,

درباره مارها بیشتر بدانیم

مار

16 ژوئیه برابر با 25 ام تیرماه در حقیقت به این علت روز جهانی مار نام گرفته شده تا انسان‌ها دانش و مطالعه خود را در مورد این موجودات شگفت‌انگیز و نقش آن‌ها در دنیا افزایش دهند.

مار یکی از قدیمی‌ترین موجودات اساطیری است و توسط تمامی تمدن‌های سراسر دنیا مورد احترام بوده است. در حدود 3458 گونه مار تا کنون شناخته شده است. از مارهایی که در توندرا نیمه یخ زده شمال کانادا هستند تا آن‌هایی که زیستگاهشان جنگل‌های گرم و مرطوب استوایی و بسیاری از اقیانوس‌های دنیاست. مارها شکارچیانی هستند که در طبیعت بسیار موثرند. آن‌ها نقش خیلی مهمی در حفظ تعادل طبیعت در هر یک از این نواحی ایفا می‌کنند. همچنین گذشته تاریخی و اجدادی جالبی دارند. به این ترتیب به ما یک دید اجمالی از زمان ماقبل تاریخ، آن زمان که زمین زیر نفوذ خزندگان بوده است، می‌دهند. بسیاری از مردم نمی‌دانند که خزندگان مدرن به اصطلاح همان بستگان دایناسورها هستند که زنده‌اند و نفس می‌کشند.

در این میان گونه‌ای که به نظر می‌رسد بیشتر مردم را جذب کرده شاه کبری بزرگترین مار سمی جهان است که اکثر مردم آن را در فیلم‌ها در حالیکه یک ساحره آن را از یک سبد بیرون می‌کشد دیده‌اند.

مار زنگی، که مردم بیشماری را وادار  کرده است که زهرش را از ناحیه نیش خورده بدنشان قبل از آنکه دیر شود بمکند و بیرون بریزند.

و پایتون مشبک که بلند ترین مار جهان است که به دور طعمه خود می‌پیچد و با فشار دادن او را می‌کشد.

آیا تا به حال به داشتن مار به عنوان یک حیوان خانگی فکر کرده‌اید؟ مارها موجودات مناسبی برای همه افراد نیستند اما اگر در فکر داشتن یکی از آن ها هستید روز جهانی مار روز خوبی برای شروع است و اگر نه در این روز می‌توانید در مورد این موجودات خارق‌العاده بیشتر مطالعه کنید.

ما برای شما حقایق جالبی در خصوص مارها آورده‌ایم.

مارها در کجا زندگی می‌کنند؟

مارها در هر قاره‌ای به جز قطب جنوب، در دریا، جنگل، بیابان، خیابان‌ها و یا حتی حیاط پشتی یا گاراژ شما یافت می‌شوند. برای نگهداری مار به عنوان حیوان خانگی باید برای او شرایطی مانند طبیعت ( تراریوم ) فراهم کنید.

مارها چه چیزهایی می‌خورند؟

مارها حیوانات مختلف از جمله حشرات، جوندگان کوچک و قورباغه را می‌خورند.  مارها طعمه خود را به طور کامل می‌خورند زیرا فک پایین می‌تواند از فک بالا  جدا شود. مارهای بسیار بزرگ می‌توانند حتی یک گوزن کوچک، خوک یا میمون را ببلعند.

مارها چگونه عمل می‌کنند؟

دمای بدن مارها با توجه به محیط اطرافشان تنظیم می‌شود. آن‌ها به مدت طولانی در آفتاب می‌مانند تا گرم شوند و وقتی خیلی گرم شدند به دنبال سایه برای خنک شدن می‌گردند. مارها عمدتا تهاجمی نیستند مگر آنکه شکار شوند یا احساس کنند باید از خود دفاع کنند. آن‌ها سه تا شش بار در سال پوست می‌اندازند.

چگونه از خود دفاع می‌کنند؟

مارها از تکنیک های مختلفی برای دفاع از خود استفاده می‌کنند. از جمله آن‌ها می‌توان به استتار، گاز گرفتن و زهری کردن کسانی که احساس می‌کنند آن‌ها را تهدید می‌کنند نام برد. گاهی اوقات نیز به سادگی درهم می‌پیچند و به شکل یک توپ در می‌آیند به این امید که دیده نشوند.

چرا برخی از مار ها در خطر هستند؟

خوشبختانه، مارها به طور گسترده‌ شکار نمی‌شوند، اما همچنان جنگل زدایی و تغییرات اقلیمی باعث کاهش زیستگاه‌های آن‌ها و کم شدن مقدار طعمه در دسترس برای آن‌ها شده است که همین امر سبب کاهش جمعیت آن‌ها می‌شود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *