, ,

راهنمای کامل آموزش دستشویی سگ

آموزش دستشویی سگ

رایج ترین درخواست صاحبان سگ، آموزش دستشویی رفتن سریع و کارآمد به سگ است. با وجود اینکه آموزش دستشویی سگ فرآیند سرراستی است، اما می‌تواند گاهی بسیار گیج کننده، پراشتباه، و ناامیدکننده باشد. اما اصلا نترسید! شما بعد از خواندن این مراحل و نکات می‌توانید از پس این آموزش بربیایید.

روش هایی برای آموزش دستشویی سگ

برای هر سگ در هر سنی تنها یک روش مناسب وجود دارد و آن هم تقویت مثبت است. در روش های سنتی پیشنهاد می‌شد که سر سگ را داخل ادرار و مدفوعش بکنید، اما این روش های اینچنینی نه تنها فرایند را برای سگتان قابل فهم‌تر نمی‌کند بلکه به رابطه میان شما و سگ‌تان آسیب می‌زند. به یاد داشته باشید که سگ ها ادرار و مدفوع‌شان را بد تلقی نمی‌کنند، برای آن‌‎ها شاید خیلی هم جالب باشد. اگر سگ‌تان را برای اینکه داخل خانه دستشویی کرده است تنبیه کنید، تنها به رابطه بین خودتان آسیب زده‌اید، زیرا که سگ‌ با تنبیه شدن متوجه نمی‌شود که بجای دستشویی کردن در خانه باید چه کاری انجام دهد. برای موفقیت در آموزش دستشویی رفتن به سگ، صبر، محبت و به خاطر داشتن اینکه سگ‌تان تازه در حال یادگیری قوانین می‌باشد، لازم است.

استفاده از پارک سگ اولین قدم برای قراردادن سگ‌تان در مسیر درست است. سگ ها از لحاظ غریزی، دوست دارند که محل زندگی خود را تمیز نگهدارند. بنابراین استفاده از پارک سگ (که اندازه‌اش متناسب با اندازۀ سگ‌تان است) کم کم به آنها حس خانه را می‌دهد و احتمال دستشویی کردن نابجای سگ کم می‌کند. زمانیکه نمی‌توانید تمام حواستان را به سگ‌تان بدهید و در زمان خوابش از پارک سگ استفاده کنید.
انتخاب اندازۀ پارک بسیار مهم است. پارک سگ باید اندازه‌ای باشد که سگ‌تان بتواند راحت در آن بایستد، بنشیند، و بخوابد و نباید از این مقدار خیلی بزرگتر باشد. اگر محوطۀ خیلی بزرگی را در اختیار سگ‌تان بگذارید، آنگاه می‌تواند که در گوشه‌ای دستشویی کند و در گوشۀ دیگری راحت بخوابد و این مغایر با هدف اصلی ما برای استفاده از پارک سگ است.

با وجود اینکه استفاده از پدهای جذب کنندۀ ادرار و جعبه های دستشویی برای حیوانات بسیار رایج است اما اگر می‌خواهید که سگ‌تان در نهایت خارج از خانه دستشویی کند، استفاده از این وسایل سرعت پیشرفت فرآیند را کند می‌کند. اینکه یک روز به سگ‌تان آموزش دهید داخل خانه دستشویی کند و روز دیگری به او بگویید بیرون از خانه دستشویی کند، سگ را گیج خواهد کرد. استفاده از پدهای جاذب ادرار برای کسانی مناسب است که به بیرون از خانه به راحتی دسترسی ندارند برای مثال کسانی که در ساختمان های بلند زندگی می‌کنند باید آموزش دستشویی در داخل خانه را بدهند.

تهیه برنامه آموزش دستشویی کردن

سگ ها بر اساس یک برنامه قابل پیش بینی، دستشویی می‌کنند. و تهیه این برنامه زندگی را هم برای شما و هم برای سگ‌تان آسان تر می‌کند. هر روز،در زمان های مشخصی به سگ‌تان غذا بدهید تا بتوانید زمان حدودی دستشویی کردن آن را پیش بینی کنید. در مراحل ابتدایی آموزش، در برنامۀ خود پیاده‌روی‌های بعد از غذا و گشت زدن‌های ساعتی را  بگذارید. سگ‌تان را همیشه بعد از گذاشتن داخل پارک به بیرون ببرید، حتی اگر برای مدت کوتاهی در پارک بوده است. به یاد داشته باشید که همیشه در میان بازی های پرشور، وقفه‌ای برای دستشویی رفتن سگ در نظر بگیرید.

یک از اشتباهات رایج کسانی که به تازگی سگ گرفته‌اند این است که انتظار دارند سگ‌شان بیشتر از توانایی فیزیولوژیکی اش، ادرارش را نگه دارد. به طور کلی به ازای هر یک ماهی که به سن سگ اضافه می‌شود ،یک ساعت بیشتر می‌تواند ادرارش را کنترل کند. بنابراین یک توله سگ دوماهه می‌تواند حدود دوساعت ادرارش را نگه دارد. گرچه که استثنا هایی هم وجود دارد. مثلا با بزرگ شدن توله سگ، مدت زمان طولانی تری در طول شب می‌تواند ادرارش را نگه دارد و در طول بازی دفعات بیشتری نیاز به دستشویی رفتن پیدا خواهد کرد.

ابزار هایی که برای آموزش دستشویی سگ نیاز دارید:

ابزار های زیر برای آموزش دستشویی کردن به سگ‌ نیاز هستند.

 • پارک سگ (در اندازۀ مناسب): پارک سگ برای زمانی مناسب است که شما نمی‌توانید مراقبش باشید، و در عین حال به او می‌آموزید که چون دوست دارد خانه‌اش تمیز باشد، باید دستشویی‌اش را نگه دارد.
 • قلاده: سگ‌تان را با قلاده بیرون ببرید، حتی اگر دور تا دور حیاط شما حفاظت شده است. سگ‌تان را با قلاده بیرون ببرید زیرا که بدون قلاده ممکن است به جای دستشویی، فکر بازی به سرش بزند. همچین استفاد از قلاده سبب می‌شود که نزدیک سگ‌تان باشید و بلافاصله بعد از دستشویی کردن بتوانید آن را تشویق کنید
 • تشویقی: تشویقی دادن به سگ بلافاصله بعد از دستشویی کردن، به او یاد می‌دهد که این جایزه برای دستشویی کردن در محل مناسب به او داده شده است.
 • محافظ کودک: استفاده از محافط کودک سبب می‌شود که سگ‌تان قادر نباشد بدون اجازه به قسمت های دیگر خانه برود.
 • لکه بر و بوبر: استفاده از تمییز کنندۀ مناسب ، مانع از این می‌شود که سگ‌تان در یک جا دوبار دستشویی کند.

 سگ‌تان را برای دستشویی کردن بیرون ببرید.

دانستن زمانی که سگ‌تان باید برای دستشویی بیرون برود و بیرون بردن آن یکی ازآسان‌ترین روش هایی است که از ادرار نابجای سگ پیشگیری می‌کند. بیشتر سگ‌ها زمانیکه نیاز به دستشویی کردن دارند رفتارهای خاصی از خود بروز می‌دهند. مثلا بسیاری از آن‌ها زمین را بو می‌کشند. البته قبل از اینکه زمین را بو بکشند نشانه های دیگری نیز از خود نشان می‌دهند. گاهی توله سگ‌های فرز، وسط بازی تمرکزشان را از دست می‌دهند و وسط بازی به سمت دیگری می‌روند. این نشانه این است که نیاز به دستشویی دارند و باید آن‌ها را بیرون ببرید. اگر سگ‌تان خواست بیرون برود، بدانید که نیاز به دستشویی دارد.

همیشه سگ‌تان را برای دستشویی کردن همراهی کنید. این کار را که انجام بدهید نه تنها از دستشویی کردن سگ‌تان مطمئن می‌شوید بلکه می‌توانید بلافاصه بعدش آن را تشویق کنید.تا زمانی که سگ‌تان کامل دستشویی کند صبر کنیدو بلافاصله بعد به آن یک تشویقی خوشمزه بدهید.  اگر تشویقی دادن را تا زمانی که به داخل خانه می‌آیید به تعویق بیاندازید سگ‌تان قادر نخواهد بود که بین این دو رفتار شما ارتباط برقرار کند.

یک جمله مخصوص به دستشویی رفتن برای سگ‌تان بسازید و زمانی که آن را برای دستشویی بردن بیرون می‌برید دائما به او این جمله را بگویید تا متوجه شود برای چه او را  بیرون آورده‌اید.استفاده از این جمله کمک بزرگی به آموزش سگ‌تان می‌کند. می‌توانید حتی بعد از بزرگ شدن سگ‌تان هم از این جمله استفاده کنید. جمله‌ای شبیه “عجله کن!” و یا “کارت رو بکن!”  انتخاب کنید و زمانی که سگ‌تان مشغول دستشویی کردن است آن را بگویید. در این صورت سگ‌تان همزمانی جمله با عملش را درک می‌کند. زمانی که سگ‌تان حواسش پرت شد و یا فراموش کرد که برای چه بیرون آمده‌اید، این جمله را بگویید.

گاهی اوقات با وجود تمام این کارها ممکن است سگ‌تان از دستش در برود و داخل خانه دستشویی کند. اگر در حین ارتکاب جرم سگ‌تان را دیدید، برای متوفق کردنش سروصدا کنید و سریعا آن را به بیرون ببرید و بعد برای اینکه وسط کارش او را متوقف کرده‌اید به او تشویقی بدهید.(اشکالی ندارد اگر بیرون رفتید و دستشویی نکرد.) سگ‌تان را برای ادرار نابچا سرزنش نکنید. دستشویی‌اش را با تمیزکننده مناسب تمیزکنید و در آینده بیشتر مراقب آن باشید.

آموزش دستشویی سگ چه مدت طول می‌کشد؟

متاسفانه زمان و عیار مشخصی برای دانستن این که سگ‌تان کی کاملا آموزش دیده می‌شود،وجود ندارد.فاکتور های زیادی بر سرعت پیشرفت آموزش شما تاثیر دارد. سن توله سگ شما در هنگام آموزش دادن نقش مهمی دارد،ماهیچۀ توله سگ خیلی کوچک قدرت نگه داشتن برای مدت طولانی را ندارد.

سخت کوشی صاحب سگ یکی از عوامل تایین کنندۀ سرعت پیشرفت آموزش دستشویی سگ است. اگر طبق برنامه پیش بروید و درزمان جلوگیری و مراقبت سر سختانه در برابر توله سگ خود بایستید، می‌توانید در عرض چند ماه به سگ‌تان دستشویی کردن در جای مناسب را آموزش دهید. اگر یک ماه را بدون هیچ حادثۀ دستشویی ناگهانی طی کردید،آنگاه می‌توانید ادعا کنید که سگ‌تان کاملا آموزش دیده است.اما بدانید که دستشویی نکردن درجای نامناسب یک قانون نانوشته است و حداقل چند ماه بدون حادثه زمان لازم است تا از یادگیری کامل سگ‌تان اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که سگ‌تان قوانین را فهمیده است.

آموزش دستشویی سگ های مسن‌تر

زیاد بودن سن سگ‌تان به این معنا نیست که او لزوما باید جای دستشویی کردنش را بداند. یک سگ بالغ عضلاتش توانایی نگه‌ داشتن دستشویی‌ را برای مدت زمان های طولانی تردارد.اما اگر کسی به آن قوانین دستشویی کردن را نگفته باشد، آن درست مانند یک توله سگ کوچک است. توانایی دستشویی کردن در جای مناسب را نباید با سن سگ بسنجیم. یهتر است که با یک سگ تازه وارد به خانواده مثل یک توله سگ رفتار کنیم و به آن قوانین دستشویی کردن را بیاموزیم.

فرآیند آموزش دستشویی سگ های بالغ هم دقیقا مانند توله سگ است. برای پیشگیری از بروز حادثه از محافط بچه و پارک سگ استفاده کنید. برنامه غذادادن و دستشویی کردنآش را یادداشت کنید، نشانه های دستشویی داشتن سگ‌تان را بدانید،همراه آن بیرون بروید و بلافاصله بعد ازهر دستشویی کردنش در بیرون از خانه به آن تشویقی بدهید، خراب کاری هایش را کامل تمییز کنید و تا آموختن کامل قوانین حواستان به آن باشد.

17 پاسخ
 1. هادی بخشیان مجد
  هادی بخشیان مجد says:

  سلام من به تازگی یه شیتزو چهار ماهه گرفتم برای دستشویی در محل مشخص در منزل باید چیکار کنم لطفا میشه راهنمایی کنید.ممنون

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام توضیحات کامل در این مقاله نوشته شده است اگر نقطۀ ابهامی باقی‌مانده است بفرمایید در آن بخش راهنمایی بیشتری بکنیم.

   پاسخ
 2. رضا
  رضا says:

  سلام خسته نباشيد
  من يه سگ حمايتى گرفتم و مثله اينكه قبلا ياد گرفته كه تو باغچه كار خودشو بكنه،ولى الان مكانشو تو حياط تغيير دادم و به باغچه دسترسى نداره.
  خودش ميره دور ترين نقطه از پاركش جلو در كارشو ميكنه.
  ميخوام بدونم چطورى ياد بدم بهش كه رو زمين كارشو نكنه؟(يه ظرف پر از خاك واسش اماده كردم)

  پاسخ
 3. امیر
  امیر says:

  سلام من به تازگی یک سگ شیتزو گرفتم که دو ماهش هست توی پارک روی پد دستشویی میکنه اما وقتی توی خونه میارمش روی فرش یا زمین این کارو انجام میده یا یه بار روی پد اینکارو میکنه

  پاسخ
 4. پرویز
  پرویز says:

  جای سگ در خانه نیست.سگ خوبه. با محبته.دوست داشتنیه ولی جاش داخل خونه نیست… سگ ادرار داره مدفوع داره. کلی بیماری داره

  پاسخ
 5. مهسا
  مهسا says:

  سلام وقتتون بخیر, ممنونم از مقاله خوبتون, من به تازگی یه سگ شیهو وا وا 6.5 ماهه گرفتم , بیشتر وقتا در حال گاز گزفتنه چه بخواد باهاش بازی کنی و چه وقتی از دعوا شدن ناراحت میشه (صاحب قبلیش دست خودش رو میذاشته توی دهنش تا گاز بگیره ),ممنون میشم راهنمایی کنید که چیکار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام دقیقا صاحب قبلی اشتباه بزرگی انجام میداده است. در هر حال توله ها جهان را با دهان خود کشف میکنند. اما گاز گاز کردن دست و بدن انسان نباید برای آن ها تبدیل به عادت شود. لطفا از مقاله جلوگیری از گاز گرفتن سگ استفاده نمایید.

   پاسخ
 6. سهیلا
  سهیلا says:

  سلام من تازگی یک توله شیتزو خریدم واقعان خیلی بازیگوش و شیرین هستش تنها مشکل به هیچ عنوان در خانه مخصوص خود نمیخوابد فقط بغل موندن رو دوست داره ما الان چکار کنیم تا عادت کنه برا خونه خودش و دستشویی که همیشه باید اونجا بره خیلی ممنون سپاسگزارم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خیلی کوچک هست به مرور زمان در مواقعی که در تخت خود قرار دارد به او تشویقی بدهید. او را در آنجا بخوابانید و بعدا که فرمان های دیگر را یاد گرفت فرمان بخواب را در تخت به او بدهید. برای آموزش دستشویی از همین مقاله یاد دادن محل دستشویی به سگ استفاده نمایید. ضمن اینکه به خاطر داشته باشید توله سگ نیز مانند انسان در ابتدا اختیار مثانه خود را ندارد لذا از خطا داشتن او ناامید نشوید و او را سرزنش نکنید.

   پاسخ
 7. لیون
  لیون says:

  سلام من یه شیتزو دو ماهه دارم. تو پارک نگهش میدارم. اوایل دقیقا روی پدش کارسو میکرد. الان بیرون از پد هم همینکارو میکنه. چکار کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام سن دو ماه برای یادگیری محل دستشویی، کنترل داشتن بر روی مثانه و خطا نداشتن بسیار بسیار زود است. صبور باشید.

   پاسخ
 8. تكتم
  تكتم says:

  سلام من به تازگي سگ پاگ گرفتم و بزرگترين مشكلم سن كمش هست و نميدونم چطور دستشوييشو كنترل كنم
  باوجود اينكه وقت ميذارم براش ولي زمان استراحتم همش ميخواد از پاركش بيرون بياد و وقتي نمياريم بيرون وسط پاركش ادرار ميكنه در صورتيكه پد داخل پاركش هست

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   توله کوچک نیز مثل نوزاد انسان اصلا کنترل مثانه خود را ندارد. از او زیاد توقع نداشته باشید و آموزش را بین هفته 12 تا 16 شروع کنید.

   پاسخ
 9. hamidreza
  hamidreza says:

  سلام ببخشید من سگم هشت ماهشهر و توی تراز دستشویی میکنه ولی الان که هوا گرمه در تراز رو میبندیم و سگم پشت در تراز یل حتی جاهای دیگه دستشویی میکنه و جدیدا چون خانوادم متاسفانه تنبیه فیزیکیش میکنن حتی اگه در بازم باشه کل روز دستشویی نمیکنه و در آخر یک جای دیگه دستشویی میکنه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. شما که وضعیت آب و هوایی شهرتان را می دانید چرا از ابتدا در جایی به او آموزش می دهید که همیشه امکان استفاده از آن را ندارد؟!!! مشخص هست زمانیکه درب را میبندید او نمیداند کجا برود و هر جا که بخواهد دستشویی می کند!! متاسفانه تنبیه فیزیکی از آن دسته کارهاییست که روابط تان را با سگتان به شدت خراب میکند و به معنای تمام کلمه ظلم کردن در حق حیوانی است که هم زبان بسته است و هم در خصوص این مسئله بی تقصیر است!!! به خانواده خود بفرمایید این سگ اولا بسیار کوچک است دوما اصلا راه حلی برای مقصود شما که با تنبیه بیانش میکنید در ذهنش ندارد جز این که با نگهداشتن دستشویی اش خودش را بیمار کند!!!!!! باید مجددا وقت بگذارید و طبق آموزش محل دستشویی این مقاله و فقط با استفاده از تقویت مثبت(دادن تشویقی، توجه و نوازش، نشان دادن هیجان مثبت و تشویق کردن) مکان دیگری مانند دستشویی خانه که امکان دسترسی همیشگی برای او باشد را به او آموزش دهید. می توانید از پد در دستشویی تان استفاده کنید تا تمیز کردن آن برایتان راحت تر باشد.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *