مطمئن شوید زمانیکه گرسنه است غذا در دسترسش باشد و از آن مهم تر باید همیشه آب در دسترسش قرار داشته باشد.

سازش با شرایط اواخر بارداری

احتمال دارد گربه تان به علت فشار وارده بر مثانه اش به موقع به جعبه خاکش نرسد. نباید در چنین شرایطی او را سرزنش کنید. حتی ممکن است شکمش دسترسی او را سخت کند و برای تمیز کردن پشتش احتیاج به کمی کمک داشته باشد. اگر به شما اجازه داد می‌توانید از یک پارچه نرم و نمدار برای این کار استفاده کنید.

در اواخر بارداری نوک پستان گربه متورم می‌شود و ممکن است ترشح شیر نیز داشته باشد.

چگونه به زایمان گربه کمک کنیم؟

گربه شما قبل از اینکه وضع حمل کند ممکن است بی قرار در اطراف خانه پرسه بزند. باید بدانید او به دنبال مکانی دنج برای زایمان است. برایش گوشه‌ی آشنا و آرامی را با یک جعبه و چند حوله و پارچه نرم و تمیز آماده کنید. جعبه را از قبل به او نشان دهید. او ممکن است از آن استفاده کند یا نکند. در هر حال اجازه دهید به جایی که احساس راحتی بیشتری می‌کند برود. حتی اگر مکانی که انتخاب کرده است مورد تایید شما نیست او را جا به جا نکنید.

اگر گربه در این شرایط احساس استرس یا خطر کند ممکن است زایمانش متوقف شود و موقعیتی مرگبار برای خودش یا بچه هایش پیش بیاید. خانه را در آرام ترین و ساکت ترین حالت ممکن در بیاورید. به هیچ وجه در فرآیند زایمان او دخالت نکنید مگر آنکه مطمئن شوید قطعا مشکلی پیش آمده است.

در هنگام زایمان گربه او را با دقت نگاه کنید به احتمال زیاد او احتیاجی به کمک شما نخواهد داشت اما گاهی شرایطی به وجود می‌آید که نیاز به کمک دامپزشک خواهید داشت.

 • اگر گربه شما دارای انقباض‌های فعال است و بعد از حدود 15 تا 20 دقیقه بچه‌ای به دنیا نیاورد فورا به دامپزشکی مراجعه کنید.
 • اگر بخشی از جنین یا جفت را می‌توانید مشاهده کنید اما ظرف مدت کوتاهی (یک تا دو دقیقه) گربه نتوانست آن را خارج کند فورا به دامپزشکی مراجعه کنید.
 • برای یک گربه استراحت بین زایمان غیر طبیعی نیست. در هر حال اگر بیش از دو ساعت بین زایمان دو بچه گربه طول کشید با دامپزشک خود مشورت کنید.
 • یکی از کارهای خوبی که می‌توانید انجام دهید مراجعه به دامپزشکی برای معاینه گربه بعد از زایمانش است. برون ریزی و ترشحات از واژن گربه بعد از زایمان طبیعی است اما اگر بدبو هستند با دامپزشک خود مشورت کنید.

پس از زایمان

هنگامیکه تمام توله ها خارج شدند و گربه مادر نیز آرام است می‌توانید تمام آن‌ها را به مکانی تمیز و راحت که به منظور استراحت آن‌ها فراهم کرده‌اید منتقل کنید.

گربه شما به احتمال زیاد بیشتر وقت خود را با بچه‌هایش می‌گذراند. در چند هفته اول زندگی، بچه گربه‌ها به برای تنظیم دمای بدنشان و گرم ماندن به مادر خود وابستگی زیادی دارند. همچنین گربه مادر بچه‌هایش را به طور مرتب تمیز می‌کند و مدفوع آن‌ها را می‌خورد. این طبیعی است.

با این حال، اگر گربه مادر غذای خود را به طور معمول نمی خورد یا عملی غیر طبیعی دارد، با دامپزشک خود مشورت کنید.  اگر او استفراغ یا اسهال داشته باشد، ممکن است بیمار باشد و علاوه بر این در صورتیکه لرز یا تشنج داشته باشد، نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد.
زمانیکه بچه گربه‌ها سنی در حدود 4 تا 5 هفته دارند می‌توانید غذای جامد را در دسترس آن‌ها بگذارید. معمولا حدود 6 تا 8 هفتگی می توانند به راحتی غذای جامد را بخورند. در این زمان شروع به از شیر گرفتن آن‌هاکنید. با این حال، اجتماعی شدن برای نمو بچه گربه ها بسیار مهم است، مخصوصا در طول 8 تا10 هفته‌ی اول زندگی آن‌ها. در صورت امکان، بچه گربه ها باید تا حداقل تا 8 هفتگی ، در کنار هم باقی بمانند.

تبریک! شما حالا “پدر و مادر” چند بچه گربه هستید که به زودی در اطراف خانه به راه می‌افتند و با شما بازی می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که سیستم ایمنی و استخوان‌های آن‌ها بسیار ضعیف و شکننده است. آن‌ها نباید توسط هیچ فردی به جز گربه مادر جابه‌جا شوند. در صورتیکه فردی تلاش کند به آن‌ها خیلی زود دست بزند گربه مادر بسیار خشمگین خواهد شد.

161 پاسخ
 1. مسعود
  مسعود says:

  سلام من یک گربه دارم که حدود یک ماه بیشترکه باردارشده ترشحات سفیدی امروز از واژنش داشت که بعدازبلندشدن از جاش دیدم روی زمین بود خواستم ببینم چی بود.درضمن حالت بدی هم نداشت درازکشیده بودمن داشتم نوازشش میکردم بلندکه شد دیدم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام گربۀ شما باید توسط دامپزشک معاینه شود. وجود ترشحات سفید غلیظ می‌تواند ناشی از وجود چرک در رحم باشد. احتمال دارد گربه مبتلا به بیماری پیومترا (عفونت رحم) باشد.

   پاسخ
 2. مهسا کرمی
  مهسا کرمی says:

  سلام
  گربه من امروز هفت صبح یه توله دنیا آورد که مرده بود الان نه ساعت میگذره اما بقیه بچه هاش رو دنیا نیاورده حالش هم خیلی خوب و سر حال هست اما دیگه علایم زایمان نداره طبیعیه؟!

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام به طور معمول گربه هر نیم ساعت تا چهل دقیقه یک بچه به دنیا می‌آورد. در شرایطی که مادر دچار استرس شده باشد و یا ترسیده باشد می‌تواند این فرآیند را متوقف کرده و به روز بعد منتقل کند. از آرام بودن گربه و محل زایمانش مطمئن شوید و عوامل استرس زا را از او دور کنید.

   پاسخ
 3. حسین
  حسین says:

  سلام گربه من نمیدونم چند وقتشه ولی امروز دیدم که یه چیز قرمز رنگ از واژنش یه زره زده بود بیرون فکر کنم کیسه باشه ،، ولی بعد از چند دقیقه که دیدم اثری ازش نبود ،، چند تا بچه گربه هم که از قبل داشت امروز شروع کردن به خوردن شیر هاش و اونم هیچ اعتراضی نداشت با اینکه تقریبا یک ماه بود که به بچه هاش محل نمیذاشت ولی امروز شرایطش کاملا فرق کرده ،، خواستم بدونم اینکه داره شیرشو میده بچه هاش بخورن طبیعیه؟ و اینکه اون چیز قرمز رنگ چرا بعد چند دقیقه اثری ازش نبود؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بچه گربه ها چند وقت دارند و اگر تا کنون به آن ها شیر داده نمیشده چگونه زنده مانده اند؟ اما در هر حال شیر دادن به بچه که طبیعی است. در صورتیکه آن چیز قرمز رفع شده و علائم دیگری چون تب، ضعف، بی اشتهایی و .. وجود ندارد جای نگرانی نیست با این حال توصیه ما این است گربه و بچه گربه ها را برای معاینه به دامپزشک نشان داد.

   پاسخ
  • حوری
   حوری says:

   سلام گربه ی ماده ی ما ،بچّه گربه های تقریباً یک و نیم ماهه دارد ولی نسبت به قبل کمتر شیر میدهد،مُهم این است که الان دو تا از پستان هایش سفت شده اند،الان ما باید چکار کُنیم؟؟؟

   پاسخ
   • پت مگز
    پت مگز says:

    سلام از شیر جایگزین شیر گربه در کاسه استفاده نمایید 4 بار در روز غذای خیس مخصوص بچه گربه بدهید به تدریج میزان شیر را کم و غذا را بیشتر کنید.

    پاسخ
 4. Hsmid
  Hsmid says:

  سلام میخواستم بدونم اولین بارداری گربه تو چه سنی انجام میشه؟اگه سن دقیقی داره ممنون میشم جواب بدین و اینکه تنها راه عقیم کردن گربه ماده ای برداشتن رحمه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بعد از بلوغ گربه توانایی بارداری دارد. سنی بین 4 و نیم تا یکسال در نژادهای مختلف که اغلب حدود شش ماهگی اتفاق می‌افتد. عقیم سازی گربه به معنای خارج کردن سیستم تولید مثلی آن یعنی رحم و تخمدان است. گاهی این عمل با خارج کردن تنها تخمدان نیز می‌تواند صورت می‌گیرد.

   پاسخ
 5. سجاد
  سجاد says:

  سلام امروز گربه من به فاصله هر ۲۰ دقیقه ۳تا توله بدنیا آورد الانم حالش خوبه فقط کنار بچه هاش خوابیده من غذا و آب و نزدیکش گذاشتم، تا چند ساعت اول از کناره بچه هاش تکون نمیخوره؟ این بی‌حال و خسته بودنش طبیعیه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   بسیار مبارک باشد
   ان شالله همه همیشه خوشحال باشند
   بله طبیعی است. مراقبت و نکات آن را رعایت کنید.
   دل خوش

   پاسخ
 6. كيميا
  كيميا says:

  سلام من يه گربه پيدا كردم نزديك به دو هفته پيش اشتهاش خيلى زيادِ و شكمش يكم بزرگِ به نظر بچه مياد از كجا ميتونم مطمعن شم بارداره؟؟ علايم رو خوندم ولى فقط همين دو تا رو داره

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام از نشانه‌های قابل مشاهدۀ دیگر اینکه در هفته سوم سر پستان‌ها تغییر رنگ داشته و تیر‌ه‌تر می‌شوند. اما به طور کلی اگر به بارداری گربه خود مشکوک شده‌اید بهترین راه تشخیص و اطمینان از بارداری مراجعه به دامپزشک و انجام معاینات و سونوگرافی می‌باشد.

   پاسخ
 7. رستمی
  رستمی says:

  سلام،من یه گربه دارم تقریبا9ماهه به دنیااومده،چه زمانی امکان بارداریش هست؟خواهش میکنم زودترپاسخ بدین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام گربه‌های ماده از حدود چهار ماهگی امکان بارداریشان هست. البته نژادهای مختلف ممکن است کمی تفاوت داشته باشند.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام تقریبا از شش ماهگی توانایی بارداری را دارد و در هر سال 4 تا 5 بار می‌تواند بچه‌دار شود. البته که این فشار به گربه اصلا و هرگز توصیه نمی‌شود.

   پاسخ
 8. Nihan
  Nihan says:

  سلام من یه گربه ماده دارم که تقریبا هشت ماهش هست. خیلی سروصدا میکنه ولی نمیخوام عقیمش کنم یا بزارم حامله شه این براش مشکلی داره؟ تا کی سروصداش ادامه داره؟ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. گربه هر دو تا سه هفته یکبار به مدت یک تا هفت روز فحل هست و طلب جفت داره. در این مدت سر و صدای زیادی تولید می‌کنه و تلاش برای خروج از منزل هم داره. اگر بخواهید عقیم نکنید و اجازۀ بارداری هم ندهید احتمال ابتلا به سرطان را در او افزایش می‌دهید. در این شرایط متخصصین عقیم سازی را توصیه می‌کنند.

   پاسخ
 9. کادو
  کادو says:

  سلام خسته نباشید من یک گربه‌ی ماده دارم که یک سال و نیمشه الان فکر میکنم حامله باشه سه تا گربه‌ی دیگه هم تو پارکینگ کنارش هستند ولی اصلا با اونها سازگاری نداره مخصوصا با یکیشون خیلی دعواش میشه امکان داره از ترس اونها بچش رو به دنیا نیاره؟ خیلی هم جثه‌ی کوچیکی داره مشکلی ایجاد نمیکنه؟ مولتی ویتامین میخوام بدم ولی اصلا نمیخوره.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام ترجیحا شرایطی را فراهم کنید بتواند در آرامش زایمان کند. خود پروسه زایمان به اندازه کافی استرس زا هست اصلا نباید گربه دیگری در اطراف باشد. سعی کنید یک جعبه با یک حوله در داخلش را برای زایمان او آماده کنید و. به او معرفی کنید. درون آن مقداری غذا و آب قرار دهید آن را در جایی بگذارید که گربه دیگر راه نداشته باشد و او احساس آرامش کند.

   پاسخ
 10. Nazanin.pink
  Nazanin.pink says:

  سلام.من میخام ی گربه بگیرم ولی میخام ک نر باشه آیا نرهم ب اندازه ماده دردسر داره و جفت گیری نکردنش باعث سرطان یا مریضیش میشه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام عقیم سازی برای هر دو جنس مزایا و معایبی دارد. با عقیم کردن گربه خود شانس سرطان بیضه و بیماری‌های پروستات را در او کاهش می‌دهید. اما از طرفی حذف این ارگان موجب افزایش وزن در حیوان می‌شود و در خصوص رژیم او باید با دامپزشک خود بعد از عمل مشورت نمایید. اما به طور کل یک گربۀ عقیم شده، گربه‌ای آرام‌تر، همراه‌تر است و احتمال درگیر شدن با حیوانات دیگر در او کاهش می‌یابد. همچنین گربه‌ی عقیم شده خانۀ شما را با ادرار خود نشانه گذاری نمی‌کند(تعیین قلمرو) و احتمال فرار او از خانه و سر و صدایش در هنگام طلب جفت به شدت کاهش می‌یابد. در اکثر کشورها برای کنترل جمعیت گربه‌ها عقیم‌سازی توصیه شده است

   پاسخ
 11. ف
  ف says:

  سلام، من قصد دارم دو تا توله گربه ی 2 ماهه از نژاد حبشی بگیرم، که یکی ماده و دیگری نر باشه
  در واقع برای تولید مثل و تکثیر میخوام اونا رو بگیرم
  سؤالی که دارم اینه که یک گربه حبشی ماده از چه سنی تا چه سنی توانایی بارداری و زایمان رو داره؟
  و در هر زایمان به طور میانگین چند توله به دنیا میاره؟ و اینکه آیا دوره حاملگی و فرایند زایمان در این گونه، دارای خطرات و بیماری هایی هست؟ و چطور میشه این چرخه رو برای این گونه، تسهیل کرد

  پاسخ
 12. سلاله کارجو
  سلاله کارجو says:

  سلام گربه من دو شب پیش دوتا بچه گربه بدنیا آورد.ولی امروز دیدم یه چیزی تو دهنشه دقت کردم دیدم یکی از بچه هاشه.رفتم تو لونه اش هرچی گشتم دیدم هیچکدوم از بچه هاش نیست.خیلی ناراحتم.خیلی هم نگرانم.شکمش هنوز ورم داره ولی داره بازی میکنه الان.ممکنه بچه هاش ازتو سبد بیرون رفته باشن؟بگردم دنبال بچه هاش یا اونی که دیدم خورد واقعا بچه اش بود؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بله گاهی ممکن است گربه بچه‌های تازه به دنیا آمدۀ خود را بخورد. در این حالت ممکن است یک کمبود ماده غذایی و یا بیماری داشته باشد. یک گربه آنمیک(کم خون) ممکن است با خوردن نوزادانش و یا لیسیدن آنها کمبود خود را جبران نماید. همچنین اگر گربه شما بچه هایی که به دنیا آورده است را خورده است میتواند نشانه‌ای برای وجود بیماری هایی همچون بیماری کلیه، لوسمی (سرطان خون) و پانکراتیت نیز باشد. توصیه ما این است که جهت انجام معاینات بالینی به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 13. ارشاد
  ارشاد says:

  مطالب مفیدی هم از مقالتون و هم از پرسس و پاسخ رو یاد گرفتم که به نگهداری بهتر گربم بسیار کمک میکنه.بسیار ممنونم

  پاسخ
 14. مازیار
  مازیار says:

  با سلام
  میخواستم بدونم ترکیب گربه های پرشین و دی اس اچ یا هر نژاد مختلفی از گربه تقسیم رنگ و نژاد برای بچه های چطوری صورت میگیره به عنوان مثال دو نژاد مختلف گربه میتونند یک گربه با تمام خصوصیات پدر یا مادر رو به صورت کامل دریافت کنن

  پاسخ
 15. Nar
  Nar says:

  سلام اميدوارم حالتون خوب باشه . من يه گربه از كوچه پيدا كردم كه حامله بود و آوردمش توي حياطمون و براش با جعبه خونه ساختم . نوك پستان هاش صورتي پررنگه و شكمش يكم بزرگه ، خواستم ببينم واقعا حامله هست يا نه ؟ يه نفر هرروز بهش غذا ميداد توي كوچه . ازش پرسيدم چند سالشه ؟ گفت ٢ .. أيا ميتونه توي اين سن حامله بشه ؟ توي حياطمون ميتونه محل زايمان باشه يا نه ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بله در سن دو سالگی می‌تواند حامله باشد. در حیاط محل تمیز و نرمی را برای او آماده کنید تا هم بتواند در انجا استراحت کند و هم عادت کند تا بچه هایش را آنجا به دنیا بیاورد.

   پاسخ
 16. Nar
  Nar says:

  سلام خسته نباشيد . گربه ام كه از توي كوچه پيدا كردم ، علائم حاملگي داشت :”پستان صورتي پررنگ ، شكمش يكم بزرگ.” فقط يه روزه اوردمش توي حياط . خيلي سرش رو ميماله بهم ! دوستم هم داره و باهام بازي ميكنه . اگر حامله باشه بايد موقع زايمان كمكش كنم يا نياز نداره ؟ حدود دو سالشه و سال قبل هم يه توله كرده . الان واقعا حامله هست يا نه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام… از این فاصله چطور بگوییم واقعا حامله هست یا خیر؟ :)) علائم حاملگی در متن ذکر شده اند با این وود بهتر است اگر میتوانید به دامپزشک مراجعه نمایید و آزمایشات لازم را انجام دهید. از تغذیه او مطمئن شوید تا تمام مواد غذایی لازم به او برسد. با انجام آزمایش از عدم وجود کم خونی و یا کمبود هر نوع ماده ضروری در خون اطمینان حاصل کنید.

   پاسخ
 17. Narges
  Narges says:

  سلام خسته نباشيد . گربه من دو سالشه و پارسال زايمان داشت و يه توله به دنيا اورد . نوك پستان هاش صورتي پررنگه و شكمش خيلي بزرگ نيست . خواستم بدونم كه حامله هست يا نه ؟ توي جعبه ميتوني تنهايي زايمان كنه ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام لطفا همین مقاله را به طور کامل مطالعه نمایید تمامی سوالات شما پاسخ داده شده‌اند.

   پاسخ
 18. الهام
  الهام says:

  سلام امروز گربه اي كه تو ساختمون ما بود زايمان كرده بايد چيكار كنم براش جاي تميزي زايمان نكرده 😭😭😭😭😭

  پاسخ
 19. آرش
  آرش says:

  سلام، من یه گربه دارم که یک روزه زایمان کرده و یه بچه بیشتربه دنیانیاورده، ظاهرا حالش خوب نیست،غذا نمیخوره، از واژن ترشحات داره.
  ممنون میشم برای بهبود حالش راهنماییم کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام مشکلی ندارد بی اشتهایی موقت است او تمام جفت ها را خورده ممکن است حتی تا 24 ساعت چیزی اشتها نداشته باشد. ترشحات از واژن تا 7 تا 10 روز بعد از زایمان طبیعی است ترشحات باید قرمز یا قهوه ای باشد و نباید بوی بدی داشته باشد اگر ادامه دار بود به دامپزشک مراجعه نمایید. (اگر ترشحات بوی بد دارد، رنگ قرمز روشناست، بیش از 3 هفته طول کشیده است، یا مقدار آن خیلی زیاد است حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.) علائمی همچون تب، نداشتن شیر ، بوی بد در ترشحات و بی حالی جای نگرانی دارد در غیر این صورت شرایط طبیعی است.

   پاسخ
 20. موسیو سعید
  موسیو سعید says:

  سلام
  چندروز بعداز زایمان میشه توله ها رو لمس کرد ؟!
  اگر هنگام زایمان این کار رو انجام بدیم چه اتفاقی میوفته ؟!
  آیا احتمال حمله به مایی که صاحبش هستیم وجود داره؟؟
  چکنیم که احتمال حمله گربه مادر کم بشه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام تاریخ دقیقی برای این مسئله نیست سعی کنید به بچه گربه ها دست نزنید تا زمانیکه احساس کردید مادر آمادگی آن را دارد که شما را در نزدیک بچه هایش ببیند. برای اجتماعی شدن گربه ها خوب است که در اولین زمانیکه مادر به شما اجازه داد آن ها را لمس کنید اما به خاطر داشته باشید که آن ها بسیار شکننده اند و بسیار آرام این کار را انجام دهید. هرچقدر بچه ها کوچتر باشند مادر بیشتر حالت دفاعی دارد و نزدیک شدن شما میتواند استرس بیشتری برایش به وجود بیاورد. اگر خیلی به بچه ها دست بزنید و مادر احساس خوبی نداشته باشد آن وقت ممکن است بچه هایش را بردارید و به گوشه دیگری که احساس امنیت بیشتری میکند برود یا اگر در فضای باز است ممکن است از حیاط یا پارکینگ شما بروند.

   پاسخ
 21. مریم
  مریم says:

  سلام.خسته نباشید.من گربه م پریشب زایمان کرده ودوتابچه ش ب دنیااومده.شکمش هنوزمتورمه ولی سرحاله.من خودم جفتی ندیدم ولی احتمالش هست خورده باشه.اگربازم بچه داره واگرجفتش خارج نشده چکارکنم؟تواین مناطق هیچ دسترسی ب دامپزشک ندارم.امکان بردنش فراهم نیست.ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بلافاصله بعد از زایمان شکمش بر سر جایش بر نمیگردد. اما اگر جفت ها را نشمرده اید و احتمال میدهید داخل شکمش باقی مانده باشد از دست شما کاری بر نمی اید این مسئله میتواند منجر به عفونت مجاری ادراری شود و حتما باید با دامپزشک تماس بگیرید. (خود بچه گربه ها را نیز جهت معاینه و واکسیناسیون و قرص انگل باید به دامپزشک ببرید )

   پاسخ
 22. Zhra
  Zhra says:

  سلام خسته نباشید ممنون بابت مطالب خوبتون سوالی که داشتم این که من یه گربه نر خانگی دارم که چند وقتیه یه گربه ماده کوچک تر از خودش اومده و خیلی صمیمی هستن اما خانگی نیست الان گربه ماده بارداره وقت زایمانشم هست میخوام بدونم گربه نر برای بچه گربه ها مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  لطفاً سوالمو جواب بدین خیلی نگرانم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام حضور هر گربه دیگری باعث استرس گرفتن مادر میشود و امکان اختلال در شیردهی و مراقبت از بچه هایش دارد. گربه ای که تازه مادر شده است هرچقدر بچه هایش کوچک تر هستند هورمون هایش بیشتر است و بیشتر حالت تدافعی دارد لذا حمله یا پرخاش آن کاملا غیر قابل پیش بینی است و ممکن است از حضور گربه نر احساس امنیت برای بچه هایش نکند. لذا بهتر است استرسی که بابت زایمان و نگهدرای از بچه ها دارد را بیشتر نکنید و آن ها را جدا نگه دارید.

   پاسخ
 23. منصور
  منصور says:

  سلام ، گربه من پریشب تو زیر زمین خونه شش تا زاییده آیا باید با بستن در زیرزمین ازش محافظت کنم یا نه و لطفا راهنمایی کنید چه غذایی براش مفیده؟ ممنون میشم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   می توانید برایش ترکیبی از سفیده تخم مرغ سیب زمینی و مرغ و آب تازه قرار دهید. لزومی به بستن در نیست آن ها به زندگی در خیابان عادت دارند و مادر نیز به بچه هایش خواهد موخت.

   پاسخ
 24. Moh3n
  Moh3n says:

  سلام، مطالب بسیار آموزنده و مفیده، واقعاً ممنون.
  گربهٔ ماده من از کوچیکیش که مامانش زائیدش و الان ۲ سالشه، اخیرا با باباش (پدرش) بله…خاکتوسری کرده.!
  آیا این یک پدیدهٔ شایع توی حیوانات هست، یا اینکه این ورپریده اینطوریه؟

  پاسخ
 25. Moh3n
  Moh3n says:

  در ضمن الان یک ماهه که از بابای خودش، بارداره. شکمش بزرگ شده، وزنش سنگین، و خوابش هم زیاد شده.
  ممنون که وقت میگذارین و پاسخ میدین، مرسی.

  پاسخ
 26. Faezeh
  Faezeh says:

  سلام.ممنون از مطالب مفید تون . ما یک گربه تو حیاط آپارتمانمون داریم که با وجود مخالفت همسایه هابهش رسیدگی میکنیم ولی بازم و لاغره و 8ماه بیشتر نداره که زایمان کرده و دو تا بچه به دنیا آورده که یکی از بچه هاش بعد از دنیا اومدن مرده و دیگری هم متاسفانه امروز مرد با این شرایط گربه تصمیم گرفتیم عقیمش کنیم من میخواستم بدونم الان که تازه زایمان کرده میشه عقیمش کرد یا نه ؟؟؟؟لطفا راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
 27. سارا
  سارا says:

  سلام. حدود 3 ماه پیش یکی از گربه های کوچه به خانه ی ما اومد و تقریبا اینجا ساکن شد. فکر میکنم از دوماه پیش هم حامله شده چون قسمت عقبی بدنش خیلی بزرگ شده. از دیروز تا حالا هم خونریزی داره و غذا هم به زور میخوره. خیلی بی حاله و صداش هم خیلی آهسته شده. در ضمن به نظر میاد یکدفعه وزن کم کرده. من فکر کردم شاید نزدیک فارغ شدنش هست و سبد اینا یه جای خلوت گذاشتم. این مراحل برای زایمان طبیعیه یا ممکنه مشکل دیگه ای داشته باشه؟

  پاسخ
 28. سما
  سما says:

  سلام وقتتون بخیر گربه من دیروز زایمان کرده پیش بچه هاش هست مدام ‌. از کجا میتونم بفهمم به بچه هاش شیر میده یا نه؟حس میکنم بچه ها شیر نمیخورن و وقتی به بچه ها دست میزنم واکنش بدی نشون نمیده و خودش هم میاد جلو تا نوازشش کنم.میترسم از این که به یچه ها شیر میده یا نه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام تحت نظر داشته باشیدش و اگر بچه ها را پس می زند یا به آن ها رسیدگی لازم را ندارد خودتان به بچه ها شیر مخصوص بدهید.

   پاسخ
 29. El
  El says:

  با سلام ببخشید گربه ی من در حیاط سه تا بچه به دنیا اورده بود روزهای اول و دوم هر سه تاشون بودن روز سوم و چهارم بارون شدیدی گرفت و گربه اصلا بیرون نیمد و وقتی روز پنجم نگاه کردیم فقط دوتا بچه بود همه جا رو هم خوب گشتیم ولی پیداش نشد نظر شما چیه بنظرتون خورده یا برده جایی بعد یادش رفته؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بله گربه گاهی ممکن است گربه بچه‌های تازه به دنیا آمدۀ خود را بخورد. در این حالت ممکن است یک کمبود ماده غذایی و یا بیماری داشته باشد. یک گربه آنمیک(کم خون) ممکن است با خوردن نوزادانش و یا لیسیدن آنها کمبود خود را جبران نماید. همچنین اگر گربه شما بچه هایی که به دنیا آورده است را خورده است میتواند نشانه‌ای برای وجود بیماری هایی همچون بیماری کلیه، لوسمی (سرطان خون) و پانکراتیت نیز باشد. توصیه ما این است که جهت انجام معاینات بالینی به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 30. Fatemeh
  Fatemeh says:

  سلام من یه گربه دارم برای اولین باره که باردار میشه میخواستم بدونم راسته که اولین زایمان بچه هاش میمیرن؟ بعد اگه پدر بچه ها پیششون باشه کارشون نداره دیگه؟

  پاسخ
 31. حمید
  حمید says:

  سلام.گربه من 3تابچه زاییده الان خیلی بی اشتها هست چیزی نمیخوره طبیعی هست این رفتار؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بله تا 24 ساعت گربه بعد از زایمان به علت استرس زایمان و احیانا سیر بودن ناشی از خوردن جفت ‌ها ممکن است علاقه ای به غذا نشان ندهد. معمولا بعد از 24 ساعت گربه خودش به حالت طبیعی برمیگردد. در گربه هایی که رفتار شدید محافظتی دارند بعد از زایمان با حضور افراد دیگر در اطراف بچه هایشان ترجیح می دهند چیری نخورند. در هر حال این مسئله رفع میشود و طبیعی است.

   پاسخ
 32. Maryam
  Maryam says:

  با سلام و تشكر از مطالب عاليتون
  گربه من آخراي بارداريشه امروز ي تيكه گوشت قرمز ديدم پيشش( هفته ديگه احتمالا زايمان داشته باشه اگه اين تيكه گوشت بچه ي مرده باشه اصلا مو و اينا نداشت مگه بچه اش كامل نيست الان؟)
  درست نديدم اون گوشت رو
  رفتارش هم خيلي مهربون شده اگه اين ي تيكه گوشت بچه مردش باشه خطر داره؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام اگر زایمان شروع شده است ممکن هست گربه بعد از زایمان بچه بیمارش را بخورد یا به خاطر کمبود مواد غذایی بدنش برای شیر دهی به سایر بچه هایش این کار را بکند. اما اگر زایمان شروع نشده باشد خیر.

   پاسخ
 33. ساروما
  ساروما says:

  درود و خسته نباشید
  چرا گربه سر موقع دوماه زایمان نمیکنه
  من ی بچه دارم پرشین واسه دومین باره که زود میزاد و بچه هاش نارس هستن.
  ۴۵ روزه میزاد..

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام علل زایمان زودهنگام در گربه ها بسیار متفاوت هستند، اما می توان آنها را به دو دسته کلی تقسیم کرد:
   * دلایل پزشکی:
   عفونتهای باکتریایی یا ویروسی
   اختلالات ژنتیکی
   کیست های تخمدان
   سوء تغذیه
   مرگ جنین
   عدم تعادل هورمونی
   به طور خاص کاهش ناگهانی پروژسترون
   بیماری لایم
   * دلایل مرتبط با استرس:
   سروصدا های بلند
   اختلالات عاطفی مانند جیغ زدن یا دعواهای صاحبان
   دمای بیش از حد سرد
   واکسیناسیون در حین بارداری

   پاسخ
 34. Milad
  Milad says:

  سلام من یه گربه ماده 8 ماهه دارم
  و حامله است
  الان بیشتر از 60 روزه که بارداره و شکمش هم خیلی بزرگ شده
  ولی هنوز زایمان نکرده
  چند باری از ارتفاع خودشو پرت کرد داخل حیاط احتمال سقط نوزاداش هست ؟
  لطفا جواب بدید خیلی مهمه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بارداری حدود 63 تا 67 روز طول میکشد. جای نگرانی تا آن زمان نیست. اگر منظورتان از سقط نوزاد این است که بعضی جنین ها مرده باشند؟ در هر حال آن ها را به دنیا خواهد آورد. در صورتیکه بیش از این زمان شد به دامپزشک جهت اطمینان از سلامت خود حیوان و جنین هایش مراجعه نمایید.

   پاسخ
 35. Amirhossein
  Amirhossein says:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  گربه من دو روز هستش که سه توله بدنیا اورده و شیر هم میده نوازشش ک میکردم کمی خونریزی داشت از واژنش ایا این طبیعیه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خونریزی تا 48 ساعت بعد از زایمان طبیعی است. در صورت ادامه دار شدن به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 36. سعید
  سعید says:

  سلام و وقت به خیر.من از چندتا گربه نگهداری میکنم.رو دیوار خونمون هستن و یکیشون حاملس.پستوناش بزرگ شدن.اول دوتا پستون عقبی.بعد چند روز پستونای وسط و الان کمکم پستونای جلو.اما پستوناش بیشتر شبیه یه غده بزرگ شدن و تا حد یک تخم مرغ کوچیکن هر کدوم و میگم که شبیه غده هستن.آیا طبیعیه؟؟و به نظرتون چند وقته با این علایم بارداره؟نزدیک سه هفتس غذا میدم بهشون و از اون روز اول پستوناش بزرگ شده بودن
  و آیا مطلبی دارین در مورد اینکه چطور میتونم کاری کنم که اعتماد کنه و بیاد تو حیاط براش جا درست کنم که زایمان کنه؟
  چون محیط بیرون خیلی خطرناکه و به خودش و بچه هاش آسیب میرسونن حتما.
  ممنون میشم کمکم کنین
  و آیا امکان ارسال عکس هست؟که ببینین؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام ورم پستان ها لزوما نشانه بارداری نیست و باید علائم دیگر را نیز داشته باشد. مانند افزایش اشتها یا بزرک شدن شکم..
   عواملی که باعث تورم پستان ها میشود شامل:
   بارداری
   اماس غدد پستان (عفونت غدد پستان هنگام شیردهی)
   گالاکتاستاز (جمع شدن شیر در غدد پستان )
   هایپرتروفی(توده های خوشخیم)
   سرطان پستان
   هایپرپلازی پستاندار (سطح بالای پروژسترون)
   جهت اطمینان از این موضوع می توانید به دامپزشک مراجعه نمایید.

   در خصوص جا نیز بله می توانید محل‌هایی نرم و گرم، ایمن و با دسترسی آب و غذا آماده کنید در صورتیکه اعتماد گربه جلب شده باشد ممکن است به این محل ها برای زایمان رجوع کند.

   پاسخ
 37. لیلی
  لیلی says:

  سلام‌ممنون از اطلاعات مفیدتون.
  یه گربه مادر میتونه بچه های تقریبا یک ماهشو بخوره یا اینکه فقط تا زمانی که به تازگی زایمان کرده ممکن این عمل انجام بده؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام ممنون از همراهی شما اغلب بعد از زایمان در صورت بیماری و کمبود مواد غذایی بدن، نداشتن شیر کافی یا بیمار بودن بچه گربه ممکن است این کار را انجام دهند..

   پاسخ
 38. سها
  سها says:

  سلام.من یک گربه پرشین گرفتم که ماده هست. صاحبش گفت احتمالا عقیم شده من از کجا بفهمم عقیمه. تمام کارهایی که گربه ماده فحل میکنه او هم میکنه. ممنون میشم بگید عقیم هست یا نه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   معمولا رفتارهای فحلی باید در گربه عقیم شده خاموش شود مگر مقداری از بافت تخمدان باقی مانده باشد و سبب ترشح هورمون های مسئول فحل شود. برای اطمینان از عقیم شدن باید به دامپزشک مراجعه نمایید. از مقاله بروز علائم فحلی در حیوان عقیم شده نیز می توانید بهره ببرید.

   پاسخ
 39. Ghazale
  Ghazale says:

  سلام گربه ما وقتی فحل میشد بهانه حیاط خانه را میگرفت وقتی گذاشتیم کمی در حیاط رود متوجه حاملگی شدیم اشتهاش زیاد شد و کم کم نوک پستان ها به رنگ صورتی در آمد همچنین شکمش بزرگ شد الان چند روز اشتهاش زیاد شده و گاهی از درد سرش را به بازو من میکوبد اطراف خانه بی قراری میکند و ناله گریه میکند ولی هنوز زایمان نکرده میشه بگید مشکل چیست

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام مشکلی ندارد احتمالا زایمان نزدیک است درد دارد و به دنبال مکان مناسب برای زایمان است. در صورتیکه سن بارداری به زمان زایمان نمیخورد احتمالا این بیقراری ناشی از اذیت بودن به خاطر بزرگی شکم یا جلب توجه است.

   پاسخ
 40. ابراهیم
  ابراهیم says:

  باسلام
  من گربم اسکاتیشه و 50 روزه ک حامله هست و چند روز دیگه باید منتظر توله هاش باشم.
  دلیل هایی ک ممکنه توله مرده دنیا بیاد چیه ؟
  اگه توله با پا دنیا اومد و سرش توی اخرین جایی بود ک از رحم خارج شد ، احتمال خفه شدن توله هست ؟
  چطور میتونم توله ی مرده رو احیا کنم ؟

  پاسخ
 41. مهراب
  مهراب says:

  سلام
  تو کوچه ما یک گربه است که بهش غذا میدم و گاهی اجازه میداد که نازش کنم
  دو هفته پیش برای اولین بار نوک پستان هاش را دیدم و بعد هم کمی شکمش ورم کرد
  یک هفته است که اشتهاش خیلی شده و دفعات بیشتری درخواست غذا میکنه ، بیشتر باهام گرم میگیره و راحت کنارم میخوابه تا نوازشش کنم ، به شکمش هم آرام دست زدم ولی چیزی متوجه نشدم ، اما حس میکنم شکمش بزرگتر شده در همون محدوده پستان ها
  سرعتش در بالا رفتن از دیوار هم کمتر شده
  اگر این گربه باردار است ، لطفا بهم در ایمیل جواب دهید تا بیشتر مراقبش باشم

  سپاس فراوان

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بله علائمی که فرمودید جز علائم بارداری گربه است. برای اطمینان می توانید به دامپزشک مراجعه نمایید تا از عدم کمبود مواد مغذی خون و کم خونی او اطمینان حاصل کنید.

   پاسخ
 42. مبینا
  مبینا says:

  سلام من دوتا گربه نر و ماده دارم که البته خواهر و برادر بودن
  الان گربه عالائم حاملگی داره میخوام بدونم جایی که براش آماده کنم اگر نرش بخوابه توش باز برای زایمانش اونجا میره یا باید چند جا حاضر کنم😞

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   جعبه زایمانی که آماده میکنید را در گوشه ای آرام و به دور از رفت آمد قرار دهید. یک جعبه کارتن که همه جهات آن پوشیده است، به مقدار کافی بزرگ است و فقط یک سوراخ برای رفت آمد راحت مادر دارد مناسب است در کف آن چند لایه روزنامه و بعد پد جاذب و سپس حوله یا پتوی نرم قرار دهید این بستر روزانه باید تعویض گردد. از دو هفته قبل جعبه را به او معرفی کنید اما اصراری به ماندن او در آن نکنید متوجه خواهید شد که او با جعبه ارتباط برقرار کرده است یا خیر. آب تازه، غذا و جعبه خاک را در آن محل برای او قرار دهید.

   پاسخ
 43. بهراد
  بهراد says:

  سلام
  گربه من حدود 10 روز دیگه وقت زایمانش هست ولی بدنش کک داره
  میخوام بدونم الان با شامپو ضد کک حموم کردنش ایجاد مشکل و مسمومیت نمیکنه ؟
  چه برای خود گربه چه بچه های توی شکمش؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام معمولا بهتر هست این کار را نکنید. با دامپزشک خود مشورت کنید احتمالا شانه های مخصوصی را به شما به عنوان روش جایگزین معرفی کنند.

   پاسخ
 44. G.s
  G.s says:

  سلام گربه من الان تقریبا ۱۸ روز که بچه هاشو بدنیا آورده و اکثر وقت ها پیش بچه هاش بوده من دیروز بچه هاش رو بغل کردم و بهشون دست زدم بعد از زیاد نمیره پیش بچه هاش همش میره اینور و اونور بنظرتون بخاطر کار من اینجوری شده؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام اگر مطمئن هستید مادر مقدار کافی توجه و شیردهی ندارد یا به بچه ها آسیب میزند و رشد بچه گربه ها متوقف یا کند شده است بهتر است آن ها را جدا نموده و تغذیه نمایید. اما اگر مادر مراقبت ها را انجام میدهید و شیردهی دارد و جان بچه گربه ها در خطر سو تغذیه نیست مسئله ای ندارد.

   پاسخ
 45. Miss nargess
  Miss nargess says:

  سلام خسته نباشید.گربه من در حال حاضر بار دار است ‌. و تمام نکاتی که گفتید کاملا در گربه بار دار من وجود دارد.اما نمیدانم چند بچه در راه است‌. بسیار هوای خنک را دوست دارد. خیلی ممنونم به خاطر نکات خوبتون.

  پاسخ
 46. G
  G says:

  سلام یه مسله ای رو دوبار دیدم در دو گربه مختلف باردار که شکمشون خیلی بزرگ بود بعد ۴۰ یا ۵۰روز یه مقدار از حجم شکمشون کم یا نصف شد اول فکر کردم زایمان کردن ولی بعد متوجه شدم هنوز باردارن ولی با شکم کوچکتر!آیا همچین چیزی داریم که گربه بخاطر فشار روی خودش یا جنین در سنین بالا چندتا از بچه ها رو سقط کنه قبل بارداری!؟تا بقیه بچه گربه ها تو شکمش سالم بمونن؟اگه همچین چیزی نیس دلیل کوچیک تر شدن شکم گربه ها وسط بارداری چی بوده

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام ممکن است مایع آمینیوتیک اطراف جنین را از دست داده باشد. جهت اطمینان از سلامت جنین ها به دامپزشکی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 47. 2f
  2f says:

  سلام من یه پرشین ماده چشم تا به تا دارم که دو بار با دو گربه نر متفاوت جفتگیری داشته ولی باردار نمیشه
  میگن گربه های چشم تابه تا هم ناشنوان هم نازا درسته؟؟
  ولی گربه من ناشنوا نیست مطمئنم
  دلیل باردار نشدنش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
 48. سارا
  سارا says:

  سلام ببخشید گربه من علایمی مثل ورم پستان و بزرگ شدن شکم را نداره فقط صبح تا شب با چشم نیمه باز میخوابه و به شدت تنفسش سریع شده طوری که کل بدنش بالا و پایین میره اشتهاش بیشتر شده و اوائل هم خود بخود یکم آب بالا آورد حس میکنم حامله ست ولی چون همه علائم رو نداره میترسم ناراحتی قلبی چیزی باشه ممکنه راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام مطمئن ترین راه تشخیص بارداری مراجعه به دامپزشک است. با مراجعه به دامپزشک می‌توانید از سلامت حیوان خانگی خود نیز اطمینان حاصل کنید.

   پاسخ
 49. سروری
  سروری says:

  سلام من یه گربه دارم که الان برای دومین بار حامله شده ولی فکر میکنم خیلی از زمان زایمانش گذشته خیلی هم لاغر شده و کم غدا میخوره

  پاسخ
 50. نرگس
  نرگس says:

  سلام من یه گربه حیاطی دارم که رفت خونه ی همسایه چهارتا بچه به دنیا اورد چند وقت پیش همسایه در خونش باز بوده بچه گربه ها رفتن بیرون نتونستیم پیداشون کنیم ولی فردا گربم یکی از بچه هاش روکه سفید بود اورد خونه ی ما .امروز دیدم سفیده از زیر در حیاط داره بیرون رو نگاه میکنه و صدای میو میوی شدید میاد در رو که باز کردم دیدم بچه گربه حنایی ک بچه گربم بود ,پشت دره بعد مادرش اومد بیرون حناییه اومد یه کم خودش رو بهش مالوند وقتی مادرش بوش کرد شروع کرد به فیش فیش کردن و ازش دور شد حالا اون حناییه هی میخواد به مادرش و سفییده نزدیک بشه اونا هی فیش فیش میکنن و مامانش فرار میکنه
  بدبخت رفته یه گوشه قایم شده
  علت رفتار مامانش چیه؟
  از سفیده خیلی خوب مراقبت میکنه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام شاید باورش دشوار باشد ولی اگر گربه از بچه اش بیش از 24 ساعت دور بماند دیگر کمتر تحمل حضور او را دارد و با او مثل غریبه رفتار خواهد کرد و رفتارهایی مانند هیس هیس کردن و حتی زدن بچه گربه را به دنبال خواهد داشت. بهترین کاری که میتوانید برای او انجام دهید این است که بچه گربه را جدا کنید تا از خشونت مادر جدا باشد حداگانه او را تغذیه کنید و به مرور سعی کنید بچه گربه کمی بزرگتر شه را به او معرغ=فی کنید البته نظارت کامل داشته باشید تا بچه آسیب نبیند.

   پاسخ
 51. کیانا
  کیانا says:

  سلام وقتتون بخیر من امروز یه گربه تو حیاطمون پیدا کردم که ۵ تا بچه اورده بود گربه ها با من خوب ارتباط گرفتن و میذارن به بچه هاشون دست بزنم ولی نمیذارن جاشونو عوض کنم چون اونجایی که بچه هارو به دنیا اورده پر از حشره و زنبوره چطور میشه جاشونو بدون این که احساس خطر کنن جابه جا کرد

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام مراحل زیر را طی کنید :
   1. نقطه ای که مد نظر دارید و قطعی هست را انتخاب کنید.
   2. یک کارتون بزرگ به اندازه مادر و بچه ها انتخاب کنید به طوریکه مادر بتواند رفت و آمد داشته باشد و سقف آن نیز باز باشد.
   3. یک حوله ضخیم و نرم کف آن قرار دهید.
   4. مقداری تشویقی در دست داشته باشید و به گربه مادر بدهید.
   5. وقتی اعتماد مادر جلب شد بدون اینکه حرکت سریعی انجام دهید با احتیاط یکی از بچه گربه ها را بردارید و به او نشان دهید.
   6. طوریکه گربه مادر شما را ببیند یا بتواند با شما بیاید به سمت جعبه جدید رفته و بچه را در آن قرار دهید.
   7. این مراحل را مجدد تکرار کنید تا تمام بچه ها را منتقل کنید.
   8. درون جعبه مقداری غذا و آب قرار دهید.
   9. آن ها را تنها بگذارید.

   موفق باشید.

   پاسخ
 52. اميرحسين
  اميرحسين says:

  با سلام و ارض ادب من یک گربه دارم نمیدونم چند ماهش میخواستم ببینم از چن ماهگی بچه به دنیا می‌آورند و و از کجا بفهمم و تازگی ها هم سنگین شده.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام معمولا از 4 ماهگی قابلیت بارداری دارند و در نتیجه اولین سری بچه هایشان را می توانند در 6 ماهگی به دنیا بیاورند. سایر سوالات شما در همین مقاله حاملگی گربه پاسخ داده شده است.

   پاسخ
 53. اميرحسين
  اميرحسين says:

  با سلام و ارض ادب من یک گربه دارم نمیدونم چند ماهش میخواستم ببینم از چند ماهگی بار دار میشه و از کجا بفهمم و تازگی هم سنگین شده؟.

  پاسخ
 54. Farnaz.naghavian
  Farnaz.naghavian says:

  سلام ممنون از مطالب عالیتون 💜
  ببخشید گربه ی من یه هفته ای میشه همش به یه حالت خاصی مثل حالت جفتگیری میشینه و پشتش رو تکون میده و دمش رو میبره بالا و ما تو اتاق نگهش میداریم و جدیدا خیلی سروصدا میکنه و وقتی در باز میشه خیلی سریع میره طبقه بالا و دور و بر رو بو میکنه و حس میکنم ک بیشتر مارو ناز میکنه. هشت ماهشه پرشین میکسه . ایا این نشونه های امادگیش برای جفت گیریه ؟ و میشه بدونم چه مقدار بارداریش طول میکشه ؟؟؟؟

  پاسخ
 55. mehdi
  mehdi says:

  سلام وقتتون به خیر حدود یک ماه پیش یک گربه برای زندگی به حیاط خانه ما آمد برايه گربه جابرای خواب درست کردم و به گربه غذا میدادم گربه دیگر به من عادت کرده بود . چند روز پیش تعقیراتی را در گربه احساس کردم شکمش کمی بزرگ شده بود خرخر زیاد می‌کرد بیشتر روی زمین غلت می‌خورد پستانش هم بزرگ شده بود و بیرون زده بودو کمتر در جایی که برایش درست کردم می‌خوابید و همیشه به جایه دیگر از حیاط میرفت و این را هم بگویم که تنبل هم شده بود حالا به نظر شما گربه باردار است

  پاسخ
 56. mehdi
  mehdi says:

  سلام وقتتون به خیر گربه من پستانش بزرگ شده و زده بیرون زیاد غلت میزنه خرخر زیاد میکنه یه کمی شکمش بزرگ شده سر جاش نمی خوابه یه جای دیگه استراحت میکنه حالا میخواستم بدونم گربه ی من با این علائم بار داره؟

  پاسخ
 57. هنگامه
  هنگامه says:

  سلام
  من یک کربه ماده دارم که پانزده روز پیش جفت کیری کرده است می خواستم بدونم الان جنین هیش دارای قلب هستند و اگر بخواهم عقیمش کنم آیا باعث آسیب رساند به او خواهم شد یا خیر؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام هنگام عقیم سازی جنین ها را نیز خارج میکنند. برای اطمینان از کم خطر بودن عمل با توجه به شرایط گربه تان نظر دامپزشگ را جویا شوید.

   پاسخ
 58. امیر
  امیر says:

  سلام ، اول واقعا ممنونم که با حوصله همه سوال ها رو پاسخ میدهید ، من گربه ام ( تو حیاطه )علایم ابتدایی حاملگی را دارد و یک مشکلی که داره مداوم خودش رو به لبه حفاظ میماله و قدیم نمیگذاشت نوازشش کنم الان خودش رو با فشار به دست من میماله از سرش تا دمش ؟ ممکنه از علایم حاملگی باشه ؟ یا به غذای خشک حساسیت داده ؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خیر فقط اکنون با شما بیشتر دوست شده و برایتان ناز میکند و محبتش را به شما بیشتر نشان میدهد.

   پاسخ
 59. گلی
  گلی says:

  سلام من به چند تا گربه خیابونی تو حیاط محل کارم غذا می دم و یکیشون بارداره. معمولا از غذای خشک یا غذای کنسروی گربه استفاده می کنم. آیا لازم هست غذای متفاوتی به گربه ای که بارداره بدم؟ و با توجه به این ک گربه ها خیابونی هستن و دستی نیستن آیا کاری هست ک براش انجام بدم تا زایمانش راحت تر باشه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام و درود به انسانیت شما. گربه در دوران بارداری به غذاهای با کالری و پروتئین بالاتر نیاز دارد. این دو ماده در غذاهای آماده بچه گربه یافت میشود. لذا غذایی که تهیه میکنید را از غذای گربه بالغ به غذای بچه گربه تغییر دهید. بهتر است بیشتر از غذاهای کنسروی برایش استفاده نمایید تا غذای خشک. همین مساله باعث حفظ سلامت مادر و بچه هایش میشود.

   پاسخ
 60. mohamady.minaa@yahoo.com
  mohamady.minaa@yahoo.com says:

  سلام ممنونم ازتون بخطار مطالب عالیتون
  من یه گریه ۹ ماهه دارم که اواخر دوران بارداریش هستش
  گهگاهی که شروع میکنه به تمیز کردن و لیسیدن خودش یه صداهای عجیبی میده خرخر بدی میکنه که زیادم طولانی نیست
  نگرانشم

  پاسخ
 61. امین
  امین says:

  سلام من به 4 تا گربه محلمون چند ماهی هست غذا میدم 2 تا نر 2 تا ماده از بینشون یکی از ماده گربه ها از بقیه بیشتر به خانواده ما وابسته بود و بیشتر مواقع تو حیاطمون بود با این وجود اجازه نوازش رو به ما نمیداد با این که داخل خونمون هم میومد حدود دو سه ما پیش فحل شد و بعد چند وقت اشتهاش زیاد شد و شکمش چاق شد من احتمال دادم که حامله شده گذشت تا همین چند روز پیش که رفت تو یه جعبه تو حیاط بعد چند ساعت بیرون اومد و دیدم که جنین ازش کمی بیرون اومده بعد از ساعتی یکی از بچه ها مرده دنیا اومد جنین بعدی رو نتونست کامل به دنیا بیاره و ازش آویزون بودچون شب بود چند ساعت بعد صبح من به شماره یه دکتر تماس گرفتم ایشون گفتن خودت بچه رو بکش بیرون ، بچه رو کشیدم بیرون دوباره رفت داخل جعبه استراحت می کرد روز بعد دیدم حال نداره بردمش کلینیک دکتر با دست معاینه کرد گفت یک بچه هنوز مونده آمپول دگزا و اوکسی توزین تجویز کرد ولی گفت خودت خونه بهش تزریق کن چون میخواست بره گفتم من نمی تونم ایشون گفت کاری نداره پوست گردنش رو بکش بالا تو پوستش تزریق کن ناچارا آمپولها رو خودم تزریق کردم و بچه سوم هم نتونست کامل به دنیا بیاره چون مطب تعطیل بود تماس گرفتم دکتر گفت بکشش بیرون وقتی کشیدم یه صدای ترکیدن اومد و جنین مرده خارج شد و خون اومد دوباره صبح روز بعد که دکتر مطبش رو ساعت 12 ظهر باز کرد به دلیل بی حالی و بدحالی گربه بردمش مطب که خواست سرم بهش بزنه که یدفعه منصرف شد و کمی غذا با قاشق بهش داد و گفت سرم لازم نیست خودت بقیه غذا رو خونه بده بخوره و یه آمپول دیگه بهش زد و گفت بقیه آمپول رو روز بعد دو میل بهش تزریق کن وقتی آوردمش خونه غذا رو با قاشق گذاشتم تو دهنش که نخورد مجددا تماس گرفتم دکتر گفت با سرنگ به زور بهش بده که دادم بعد چند ساعت رفتم دوباره بهش غذا بدم دیدم بی حالتر شده و دیگه تعادل هم نداره با دکتر شب بود دوباره تماس گرفتم دکتر پاسخگو نبود با شماره یه دکتر دیگه تماس گرفتم و جریان و حال گربه رو براش توضیح دادم که ایشون گفت کارهای دکتر قبلی درست بوده گفتم بقیه غذا رو با این حال بهش بدم که گفت من بدون دیدن حیوون نمیتونم نظری بدم ولی نگفت بیارش مطبم که ببینمش به ناچار مجبور بودم تا ظهر روز بعد صبر کنم که مطب دکتر باز کنه اما وقتی صبح رفتم بهش سر بزنم متاسفانه تموم کرده بود.ضمنا شهر ما سه چهار تا کلینیک دامپزشکی داره که بجز یکی بقیه تو 4 روز اول عید تعطیل بود و من نمیتونستم گربمو جای دیگه ببرم. ما خیلی به این گربه وابسته شده بودیم و همه خونواده خیلی ناراحتیم.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام چه داستان غمناکی … درکتون میکنیم امیدواریم دل همتون آروم بشه .. شما هر کاری از دستتون برمیاد براش انجام دادین …

   پاسخ
 62. علی
  علی says:

  با سلام.من یک گربه ی ماده ی 6و نیم ماهه دارم.می خواستم بدونم کی باردار میشود؟اگر پاسخ بدهید ممنون میشوم.با تشکر.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام معمولا گربه ها از 4 ماهگی قابلیت بارداری دارند البته این عدد در نژادهای مختلف کمی متفاوت است.

   پاسخ
 63. Aydin.H
  Aydin.H says:

  سلام ببخشید ما یک گربه در حیاط خود داریم امروز صبح دیدم یدونه بچه گربه ی مرده گرفته به دندون و امده پیش من و وقتی جای خوابش رو دیدم ترشحات قرمز رنگ بود بعد اونو بردیم دام پزشک گفتن به ما که این گربه زایمان نکرده و شاید اونیکی گربه ی یکی دیگه بوده و گفتن ۵ تا ۷ روز دیگه کربه هاش بدنیا میاد الان ما چیکار کنیم چون من میدونم اون بچه گربه مرده واسه خودش بود اصلا از کنارش تکون نمیخورد

  پاسخ
   • Aydin.H
    Aydin.H says:

    سلام نه گربه هنوز حامله ست انا چند روز پیش یک بچه گربه ی تازه بدنیا اومده پیشش بود که متاسفانه مرده بود و گربه اونو گزاشته بود یه گوشه و روش خوابیده بود بعد از گذشت چند ساعت دیدیم که خبری از بچه گربه های بعدی نیس برای همین بردیم دامپزشک سونوگرافی و اونجا به ما گفتن که علائم زایمان از جمله خونریزی و گشاد شدن واژن گربه دیده نمیشه و باید منتظر باشیم الان این امکان هست که اون بچه گربه مرده واسه اون باشه و خود گربه نخواد بچه های بعدی رو بدنیا بیاره یا نه؟
    ممنون میشم زود جواب بدید چون واقعا نگرانشم

    پاسخ
    • Aydin.H
     Aydin.H says:

     درضمن ببخشید من چون گربه خونگی نیست بهش غذای گربه ایرانی میدم البته از غذاهای خودمون هم میدم الان میخواستم بدونم غذای گربه ایرانی با خارجی چه فرقی داره و آیا غذای گربه ایرانی براش ضرر داره؟

     پاسخ
    • پت مگز
     پت مگز says:

     سلام نه نمیتونه به دنیا نیاره حتما باید زایمان کنه. اون بچه گربه ای که مشاهده کردید بچه خودش نبوده.

     پاسخ
 64. Aydin.H
  Aydin.H says:

  سلام ببخشید گربه ی من دوتا بچه گربه بدنیا اورده یکیشون شیرمیخوره ولی اونیکی زیر گربه ی مادره و روی پهلو دراز شده الان من نمیتونم متوجه بشم که این گربه مرده ست یا زنده چون نفس کشیدن بچه گربه رو هم از روی شکم بچه گربه نمیتونم تشخیص بدم

  پاسخ
 65. ardalan tehrani
  ardalan tehrani says:

  سلام ببخشید من گربه پرشین دارم و میخوام در مورد زایمان زود هنگامش که پیش اومده و دوتا بچش مرده به دنیا اومده علتشو بپرشم وچرا زود زایمان کرد که بچه های نارس داشت و این که من یه سگم خونه دارم ایا با پارس کردن سگ گربه حامله میترسه یا میشه باعث زایمان زود هنگام بشه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بله استرس میتونه منجر به شروع زودهنگام انقباضات زایمان بشه. داد و فریاد صاحبین گربه، صدای ناگهانی بلند یا پارس سگ میتونه از دلایل اون باشه. البته به جز این علل هیجانی علل پزشکی هم داره این داستان. مانند :
   – عفونتهای باکتریایی یا ویروسی
   – اختلالات ژنتیکی
   – کیست های تخمدان
   – سوء تغذیه
   – مرگ جنین
   – عدم تعادل هورمونی
   – به طور خاص افت ناگهانی پروژسترون
   – بیماری لایم

   پاسخ
 66. مهسا
  مهسا says:

  سلام من یک گربه ی مادر دارم با بچه های یک ماهه هنوز شیر میخورن ولی امروز دیدم داره باز جفت گیری میکنه ایا امکان حاملگیه دوباره وجود داره؟و سوال دوم هم اینکه انجام عمله جفت گیری مانع از شیردهی به بچه هاش میشه یانه؟ممنون میشم زود پاسخ بدید که اگه دوباره حامله میشه ببرم عقیمش کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بله امکان حاملگی مجدد حین شیردهی وجود دارد. حاملگی و شیر دهی همزمان میتواند به فیزیک گربه از لحاظ کاهش شدید مواد غذایی آسیب بزند. لذا با مشورت دامپزشک اقدام نمایید.

   پاسخ
   • پت مگز
    پت مگز says:

    سلام معمولا بار اول تعداد کمتر است. ممکن است سه تا بیاورد. بعد باید ببینید چند تای آن زنده میمانند.

    پاسخ
 67. یوسفی
  یوسفی says:

  سلام
  من یه سوالی داشتم
  آیا شخصیت و مدل گربه بعد از مادر شدن تغییر می‌کند
  منظور مثلا 6 ماه بعد از زایمان اخلاقش مثل قبل بارداری می‌شود؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام اکثرا صاحبانشان احساس میکنند دیگر شیطنت ها یا رفتارهای بچگی اش را ندارد ولی اگر قبل از اولین دوره فحل عقیم شده باشد بیشتر شبیه بچه گربه ها می ماند. اما در هر حال تحقیقات خاصی در این مورد صورت نگرفته.

   پاسخ
 68. سحر
  سحر says:

  سلام‌‌، ما یه گربه تو پارکینگ داریم که از بچگی تو ساختمون ما زندگی میکرده طوری که خونه همه اهالی ساختمون میره و از کف دست اهالی غذا میخوره و اصلا اهل غذای خام و کثیف خوردن نیست دو هفته پیش زایمان کرد بعد از زایمان فقط دوبار اومده تو ساختمون و یکم غذا خورده و رفته البته فک کنم بیشتر نوازش میخواست تا غذا… الان ۹ روزه که نیومده اصلا نمیدونم کجاست و خیلی نگرانشم ممکنه گربه ها بعد زایمان محل زندگی خودشونو ترک کنند؟؟
  در ضمن ما نفهمیدیم کجا زایمان کرده و بچه هاشو ندیدیم فقط از شل شدن شکمش فهمیدیم فارغ شده…

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام آیا جایی برا زایمان او تعبیه کرده بودید؟ مثل جعبه و حوله ای در آن؟ ممکن است برای حفظ بچه هایش از خطر و سرما … جای مناسبی پیدا کرده است و در آنجا از بچه هایش مراقبت میکند.

   پاسخ
 69. Asal
  Asal says:

  سلام و تشکر از مطالب مفیدتون. خیلی چیزها رو راجع به گربم فهمیدم. من یه اسکاتیش ۸ ماهه دارم که فحل شد بدون هیچ سر و صدایی از حرکاتش فهمیدم و بار اول فحلیشه که امروز جفت گیری کرد. میخواستم بدونم دفعه اولشه ایا خطر خاصی تهدیدش میکنه که مراقب های مربوط به اون رو انجام بدم و اینکه برای دفعه اول چندتا بچه به دنیا میاره؟ چه ویتامینی لازمه براش تهیه کنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. معمولا دفعه اول تعداد کمتری بپه می اورند شاید بین 1 تا 3 بچه و بعد از آن باید ببینید چندتای آن زنده میمانند. در یک بارداری نرمال معمولا خطری وجود ندارد. برای تغذیه حتما با دامپزشکش مشورت کنید تا با توجه به سن و غذایی که در حال حاضر به او میدهید رژیم مناسبی برایش در نظر بگیرد

   پاسخ
 70. Shengu
  Shengu says:

  سلام
  من یه گربه نسبتا وحشی دارم که چندین ساله تو زیرزمین ساختمان ما زایمان میکنه و اونا رو چند ماه تو زیرزمین قایم می کنه و بعد طبق عادتش اونا رو میاره تو حیاط و تعلیم بالا رفتن از درخت و دیوار رو میده و می سپرتشون به من تا بهشون غذا بدم. بعد وقتی بزرگ شدن خودش اونا رو کتک میزنه و از حیاط بیرون می کنه و دوباره بچه های جدید دنیا میاره. البته من این سه سال اخیر نگذاشتم سه تاشون رو که من خیلی دوستشون داشتم بیرون کنه تا اینکه یکی شون که بی نهایت خوشگل بود مورد ت ج ا وز 8 تا گربه نر قرار گرفت و مرد . بعد امسال دو تا گربه ام که خواهر ناتنی اند باهم حامله شدن البته من نفهمیده بودم . یکی شون یک سال و نیمه بود و کوچیکه یک سالشه . بزرگه شکمش بزرگ نشده بود و مدتی بود زیاد لب به غذا نمی زد تا اینکه چند هفته پیش دیدم تو حیاط بی حال افتاده و نمی تونه راه بره و خونریزی کرده و بعد چند ساعت درد کشیدن مرد . گربه کوچیکه من چهره خاصی داره مثل راکون ها دور چشماش سیاهه و خیلی خوشگله . چند روز پیش اومد پیشم و دیدم بی حاله و پاهاش خونی و کثیفه. اصلا غذا نخورد و رفت و حالا بعد 5 روز تو حیاط پیداش کردیم حالش بده غذا نمی خوره اما کلی آب خورد . نمی تونه زیاد راه بره . روی پاش یه تیکه خون چسبیده و دائم نفس نفس می زنه . یعنی این یکی هم می میره ؟ من نمی دونم چیکار کنم . پدر و مادر من که اصلا اهل پول دادن به دامپزشکی نیستن . یعنی هیچ کاری از دست من بر نمیاد؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام ممکن است کتک خورده باشد یا تصادف کرده باشد که از دست شما کاری بر نمی اید جز اینکه به دامپزشکی مراجعه نمایید

   پاسخ
 71. Shengu
  Shengu says:

  سلام
  گربه ام بعد 5 روز سخت امروز مرد . نصیحت من به کسانی که گربه نگه می دارن اینه که اگه یه بچه گربه ماده دارن تا 2 سالگی نذارن از خونه بره بیرون گیر گربه های نربیفته که آخرش اینجوری بمیره . متاسفانه کسانی که از حیوانات حمایت می کنند و تو کوچه ما غذا می ریزند خبر ندارن که بیشتر اون غذا ها رو گربه های نر می خورن و تا زمانی که اونا نرفتن گربه های ماده نمی تونند غذا بخورند . واقعا دلم می خواد همه گربه های نر رو بکشم .

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام طفلکی… بله بعضی گربه ها هم البته کلا ترسوتر هستند حتی از ماده های قوی تر از خودشون هم فرار میکنند و غذاشون رو رها میکنند.

   پاسخ
   • Shengu
    Shengu says:

    مثل اینکه نوشته قبلی ام ثبت نشده گربه من 5 روز بعد زایمانش مرد .
    من یه گربه نسبتا وحشی دارم که چندین ساله تو زیرزمین ساختمان ما زایمان میکنه و اونا رو چند ماه تو زیرزمین قایم می کنه و بعد طبق عادتش اونا رو میاره تو حیاط و تعلیم بالا رفتن از درخت و دیوار رو میده و می سپرتشون به من تا بهشون غذا بدم. بعد وقتی بزرگ شدن خودش اونا رو کتک میزنه و از حیاط بیرون می کنه و دوباره بچه های جدید دنیا میاره. البته من این سه سال اخیر نگذاشتم سه تاشون رو که من خیلی دوستشون داشتم بیرون کنه تا اینکه یکی شون که بی نهایت خوشگل بود مورد ت ج ا و ز 8 تا گربه نر قرار گرفت و مرد . بعد امسال دو تا گربه ام که خواهر ناتنی اند باهم حامله شدن البته من نفهمیده بودم . یکی شون یک سال و نیمه و کوچیکه یک سالش بود. بزرگه شکمش بزرگ نشده بود و مدتی بود زیاد لب به غذا نمی زد تا اینکه چند هفته پیش دیدم تو حیاط بی حال افتاده و نمی تونه راه بره و خونریزی کرده و بعد چند ساعت درد کشیدن مرد . گربه کوچیکه من چهره خاصی داره مثل راکون ها دور چشماش سیاهه و خیلی خوشگله . چند روز پیش اومد پیشم و دیدم بی حاله و پاهاش خونی و کثیفه. اصلا غذا نخورد و رفت و بعد 5 روز تو حیاط پیداش کردیم حالش بد بود و غذا نمی خورد اما کلی آب خورد . نمی تونست زیاد راه بره . روی پاش یه تیکه خون چسبیده و دائم نفس نفس می زند . پدر و مادر من هم که اصلا اهل پول دادن به دامپزشکی نیستن . طفلک 4 و نیم صبح جون داد .

    پاسخ
 72. Hamid.e.y.i
  Hamid.e.y.i says:

  سلام عصر بخیر.
  گربه من سینه هاش یکم تیز شده و صورتی شده و تیره تر امکان داره بشه بعد یکم هم شکمش بزرگ شده نسبت به ۳و۴هفته پیش والان حدود۱و۲ هفته خیلی خیلی خیلییی پراشتها شده.
  آیا علائم حاملگیه؟؟؟؟
  اخرین باری که بچه دار شد حدودا ۲و۳ماه پیش بود
  لطفا هرچه زودتر جواب بدید ممنون

  پاسخ
 73. Raha
  Raha says:

  سلام
  گربه من حامله اس برای زایمان گربه نر رو جدا کنم یا اشکالی نداره موقع زایمان کنار ماده باشه چون گربه نر برای دوستم هستش‌و اصرار داره موقع زایمان گربش کنار گربه من باشه

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *