,

راهکارهای کلیدی برای کنترل سگ آلفا

کنترل سگ آلفا

مانند انسان ها، تعداد کمی از سگ ها به طور طبیعی خصوصیات رهبر گروه شدن را دارند و فرمانروا به دنیا می‌آیند. شاید شما با سگی که فرمانروا است و به طور طبیعی رهبری گروه را برعهده می‌گیرد روبرو شده باشید. اگر شما خودتان رهبر گروه نیستید حتما با مشکل مواجه خواهید شد، چرا که سگ فرمانروا تمایل زیادی برای گرفتن این موقعیت دارد. در اینجا 5 راهکار برای برخورد صحیح و کنترل سگ آلفا را توضیح داده‌ایم.

اگر شما مراحل زیر را بگذرانید می‌توانید به فرمانروای سگ خود تبدیل شوید و رابطه ای متعادل و عالی با سگ آلفایتان برقرار کنید.

آرام و جسور باشید:

سگ ها از رفتار و انرژی بی‌ثبات و نامتعادل پیروی نمی‌کنند. این مسئله برای سگ های آلفا که سعی می‌کنند هر چه می‌بینند را رفتار نامتعادل تلقی کنند، بیشتر صادق است. به همین دلیل است که شما باید در مواجهه با سگ های فرمانروا آرام‌ و جسورتر از همیشه باشید. سگ شما اضطراب و عصبی بودن را حس می‌کند، ولی یک سگ فرمانروا این وضعیت را نشانه‌ای برای لزوم گرفتن مسئولیت رهبری می‌بینند. از طرفی اگر شما آرام و جسور باشید، سگ فرمانروا این آرامش را به معنی پایدار بودن اوضاع می‌داند، در نتیجه احساس نخواهد کرد باید گروه خود (یا شما و خانواده تان) را رهبری و اداره کند یا از شما محافظت کند.

قانون، مرز و محدودیت بگذارید:

وجود قانون، محدودیت و مرز برای کنترل سگ آلفا از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ چرا که بر سلطه گری آن‌ها تمرکز می‌کند و به آن‌ها راهی برای ابراز خود رایشان می‌دهد بدون اینکه بخواهند آن را روی شما امتحان کنند.

حداقل قوانینی که باید وجود داشته باشد عبارتند از اینکه چه مکان هایی از خانه را می توانند  بدون اجازه شما بروند، آنها باید همیشه قبل از ورود به جایی یا خروج از آن، باید منتظر اجازه شما بمانند و نباید غذایی دریافت کنند مگر اینکه آرام و مطیع باشند.

در مورد سگهای فرمانروا شما می توانید از این هم فراتر بروید و به آنها تمرین های مهارتی و چابکی بدهید. این تمرین ها باعث می‌شود آنها انرژی اضافی خود را در حین عبور از مانع‌های مسیر مصرف کنند.

محبت زوری نکنید:

سگهای  فرمانروا به طور طبیعی منزوی و گوشه گیر هستند. فراموش نکنید در گروه سگ‌ها، فرمانروا به سگهای دیگر نزدیک نمی‌شود، بلکه سگ‌های فرمانبر  به فرمانروا نزدیک می‌شوند. تله ای که انسان ها به راحتی در آن می‌افتند این است که به سمت سگ خود می‌روند تا به او محبت کنند در حالی که او به اندازه کافی مشتاق نیست؛ این موضوع باعث می شود او خود را در مقام فرمانروایی ببیند.

اگر سگ شما فرمانروا است، بهترین رویکرد نسبت به او، نادیده گرفتن اوست. در نتیجه او هر وقت نیاز به توجه داشته باشد، خودش به سمت شما می‌آید و این موضوع جایگاه شما را به عنوان فرمانروای او محکم‌تر می‌کند.

کنترل سگ آلفا با غذا:

در گروه سگ‌ها، فرمانروای گروه اول از همه غذا می‌خورد؛ پس این اتفاق باید زمانی که شما قرار است فرمانروای او باشید از سوی شما تکرار شود. شما باید اطراف میزی که خانواده‌‌تان روی آن غذا می‌خورد مرزی در نظر بگیرید، به طوریکه سگ مجاز به آمدن در آن محدوده در زمان صرف غذا توسط انسان‌ها نباشد.

وقتی زمان غذا دادن به سگ نزدیک می‌شود، او باید حتی قبل از شروع فرآیند غذا دادن، آرام و مطیع باشد و با همان حالت آرام، صبر کند تا شما ظرف غذای او را زمین بگذارید، از او دور شوید و به او با اشاره اجازه دهید که غذای خود را بخورد.

به سگ خود وظیفه‌ای بدهید:

سگ‌های رهبر به طور خاص نیاز دارند که نقشی را در گروه ایفا کنند؛ به همین دلیل ضروری است که شما او را موظف به انجام کاری کنید. این کار می‌تواند بسیار ساده باشد، مثلا او را موظف کنید که هنگام راه رفتن کوله‌پشتی داشته باشد یا می‌توانید به او تمرین‌های مهارتی و چابکی، جستجو ونجات، اطاعت، عبور از مسیر خاص و… بدهید.

اگر سگ شما فرمانروا است شما باید رهبر گروه قوی‌تری نسبت به او باشید. رعایت موارد بالا باعث می‌شود شما برای سگتان فرمانروا باشید و ارتباط شما با او شاد و متعادل باشد.

2 پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام در صورتیکه فوبیا دارید بهترین راه مراجعه به مشاور است. اما در صورتیکه امکان آن را ندارید از روش حساسیت‌زدایی استفاده نمایید. در این روش باید سعی کنید با موضوع ترس خود روبرو شوید. برای مثال از یکی از آشنایان که در منزل خود سگ آرام و کوچکی دارد بخواهید آن را از دور به شما نشان دهد. هر زمان احساس میکردید آمادگی آن را دارید کمی به او نزدیکتر شوید. هر زمان که بر حس ترس خود غلبه کردید در نزدیکی او قرار بگیرید و به آن دست بزنید. از صاحب سگ بخواهید در تمام این مدت به او قلاده وصل کرده باشد و او را در آغوش گرفته باشد. ممکن است این مراحل ذکر شده چندین جلسه طول بکشد و لزوما نباید در جلسه اول خود را مجبور کنید که به سگ دست بزنید. بعد از اینکه ترستان از سگ کمتر شد سعی کنید ارتباط خود را با سگ ها قطع نکنید تا این ترس برای همیشه ریشه کن شود. در معرض موضوع ترس قرار گرفتن رایج ترین شیوه درمان فوبیا است.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *