,

دلایل مدفوع خوردن سگ

مدفوع خوردن سگ

مانند انسان‌ها، هر سگ انگیزه خاص خود را برای رفتارهای فردی خود دارد. سگ‌ها به دلایل بیشماری مانند سن، تربیت، شرایط زندگی و رژیم غذایی‌شان مدفوع می‌خورند. خوب است در این مقاله با دلایل مختلف مدفوع خوردن سگ آشنا می‌شوید.

مدفوع خوردن سگ ، یک رفتار غریزی

قبل از اینکه سگ‌ها اهلی و خانگی شوند غذای خود را در میان زباله‌ها پیدا می‌کردند. مدفوع حیوانات (و دیگر سگ‌ها) یکی از خوراک‌های آن‌ها بوده. امروزه شاید خوردن مدفوع باقی مانده تاریخچه زندگی سگ‌ها باشد.

در مواقع خاص، مانند وجود یک توله تازه متولد شده، خوردن مدفوع او کاری غریزی و کاملا طبیعی است.

یک مادر با توله کوچک، به منظور جلوگیری از جذب حیوانات وحشی و شکارچی، محل زندگی خود را از هر گونه بوی ناشی از مدفوع پاک می‌کند. در نتیجه اغلب اوقات مدفوع او را با خوردن آن از محیط پاک می‌کند.

یادگیری سریع سگ

سگ‌ها اگر دانش‌آموز بودند همیشه نمره عالی می‌گرفتند. سگ‌ها خیلی زود مسائل را برداشت می‌کنند و حتی چیزهایی را یاد می‌گیرند که نمی‌خواستید. برای مثال، اگر بلافاصله پشت سر سگ مدفوع او را تمیز کنید ممکن است او اشتباه متوجه شود و کارهای شما را عینا تکرار کند و من بعد بعد از مدفوع کردن با خوردن آن پشت سر خود را تمیز کند. از دیگر دلایل آن نیز می‌توان به یادگیری سگ‌ها از یکدیگر اشاره کرد. گاهی سگ‌ها با مشاهده مدفوع خوردن سگ دیگر از او تقلید می‌کنند و یاد می‍ی‌گیرند.

برای توله سگ‌ها خوردن مدفوع می‌تواند به راحتی یک تجربه آموختنی باشد. توله سگ‌ها با امتحان کردن هر چیزی توسط دهانشان دنیای اطرافشان را می‌شناسند. بیشتر توله ها در همان چند تجربه اول از خوردن مدفوع از آن بیزار می‌شوند در نتیجه اگر سگ شما هنوز یک توله است تا حدودی خیالتان راحت باشد چراکه شانس این را دارید که  این رفتار خود را به مرور زمان تغییر دهد. تنها چشم از او برندارید و و هر زمان که ممکن بود مدفوع را از محیط بردارید تا از شکل گیری عادت بد در سگ خود جلوگیری نمایید.

چرا باید سگی را که مدفوع می‌خورد به دامپزشکی برد؟

اگر سگ شما مدفوع می‌خورد باید اطمینان حاصل کنید که به خاطر مسائل سلامت نیست. بعضی سگ‌ها به خاطر عدم دریافت مواد مغذی کافی شروع به خوردن مدفوع می‌کنند. گاهی ممکن است انگل داشته باشند یا از مسائل مربوط به پانکراس رنج ببرند. در هر حال تمام سگ‌هایی که مدفوع می‌خورند باید توسط دامپزشک ویزیت شوند.

یک مسئله جالب‌ این است که زمانیکه سگ‌های مختلف در یک مکان نگهداری می‌شوند و یکی از آن‌ها مریض می‌شود سگ سالم گاهی شروع به خوردن مدفوع سگ مریض می‌کند. این کار احتمالا یک واکنش غریزی برای مخفی کردن سگ ضعیف از دید شکارچی است، تقریبا شبیه به همان کاری که مادر برای توله‌اش انجام می‌دهد.

چرا گاهی سگ شما خوردن مدفوع را به غذای خودش ترجیح می‌دهد؟

سیستم گوارشی یک سگ وابسته به ترکیبی خاص از آنزیم‌های مختلف برای شکستن کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها است.

تحقیقات نشان می‌دهد که سیستم گوارش سگ به میزان کافی با رژیم غذایی امروزی که در آن پروتئین حیوانی کمتر و کربوهیدرات و پروتئین گیاهی بیشتری به او می‌رسد تطبیق پیدا نکرده است. بعضی از متخصصات تغذیه حیوانات خانگی این فرضیه را عنوان کرده‌اند که سگ‌ها برای مصرف دوباره آنزیم‌ها و هضم بهتر غذا مدفوع خود را می‌خورند.

یک نظریه دیگر نیز وجود دارد که عدم دریافت مواد مغذی معینی منجر به مدفوع خواری می‌گردد. گفته میشود کمبود ویتامین ب از دلایل خوردن مدفوع توسط سگ‌ها می‌باشد. تئوری دیگر در این باره این است که خوراندن بیش از حد به سگ منجر به مدفوع خواری می‌گردد. سگی که بیش از حد غذا می‌خورد نمی‌تواند تمام مواد مغذی مورد نیاز بدنش را از غذا جذب کند از این‌رو با خوردن مدفوع شروع به بازیابی مواد مغذی از دست رفته بدن خود می‌کند.

صاحبان اهمالگر

در بسیاری از موارد، رفتار یک سگ مستقیما با رفتار والدین ارتباط دارد. بعضی از سگ‌ها فقط برای جلب توجه از صاحب خود مدفوع می‌خورند. حتی نشان دادن واکنش منفی نیز همچنان از نظر آن‌ها جلب توجه محسوب می‌شود. بدین ترتیب والدینی که برای مدفوع خوردن سگ به او پرخاش می‌کنند در حقیقت در حال تقویت رفتار او هستند.

سگ‌هایی که خسته و تنها هستند نیز ممکن است مدفوع را بخورند یا با آن بازی کنند فقط برای اینکه زمان بگذرد و سرگرم شوند. و عده‌ی دیگری از سگ‌ها ممکن است فقط به خاطر اینکه در طول روز غذای کافی دریافت نمی‌کنند شروع به مدفوع خواری کنند. اگر محیط زندگی یک سگ تمیز نگهداشته نشود بعضی از سگ‌ها برای نگهداری خانه‌شان و تمیز بودن آن ممکن است به مدفوع خواری رو بیاورند.

15 پاسخ
 1. طیب نجفی
  طیب نجفی says:

  توله سگ پامرانی دارم سه ماه پیش تقریبا چهارماهه بود خریدم درهفته اخیردوبار نصفه شب متوجه شدم که مدفوع خودش راخورده باردوم تنبیه اش کردم چکاربکنم که دیگرتکرارنکنه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام
   خوردن مدفوع در توله سگ‌ها دیده می‌شود و چند بار اول طبیعی است. تنها توجه داشته باشید که هربار مدفوع را بدون وقفه از دسترس او خارج کنید یا او را از آن محیط دور کنید. تا این رفتار از سرش بیفتد. احتمال زیاد با بزرگ شدنش این رفتارش نیز خاتمه می‌یابد. ضمنا گاهی خوردن مدفوع نشان دهندۀ وجود یک بیماری یا مسئلۀ سلامت در آن‌هاست در صورتیکه این رفتار ادامه داشت به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 2. Sheri
  Sheri says:

  سگ من ۴ ماهش هست ۱ ماه خریدمش متاسفانه از همون اول مدفوع خودشو میخورد .چکار کنم دکتر بردمش ازمایش شده مریض نیست
  گفتن اسفناج در غذاش بریزین کدو بریزین همه کار کردم ولی نمیشه اخه ادم که نمیشه ۲۴ ساعت نگاهش کنه هم مدفوع کرد جمع کمه شتید یک بتر نبینم .واقعا خسته شدم کمکم کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام این عادت معمولا بعد از دوران تولگی از بین خواهد رفت. سعی کنید مدفوع را از جلوی حیوان بردارید ولی نه روبروی خودش، چراکه ممکن است این کار شما را کار خوبی تلقی کند. در صورتیکه بدون توجه به مدفوع خود از محیط خارج شد به او تشویقی بدهید. تلاش کنید با او حداقل دوبار در روز بازی کنید تا نیاز او به توجه، بازی و رفع استرس برآورده شود. در صورتیکه برای پیاده روی رفتید حتما از قلاده استفاده کنید تا بعد از دستشویی از خوردن مدفوع جلوگیری نمایید. سعی کنید این کارها را به طور پیوسته در دوران تولگی او انجام دهید تا تبدیل به یک عادت در بزرگسالی نشود.

   پاسخ
 3. محمد
  محمد says:

  با سلام
  خيلي معذرت ميخوام و با عرض پوزش من براي اينكه سگ اموزش ببينه كه در دستشويي كارش رو بكنه جلوي اون دستشويي كردم ولي متاسفانه فوري مدفوع من را خورد.خيلي نگران شدم و چون توي اينترنت سرچ كردم و هيچ مقاله اي كه در اين رابطه باشه پيدا نكردم اينجا به عنوان بحث علمي مطرح ميكنم
  ايا بايد سگ رو به دامپزشكي ببرم يا احتياجي نيست و خطر خاصي سگ رو تهديد نميكنه
  خيلي سپاسگذارم

  پاسخ
 4. هادی
  هادی says:

  سلام
  من یک سگ ژرمن هفت ساله دارم، که آموزش دیده و برای دستشویی حتما بیرون از خونه باید ببرمش، ولی اخیرا محل زندگیشو تغییر دادم، که بیشتر با خودم بیرون بیاد و بازی کنه، روزی دوبار،به مدت 45دقیقه میگردونمش ،ولی تو مسیر با سگای ولگرد برخورد داشتیم،از اونا یاد گرفته که مدفوع بخوره، من واکنش خاصی نشون ندادم، فقط سعی کردم ک از محل دورش کنم، سوالم اینه که آیا ارتباطش با سگایی که ولگردن میتونه خطر ناک باشه؟و این مدفوع خوردنه چطوری دیگه تکرار نشه؟
  ممنونم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. اگر چه علت این مسئله هنوز ناشناخته است اما بیشتر در سگ هایی با عفونت مجاری ادراری (UTI) مشاهده میشود. لذا توصیه میکنیم به ابتدا به دامپزشک مراجعه نمایید. در صورتیکه سلامت بود ممکن است به تربیت مجدد احتیاج داشته باشد همچنین توجه داشته باشید آب تمیز و تازه همیشه در دسترسش و در نقاطی از خانه که دوست دارد وجود داشته باشد. در صورت مشاهده او دراین کار دست بزنید یا صدایی بدهید که حواسش را پرت کند و بدین ترتیب او را از این کار بازدارید. سپس او را به سمت ظرف آب برده و در صو.رت نوشیدن از آن به او تشویقی بدهید. اما ابتدا برای UTI حتما به دامپزشک مراجعه کنید

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام سعی کنید با توجه به همین مقاله و اطلاعی که از شرایط سگ تان دارید علت اصلی آن را پیدا نمایید و سپس از راهنمایی همین مقاله برای جلوگیری از تکرار مجدد آن اقدام نمایید.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *