, ,

حقایقی در مورد سنبل الطیب برای گربه

سنبل الطیب

این مقاله در مورد گیاهی است که گربه ها دیوانه‌وار دوستش دارند، آب از دهان‌شان جاری می‌شود و مانند بچه گربه‌ها به این سو و آن سو می‌پرند. این گیاه فوق العاده سنبل الطیب است.

گیاه سنبل الطیب یا علف گربه‌ای ( Valeriana officinalis) دارای گل‌های کوچک با بویی شیرین که به صورت دسته ای بر روی آن رشد می‌کند است و برگ‌های زبری هم دارد. اما آنچه که یک گربه را سرحال می‌کند برگ‌ها یا خود گل نیست بلکه ریشه گیاه است. مانند کت نیپ ، بو کردن ریشه سنبل الطیب گربه‌ها را خوشحال و مجنون می‌کند. و درست مانند کت نیپ کسی علت آن را دقیقا نمی‌داند.

شما می‌دانید که کت نیپ کاملا بی‌خطر است اما..

آیا ریشه سنبل الطیب نیز بی خطر است؟

ریشه سنبل الطیب برای گربه ها بی‌خطر است – اما کلید آن در اینجا، رعایت اعتدال است. تأثیر سنبل الطیب بر گربه ها به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین همیشه آن را با رعایت اعتدال استفاده کنید. البته این موضوع برای اکثر چیزها در زندگی صادق است: نه افراط و نه تفریط!
تا زمانیکه از آن استفاده خارجی می‌کنید (مثلا اجازه نمی‌دهید گربه صورتش را به آن بمالد) سنبل الطیب بی ضرر است.  از این گیاه مانند کت نیپ، به طور گسترده به عنوان محرک برای گربه مورد استفاده قرار می گیرد. در مکان هایی مانند روسیه و ایران ، به آن “علف گربه” نیز گفته می‌شود. این گیاه بر روی تمام گربه‌ها تاثیر ندارد و قدرت اثرگذاری آن بر هر گربه‌ای متفاوت است. کمی از ریشه سنبل الطیب در اسباب بازی گربه خود قرار دهید یا فقط بطری را باز کنید و به او اجازه دهید بو کند.

حقایقی در مورد سنبل الطیب، با تکیه بر تحقیقات

اثرات سنبل الطیب به گربه ها محدود نمی شود.

بر خلاف کت نیپ، که فقط بر روی گربه ها تاثیر دارد، سنبل الطیب بر روی دیگر حیوانات، از جمله سگ ها، موش ها و، به طرز عجیبی، کرم های خاکی موثر است.

 سنبل الطیب یکی از رایج ترین داروهای گیاهی است.

سنبل الطیب معمولا برای درمان بی‌خوابی و اضطراب استفاده می شود. تقریبا تمام داروهای گیاهی برای مسائل مربوط به خواب از سنبل الطیب ها استفاده می کنند، اما فواید آن به همین چیزها ختم نمی‌شود. در حال حاضر این گیاه به عنوان یک جایگزین بالقوه برای مبارزه با افسردگی مورد مطالعه است زیرا در افراد مصرف کننده افکار خودکشی ایجاد نمی کند. حتی احتمال می‌رود که این گیاه برای درمان صرع و PMS (سندرم پیش از قاعدگی) مفید باشد.

گیاه برای قرن ها برای اهداف مختلف مورد استفاده انسان بوده است.

در طول تاریخ، اینرگیاه برای طیف وسیعی از بیماری‌ها، از جمله تپش قلب، مشکلات گوارشی، اضطراب و حتی عفونت های دستگاه ادراری مورد استفاده قرار گرفته است. در قرون وسطی، سنبل الطیب به عنوان عطر مورد استفاده قرار می‌گرفته است البته احتمالا از گلها ساخته می‌شده است و نه ریشه. سربازان جنگ جهانی دوم از آن برای مبارزه با شوک انفجار استفاده می کردند.

امروزه سنبل‌الطیب به عنوان یک تسهیل کننده خواب برای انسان‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

و البته، ظاهرا در موش‌ها.

سنبل‌الطیب ممکن است مزایای سلامتی امیدوار کننده‌ای برای گربه ها داشته باشد.

تحقیقات زیادی در این زمینه وجود ندارد، اما آزمایش‌های کوچکی، سنبل‌الطیب را به عنوان درمان طبیعی برای بیماری‌های گربه مختلف آزمایش کرده است. گربه‌هایی که عصاره ریشه سنبل‌الطیب به آن‌ها تزریق شد، کاهش ضربان قلب و فشار خون و به طور قابل توجهی آرام تر و کمتر تهاجمی عمل می کنند.

با بهره از این اثرات، سنبل‌الطیب می‌تواند جایگزین مناسبی برای داروهای دیگر برای آرام یا مهار کردن گربه‌ها باشد.

این گیاه همچنین می‌تواند دردهای گوارشی را در گربه ها کاهش دهد. ما نباید این را بگوئیم، اما … این را در خانه امتحان نکنید. اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر هستید، با دامپزشک خود برای گرفتن نظرات تخصصی در این زمینه مشورت کنید.

هرچه قدر تاکید کنیم باز هم کم است : هرگز خودتان حیوان خانگی‌تان را سرخود درمان نکنید و برایش دارو تجویز نکنید!

گربه ها به دلایل مختلف به کت نیپ و سنبل‌الطیب واکنش نشان می دهند.

گربه ها به علت وجود یک ترکیب شیمیایی به نام نپتالاکتون به کت نیپ علاقه شدیدی دارند. در ریشه سنبل الطیب، ترکیبی که به احتمال زیاد برایشان جذاب است آکتینیدین  و یا ممکن است چیز دیگری به نام والریک اسید باشد. مطالعات نشان می‌دهد که والریک اسید مانند فرومون در گربه عمل می کند، همین امر می‌تواند دلیل آنکه برخی از گربه ها به آن واکنش نشان می دهند و برخی دیگر نه را توجیه کند. همچنین بوی ریشه سنبل الطیب به خاطر وجود والریک اسید در آن است.

تحقیقات نشان می دهد که این ریشه و گیاه خوشمزه و ریشه زمینی از پتانسیل دارویی زیادی برخوردار است. همچنین برای استفاده خارجی برای گربه شما بی‌خطر است.

4 پاسخ
  1. مسعود شیخ علیان
    مسعود شیخ علیان says:

    من متعجبم از اینکه این همه محقق در سراسر جهان و بالاخصوص ایران که گربه ان زبانزد خاص وعام میباشد هیچگونه تحقیقی در این ارتباط نشده است .گربه ما که یک پرشین ماده است امروز مارا متوجه این ارتباط خاص بین گیاه وجانور خانگی کرد چون به محض اینکه ما برای نوشیدن دمنوش سنبل اطیب سرگرم شدیم من متوجه عکس العمل بسیار خاص از این گربه
    شدم. در هر صورت من متعجبم که چرا این موضوع در دانشکده ها ومراکز تحقیقاتی مورد بحث قرار نمیگیرد.

    پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *