, ,

راهنمای جامع دربارۀ رنگ‌ خوکچه هندی

رنگ خوکچه هندی

خوکچه‌های هندی در رنگ‌های متنوعی وجود دارند که این رنگ‌ها در طرح‌های مختلفی با هم ترکیب شده‌اند. برای همین شناختن اینکه خوکچۀ شما چه رنگی محسوب می‌شود، کار آسانی نیست و چه بسا از نتیجه‌ای که به دست می‌آورید غافلگیر شوید. در این یادداشت سعی می‌کنیم به شما کمک کنیم که رنگ خوکچه هندی خودتان را بشناسید.

شکل و رنگ خوکچه هندی ها

خوکچه‌های هندی ممکن است یکدست به یک رنگ باشند، یا موهایشان ترکیبی از چند رنگ باشد. برای توصیف خوکچه‌تان، شما هم باید رنگ موهایش را بشناسید و هم مدلی که این رنگ‌ها با هم ترکیب شده است.

مدل آگوتی (Agouti)

خوکچه هندی آگوتی

 

آگوتی نوعی تَشی است، که در قارۀ آمریکای جنوبی زندگی می‌کند. هر رشته از موهای او یک رنگ دارد. برای همین اسم این طرح از رنگ مو را آگوتی گذاشته‌اند. خوکچه‌هایی که مدل رنگ موهایشان شبیه آگوتی است، موهایشان یک رنگ اصلی دارد و در آن رشته‌هایی از مو به رنگ دیگری دیده می‌شود. از کنار هم قرار گرفتن این موها، به نظر می‌رسد که موهای او خال‌دار است. خوکچه‌ای را که موهایش به این شکل باشد به رنگی که بر موها غلب است می‌نامند.

مدل آرژانته (Argente)

خوکچه هندی آرژانته

در مدل آرژانته، همۀ موهای خوکچۀ هندی به یک رنگ است، جز موهای ناحیۀ شکم. فرق این مدل با خوکچه‌ای که یکدست به یک رنگ است، در این است که در مدل آرژانته رنگ سر موها فرق می‌کند. وقتی می‌خواهیم خوکچه‌ای را که موهایش آرژانته است توصیف کنیم، اول رنگ سر موها را می‌گوییم. از رنگ‌های رای این مدل می‌توان طلایی-نیلی، طلایی-بژ،  لیمویی-نیلی، لیمویی-بژ، سفید-نیلی و سفید-بژ را نام برد.

بژ (Beige)

خوکچه هندی بژ

سرتاسر بدن این خوکچه‌ها به رنگ بژ است، حتی گوش‌ها و پاهایشان و رنگ چشمان آن‌ها صورتی است.

سیاه (Black)

خوکچه هندی سیاه

خوکچه‌هایی که یکدست سیاه هستند، علاوه بر همۀ بدنشان،  چشمانشان نیز سیاه است.

مدل راه‌راه (Brindle)

خوکچه هندی راه راه

خوکچه‌ها هم، مثل سگ‌ها، مدل راه‌راه دارند. در مدل راه‌راه، زنگ زمینۀ موهای خوکچه یک رنگ روشن است و در آن راه‌هایی از رنگ دیگر، با شکل‌ها و پهناهای متفاوت، دیده می‌شود. بیشتر خوکچه‌هایی که راه‌راه هستند، رنگ موهایشان عسلی با راه‌های مشکی است. البته زمانی می‌گوییم که خوکچه‌ای راه‌راه است که این مدل در سرتاسر بدنش دیده شود.

مدل نشان‌دار (Marked/Broken)

خوکچه هندی نشان دار

به خوکچه‌ای می‌گوییم نشان‌دار است که موهایش سفید باشد و تکه‌تکه رنگ دیگری در آن دیده شود. این تکه‌ها به هر رنگ و مدلی ممکن است باشند، مثل آگوتی، دالمیشن، هلندی، هیمالیایی و لاکپشتی.

شکلاتی  (Chocolate)

خوکچه هندی شکلاتی

همۀ موها و سرتاسر پوست خوکچه‌های شکلاتی به رنگ قهوه‌ای سیر است، حتی چشمانشان نیز به همین رنگ است.

کِرِم‌رنگ (Cream)

خوکچه هندی کرم رنگ

به خوکچه‌‌هایی که همۀ موهایشان تقریبا سفید است، خوکچه‌های کرم‌رنگ می‌گویند. چشمان آن‌ها سیاه یا قرمز است.

مدل دالمیشن (Dalmatian)

خوکچه ندی دالمیشن

خوکچه‌های دالمیشن دقیقا شبیه سگ‌های دالمیشن هستند؛ یعنی موهایشان سفید با خال‌های تیره است. خوکچه‌های دالمیشن خیلی کمیابند. بچۀ دو تا خوکچۀ دالمیشن ممکن است سفید مهلک باشد. این بچه‌ها ضعیفند و ممکن است چند روز بعد از تولد بمیرند.

مدل هلندی (Dutch)

خوکچه هندی هلندی

خوکچۀ مدل هلندی رنگ تیره‌ای دارد، ولی صورت و دست‌هایش و یک نوار دور گردنش به رنگ سفید است. تضاد بین رنگ سفید با رنگ بدن خوکچه باید مشخص باشد.

مدل هیمالیایی (Himalayan)

خوکچه هندی هیمالین

خوکچه‌های مدل هیمالیایی یکدست سفیدند با لکه‌های سیاه رنگ به روی بینی، گوش‌ها و پاهایشان. بعضی آن‌ها را نژادی از خوکچه‌های هندی می‌دانند و نه یک مدل رنگ.

نیلی (Lilac)

خوکچه هندی نیلی

خوکچه‌هایی که نیلی رنگ هستند، در نگاه اول خاکستری به نظر می‌رسند. با نگاه دقیق‌تر تم بنفش موها، که تا پوست ادامه دارد، خودش را نشان می‌دهد.

قرمز (Red)

این خوکچه‌ها یکدست به رنگ قرمز سیر هستند، حتی گوش‌ها و پاهایشان نیز به همین رنگ است.

نارنجیِ چشم قرمز (Red-eyed Orange)

این خوکچه‌ها قرمز-نارنجی هستند و همان‌طور که از اسمشان پیداست، چشمانشان به رنگ قرمز است.

ابلق (Roan)

رنگ اصلی خوکچۀ ابلق سفید است که در آن سایه‌ای از رنگ دیگر دیده می‌شود. این رنگ معمولا سیاه یا نارنجی است، ولی هر رنگ دیگری هم ممکن است باشد. صورت این خوکچه‌ها هم گاهی ابلق است. اگر دو تا خوکچۀ ابلق جفتگیری کنند، بچۀ آن‌ها را سفید مهلک می‌نامند. این بچه‌ها خیلی ضعیفند و گاهی بعد از چند روز می‌میرند.

مدل بی‌طرح (Self Pattern)

این خوکچه‌های هندی همۀ بدنشان به یک رنگ است و هیچ لکه و طرحی در بدنشان دیده نمی‌شود.

مدل ساده (Solid Pattern)

این مدل خیلی به مدل بی‌طرح نزدیک است، ولی گاهی در سرتاسر بدن این خوکچه‌ها ترکیبی از چند مدل، مثل آگوتی یا راه‌راه، دیده می‌شود.

مدل لاک‌پشتی (Tortoise Shell)

خوکچه هندی لاکپشتی

بر پشت این خوکچه‌ها، مثل لاک لاک‌پشت، لکه‌های رنگی قرمز و سیاه دیده می‌شود که با خطی از موهای رنگی از هم جدا شده‌اند. این مدل لازم نیست دقیقا پشت خوکچه باشد، ولی در کل این مدل در خوکچه‌ها به ندرت دیده می‌شود. خوکچه‌هایی که سفید هستند و مدل لاک‌پشتی دارند، علاوه بر سیاه و قرمز بر پشتشان تمۀ سفید هم دارند.

سفید (White)

این خوکچه‌ها یکدست سفیدند و و هیچ رنگ دیگری در موهایشان دیده نمی‌شود. چشم آن‌ها سیاه یا قرمز است.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *