,

دانستنی‌های جالب در مورد اسب دریایی

اسب دریایی

قرن‌هاست که اسب دریایی توجه مردم را به خودش جلب کرده است. تصاویری از اسب دریایی وجود دارد که قدمت آن به پانصد سال قبل برمی‌گردد.

اسب های دریایی موجودات زیبایی هستند که انگار از دل یک داستان تخیلی بیرون کشیده شده‌اند. حدودا 36 کونه هستند. تمام اسب‌های دریایی از خانواده سوزن ماهیان هستند.

لوله ماهی‌ و ماهی اژدهای دریا نیز در دسته خانواده سوزن ماهیان هستند اما در این مقاله به آن‌ها نمی‌پردازیم.

راهنمای مراقبت از اسب دریایی برای مبتدی‌ها

برای نگهداری اسب دریایی، این موجود زیبا و جذاب در خانه‌تان نیاز به صرف وقت زیاد، حوصله، تلاش و کمی از خودگذشتگی دارید. هر کدام آن‌ها شخصیت جداگانه‌ و تفاوت رفتاری در هنگام تغذیه، تعامل، خوش آمدگویی و سرگرمی دارند.

اسب‌های دریایی دارای شخصیت‌های متمایزی هستند. برخلاف اکثر ماهی‌ها، آن‌ها با استفاده از باله‌های سینه‌ای و پشتی عمودی شنا می‌کنند

باله دمی آن‌ها در محل معمول آن نیست و در عوض آن‌ها یک دم ماهیچه‌ای بلند دارند. آن‌ها فاقد اسکلت هستند اما به جای آن ساختار استخوان‌های آن‌ها به صورت یک سرس صفحه قرار گرفته و مانند یک زره برایشان عمل می‌کند. تفاوت مشهود دیگر آن‌ها سر اسبی شکل (علت اسم گذاری) و با گردن خمیده و خرطوم بلند است.

این ویژگی‌ها باعث می‌گردد اسب دریایی بتواند در گوشه و درزها به جستجوی طعمه بپردازند و سپس می‌توانند به وسیله خرطومشان آن را بمکند.طعمه‌های آن‌ها عمدتا سختپوستان کوچک مانند:  پاروپایان، جورپایان، دوجور پایان، صاریغ میگوسانان(میگوهای کیسه دار) که در زیستگاه‌های کم عمق به آسانی یافت می‌شوند است.

اسب دریایی زیستگاه‌هایی که عموما کم عمق هستند را انتخاب می‌کنند و در زمستان به سمت آب‌های عمیق‌تر می‌روند. در هر اقیانوسی حداقل یک گونه اسب دریایی وجود دارد. زیستگاه آن‌ها صخره‌های مرجانی و بسترهای شنی علفی است. همچنین اسب های دریایی را می‌توان در میان جلبک‌های شناور نیز پیدا کرد.

اگرچه اسب دریایی در زیستگاه‌‌های متنوعی می‌تواند زندگی کند در آکواریوم‌های خانگی نیاز به همان کیفیت آب و مراقبت‌های دیگر ماهی‌ها دارند.

اصلی ترین تفاوت اسب‌های دریایی حساسیت آن‌ها نسبت به کیفیت آب، تغییرات دمایی و حتی نور است. اغلب دمای مناسب برای آن‌ها 5 تا 10 درجه سانتی گراد است البته بعضی از گونه‌های آن‌ها دمای معتدل تر را می‌پسندند.

در راه اندازی یک مخزن اسب دریایی نکاتی باید مدنظر قرار گیرد. اولین ومهم‌ترین آن‌ها ، فیلتر است، هیچگونه حباب گازی نباید وجود داشته باشد و جریان آب باید آهسته باشد(این لزوما به معنای دبی پایین نیست). اسب‌های دریایی معمولا یک مخزن نسبتا بدون تلاطم را دوست دارند و همچنین حباب‌های گازی منجر به بیماری حباب گازی در آن‌ها می‌شود. نکته مهم دیگر گرفتن مخزن با دیواره بلند است. اسب‌های دریایی به داشتن مراسم خواستگاری(جلب توجه جفت) که نیاز به فضای عمودی زیادی دارد مشهور هستند.

بستر آکواریوم می‌تواند با توجه به دکوری که می‌خواهید تنوع داشته باشد. فقط توجه داشته باشید هر بستری که انتخاب می‌کنید نباید لبه‌های خیلی تیزی داشته باشد که باعث بریده شدن اسب آبی گردد.

بهتر است از یک مرجان شکسته یا ماسه استفاده کنید. آخرین نکته ای که در دکوراسیون باید درنظر داشته باشید صخره‌ها،گیاهان و مرجان (مصنوعی یا طبیعی) هستند که باید با توجه به سایز و نوع اسب دریایی انتخاب شوند.

ماهی‌های کمی هستند که می‌توانند در مخزن اسب دریایی زندگی کنند.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *