,

حاملگی گربه و نکات مراقبتی مربوط به آن

حاملگی گربه

قبل از اینکه درباره چگونگی مراقبت‌های دوران حاملگی گربه صحبت کنیم باید بدانید که ما شما را به تولید مثل گربه‌تان تشویق نمی‌کنیم مگر آنکه مطمئن باشید پرورش دهنده مسئولیت پذیری هستید و دانش بسیار زیادی درباره نژاد انتخابی‌تان دارید. اجازه بارداری دادن به گربه‌تان در شرایطی که فقط می‌خواهید کودکانتان “معجزه طبیعت” را ببینند یا اینکه فقط شما فکر می‌کنید گربه‌تان حق دارد طعم مادر بودن را بچشد یا برای اینکه حتما باید حداقل یک بچه گربه از گربه‌تان داشته باشید غیر قابل قبول است. اما در هر حال شرایطی وجود دارد که ممکن است وادار به نگهداری از گربه باردار شوید. مثلا یک گربه باردار بی‌سرپرست را به سرپرستی بگیرید. این کار شما بسیار قابل احترام است. اطلاعات زیاد و مفیدی در خصوص نگهداری از گربه باردارتان در اینجا برای شما آورده‌ایم تا او این دوران را در سلامت و آسایش کامل پشت سر بگذارد.

چطور می‌توان متوجه شد که گربه حامله است؟

اولین چیزی که درباره حاملگی گربه باید بدانید این است که نشانه‌های حاملگی گربه را چگونه تشخیص دهید؟ شما زمانی می‌توانید بگویید گربه باردار است که نوک پستان او بزرگ و تیره شده باشد. این نشانه معمولا در هفته سوم بارداری گربه رخ می‌دهد. از دیگر راه هایی که می‌توانید این موضوع را تشخیص دهید تغییر در سایز و وزن گربه است زیرا حاملگی گربه باعث افزایش قابل توجه وزن او می‌شود.

دوران بارداری گربه چه مدت طول می‌کشد؟

مدت زمان متوسط حاملگی گربه بین 65 تا 69 روز است. احتمالا این مدت به نظرتان خیلی کوتاه خواهد بود مگر آنکه نگاهی به معادل سازی سن گربه با سن انسان داشته باشید. اگر یک گربه یک ساله سنی تقریبا برابر با 15 سال انسان داشته باشد در این حالت مدت زمان حاملگی گربه چیزی در حدود 30 ماه خواهد بود.

یک گربه چند بچه می‌تواند در هر زایمان داشته باشد؟

اینکه بدانید باید در انتظار چند بچه گربه باشید می‌تواند به آمادگی بیشتر شما کمک کند. طبق تحقیقات به عمل آمده یک گربه می‌تواند به طور متوسط بین 4 تا 6 بچه در هر بار حاملگی خود داشته باشد. و یک گربه بارور می‌تواند به طور متوسط یک تا دو بار در سال باردار شود. قطعا تعداد بچه گربه‌ها در هر حاملگی و تعداد دفعات حاملگی در سال از هر گربه تا گربه دیگر متفاوت است و دامپزشک شما به راحتی با استفاده از اولتراسونیک و ایکس-ری می‌تواند اطلاعات دقیقی را به شما بدهد.

افزایش وزن و اشتها در دوران حاملگی گربه

گربه شما شروع به افزایش وزن می‌کند اما شاید تا چند هفته آخر خیلی به نظرتان نیاید. این زمان دقیقا زمانیست که اشتهای او بیشترین افزایش را خواهد داشت و این مدت، زمان مناسبی برای کنترل میزان غذا و وزن او نیست (مگر آنکه او از قبل اضافه وزن داشته و تجویز دامپزشک اینگونه باشد). به یاد داشته باشید او اکنون فقط برای تامین خودش نمی‌خورد بلکه به ازای چند نفر غذا می‌خورد.

درست مانند انسان‌ها گربه ها نیز در طول بارداری خود دچار تهوع صبحگاهی و هوس کردن یکسری غذا ها می شوند. اما اگر گربه‌تان را در حال خوردن مواد غیر خوراکی دید حتما به دامپزشک مراجعه کنید. او ممکن است وضعیتی به نام پیکا(میل شدید به خوردن گِل) داشته باشد و با توجه به اختلالات تغذیه‌ای یا کمبود مواد معدنی به مکمل‌ها احتیاج داشته باشد.

تغذیه او را افزایش دهید.

به جز این، به گربه باردارتان همان غذای مورد علاقه همیشگی اش را بدهید اما شروع به اضافه کردن پروتئین به وعده‌های غذایی او کنید. ممکن است با پیش رفتن دوران بارداری لازم شود به گربه باردار همان غذای مخصوص بچه گربه‌ها که باعث رشدشان می‌شود را بدهید. این نوع غذا را می‌توانید در دوران بارداری و شیردهی به او بدهید تا زمانیکه بچه‌هایش را از شیر بگیرد. از غذاهای کنسروی با کیفیت یا ساردین به عنوان مکمل استفاده کنید.

از آنجاییکه بیشتر فضای داخلی شکم گربه بچه‌هایش هستند، فضای زیادی برای غذا باقی نخواهد ماند. در نتیجه گربه شما نیاز دارد که غذای کمتر ولی در وعده های بیشتر و منظم داشته باشد. مطمئن شوید زمانیکه گرسنه است غذا در دسترسش باشد و از آن مهم تر باید همیشه آب در دسترسش قرار داشته باشد.

سازش با شرایط اواخر بارداری

احتمال دارد گربه تان به علت فشار وارده بر مثانه اش به موقع به جعبه خاکش نرسد. نباید در چنین شرایطی او را سرزنش کنید. حتی ممکن است شکمش دسترسی او را سخت کند و برای تمیز کردن پشتش احتیاج به کمی کمک داشته باشد. اگر به شما اجازه داد می‌توانید از یک پارچه نرم و نمدار برای این کار استفاده کنید.

در اواخر بارداری نوک پستان گربه متورم می‌شود و ممکن است ترشح شیر نیز داشته باشد.

چگونه به زایمان گربه کمک کنیم؟

گربه شما قبل از اینکه وضع حمل کند ممکن است بی قرار در اطراف خانه پرسه بزند. باید بدانید او به دنبال مکانی دنج برای زایمان است. برایش گوشه‌ی آشنا و آرامی را با یک جعبه و چند حوله و پارچه نرم و تمیز آماده کنید. جعبه را از قبل به او نشان دهید. او ممکن است از آن استفاده کند یا نکند. در هر حال اجازه دهید به جایی که احساس راحتی بیشتری می‌کند برود. حتی اگر مکانی که انتخاب کرده است مورد تایید شما نیست او را جا به جا نکنید.

اگر گربه در این شرایط احساس استرس یا خطر کند ممکن است زایمانش متوقف شود و موقعیتی مرگبار برای خودش یا بچه هایش پیش بیاید. خانه را در آرام ترین و ساکت ترین حالت ممکن در بیاورید. به هیچ وجه در فرآیند زایمان او دخالت نکنید مگر آنکه مطمئن شوید قطعا مشکلی پیش آمده است.

در هنگام زایمان گربه او را با دقت نگاه کنید به احتمال زیاد او احتیاجی به کمک شما نخواهد داشت اما گاهی شرایطی به وجود می‌آید که نیاز به کمک دامپزشک خواهید داشت.

  • اگر گربه شما دارای انقباض‌های فعال است و بعد از حدود 15 تا 20 دقیقه بچه‌ای به دنیا نیاورد فورا به دامپزشکی مراجعه کنید.
  • اگر بخشی از جنین یا جفت را می‌توانید مشاهده کنید اما ظرف مدت کوتاهی (یک تا دو دقیقه) گربه نتوانست آن را خارج کند فورا به دامپزشکی مراجعه کنید.
  • برای یک گربه استراحت بین زایمان غیر طبیعی نیست. در هر حال اگر بیش از دو ساعت بین زایمان دو بچه گربه طول کشید با دامپزشک خود مشورت کنید.
  • یکی از کارهای خوبی که می‌توانید انجام دهید مراجعه به دامپزشکی برای معاینه گربه بعد از زایمانش است. برون ریزی و ترشحات از واژن گربه بعد از زایمان طبیعی است اما اگر بدبو هستند با دامپزشک خود مشورت کنید.

پس از زایمان

هنگامیکه تمام توله ها خارج شدند و گربه مادر نیز آرام است می‌توانید تمام آن‌ها را به مکانی تمیز و راحت که به منظور استراحت آن‌ها فراهم کرده‌اید منتقل کنید.

گربه شما به احتمال زیاد بیشتر وقت خود را با بچه‌هایش می‌گذراند. در چند هفته اول زندگی، بچه گربه‌ها به برای تنظیم دمای بدنشان و گرم ماندن به مادر خود وابستگی زیادی دارند. همچنین گربه مادر بچه‌هایش را به طور مرتب تمیز می‌کند و مدفوع آن‌ها را می‌خورد. این طبیعی است.

با این حال، اگر گربه مادر غذای خود را به طور معمول نمی خورد یا عملی غیر طبیعی دارد، با دامپزشک خود مشورت کنید.  اگر او استفراغ یا اسهال داشته باشد، ممکن است بیمار باشد و علاوه بر این در صورتیکه لرز یا تشنج داشته باشد، نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد.
زمانیکه بچه گربه‌ها سنی در حدود 4 تا 5 هفته دارند می‌توانید غذای جامد را در دسترس آن‌ها بگذارید. معمولا حدود 6 تا 8 هفتگی می توانند به راحتی غذای جامد را بخورند. در این زمان شروع به از شیر گرفتن آن‌هاکنید. با این حال، اجتماعی شدن برای نمو بچه گربه ها بسیار مهم است، مخصوصا در طول 8 تا10 هفته‌ی اول زندگی آن‌ها. در صورت امکان، بچه گربه ها باید تا حداقل تا 8 هفتگی ، در کنار هم باقی بمانند.

تبریک! شما حالا “پدر و مادر” چند بچه گربه هستید که به زودی در اطراف خانه به راه می‌افتند و با شما بازی می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که سیستم ایمنی و استخوان‌های آن‌ها بسیار ضعیف و شکننده است. آن‌ها نباید توسط هیچ فردی به جز گربه مادر جابه‌جا شوند. در صورتیکه فردی تلاش کند به آن‌ها خیلی زود دست بزند گربه مادر بسیار خشمگین خواهد شد.

38 پاسخ
  1. مسعود
    مسعود says:

    سلام من یک گربه دارم که حدود یک ماه بیشترکه باردارشده ترشحات سفیدی امروز از واژنش داشت که بعدازبلندشدن از جاش دیدم روی زمین بود خواستم ببینم چی بود.درضمن حالت بدی هم نداشت درازکشیده بودمن داشتم نوازشش میکردم بلندکه شد دیدم

    پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      با سلام گربۀ شما باید توسط دامپزشک معاینه شود. وجود ترشحات سفید غلیظ می‌تواند ناشی از وجود چرک در رحم باشد. احتمال دارد گربه مبتلا به بیماری پیومترا (عفونت رحم) باشد.

      پاسخ
  2. مهسا کرمی
    مهسا کرمی says:

    سلام
    گربه من امروز هفت صبح یه توله دنیا آورد که مرده بود الان نه ساعت میگذره اما بقیه بچه هاش رو دنیا نیاورده حالش هم خیلی خوب و سر حال هست اما دیگه علایم زایمان نداره طبیعیه؟!

    پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      با سلام به طور معمول گربه هر نیم ساعت تا چهل دقیقه یک بچه به دنیا می‌آورد. در شرایطی که مادر دچار استرس شده باشد و یا ترسیده باشد می‌تواند این فرآیند را متوقف کرده و به روز بعد منتقل کند. از آرام بودن گربه و محل زایمانش مطمئن شوید و عوامل استرس زا را از او دور کنید.

      پاسخ
  3. Hsmid
    Hsmid says:

    سلام میخواستم بدونم اولین بارداری گربه تو چه سنی انجام میشه؟اگه سن دقیقی داره ممنون میشم جواب بدین و اینکه تنها راه عقیم کردن گربه ماده ای برداشتن رحمه؟

    پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      با سلام بعد از بلوغ گربه توانایی بارداری دارد. سنی بین 4 و نیم تا یکسال در نژادهای مختلف که اغلب حدود شش ماهگی اتفاق می‌افتد. عقیم سازی گربه به معنای خارج کردن سیستم تولید مثلی آن یعنی رحم و تخمدان است. گاهی این عمل با خارج کردن تنها تخمدان نیز می‌تواند صورت می‌گیرد.

      پاسخ
  4. سجاد
    سجاد says:

    سلام امروز گربه من به فاصله هر ۲۰ دقیقه ۳تا توله بدنیا آورد الانم حالش خوبه فقط کنار بچه هاش خوابیده من غذا و آب و نزدیکش گذاشتم، تا چند ساعت اول از کناره بچه هاش تکون نمیخوره؟ این بی‌حال و خسته بودنش طبیعیه؟

    پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      سلام
      بسیار مبارک باشد
      ان شالله همه همیشه خوشحال باشند
      بله طبیعی است. مراقبت و نکات آن را رعایت کنید.
      دل خوش

      پاسخ
  5. كيميا
    كيميا says:

    سلام من يه گربه پيدا كردم نزديك به دو هفته پيش اشتهاش خيلى زيادِ و شكمش يكم بزرگِ به نظر بچه مياد از كجا ميتونم مطمعن شم بارداره؟؟ علايم رو خوندم ولى فقط همين دو تا رو داره

    پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      با سلام از نشانه‌های قابل مشاهدۀ دیگر اینکه در هفته سوم سر پستان‌ها تغییر رنگ داشته و تیر‌ه‌تر می‌شوند. اما به طور کلی اگر به بارداری گربه خود مشکوک شده‌اید بهترین راه تشخیص و اطمینان از بارداری مراجعه به دامپزشک و انجام معاینات و سونوگرافی می‌باشد.

      پاسخ
  6. رستمی
    رستمی says:

    سلام،من یه گربه دارم تقریبا9ماهه به دنیااومده،چه زمانی امکان بارداریش هست؟خواهش میکنم زودترپاسخ بدین

    پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      با سلام گربه‌های ماده از حدود چهار ماهگی امکان بارداریشان هست. البته نژادهای مختلف ممکن است کمی تفاوت داشته باشند.

      پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      با سلام تقریبا از شش ماهگی توانایی بارداری را دارد و در هر سال 4 تا 5 بار می‌تواند بچه‌دار شود. البته که این فشار به گربه اصلا و هرگز توصیه نمی‌شود.

      پاسخ
  7. Nihan
    Nihan says:

    سلام من یه گربه ماده دارم که تقریبا هشت ماهش هست. خیلی سروصدا میکنه ولی نمیخوام عقیمش کنم یا بزارم حامله شه این براش مشکلی داره؟ تا کی سروصداش ادامه داره؟ممنون میشم جواب بدید

    پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      با سلام. گربه هر دو تا سه هفته یکبار به مدت یک تا هفت روز فحل هست و طلب جفت داره. در این مدت سر و صدای زیادی تولید می‌کنه و تلاش برای خروج از منزل هم داره. اگر بخواهید عقیم نکنید و اجازۀ بارداری هم ندهید احتمال ابتلا به سرطان را در او افزایش می‌دهید. در این شرایط متخصصین عقیم سازی را توصیه می‌کنند.

      پاسخ
  8. Nazanin.pink
    Nazanin.pink says:

    سلام.من میخام ی گربه بگیرم ولی میخام ک نر باشه آیا نرهم ب اندازه ماده دردسر داره و جفت گیری نکردنش باعث سرطان یا مریضیش میشه؟

    پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      با سلام عقیم سازی برای هر دو جنس مزایا و معایبی دارد. با عقیم کردن گربه خود شانس سرطان بیضه و بیماری‌های پروستات را در او کاهش می‌دهید. اما از طرفی حذف این ارگان موجب افزایش وزن در حیوان می‌شود و در خصوص رژیم او باید با دامپزشک خود بعد از عمل مشورت نمایید. اما به طور کل یک گربۀ عقیم شده، گربه‌ای آرام‌تر، همراه‌تر است و احتمال درگیر شدن با حیوانات دیگر در او کاهش می‌یابد. همچنین گربه‌ی عقیم شده خانۀ شما را با ادرار خود نشانه گذاری نمی‌کند(تعیین قلمرو) و احتمال فرار او از خانه و سر و صدایش در هنگام طلب جفت به شدت کاهش می‌یابد. در اکثر کشورها برای کنترل جمعیت گربه‌ها عقیم‌سازی توصیه شده است

      پاسخ
  9. ف
    ف says:

    سلام، من قصد دارم دو تا توله گربه ی 2 ماهه از نژاد حبشی بگیرم، که یکی ماده و دیگری نر باشه
    در واقع برای تولید مثل و تکثیر میخوام اونا رو بگیرم
    سؤالی که دارم اینه که یک گربه حبشی ماده از چه سنی تا چه سنی توانایی بارداری و زایمان رو داره؟
    و در هر زایمان به طور میانگین چند توله به دنیا میاره؟ و اینکه آیا دوره حاملگی و فرایند زایمان در این گونه، دارای خطرات و بیماری هایی هست؟ و چطور میشه این چرخه رو برای این گونه، تسهیل کرد

    پاسخ
  10. سلاله کارجو
    سلاله کارجو says:

    سلام گربه من دو شب پیش دوتا بچه گربه بدنیا آورد.ولی امروز دیدم یه چیزی تو دهنشه دقت کردم دیدم یکی از بچه هاشه.رفتم تو لونه اش هرچی گشتم دیدم هیچکدوم از بچه هاش نیست.خیلی ناراحتم.خیلی هم نگرانم.شکمش هنوز ورم داره ولی داره بازی میکنه الان.ممکنه بچه هاش ازتو سبد بیرون رفته باشن؟بگردم دنبال بچه هاش یا اونی که دیدم خورد واقعا بچه اش بود؟

    پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      با سلام بله گاهی ممکن است گربه بچه‌های تازه به دنیا آمدۀ خود را بخورد. در این حالت ممکن است یک کمبود ماده غذایی و یا بیماری داشته باشد. یک گربه آنمیک(کم خون) ممکن است با خوردن نوزادانش و یا لیسیدن آنها کمبود خود را جبران نماید. همچنین اگر گربه شما بچه هایی که به دنیا آورده است را خورده است میتواند نشانه‌ای برای وجود بیماری هایی همچون بیماری کلیه، لوسمی (سرطان خون) و پانکراتیت نیز باشد. توصیه ما این است که جهت انجام معاینات بالینی به دامپزشک مراجعه نمایید.

      پاسخ
  11. ارشاد
    ارشاد says:

    مطالب مفیدی هم از مقالتون و هم از پرسس و پاسخ رو یاد گرفتم که به نگهداری بهتر گربم بسیار کمک میکنه.بسیار ممنونم

    پاسخ
  12. Nar
    Nar says:

    سلام اميدوارم حالتون خوب باشه . من يه گربه از كوچه پيدا كردم كه حامله بود و آوردمش توي حياطمون و براش با جعبه خونه ساختم . نوك پستان هاش صورتي پررنگه و شكمش يكم بزرگه ، خواستم ببينم واقعا حامله هست يا نه ؟ يه نفر هرروز بهش غذا ميداد توي كوچه . ازش پرسيدم چند سالشه ؟ گفت ٢ .. أيا ميتونه توي اين سن حامله بشه ؟ توي حياطمون ميتونه محل زايمان باشه يا نه ؟

    پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      با سلام بله در سن دو سالگی می‌تواند حامله باشد. در حیاط محل تمیز و نرمی را برای او آماده کنید تا هم بتواند در انجا استراحت کند و هم عادت کند تا بچه هایش را آنجا به دنیا بیاورد.

      پاسخ
  13. Nar
    Nar says:

    سلام خسته نباشيد . گربه ام كه از توي كوچه پيدا كردم ، علائم حاملگي داشت :”پستان صورتي پررنگ ، شكمش يكم بزرگ.” فقط يه روزه اوردمش توي حياط . خيلي سرش رو ميماله بهم ! دوستم هم داره و باهام بازي ميكنه . اگر حامله باشه بايد موقع زايمان كمكش كنم يا نياز نداره ؟ حدود دو سالشه و سال قبل هم يه توله كرده . الان واقعا حامله هست يا نه؟

    پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      سلام… از این فاصله چطور بگوییم واقعا حامله هست یا خیر؟ :)) علائم حاملگی در متن ذکر شده اند با این وود بهتر است اگر میتوانید به دامپزشک مراجعه نمایید و آزمایشات لازم را انجام دهید. از تغذیه او مطمئن شوید تا تمام مواد غذایی لازم به او برسد. با انجام آزمایش از عدم وجود کم خونی و یا کمبود هر نوع ماده ضروری در خون اطمینان حاصل کنید.

      پاسخ
  14. Narges
    Narges says:

    سلام خسته نباشيد . گربه من دو سالشه و پارسال زايمان داشت و يه توله به دنيا اورد . نوك پستان هاش صورتي پررنگه و شكمش خيلي بزرگ نيست . خواستم بدونم كه حامله هست يا نه ؟ توي جعبه ميتوني تنهايي زايمان كنه ؟

    پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      با سلام لطفا همین مقاله را به طور کامل مطالعه نمایید تمامی سوالات شما پاسخ داده شده‌اند.

      پاسخ
  15. الهام
    الهام says:

    سلام امروز گربه اي كه تو ساختمون ما بود زايمان كرده بايد چيكار كنم براش جاي تميزي زايمان نكرده 😭😭😭😭😭

    پاسخ
  16. Moh3n
    Moh3n says:

    سلام، مطالب بسیار آموزنده و مفیده، واقعاً ممنون.
    گربهٔ ماده من از کوچیکیش که مامانش زائیدش و الان ۲ سالشه، اخیرا با باباش (پدرش) بله…خاکتوسری کرده.!
    آیا این یک پدیدهٔ شایع توی حیوانات هست، یا اینکه این ورپریده اینطوریه؟

    پاسخ
  17. Moh3n
    Moh3n says:

    در ضمن الان یک ماهه که از بابای خودش، بارداره. شکمش بزرگ شده، وزنش سنگین، و خوابش هم زیاد شده.
    ممنون که وقت میگذارین و پاسخ میدین، مرسی.

    پاسخ
  18. El
    El says:

    با سلام ببخشید گربه ی من در حیاط سه تا بچه به دنیا اورده بود روزهای اول و دوم هر سه تاشون بودن روز سوم و چهارم بارون شدیدی گرفت و گربه اصلا بیرون نیمد و وقتی روز پنجم نگاه کردیم فقط دوتا بچه بود همه جا رو هم خوب گشتیم ولی پیداش نشد نظر شما چیه بنظرتون خورده یا برده جایی بعد یادش رفته؟

    پاسخ
    • پت مگز
      پت مگز says:

      با سلام بله گربه گاهی ممکن است گربه بچه‌های تازه به دنیا آمدۀ خود را بخورد. در این حالت ممکن است یک کمبود ماده غذایی و یا بیماری داشته باشد. یک گربه آنمیک(کم خون) ممکن است با خوردن نوزادانش و یا لیسیدن آنها کمبود خود را جبران نماید. همچنین اگر گربه شما بچه هایی که به دنیا آورده است را خورده است میتواند نشانه‌ای برای وجود بیماری هایی همچون بیماری کلیه، لوسمی (سرطان خون) و پانکراتیت نیز باشد. توصیه ما این است که جهت انجام معاینات بالینی به دامپزشک مراجعه نمایید.

      پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *