,

روز بین المللی ببر

روز بین المللی ببر

در سال 2010 میلادی اعلام شد که جمعیت ببرها، در یک قرن گذشته، از 100،000 به 3،200 قلاده رسیده است و تغییرات آب‌هوایی، از بین رفتن زیستگاه و شکار بی‌رویه از عوامل این کاهش جمعیت است. در پی اعلام این خبر، در یک نشست بین‌المللی در سن‌پترزبورگ، روز 29 ژوئیه، برابر با هفتم مرداد، روز بین المللی ببر نام گرفت تا هرساله توجه جهانیان به این حیوان اعجاب‌انگیز جلب شود.

بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی رفاه حیوانات (IFAW) و صندوق جهانی طبیعت (WWF)، در این روز، تلاش می‌کنند تا با بیشتر کردن آگاهی عمومی دربارۀ طبیعت، آشنا کردن کودکان با محیط زیست،  و حفاظت از ببرها و زیستگاهشان از ببرهای باقی‌مانده مراقب کنند و مانع از انقراض این جانور ارزشمند شوند.

ببر بزرگ‌ترین گربه‌سان کرۀ زمین است. طول او به 4 متر و وزن او به 300 کیلوگرم می‌رسد و وطن اصلی او شبه‌قارۀ هند جنوب آسیا است.

ببرها 9 گونه بوده‌اند، اما متأسفانه 3 تای آن منقرض شده‌اند و فقط 6 گونه از آن به حیات خود ادامه داده‌اند: ببر بنگال، ببر کوربت، ببر مالایی، ببر سوماترایی، ببر سیبری و ببر جنوب چین.

خطوط زیبای پوست ببر وجه تمایز او از دیگر گربه‌سانان است. رنگ این خطوط در همۀ گونه‌ها یکسان نیست و به رنگ‌های قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای تیره و سیاه دیده می‌شود. دارازا و پهنای این خطوط نیز در گونه‌های مختلف فرق می‌کند، اما شکل و طرح خط‌های پوست هر ببر، مثل اثر انگشت انسان، منحصر به‌فرد است و جالب است بدانید که این خطوط فقط بر موهای او وجود ندارد ، بلکه بر پوست ببر هم نقش بسته است؛ یعنی اگر موهای ببر را بتراشیم، این خط‌ها بر پوستش دیده می‌شود.

ببر حیوان مشهوری است و کمتر کسی است که نام او را در اسطوره‌ها و قصه‌ها نشنیده باشد یا تصویر او را در فیلمی ندیده باشد. از محبوب‌ترین این قصه‌ها، که چند فیلم معروف هم بر اساس آن ساخته شده است، می‌توان به داستان پسر جنگل اشاره کرد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *