, ,

راهنمای کامل آموزش دستشویی سگ

آموزش دستشویی سگ

رایج ترین درخواست صاحبان سگ، آموزش دستشویی رفتن سریع و کارآمد به سگ است. با وجود اینکه آموزش دستشویی سگ فرآیند سرراستی است، اما می‌تواند گاهی بسیار گیج کننده، پراشتباه، و ناامیدکننده باشد. اما اصلا نترسید! شما بعد از خواندن این مراحل و نکات می‌توانید از پس این آموزش بربیایید.

روش هایی برای آموزش دستشویی سگ

برای هر سگ در هر سنی تنها یک روش مناسب وجود دارد و آن هم تقویت مثبت است. در روش های سنتی پیشنهاد می‌شد که سر سگ را داخل ادرار و مدفوعش بکنید، اما این روش های اینچنینی نه تنها فرایند را برای سگتان قابل فهم‌تر نمی‌کند بلکه به رابطه میان شما و سگ‌تان آسیب می‌زند. به یاد داشته باشید که سگ ها ادرار و مدفوع‌شان را بد تلقی نمی‌کنند، برای آن‌‎ها شاید خیلی هم جالب باشد. اگر سگ‌تان را برای اینکه داخل خانه دستشویی کرده است تنبیه کنید، تنها به رابطه بین خودتان آسیب زده‌اید، زیرا که سگ‌ با تنبیه شدن متوجه نمی‌شود که بجای دستشویی کردن در خانه باید چه کاری انجام دهد. برای موفقیت در آموزش دستشویی رفتن به سگ، صبر، محبت و به خاطر داشتن اینکه سگ‌تان تازه در حال یادگیری قوانین می‌باشد، لازم است.

استفاده از پارک سگ اولین قدم برای قراردادن سگ‌تان در مسیر درست است. سگ ها از لحاظ غریزی، دوست دارند که محل زندگی خود را تمیز نگهدارند. بنابراین استفاده از پارک سگ (که اندازه‌اش متناسب با اندازۀ سگ‌تان است) کم کم به آنها حس خانه را می‌دهد و احتمال دستشویی کردن نابجای سگ کم می‌کند. زمانیکه نمی‌توانید تمام حواستان را به سگ‌تان بدهید و در زمان خوابش از پارک سگ استفاده کنید.
انتخاب اندازۀ پارک بسیار مهم است. پارک سگ باید اندازه‌ای باشد که سگ‌تان بتواند راحت در آن بایستد، بنشیند، و بخوابد و نباید از این مقدار خیلی بزرگتر باشد. اگر محوطۀ خیلی بزرگی را در اختیار سگ‌تان بگذارید، آنگاه می‌تواند که در گوشه‌ای دستشویی کند و در گوشۀ دیگری راحت بخوابد و این مغایر با هدف اصلی ما برای استفاده از پارک سگ است.

با وجود اینکه استفاده از پدهای جذب کنندۀ ادرار و جعبه های دستشویی برای حیوانات بسیار رایج است اما اگر می‌خواهید که سگ‌تان در نهایت خارج از خانه دستشویی کند، استفاده از این وسایل سرعت پیشرفت فرآیند را کند می‌کند. اینکه یک روز به سگ‌تان آموزش دهید داخل خانه دستشویی کند و روز دیگری به او بگویید بیرون از خانه دستشویی کند، سگ را گیج خواهد کرد. استفاده از پدهای جاذب ادرار برای کسانی مناسب است که به بیرون از خانه به راحتی دسترسی ندارند برای مثال کسانی که در ساختمان های بلند زندگی می‌کنند باید آموزش دستشویی در داخل خانه را بدهند.

تهیه برنامه آموزش دستشویی کردن

سگ ها بر اساس یک برنامه قابل پیش بینی، دستشویی می‌کنند. و تهیه این برنامه زندگی را هم برای شما و هم برای سگ‌تان آسان تر می‌کند. هر روز،در زمان های مشخصی به سگ‌تان غذا بدهید تا بتوانید زمان حدودی دستشویی کردن آن را پیش بینی کنید. در مراحل ابتدایی آموزش، در برنامۀ خود پیاده‌روی‌های بعد از غذا و گشت زدن‌های ساعتی را  بگذارید. سگ‌تان را همیشه بعد از گذاشتن داخل پارک به بیرون ببرید، حتی اگر برای مدت کوتاهی در پارک بوده است. به یاد داشته باشید که همیشه در میان بازی های پرشور، وقفه‌ای برای دستشویی رفتن سگ در نظر بگیرید.

یک از اشتباهات رایج کسانی که به تازگی سگ گرفته‌اند این است که انتظار دارند سگ‌شان بیشتر از توانایی فیزیولوژیکی اش، ادرارش را نگه دارد. به طور کلی به ازای هر یک ماهی که به سن سگ اضافه می‌شود ،یک ساعت بیشتر می‌تواند ادرارش را کنترل کند. بنابراین یک توله سگ دوماهه می‌تواند حدود دوساعت ادرارش را نگه دارد. گرچه که استثنا هایی هم وجود دارد. مثلا با بزرگ شدن توله سگ، مدت زمان طولانی تری در طول شب می‌تواند ادرارش را نگه دارد و در طول بازی دفعات بیشتری نیاز به دستشویی رفتن پیدا خواهد کرد.

ابزار هایی که برای آموزش دستشویی سگ نیاز دارید:

ابزار های زیر برای آموزش دستشویی کردن به سگ‌ نیاز هستند.

 • پارک سگ (در اندازۀ مناسب): پارک سگ برای زمانی مناسب است که شما نمی‌توانید مراقبش باشید، و در عین حال به او می‌آموزید که چون دوست دارد خانه‌اش تمیز باشد، باید دستشویی‌اش را نگه دارد.
 • قلاده: سگ‌تان را با قلاده بیرون ببرید، حتی اگر دور تا دور حیاط شما حفاظت شده است. سگ‌تان را با قلاده بیرون ببرید زیرا که بدون قلاده ممکن است به جای دستشویی، فکر بازی به سرش بزند. همچین استفاد از قلاده سبب می‌شود که نزدیک سگ‌تان باشید و بلافاصله بعد از دستشویی کردن بتوانید آن را تشویق کنید
 • تشویقی: تشویقی دادن به سگ بلافاصله بعد از دستشویی کردن، به او یاد می‌دهد که این جایزه برای دستشویی کردن در محل مناسب به او داده شده است.
 • محافظ کودک: استفاده از محافط کودک سبب می‌شود که سگ‌تان قادر نباشد بدون اجازه به قسمت های دیگر خانه برود.
 • لکه بر و بوبر: استفاده از تمییز کنندۀ مناسب ، مانع از این می‌شود که سگ‌تان در یک جا دوبار دستشویی کند.

 سگ‌تان را برای دستشویی کردن بیرون ببرید.

دانستن زمانی که سگ‌تان باید برای دستشویی بیرون برود و بیرون بردن آن یکی ازآسان‌ترین روش هایی است که از ادرار نابجای سگ پیشگیری می‌کند. بیشتر سگ‌ها زمانیکه نیاز به دستشویی کردن دارند رفتارهای خاصی از خود بروز می‌دهند. مثلا بسیاری از آن‌ها زمین را بو می‌کشند. البته قبل از اینکه زمین را بو بکشند نشانه های دیگری نیز از خود نشان می‌دهند. گاهی توله سگ‌های فرز، وسط بازی تمرکزشان را از دست می‌دهند و وسط بازی به سمت دیگری می‌روند. این نشانه این است که نیاز به دستشویی دارند و باید آن‌ها را بیرون ببرید. اگر سگ‌تان خواست بیرون برود، بدانید که نیاز به دستشویی دارد.

همیشه سگ‌تان را برای دستشویی کردن همراهی کنید. این کار را که انجام بدهید نه تنها از دستشویی کردن سگ‌تان مطمئن می‌شوید بلکه می‌توانید بلافاصه بعدش آن را تشویق کنید.تا زمانی که سگ‌تان کامل دستشویی کند صبر کنیدو بلافاصله بعد به آن یک تشویقی خوشمزه بدهید.  اگر تشویقی دادن را تا زمانی که به داخل خانه می‌آیید به تعویق بیاندازید سگ‌تان قادر نخواهد بود که بین این دو رفتار شما ارتباط برقرار کند.

یک جمله مخصوص به دستشویی رفتن برای سگ‌تان بسازید و زمانی که آن را برای دستشویی بردن بیرون می‌برید دائما به او این جمله را بگویید تا متوجه شود برای چه او را  بیرون آورده‌اید.استفاده از این جمله کمک بزرگی به آموزش سگ‌تان می‌کند. می‌توانید حتی بعد از بزرگ شدن سگ‌تان هم از این جمله استفاده کنید. جمله‌ای شبیه “عجله کن!” و یا “کارت رو بکن!”  انتخاب کنید و زمانی که سگ‌تان مشغول دستشویی کردن است آن را بگویید. در این صورت سگ‌تان همزمانی جمله با عملش را درک می‌کند. زمانی که سگ‌تان حواسش پرت شد و یا فراموش کرد که برای چه بیرون آمده‌اید، این جمله را بگویید.

گاهی اوقات با وجود تمام این کارها ممکن است سگ‌تان از دستش در برود و داخل خانه دستشویی کند. اگر در حین ارتکاب جرم سگ‌تان را دیدید، برای متوفق کردنش سروصدا کنید و سریعا آن را به بیرون ببرید و بعد برای اینکه وسط کارش او را متوقف کرده‌اید به او تشویقی بدهید.(اشکالی ندارد اگر بیرون رفتید و دستشویی نکرد.) سگ‌تان را برای ادرار نابچا سرزنش نکنید. دستشویی‌اش را با تمیزکننده مناسب تمیزکنید و در آینده بیشتر مراقب آن باشید.

آموزش دستشویی سگ چه مدت طول می‌کشد؟

متاسفانه زمان و عیار مشخصی برای دانستن این که سگ‌تان کی کاملا آموزش دیده می‌شود،وجود ندارد.فاکتور های زیادی بر سرعت پیشرفت آموزش شما تاثیر دارد. سن توله سگ شما در هنگام آموزش دادن نقش مهمی دارد،ماهیچۀ توله سگ خیلی کوچک قدرت نگه داشتن برای مدت طولانی را ندارد.

سخت کوشی صاحب سگ یکی از عوامل تایین کنندۀ سرعت پیشرفت آموزش دستشویی سگ است. اگر طبق برنامه پیش بروید و درزمان جلوگیری و مراقبت سر سختانه در برابر توله سگ خود بایستید، می‌توانید در عرض چند ماه به سگ‌تان دستشویی کردن در جای مناسب را آموزش دهید. اگر یک ماه را بدون هیچ حادثۀ دستشویی ناگهانی طی کردید،آنگاه می‌توانید ادعا کنید که سگ‌تان کاملا آموزش دیده است.اما بدانید که دستشویی نکردن درجای نامناسب یک قانون نانوشته است و حداقل چند ماه بدون حادثه زمان لازم است تا از یادگیری کامل سگ‌تان اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که سگ‌تان قوانین را فهمیده است.

آموزش دستشویی سگ های مسن‌تر

زیاد بودن سن سگ‌تان به این معنا نیست که او لزوما باید جای دستشویی کردنش را بداند. یک سگ بالغ عضلاتش توانایی نگه‌ داشتن دستشویی‌ را برای مدت زمان های طولانی تردارد.اما اگر کسی به آن قوانین دستشویی کردن را نگفته باشد، آن درست مانند یک توله سگ کوچک است. توانایی دستشویی کردن در جای مناسب را نباید با سن سگ بسنجیم. یهتر است که با یک سگ تازه وارد به خانواده مثل یک توله سگ رفتار کنیم و به آن قوانین دستشویی کردن را بیاموزیم.

فرآیند آموزش دستشویی سگ های بالغ هم دقیقا مانند توله سگ است. برای پیشگیری از بروز حادثه از محافط بچه و پارک سگ استفاده کنید. برنامه غذادادن و دستشویی کردنآش را یادداشت کنید، نشانه های دستشویی داشتن سگ‌تان را بدانید،همراه آن بیرون بروید و بلافاصله بعد ازهر دستشویی کردنش در بیرون از خانه به آن تشویقی بدهید، خراب کاری هایش را کامل تمییز کنید و تا آموختن کامل قوانین حواستان به آن باشد.

96 پاسخ
 1. هادی بخشیان مجد
  هادی بخشیان مجد says:

  سلام من به تازگی یه شیتزو چهار ماهه گرفتم برای دستشویی در محل مشخص در منزل باید چیکار کنم لطفا میشه راهنمایی کنید.ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام توضیحات کامل در این مقاله نوشته شده است اگر نقطۀ ابهامی باقی‌مانده است بفرمایید در آن بخش راهنمایی بیشتری بکنیم.

   پاسخ
  • threeplus🧐
   threeplus🧐 says:

   هادی سلام
   ببخشید شما که هنوز هیچ مطالعه تحقیق دوره اموزشی و حتی یه سرچ گوگلی ساده انجام ندادی؛ رفتی سگ خریدی بعد کامنت میذاری واسه دیشش چیکارکنم!
   عزیز تربیت سگ اسان نیست ولی اگر وقت نذاری وقتی بزرگ شد انوقت میفهمی ضرر کردی و روت نمیشه بگی سگ دارم!
   من تجربه نداشتم یک شیتسوتریر ۳ساله دارم الان ده بار صداش میکنم فیدل بیا…. به زور بعد ۹بارمیگه … لغت باباا الان میام اه اه! کفری شدم از اجتماعی نکردن پارس بی مورد گوش ندادن اما وابستگی عشقولانه داره !
   اما واسه توله سگ جدیدی که قصددارم بگیرم دیگه میدونم چیکارکنم الان در محله تحقیق و انتخاب توله سگ مناسب هستم نه هر سگی خوشگل باشه بگم واااای این خودشه!
   موفق باشید
   threeplus

   پاسخ
 2. رضا
  رضا says:

  سلام خسته نباشيد
  من يه سگ حمايتى گرفتم و مثله اينكه قبلا ياد گرفته كه تو باغچه كار خودشو بكنه،ولى الان مكانشو تو حياط تغيير دادم و به باغچه دسترسى نداره.
  خودش ميره دور ترين نقطه از پاركش جلو در كارشو ميكنه.
  ميخوام بدونم چطورى ياد بدم بهش كه رو زمين كارشو نكنه؟(يه ظرف پر از خاك واسش اماده كردم)

  پاسخ
 3. رضا
  رضا says:

  سلام وقتتون بخیر. من یه میکس تریر و اشپیتز خریدم یک ماهو نیمه دارمش پارک براش خریدم و دستشویی و جای خوابشو مشخص کردم ولی بیشتر وقتا رو پتویی که میخوابه دستشویی میکنه. صاحب قبلیش خیلی تنبیهش میکرده برای همین خیلی میترسه و وقتی دستشویی میکنه تو خونه سریع فرار میکنه و یجا قایم میشه. چجوری باید تربیتش کنم؟ قبلا یه هاسکی داشتم زود یادگرقت ولی این خیلی دیر یاد میگیره. لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام. ابتدا سعی کنید جلب اعتماد او را بکنید و هرگز با او بدرفتاری و پرخاش نداشته باشید. فاصله زمانی ای که غذا میخورد تا نیاز به دستشویی پیدا میکند را اندازه بگیرید و سعی کنید او را به موقع برای دستشویی به محلی که باید دستشویی کند ببرید. آنجا بایستید تا دستشویی کند و سپس بلافاصله به او تشویقی بدهید. از یک عبارت ثابت استفاده کنید مثل “کارتو بکن” و زمانیکه به این عبارت گوش کرد و دستشویی کرد به او تشویقی بدهید. هربار که به محل دستشویی میروید این عبارت را تکرار کنید. اگر یک بار خودش به آن محل رفت بسیار او را تشویق ونوازش کنید و به او تشویقی بدهید. حتما سعی کنید بوی ادرار سگ را از خانه کاملا از بین ببرید.

   پاسخ
 4. امیر
  امیر says:

  سلام من به تازگی یک سگ شیتزو گرفتم که دو ماهش هست توی پارک روی پد دستشویی میکنه اما وقتی توی خونه میارمش روی فرش یا زمین این کارو انجام میده یا یه بار روی پد اینکارو میکنه

  پاسخ
 5. پرویز
  پرویز says:

  جای سگ در خانه نیست.سگ خوبه. با محبته.دوست داشتنیه ولی جاش داخل خونه نیست… سگ ادرار داره مدفوع داره. کلی بیماری داره

  پاسخ
 6. مهسا
  مهسا says:

  سلام وقتتون بخیر, ممنونم از مقاله خوبتون, من به تازگی یه سگ شیهو وا وا 6.5 ماهه گرفتم , بیشتر وقتا در حال گاز گزفتنه چه بخواد باهاش بازی کنی و چه وقتی از دعوا شدن ناراحت میشه (صاحب قبلیش دست خودش رو میذاشته توی دهنش تا گاز بگیره ),ممنون میشم راهنمایی کنید که چیکار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام دقیقا صاحب قبلی اشتباه بزرگی انجام میداده است. در هر حال توله ها جهان را با دهان خود کشف میکنند. اما گاز گاز کردن دست و بدن انسان نباید برای آن ها تبدیل به عادت شود. لطفا از مقاله جلوگیری از گاز گرفتن سگ استفاده نمایید.

   پاسخ
 7. سهیلا
  سهیلا says:

  سلام من تازگی یک توله شیتزو خریدم واقعان خیلی بازیگوش و شیرین هستش تنها مشکل به هیچ عنوان در خانه مخصوص خود نمیخوابد فقط بغل موندن رو دوست داره ما الان چکار کنیم تا عادت کنه برا خونه خودش و دستشویی که همیشه باید اونجا بره خیلی ممنون سپاسگزارم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خیلی کوچک هست به مرور زمان در مواقعی که در تخت خود قرار دارد به او تشویقی بدهید. او را در آنجا بخوابانید و بعدا که فرمان های دیگر را یاد گرفت فرمان بخواب را در تخت به او بدهید. برای آموزش دستشویی از همین مقاله یاد دادن محل دستشویی به سگ استفاده نمایید. ضمن اینکه به خاطر داشته باشید توله سگ نیز مانند انسان در ابتدا اختیار مثانه خود را ندارد لذا از خطا داشتن او ناامید نشوید و او را سرزنش نکنید.

   پاسخ
 8. لیون
  لیون says:

  سلام من یه شیتزو دو ماهه دارم. تو پارک نگهش میدارم. اوایل دقیقا روی پدش کارسو میکرد. الان بیرون از پد هم همینکارو میکنه. چکار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام سن دو ماه برای یادگیری محل دستشویی، کنترل داشتن بر روی مثانه و خطا نداشتن بسیار بسیار زود است. صبور باشید.

   پاسخ
 9. تكتم
  تكتم says:

  سلام من به تازگي سگ پاگ گرفتم و بزرگترين مشكلم سن كمش هست و نميدونم چطور دستشوييشو كنترل كنم
  باوجود اينكه وقت ميذارم براش ولي زمان استراحتم همش ميخواد از پاركش بيرون بياد و وقتي نمياريم بيرون وسط پاركش ادرار ميكنه در صورتيكه پد داخل پاركش هست

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   توله کوچک نیز مثل نوزاد انسان اصلا کنترل مثانه خود را ندارد. از او زیاد توقع نداشته باشید و آموزش را بین هفته 12 تا 16 شروع کنید.

   پاسخ
 10. hamidreza
  hamidreza says:

  سلام ببخشید من سگم هشت ماهشهر و توی تراز دستشویی میکنه ولی الان که هوا گرمه در تراز رو میبندیم و سگم پشت در تراز یل حتی جاهای دیگه دستشویی میکنه و جدیدا چون خانوادم متاسفانه تنبیه فیزیکیش میکنن حتی اگه در بازم باشه کل روز دستشویی نمیکنه و در آخر یک جای دیگه دستشویی میکنه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. شما که وضعیت آب و هوایی شهرتان را می دانید چرا از ابتدا در جایی به او آموزش می دهید که همیشه امکان استفاده از آن را ندارد؟!!! مشخص هست زمانیکه درب را میبندید او نمیداند کجا برود و هر جا که بخواهد دستشویی می کند!! متاسفانه تنبیه فیزیکی از آن دسته کارهاییست که روابط تان را با سگتان به شدت خراب میکند و به معنای تمام کلمه ظلم کردن در حق حیوانی است که هم زبان بسته است و هم در خصوص این مسئله بی تقصیر است!!! به خانواده خود بفرمایید این سگ اولا بسیار کوچک است دوما اصلا راه حلی برای مقصود شما که با تنبیه بیانش میکنید در ذهنش ندارد جز این که با نگهداشتن دستشویی اش خودش را بیمار کند!!!!!! باید مجددا وقت بگذارید و طبق آموزش محل دستشویی این مقاله و فقط با استفاده از تقویت مثبت(دادن تشویقی، توجه و نوازش، نشان دادن هیجان مثبت و تشویق کردن) مکان دیگری مانند دستشویی خانه که امکان دسترسی همیشگی برای او باشد را به او آموزش دهید. می توانید از پد در دستشویی تان استفاده کنید تا تمیز کردن آن برایتان راحت تر باشد.

   پاسخ
 11. مهدی حسینی
  مهدی حسینی says:

  سلام من یه پامر 4ماهه دارم تو اتاقم زندگی میکنه یه دستشویی کنار اتاقم دارم میخام بره اونجا دستشویی کنه از روزنامه و قطره ادرار هم استفاده کردم ولی فایده نداشته باز تو اتاق کارشو میکنه البته من اتاقم رو از بقیه خونه جدا کردم با حفاظ کودک ولی همه جای اتاق خرابکاری میکنه لطفا یه طرحی بدین
  خیلی خیلی ممنونم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام توله های زیر 3 ماه اصلا کنترل مثانه خود را ندارند مثل یه کودک چند ماهه… بعد از آن کم کم این توانایی را بدست می اورند بسته به نژادشان. برای آموزش سگتان باید هم بوی قسمت‌های قبلی را از بین ببرید و هم از یک برنامه مدون غذایی استفاده کنید که بعد از مدتی او را خودتان به دستشویی ببرید تا یاد بگیرد.در صورتیکه رفتارهایی مضاهده کردید که انگار بهدنبال دستشویی میگردد محکم ” نه” بگویید و او را به دستشویی ببرید. بعد از هربار که خودش به درست به دستشویی رفت به او تشویقی بدهید. از یک عبارت همیشگی مانند “کارتو بکن” استفاده کنید، بعد از غذا و در ساعاتی که احتمال می دهید به دستشویی احتیاج داشته باشد او را به دستشویی ببرید و این عبارت را تکرار کنید بوی ادرار دفعه قبل و عبارت شما به او کمک می کند تا متوجه منظور شما شود. بعد از اینکه کارش تمام شد به او تشویقی بدهید.
   اصلا او را دعوا نکنید و رابطه تان را با او خراب نکنید. حتما از مقاله از بین بردن بوی ادرار سگ استفاده کنید.

   پاسخ
 12. Ali
  Ali says:

  سلام من یه سگ شی هوا هوا- داشهوند توله ۴۰ روزه داشتم که به خاطر یاد نگرفتن جای دستشویی مجبود به فروشش شدم و الان شدیدا پشیمونم.
  الان بعد یه مدت طولانی و فهمیدن راه اموزش میخوام یه توله دیگه بخرم اما مشکل اینجاست که من نمیخوام زیر سه ماه بخرم و حتما هم باید دستشویی کردن رو یاد بگیره به نظرتون چکار کنم؟ راستی من صبح ها باید برم مدرسه و پیشش نیستم تا ببرمش دستشویی اگه اب و غذاشو بذارم تو پارکش کنار پد دستشوییش مشکلی پیش میاد؟ چون میگن نباید جایی که غذا میخوره دستشویی کنه. ممنون میشم جواب بدید.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. در سن 40 روزگی توله حتی کنترل مثانه اش هنوز به صورت ارادی نیست نه اینکه نتوانسته جای دستشویی را یاد بگیرد. درست مثل آنکه از نوزاد شش ماهه انتظار داشته باشید خودش را کنترل و به دستشویی برود! ماه های ابتدایی که توله نیاز به اموزش و مراقبت دارد زمان زیادی باید برای او صرف کنید و با تمام روز خانه نبودن جور در نمیاید. در صورتیکه دست تنها هستید بهتر است گرفتن توله را به زمانیکه فراغت بیشتری دارید موکول کنید. ضمن اینکه بهتر است به جای خریدن توله، توله های حمایتی را به سرپرستی بگیرید.

   پاسخ
 13. Farshid
  Farshid says:

  سلام وقتتون بخیرمن یه سگ تریر دارم نزدیک به سه سالشه قبلا فقط بیرون دستشویی میکرد ولی الا جدیدا تو خونه ادرار میکنه و اینکه قلادشو میخوام ببندم از ذوق ادرار میکنه تو رو خدا راهنماییم کنید اگر اینجوری پیش بره مادرم گیر میده بهم میگه باید بدیش بره ممنون میشم جوابمو بدید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام محل قبلی دستشویی اش را چک کنید تا چیز آزاردهنده ای برایش وجود نداشته باشد. بوی ادرار در داخل خانه را کامل از بین ببرید. مقاله 5 علت ادرار سگ در خانه را مطالعه کنید و با شرایط خود بسنجید. ببینید بعد از چه مدت از خوردن غذا یا آب نیاز به دستشویی دارد و سعی کنید در آن زمان ها به او نظارت داشته باشید تا پیش از ادام به او نه بگویید و او را بیرون ببرید. اگر خودش بیرون رفت به او تشویقی بدهید. مسائل بهداشتی از جمله عفونت مجاری ادرار را با دامپزشک کنترل نمایید. در صورتیکه دیر به دیر او را بیرون میبرید سعی کنید تعداد این کار را افزیش دهید تا از شدت هیجان هر بار کاسته شود.

   پاسخ
 14. زینب زینان
  زینب زینان says:

  سلام وقتتون بخیر . من یه سگ شیتزو کراس ۴۰ روزه دارم میخواستم ببینم چه زمانی شروع کنم به اموزش محل ادرارش . ممنون میشم سوالمو جواب بدید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بین 3 تا 4 ماهگی کنترل مثانه شان را دارند و می‌توانید شروع به آموزش کنید. البته الان هم برایش پد قرار دهید و نگذارید اطراف خانه دستشویی کند و بو باقی بگذارد.

   پاسخ
   • علی
    علی says:

    سلام. بنده یه سگ پامرانین 3 ماه و خورده ای دارم. پارکش مشخصه و پدشو گذاشتم یه گوشه از پارکش اما متاسفانه بازم هرجایی ک دلش میخواد دستشویی میکنه و حتی یه بارم رو پدش دستشویی نکرده. حتی قطره هم ریختم فایده نداشت. من خونم آپارتمان و مجبورم تو خونه دستشویی کنه اما سر جای خودش ک متاسفانه نمیکنه. حالا باید چکار کنم؟؟؟

    پاسخ
    • پت مگز
     پت مگز says:

     سلام از مقاله آموزش محل دستشویی به سگ استفاده نمایید. ضمن اینکه بدانید سگ ها تا قبل از 3 تا 4 ماهگی اصلا کنترل مثانه شان را ندارند(مانند نوزاد انسان). پس از آن این کنترل را به دست می اورند و باید آموزش شروع شود و معمولا 6 ماه تا یکسال نیز زمان میبرد. همچنین حتما جاهای دیگر خانه که نمیخواهید دستشویی کند را از بوی ادرار و مدفوع کاملا پاک کنید. برای این منظور مقاله از بین بردن بو و لک ادرار سگ را مطالعه نمایید

     پاسخ
 15. رویا
  رویا says:

  سلام خسته نباشید سگ من تریر هستش و دوسال وهفت ماهشه قبلا تو محیط خارج از خونه مدفوع میکزده الان میخوام اینکارو پشت بام کنه… از محیطی ک دستشویی میکرده قبلا خاک و گیاه اوردم گذاشتم پشت بام اما فقط ادرار کرده چیکار کنم مدفوع کنه الا 3روزه از خونه هم بیرون نبردمس ومدفوعم نکرده

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام اگر 3 روز هست که مدفوع نکرده است ممکن است یبوست داشته باشد و حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 16. سارا
  سارا says:

  سلام من یه توله سگ شیتزو به صورت حمایتی آوردم خونه الان ۳ماهه متاسفانه تو طول شب ۲ الی ۳بار بیدار میشه و شروع میکنه به پارس خونه ام آپارتمانی هست میترسم همسایه ها شاکی بشن بماند که خواب رو از من گرفته غذاشم به وقت بهش میدم ممنونم میشم راهنماییم کنید تا مشکلی با همسایه ها واسم پیش نیومده

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام کنترل کنید از چه چیزی ترسیده است. ممکن است از صدای حرکت آسانسور یا پای کسی در بیرون یا حتی پریدن شاپرکی چیزی در خانه به وجد می آید. در طول روز با او دستور “ساکت” را تمرین کنید. ضمن اینکه هرگز در طول شب به او توجه نشان ندهید حتی اگر یکبار او را بغل کنید یا نوازش کنید او یاد میگیرد که گاهی میتواند با پارس کردن چیزهایی که میخواهد را بدست آورد.

   پاسخ
 17. سارا
  سارا says:

  سلام من یه توله سگ شیتزو۵۰ روزه به صورت حمایتی آوردم خونه الان ۳ماهه متاسفانه تو طول شب ۲ الی ۳بار بیدار میشه و شروع میکنه به پارس خونه ام آپارتمانی هست میترسم همسایه ها شاکی بشن بماند که خواب رو از من گرفته غذاشم به وقت بهش میدم ممنونم میشم راهنماییم کنید تا مشکلی با همسایه ها واسم پیش نیومده

  پاسخ
 18. احسان
  احسان says:

  سلام سگ من ژرمن و سه ماهه است ظرف ادرار و مدفوع هم دارد اما متاسفانه در اطراف و خارج از آن خرابکاری میکند و هر چه به او تکرار میکنیم اما اثری نداری قبلا هم جایش را محدود کردیم تا جای خرابکاری را بفهمد اما متاسفانه فقط ناله میکرد الان در تراس اطراف ظرف خرابکاری میکند

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام آموزش محل دستشویی از سن 3 تا 4 ماهگی که سگ کنترل مثانه اش را به دست می اورد شروع میشود و حدود 6 ماه زمان میبرد صبور باشید. آموزش را با استفاده از پد و طبق دستور همین مقاله آغاز کنید. شما تازه اول راه هستید.

   پاسخ
 19. مهدیس
  مهدیس says:

  سلام من یه شیتزو تریر چهار ماهه رو خریدم روشی که شما تو سایت گذاشتین رو باهاش انجام دادم اما فایده ای نداشت از یه مربی سگ کمک گرفتیم اوایلش خوب بود اما دوباره شروع کرده تو خونه ادرار کردن روش ایشون تشویق و تنبیه بود
  الان شیش ماهه شده و بدتر از روزای اول دیگه خیلی خسته شدم از دستش روزی حداقل ۳ بار ادرار می‌کند می‌خواد ببینم اگه امیدی بهش نیست ردش کنم بره
  ممنون از راهنمایی

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. ایراد اصلی اینجا این است که شما بدون اطلاع از سختی های بزرگ کردن و داشتن یک سگ اقدام به خریداری نموده‌اید و قطعا این مسئله کوچکترین سختی را برای شما غیرمنتظره کرده و تحمل شما را پایین می اورد. ابتدا بدانید به سرپرستی گرفتن یک موجود زنده تغییر اساسی در زندگی و احساسات او شکل میدهد که لفظ رد کردن شایسته آن نیست. البته اگر میزان مسئولیتی که نسبت به او حس می کنید کم است همین الان او را واگذار کنید چراکه در آینده با مشکلات یا بیماری های بزرگتر و پر هزینه تر قطعا او را رها خواهید کرد. ثانیا آموزش سگ از حدود سن بین 3 تا 4 ماه باید آغاز شود و حدود 6 ماه نیز به طول خواهد انجامید و در نژادهای کوچکتر ممکن است این زمان بیشتر شود. شما بعد از دو ماه انتظار زیادی از او دارید. باضافه اینکه ممکن است ایراد در کار شما باشد. مثلا محل قبلی را به خوبی از بوی ادرار پاک نکرده باشید. همه سگ ها ممکن است گاهی خطا داشته باشند و در صورتیکه با آن ها مناسب برخورد نشود این خطا تکرار خواهد شد. به دنبال راه حل باشید برای اطمینان از نداشتن عفونت مجاری ادراری به دامپزشکی مراجعه نمایید. در هنگام خطا به او محکم نه بگویید او را به محل مورد نظر ببرید و یک عبارت همیشگی مانند “کارت را بکن” را به او بگویید. به محض دستشویی کردن در محل مورد نظر شما بلافاصله به او تشویقی بدهید در صورتیکه با فاصله تشویقی بدهید او اصلا نمیفهمد برای چه تشویق شد. سعی کنید فاصله میان وعده غذایی و نیاز به دستشویی را به دست بیاورید و در آن زمان ها مراقب باشید تا به محض اینکه حالت پیدا کردن محل دستشویی را گرفت او را به محل مورد نظر ببرید. اگر او را ساعات طولانی در طول روز تنها میگذارید خطا کردن او کاملا طبیعی است.

   پاسخ
 20. Zahra
  Zahra says:

  سلام ببخشید من یه سگ دارم ۱سالشه نژادشم شیتزو هست بعد تو حیاط نگهش میداریم یک خونه چوبیم براش ساختیم گذاشتیم تو حیاط بعد الانکه زمستونه میترسم سرما بخوره تو جاشم نمیره هوام خیلی سرده به نظرتون چیکار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام این سگ سگ بیرون ماندن نیست. ممکن است نتواند دمای بدنش را حفظ کند و تلف شود. در زمستان اجازه دهید سگ در داخل بخوابد.

   پاسخ
 21. Hani
  Hani says:

  سلام و ممنون از مطلب خونتون
  من نزدیک 4 ماهه یه توله شیتزو تریر گرفتم الان 6 ماهشه ولی با اینکه خیلی باهاش تمرین کردم هنوز داخل اتاق روی فرش جیش میکنه و روی سرامیک پی پی هر چی هم دعوا میکنم فایده نداره هر از گاهی روی روزنامه دستشویی میکنه و هر از گاهی هم توی دستشویی کلا مکان مشخصی نداره و به همین علت خانوادم میخوام بفروشند و من واقعا دلم نمیخواد
  میشه زودتر راهنمایی کنید من واقعا دلم میخواد اون پیشمون بتونه ولی خب چون خیلی باهاش کار کردم و فایده نداشت خانوادم گذاشتنش برای فروش
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون میشم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام باید بیشتر برای او وقت بگذارید. آیا محل‌های قبلی دستشویی اش را به خوبی از بوی ادرار و مدفوعش پاک کرده اید؟ حتما مقاله مرتبط با از بین بردن بوی ادرار سگ را مطالعه نمایید. ضمن اینکه در زمان هایی که در محل درست دستشوییی میکند حتما به او بلافاصله تشویقی بدهید. در صورتیکه تشویقی با فاصله باشد متوجه نمیشود برای چه تشویق شده است. در صورتیکه او را در حال دستشویی در جای دیگری دیدی قاطع نه بگویید. او را به محل مورد نظر برای دستشویی ببرید و هر بار یک عبارت ثابت مانند “کارتو بکن” به او بگویید. پس از اینکه دستشویی کرد بلافاصله به او تشویقی بدهید. او را مدتی زیر نظر بگیرید و فاصله میان غذا خوردن و دستشویی کردنش را پیدا کنید. مثلا اگر دو ساعت بعد از غذا دستشویی میکند در ان مدت او را در نظر داشته باشید به محض اینکه در جای نامناسب حالت دستشویی گرفت و یا دیدید در حال بو کردن برای پیدا کردن محل دستشویی است او را فورا به محل مناسب برده و عبارت را تکرار کنید و تشویقی بدهید. تا دستشویی نکرده از محل خارج نشوید. اگر پد در داخل دستشویی است با او داخل شوید در را ببنیدد و عبارت را تکرار کنید.

   پاسخ
 22. رفیق
  رفیق says:

  سلام
  من یه سگ ۵ماهه شیتزو پامرانین دارم یاد گرفته که بره تو توالت ادرار و مدفوع کنه ، البته بعد از یکی دوماه تربیت ، اما نمیدونم با اینکه همیشه در توالت رو باز میذاریم ، هر چند روز یکی دوبار میاد تو اتاق خواب و رو تخت دستشویی میکنه ، هیچ وقت تو این اتاق نمی اومد و همیشه هم در اتاق خواب بسته است ولی مثل امشب یه لحظه در باز بود رفت رو تخت و ادرار و مدفوع کرد.
  به نظر من یا داره لجبازی میکنه یا علامت میذاره ،ولی کارش بیشتر از علامت بود چون تخلیه کامل بود ، درضمن وقتی جایی بجز توالت ادرار یا مدفوع میکنه خودش خوب میفهمه اشتباه کرده و مثل مجرمها سر و گوش و دمش رو میندازه پایین و دزدکی راه میره .
  واقعا ناراحتم از ادرار کردنش رو تخت .
  چه کنم؟ میشه لطفا راهنمایی کنید؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام آموزش محل دستشویی از سن 3 تا 4 ماهگی که سگ کنترل مثانه اش را به دست می اورد شروع میشود و حدود 6 ماه زمان میبرد صبور باشید. آموزش را با استفاده از پد و طبق دستور همین مقاله آغاز کنید. شما تازه اول راه هستید. باید بیشتر برای او وقت بگذارید. آیا محل‌های قبلی دستشویی اش را به خوبی از بوی ادرار و مدفوعش پاک کرده اید؟ حتما مقاله مرتبط با از بین بردن بوی ادرار سگ را مطالعه نمایید. ضمن اینکه در زمان هایی که در محل درست دستشوییی میکند حتما به او بلافاصله تشویقی بدهید. در صورتیکه تشویقی با فاصله باشد متوجه نمیشود برای چه تشویق شده است. در صورتیکه او را در حال دستشویی در جای دیگری دیدی قاطع نه بگویید. او را به محل مورد نظر برای دستشویی ببرید و هر بار یک عبارت ثابت مانند “کارتو بکن” به او بگویید. پس از اینکه دستشویی کرد بلافاصله به او تشویقی بدهید. او را مدتی زیر نظر بگیرید و فاصله میان غذا خوردن و دستشویی کردنش را پیدا کنید. مثلا اگر دو ساعت بعد از غذا دستشویی میکند در ان مدت او را در نظر داشته باشید به محض اینکه در جای نامناسب حالت دستشویی گرفت و یا دیدید در حال بو کردن برای پیدا کردن محل دستشویی است او را فورا به محل مناسب برده و عبارت را تکرار کنید و تشویقی بدهید. تا دستشویی نکرده از محل خارج نشوید. اگر پد در داخل دستشویی است با او داخل شوید در را ببنیدد و عبارت را تکرار کنید. 🙂 حتما سگتان را عقیم نمایید تا مشکلات نشانه گذاری برای شما و سایر مشکلات و ناراحتی ها برای خودش پیش نیاید.

   پاسخ
 23. ونوس
  ونوس says:

  سلام سگ ما نژادش ژرمن شپرد است و الان 5 ماهشه بيشتر در باغ هست ولي بعضي وقتها به شهر ديگري ميريم كه در خانه نگه اش ميداريم ولي مجبوريم كه ببريمش طبق عادتي كه دارد در باغچه كارش را انجام دهد آيا آموزشي هست كه هنگامي در خانه است در دستشويي كارش را انجام دهد در باغ كه هست به روش قديم و در باغ كارش را انجام دهد؟ ممنونم

  پاسخ
 24. پرنيان
  پرنيان says:

  سلام . خسته نباشين .
  من يك سگ مالتيز دارم كه الان ٦ ماهش هست . و حدود ٢٠ روز براي تربيت پيش يكي از مربي هاي تهران بردم . تقريباً ٧-٨ روز آخر هيچ خطايي نداشت . الان كه اومديم منزل خودمون انگار با پد هيچ آشنايي نداره ! به نظرتون بايد چيكار كنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام تمرین های مربی را ادامه دهید. در زمان هایی که در محل درست دستشوییی میکند حتما به او بلافاصله تشویقی بدهید. در صورتیکه تشویقی با فاصله باشد متوجه نمیشود برای چه تشویق شده است. در صورتیکه او را در حال دستشویی در جای دیگری دیدی قاطع نه بگویید. او را به محل مورد نظر برای دستشویی ببرید و هر بار یک عبارت ثابت مانند “کارتو بکن” به او بگویید. پس از اینکه دستشویی کرد بلافاصله به او تشویقی بدهید. او را مدتی زیر نظر بگیرید و فاصله میان غذا خوردن و دستشویی کردنش را پیدا کنید. مثلا اگر دو ساعت بعد از غذا دستشویی میکند در ان مدت او را در نظر داشته باشید به محض اینکه در جای نامناسب حالت دستشویی گرفت و یا دیدید در حال بو کردن برای پیدا کردن محل دستشویی است او را فورا به محل مناسب برده و عبارت را تکرار کنید و تشویقی بدهید. تا دستشویی نکرده از محل خارج نشوید. اگر پد در داخل دستشویی است با او داخل شوید در را ببنیدد و عبارت را تکرار کنید.

   پاسخ
 25. الف .الف
  الف .الف says:

  با سلام ما یه سگ شیتزوی تقریبا سه ساله اوردیم که قبلا یاد گرفته بره بیرون از خونه واسه دستشویی ،الان ما چجوری یادش بدیم که بره توی دستشویی خودمون و کارشو انجام بده ؟ ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام هر گاه نیاز به دستشویی داشت او را به محل مورد نظر برده مثلا دستشویی خانه تان .. در را ببندید یک پد آغشته به قطره ادرار یا ادرار خودش در انجا از قبل بگذارید و تا کارش را انجام نداده خارج نشوید. یک عبارت را تکرار کنید ” کارت را بکن” بعد از اینکه در محل درست دستشویی کرد بلافاصله به او تشویقی بدهید.

   پاسخ
 26. Benyamin
  Benyamin says:

  سلام من یه سگ اشپیز نر عقیم نشده دارم تازه یک ماهه خریدمش روی تراس میزارمش ولی تراسمون کاملا تا بالا شیشس سگم اصلا توی خونه با اون جا دستشویی نمی کرد برای دستشوییش هر روز غروبا دو ساعت می برمش بیرون دستشوییشو می کنه ولی الان دو روزه وقتی صبح بیدار می شم می بینم که روی پتوش دستشویی کرده لطفا میشه راهنماییم کنید که من چه کار باید بکنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خب یکبار در روز برای طفلک خیلی کم هست!.. سن حیوانتان را ذکر نکرده اید اما بسته به غذایی که شب خورده است طبیعی است شب نیاز به دستشویی داشته باشد… تراس یا محلی در خانه را برای دستشویی اش مشخص کنید!

   پاسخ
 27. F♡A
  F♡A says:

  سگ من یک رتریور پاکوتاه هست..یک ونیم ماهشه..یک هفتس خریدمش..هرکاری میکنم یادنمیگیره..دوبار از دسشوییش استفاده کرد تشویقشم کردم..ولی بیشتروقتا جاهای مختلف خونه خرابکاری میکنه..استفاده ازقطره تعلیم ادرار موثره؟؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام از او خیلی توقع زیادی دارید!!! آموزش محل دستشویی از سن 3 تا 4 ماهگی که سگ کنترل مثانه اش را به دست می اورد شروع میشود و حدود 6 ماه زمان میبرد صبور باشید. آموزش را با استفاده از پد و طبق دستور همین مقاله آغاز کنید. شما تازه اول راه هستید. مثل اینکه از یک کودک 6 ماهه بخواهید در محل درست دستشویی کند ….!

   پاسخ
 28. حمید
  حمید says:

  سلام وقتتون بخیر من یه میکس شیتزوپامر دارم ۴ماهشه هر وقت و هر جا که دلش میخواد دستشویی میکنه،تو جای خوابش هم دستشویی میکنه و همونجا هم میخوابه منم دائم مجبورم ببرمش حمام،قبلا شیتزو ولی این خیلی لجبازه،راهنماییم کنید لطفا

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام آموزش محل دستشویی از سن 3 تا 4 ماهگی که سگ کنترل مثانه اش را به دست می اورد شروع میشود و حدود 6 ماه زمان میبرد صبور باشید. آموزش را با استفاده از پد و طبق دستور همین مقاله آغاز کنید. شما تازه اول راه هستید. باید بیشتر برای او وقت بگذارید. آیا محل‌های قبلی دستشویی اش را به خوبی از بوی ادرار و مدفوعش پاک کرده اید؟ حتما مقاله مرتبط با از بین بردن بوی ادرار سگ را مطالعه نمایید. ضمن اینکه در زمان هایی که در محل درست دستشوییی میکند حتما به او بلافاصله تشویقی بدهید. در صورتیکه تشویقی با فاصله باشد متوجه نمیشود برای چه تشویق شده است. در صورتیکه او را در حال دستشویی در جای دیگری دیدی قاطع نه بگویید. او را به محل مورد نظر برای دستشویی ببرید و هر بار یک عبارت ثابت مانند “کارتو بکن” به او بگویید. پس از اینکه دستشویی کرد بلافاصله به او تشویقی بدهید. او را مدتی زیر نظر بگیرید و فاصله میان غذا خوردن و دستشویی کردنش را پیدا کنید. مثلا اگر دو ساعت بعد از غذا دستشویی میکند در ان مدت او را در نظر داشته باشید به محض اینکه در جای نامناسب حالت دستشویی گرفت و یا دیدید در حال بو کردن برای پیدا کردن محل دستشویی است او را فورا به محل مناسب برده و عبارت را تکرار کنید و تشویقی بدهید. تا دستشویی نکرده از محل خارج نشوید. اگر پد در داخل دستشویی است با او داخل شوید در را ببنیدد و عبارت را تکرار کنید. نتیجه را حتما به ما بفرمایید. 🙂

   پاسخ
 29. Vahid
  Vahid says:

  سلام من تازگی یه سگ ژرمن پنج ماهه آوردم ، ممتاسفانه رفت تو باغچه دستشویی کرد با این که من تو حیاط دستشویی دارم و میخوام بره اونجا دستشویی الانم که ادارش جذب باغچه شده و نمیشه بوش رو واسه اینکه دوباره نره اونجا از بین برد و بعد منظورتون از تشویقی چیه ، چه خوارکیای بدم که سگ دوست داره به عنوان تشویقی بگیره

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام یک مدت باید زمان دستشویی با او بروید و نگذارید سمت باغچه برود و او را به دستشویی هدایت کنید و بعد از آن به او تشویقیب دهید. تشویقی را از پت شاپ ها میتوانید تهیه نمایید. ممکن است مجبور شوید چند نوع تشویقی بخرید تا ببینید به کدام علاقه بیشتری دارد.

   پاسخ
 30. کیمیا
  کیمیا says:

  سلام.
  من دوهفتس یک شیهواهوا ۵ماهه گرفتم الان شبا و وقتایی ک بازی نمیکنه توی پارکشه که اونجام پد گذاشتیم دسشوییشو اونجا میکنه ولی وقتی میاریمش بیرون رو زمین دسشویی میکنه یا وقتی کسیو میبینه ک دوست داره اختیارشو از دست میده سریع دسشویی میکنه.
  میخاستم یاد بگیره بیرون دسشویی کنه ازین ب بعد گیج نمیشه؟ چطوری بهش بفهمونم که جاش عوض شده؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام در ابتدا پدش را بیرون بگذارید و در زمان دستشویی به سمت پدش هدایتش کنید و بعد از دستشویی در محل درست به او تشویقی بدهید به مرور زمان یاد میگیرد. بعضی سگ ها هنگام هیجان کنترل ادرار خود را از دست میدهند ممکن است به مرور بهتر شود.

   پاسخ
 31. ASMA
  ASMA says:

  سلام خسته نباشید
  من ی شیتزو نر دارم که ی سالشه
  و همیشه واسه چند ساعت پیاده روی ک بیرون میبردمش کارشو همونجا انجام میداد
  ولی خب تو زمستون وقتی هوا خیلی سرد باشه یا برف بباره ک نمیتونم ببرمش بیرون چون هم خودش اذیت میشه هم من
  چکار کنم عادت کنه تو دستشویی خونه کارشو انجام بده؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام پد را در محل مورد نظر قرار داده چند قطره ادرار خود سگ و یا قطره های مخصوص را بر روی آن بریزید. در زمان هایی که در محل درست دستشوییی میکند حتما به او بلافاصله تشویقی بدهید. در صورتیکه تشویقی با فاصله باشد متوجه نمیشود برای چه تشویق شده است. او را به محل مورد نظر برای دستشویی ببرید و هر بار یک عبارت ثابت مانند “کارتو بکن” به او بگویید. پس از اینکه دستشویی کرد بلافاصله به او تشویقی بدهید. او را مدتی زیر نظر بگیرید و فاصله میان غذا خوردن و دستشویی کردنش را پیدا کنید. مثلا اگر دو ساعت بعد از غذا دستشویی میکند در ان مدت او را در نظر داشته باشید به محض اینکه در جای نامناسب حالت دستشویی گرفت و یا دیدید در حال بو کردن برای پیدا کردن محل دستشویی است او را فورا به محل مناسب برده و عبارت را تکرار کنید و تشویقی بدهید. تا دستشویی نکرده از محل خارج نشوید. اگر پد در داخل دستشویی است با او داخل شوید در را ببنیدد و عبارت را تکرار کنیدر

   پاسخ
 32. شیلان
  شیلان says:

  سلام‌.من یه شیهواهوا شیتزو ۹ ماهه دارم.از ۶ ماهگی پیش خودمون آوردیمش.اول بعد کلی دستشویی کردن تو خونه یادش دادیم که تو بالکن جیش و پی پی کنه.الان میخوام یادش بدم که رو پد اینکارو بکنه.میشه کمکم کنین.چون باید ببرمش مسافرت و حتما باید روی پد این کار رو بکنه …

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام پد را در محل مورد نظر قرار داده چند قطره ادرار خود سگ و یا قطره های مخصوص را بر روی آن بریزید. در زمان هایی که در محل درست دستشوییی میکند حتما به او بلافاصله تشویقی بدهید. در صورتیکه تشویقی با فاصله باشد متوجه نمیشود برای چه تشویق شده است. او را به محل مورد نظر برای دستشویی ببرید و هر بار یک عبارت ثابت مانند “کارتو بکن” به او بگویید. پس از اینکه دستشویی کرد بلافاصله به او تشویقی بدهید. او را مدتی زیر نظر بگیرید و فاصله میان غذا خوردن و دستشویی کردنش را پیدا کنید. مثلا اگر دو ساعت بعد از غذا دستشویی میکند در ان مدت او را در نظر داشته باشید به محض اینکه در جای نامناسب حالت دستشویی گرفت و یا دیدید در حال بو کردن برای پیدا کردن محل دستشویی است او را فورا به محل مناسب برده و عبارت را تکرار کنید و تشویقی بدهید. تا دستشویی نکرده از محل خارج نشوید. اگر پد در داخل دستشویی است با او داخل شوید در را ببنیدد و عبارت را تکرار کنید

   پاسخ
 33. zahrabanoo
  zahrabanoo says:

  سلام من یه ژرمن دارم که یه ماهشه هرروزم داره بزرگتر میشه مشکلم با دستشوییشه هم خیلی گشنش میشه وقتیم غذا میدم زود قفسش و کثیف میکنه الانم همش میخواد خارج از قفس بازی کنه هرچقدم میبرمش دسشویی دوباره زل میزنه تو چشام رو فرش و مبل کار خودش و میکنه الان اگه بنابه حرفتون 7-8 دیگه این یاد میگیره چیکارش کنم خونمونم آپارتمانه حیاط نداریم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام آموزش دستشویی بین سنین 12 تا16 هفتگی باید داده شود. کلا این سگ را زود تحویل گرفته اید سگ یک ماهه باید نزد مادرش باشد و حداقل تا دو ماهگی شیر مادر بخورد و از مادرش چیزها را یاد بگیرد. این مسئله سبب میشود سگتان به نسبت ضعیف تر باشد و در آینده مشکلات سلامت بیشتری را تجربه کند. برایش یک پارک سگ تهیه کنید و او را درون پارک قرار دهید و یک پد آغشته به قطره ادرار یا ادرار خودش نیز قرار دهید. سعی کنید تعداد ساعاتی که بعد از تغذیه دستشویی میکند را دربیاورید و سمان هایی که بیرون از پارک است حوالی آن زمان چشم از او بر ندارید زمانیکه حالت دستشویی گرفتن گرفت (مثلا پایش را داشت بالا میبرد یا حس کردید دارد بو میکند به دنبال دستشویی) قاطع ولی آرام نه با هیجان به او نه بگویید او را از روی فرش برداشته به سمت پدش ببرید و یک عبارت مانند “کارتو بکن” بگویید. تا زمانیکه کارش را انجام نداده از پارک خارجش نکنید.

   پاسخ
 34. کیارش
  کیارش says:

  سلام من یه سگ اشتیپز میکس خریدم 6ماهه است ،صاحب قبلیش واکسنشو زده ولی تو حیاط نگه میداشت به نظرتون اشکالی داره تو خونه نگه دارم

  پاسخ
 35. احسان
  احسان says:

  سلام میخواستم ببینم بهترین موقع واسه یادگیری دستشویی رفتن سگ چند ماهگیه و اینکه میشه آموزشش داد که روی توالت فرنگی کارشو بکنه سگم ژرمنه و توله‌اس

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بین 12 تا 16 هفتگی که سگ کنترل مثانه را بدست می‌آورد این آموزش را شروع کنید. و بله میشه.

   پاسخ
 36. امیررضا
  امیررضا says:

  سلام خسته نباشید من یک ماهه که یک هاسکی سیبرین یک سال و دو ماهه خریدم نر هستش و میخواستم بدونم چجوری اموزش بدم که بره در توالت حمام دستشویی کنه دقیقا میخواهم در توالت دستشویی کنه که کار من راحت باشه و میخواستم در مورد تغذیه هم بپرسم من خودم به سگم گوشت خام میدم ایا این تغذیه سالمیه و میخواهم بپرسم چند ماه چند ماه واکسن بزنم خیلی ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   آموزش را با استفاده از پد و طبق دستور همین مقاله آغاز کنید. او را مدتی زیر نظر بگیرید و فاصله میان غذا خوردن و دستشویی کردنش را پیدا کنید. مثلا اگر دو ساعت بعد از غذا دستشویی میکند در ان مدت او را در نظر داشته باشید به محض اینکه در جای نامناسب حالت دستشویی گرفت و یا دیدید در حال بو کردن برای پیدا کردن محل دستشویی است او را فورا به محل مورد نظر برای دستشویی ببرید و هر بار یک عبارت ثابت مانند “کارتو بکن” به او بگویید. پس از اینکه دستشویی کرد بلافاصله به او تشویقی بدهید.
   تا دستشویی نکرده از محل خارج نشوید. اگر پد در داخل دستشویی است با او داخل شوید در را ببنیدد و عبارت را تکرار کنید. در زمان هایی که در محل درست دستشوییی میکند حتما به او بلافاصله تشویقی بدهید. در صورتیکه تشویقی با فاصله باشد متوجه نمیشود برای چه تشویق شده است. در صورتیکه او را در حال دستشویی در جای دیگری دیدی قاطع نه بگویید. 🙂
   غذای خام معمولا توصیه نمیشود. بهتر است گوشت را بدون ادویه بپزید تا باکتری ها و انگل احتمالی در گوشت کشته شود.
   برنامه واکسن را باید طبق نوع واکسن هایی که زده شده با دامپزشکش مشورت کنید.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام احتمال دارد علت عفونت مجاری ادراری باشد. حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.
   در صورتیکه مشکل سلامتی نبود ممکن است مشکل رفتاری باشد.
   اگر عقیم نشده و نر هست ممکن است علامت گذاری قلمرو باشد. گاهی از هیجان یا ترس نیز این اتفاق می افتد و باید محرک آن را پیدا کنید و از بین ببرید.
   در صورتیکه مشکل رفتاری باشد باید مجددا به او آموزش دهید و به خوبی لک و بوی ادرار را از محل های نامطلوب از بین ببرید.

   پاسخ
 37. دلارام
  دلارام says:

  سلام . سگ ب تازگی گرفتم ۹ ماهشه
  و اینکه جای دستشویی بلد نیست من میخوام بره تو‌حیاطمون و تو باغچه دستشویی کنه
  ولی تو خونه میره همش رو تخت کارشو میکنه
  ممنون میشم برای اموزش ب بیرونم توضیح بدین چه روشی بکار ببرم که بفهمه باید بره بیرون و تو باغچه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام آیا محل‌های قبلی دستشویی اش را به خوبی از بوی ادرار و مدفوعش پاک کرده اید؟ حتما مقاله مرتبط با از بین بردن بوی ادرار سگ را مطالعه نمایید. مادامی که این بو از آن محل بیاید مجدد به آنجا مراجعه میکند.
   پد را در محل مورد نظر قرار داده چند قطره ادرار خود سگ و یا قطره های مخصوص را بر روی آن بریزید. در زمان هایی که در محل درست دستشوییی میکند حتما به او بلافاصله تشویقی بدهید. در صورتیکه تشویقی با فاصله باشد متوجه نمیشود برای چه تشویق شده است. او را به محل مورد نظر برای دستشویی ببرید و هر بار یک عبارت ثابت مانند “کارتو بکن” به او بگویید. پس از اینکه دستشویی کرد بلافاصله به او تشویقی بدهید. او را مدتی زیر نظر بگیرید و فاصله میان غذا خوردن و دستشویی کردنش را پیدا کنید. مثلا اگر دو ساعت بعد از غذا دستشویی میکند در ان مدت او را در نظر داشته باشید به محض اینکه در جای نامناسب حالت دستشویی گرفت و یا دیدید در حال بو کردن برای پیدا کردن محل دستشویی است او را فورا به محل مناسب برده و عبارت را تکرار کنید و تشویقی بدهید. تا دستشویی نکرده از محل خارج نشوید. آموزش دستشویی 6 ماه تا یکسال زمان میبرد. پس صبور باشید و ناامید نشوید. موفق باشید.

   پاسخ
 38. دلارام
  دلارام says:

  و‌ممنون میشم بگید چرا اصلا یه جا نمیشه و همش میپره اینور اونور
  یعنی اصلا کار خودشو انجام نمیده همش پیش ماست

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام اینکه همش پیش شماست برای علاقه ایست که به شما دارد. و تحرک او نیز نرمال است نگران نباشید.

   پاسخ
 39. Mz
  Mz says:

  سلام ببخشید من یک سگ یک ماهه دارم و در حیاط نگهداریش میکنم برای آموزش دستشویی به اون باید از روشی که در بالا گفته شده استفاده کنم؟!چون روی موزاییک ها کارش رو میکنه و در باغچه تمایلی به دستشویی کردن نداره

  پاسخ
 40. Sara
  Sara says:

  سلام من به تازگی یه سگ شیتزو تریر خریدم و 2 سالشه بنظرتون میتونم بهش یاد بدم که کجا دستشویی کنه؟ اینطور که من مطالبتون رو خوندم کاره خیلی سختیه آموزشش به سگ هایه بالغ تر

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بله نگران نباشید میتوانید با تشویقی و اقدام به موقع به او آموزش دهید. از مراحل مقاله پیروی کنید. تشویقی را بلافاصله بعد از دستشویی در محل مطلوب به او بدهید. اگر با فاصله باشد ممکن است متوجه نشود چرا تشویق شده.

   پاسخ
 41. parisa
  parisa says:

  سلام من یه پامر خرسی ۵ ماهه دارم چطوری باید یادش بدم که توی خونه دستشویی نکنه با اینکه خیلی دوستش دارم بخاطر دستشویی که هر جا برسه انجام میده مشکل ساز شده واسم لطفاً راهنمایی کنید چطور یادش بدم ممنون از شما

  پاسخ
 42. مونا
  مونا says:

  سلام من به تازگی یه توله سگ شیتزو ی سوپر فلت ۲ ماه خریدم
  به نظرتان الان برای شروع آموزش زمان مناسبی است ؟
  البته تمام وسایل لازم برای آموزش را تهیه کردم
  می تونید حدودی بگید که برای آموزش چند ماه باید وقت بزارم ؟

  پاسخ
 43. آیدا محمودی
  آیدا محمودی says:

  سلام من یه شیتزو تریر ۸ ماهه خریدم ولی صاحبش بهش یاد داده که داخل مغازه کارشو بکنه ولی من میخام عادتش بدم که توی دسشویی کارشو انجام بده
  حدود یک هفته‌س که پارکش رو جلوی دسشویی قرار دادم و در پارک به سمت دسشویی باز میشه و کارش رو توی دسشویی میکنه ولی هر بار که از پارک بیرون میاریمش اگر دسشویی داشته باشه همونجا کارش رو میکنه و نمیره توی دسشویی
  اگر ممکنه راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • پت‌مگز
   پت‌مگز says:

   سلام
   با استمرار آموزش از شما یاد می‌گیرد. همچنین بوی ادرار اش در محل مطلوب شما یا استفاده از قطره‌های آموزشی کمک می‌کند. با آرامش آموزشهای این صفحه را با استمرار حفظ کنید

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *