,

رنگ های مختلف سگ لابرادور

رنگ های مختلف سگ لابرادور

فکر می‌کنید بهترین رنگ سگ لابرادور (Labrador Retriever) چیست؟ یا کدام رنگش مناسب شماست؟ در این مقاله، به‌طور مختصر، رنگ های مختلف سگ لابرادور  را معرفی می‌کنیم تا لابرادور شکلاتی، سیاه و زرد و طیف‌های متنوعی را که هر کدام دارند بیشتر بشناسیم.

رنگ های مختلف سگ لابرادور

نژاد لابرادور سه رنگ اصلی زرد و سیاه و شکلاتی دارد که هر رنگ تنوع طیفی گسترده‌ای نیز دارد.

تقریبا می‌شود گفت که هر کدام از سه رنگ لابرادور وظیفۀ مشخصی دارند. لابرادور زرد راهنمای نابینایان است. لابرادور سیاه سگ شکاری است و لابرادور شکلانی حیوان خانگی و سگ برنامه‌های نمایشی است. این دسته‌بندی خیلی کلی و عمومی است، در واقع هر رنگی تقریبا می‌تواند از پس همۀ نقش‌ها به‌خوبی بربیاید.

لابرادور زرد

لابرادور زرد

لابرادور زرد وظایف مختلفی را می‌پذیرد، ولی شاید بتوان گفت وظیفه‌اش در نقش سگ کمکی برای افراد معلول را بهتر از وظایف دیگرش انجام می‌دهد. آن‌ها خوش‌رفتار و مهربانند و خیلی سریع آموزش‌هایشان را یاد می‌گیرند.

لابررادورهای زرد علاوه بر اینکه بسیار آموزش‌پذیرند، فوتوژنیک هم هستند. برای همین در بسیاری از خیریه‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود. با این حال می‌توانند حیوانات خانگی فوق‌العاده‌ای باشند یا در برنامه‌های نمایشی بدرخشند.

لابرادور قرمز روباهی

لابرادور قرمز روباهی

قرمز روباهی از رنگ‌های اصلی لابرادور نیست، بلکه طیفی از رنگ زرد است و زیرمجموعۀ رنگ زرد طبقه‌بندی می‌شوند. این لابرادورها اغلب سایه‌ای از رنگ نارنجی در موهایشان دارند. به نظر می‌رسد آن‌ها سگ‌های کار بوده‌اند.

لابرادور حنایی

لابرادور حنایی

در سال‌های اخیر، بعضی از مردم به لابرادورهای زرد، لابرادور حنایی می‌گویند. اگر تولۀ لابرادور شما کمی از زرد تیره‌تر است، ولی قرمزی رنگ ‌موهایش به اندازۀ لابرادور قرمز روباهی نیست، می‌توانید او را حنایی توصیف کنید. به هر حال، حنایی از رنگ‌های اصلی نژاد لابرادور نیست و مثل قرمز روباهی هم شهرت ندارد.

لابرادور سیاه

لابرادور سیاه

لابرادورهای سیاه، سال‌های سال، به عنوان سگ شکاری شناخته می‌شدند، ولی آن‌ها می‌توانند حیوانات خانگی فوق‌العاده و سگ‌های همراه چابکی باشند. سیاه رنگ غالب در نژاد لابرادور است و دلیلش هم ژن‌های وراثتی است. شاید چون تعداد لابرادورهای سیاه زیاد است، دیگر به چشم نمی‌آیند و انتخاب اول مردم نیستند، با این حال همچنان زیبا و شگفت‌انگیزند.

لابرادور شکلاتی

لابرادور شکلاتی

لابرادورهای شکلاتی به همان اندازه که در برنامه‌های نمایشی می‌درخشند، حیوانات خانگی خوبی هم هستند.

در آمریکا، لابرادورهای شکلاتی در اغلب موارد، سگ‌های شکاری هستند، ولی جالب است بدانید که در انگستان به تازگی نقش سگ شکاری را پذیرفته‌اند و هنوز لابرادورهای زرد و سیاه مهم‌تر و مشهورترند.

لابرادورهای نقره‌ای

لابرادور نقره ای

در طبقه‌بندی این نژاد، لابرادورهای نقره‌ای تقریبا نوظهورند. این رنگ جذاب دوستداران نژاد لابرادور را وادار به بیان نظرات موافق و مخالف زیادی کرده است.

ضعیف شدن ژن‌ها موجب پدید آمدن این طیف از رنگ شکلاتی شده است، ولی علت این امر هنوز مشخص نیست و بحث و تحقیقات فراوانی درباره‌اش صورت گرفته است.

بهترین رنگ لابرادور کدام است؟

بعضی مردم به رنگ خاصی از لابرادورها علاقه دارند، ولی بقیه همۀ رنگ های مختلف سگ لابرادور را دوست دارند. اگر در این زمینه متعصب نباشد، دستتان برای انتخاب سگی که می‌خواهید بازتر است. اگر از آن کسانی هستید که رنگ خاصی را دوست دارند، حتما موقع انتخاب سگ الویت‌هایتان را در نظر بگیرید. با این حال آنچه که واقعا هنگام انتخاب یک تولۀ لابرادور مهم است سلامت و خلق‌وخوب پدر و مادرش و وظیفه‌ایست که بر عهده داشته‌اند.

نمایش یا شکار؟

درست است که رنگی که ترجیح می‌دهید مهم است، ولی به یاد داشته باشید که لابرادورها به دو گروه تقسیم می‌شوند: لابرادورهای شکاری و لابرادورهای نمایشی، و انتخاب یک سگ مناسب یعنی انتخاب از یک گروه مناسب و نه از رنگ مناسب.

نجات لابرادورها

شاید هنگام انتخاب سگتان یک لابرادور بالغ را به توله ترجیح بدهید. آن وقت به پناهگاه‌ها بروید. درست است که گزینه‌های انتخابی‌تان محدود می‌شود، ولی در عوض به یک لابرادور دوست‌داشتی شانس زندگی دوبارۀ و چشیدن طعم خوشبختی داده‌اید.

 

آیا شما هم صاحب یک لابرادور فوق‌العاده‌اید؟ چه رنگی است؟ چگونه انتخابش کردید. برایمان بنویسید.

6 پاسخ
 1. فاطمه
  فاطمه says:

  من یک توله لابرادور 4 ماهه دارم بین طلایی و شکلاتی خیلی سگ های عالی هستند و خیلی مهربان و خانواده دوست.خیلی باهوش هستند و فرمان رو خوب یاد میگیرند و انجام میدن تنها مشکلشون اینه که بر خلاف جثه بزرگ خیلی حساس هستند یعنی خیلی مستعد مریض شدن هستند مخصوصا زمانی که توله هستند.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام بر شما
   در این مورد آمار جامعی در دسترس نیست متاسفانه. به نکته بسیار مهمی اشاره فرمودید و دانستن این آمار برای کنترل و مدیریت این حیوانات بسیار کمک کننده می‌تواند باشد. همچنین شواهد نیز حکایت از فرمایش شما ندارد و اکثریت قابل توجهی از نژاد لابرادور در میان سگ های ولگرد دیده نمی شود.

   پاسخ
 2. فرزاد
  فرزاد says:

  سلام من یک توله رتریور دارم که خط سفیدی زیر سینه دارد و نوک پاها نیز سفدی، دارد آیا رتریور است یا نه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   تشخیص نژاد حتی با مشاهده نیز اغلب با خطا همراه است چه برسد با ویژگی های کوچک توصیفی. اما پیشنهاد ما به شما این است که فارغ از نژاد سگتان از وجود خود او لذت ببرید. دامپزشکان با مشاهده با تقریب خوبی می توانند نژاد سگ را تشخیص دهند.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *