,

روز جهانی خرگوش

روز جهانی خرگوش

چهارمین شنبۀ سپتامبر، که امسال برابر است با سی‌‌ویکم شهریور/ بیست‌ودوم سپتامبر، روز جهانی خرگوش نامگذاری شده است تا در این روز بیشتر به خرگوش‌ها، چه خرگوش‌های وحشی و چه خرگوش‌های خانگی، توجه کنیم. خرگوش‌ها از جهات بسیاری آزار می‌بینند: شکار می‌شوند، خورده می‌شوند، در آزمایشگاه‌های پزشکی از آن‌ها استفاده می‌شود، لوازم آرایش روی آن‌ها آزمایش می‌شود، از پوست و مویشان برای ساخت پالتو و کلاه استفاده می‌شود و ممکن است سال‌ها، تک و تنها، در قفس زندگی کنند. آن‌ها در مراتع، جنگل‌ها، تالاب‌ها، چمنزارها و بیایان‌ها زندگی می‌کنند و بیش از نیمی از خرگوش‌های جهان در شمال امریکا ساکن هستند. خرگوش‌ها از هر نژادی که باشند، برای طبیعت ارزشمندند و باید مراقبشان باشیم.

خرگوش‌ بعد از سگ و گربه محبوب‌ترین حیوان خانگی است. به خرگوشی که در حیاط یا در خانه با انسان‌ها زندگی کند خرگوش خانگی می‌نامند. این خرگوش‌ها به مکانی برای استراحت و مکانی برای دستشویی کردن نیاز دارند و می‌توان جای درست دستشویی کردن را به آن‌ها آموزش داد. از خرگوش‌های خانگی هم باید به‌خوبی مراقبت کرد تا طول عمر طبیعی‌شان را داشته باشند و از بی‌توجهی زجر نکشند. گاهی دیده می‌شود که افراد بیشتر به سگ و گربه‌شان می‌رسند و به خرگوش‌ها بی‌اعتنا هستند. در حالی که خرگوش‌ها هم حیواناتی اجتماعی هستند و به توجه و مراقبت صاحبشان احتیاج دارند. هر خرگوشی شخصیت منحصربه‌فردی دارد و با صاحبش به شیوۀخاصی ارتباط برقرار می‌کنند. اینکه کسانی گمان می‌کنند که خرگوش‌ها مثل سگ‌ها و گربه‌ها نیستند و فقط می‌خورند و می‌خوابند اشتباه است و با اطلاع‌رسانی باید این تفکر اشتباه را اصلاح کرد.

چرا خرگوش‌ها را دوست داریم؟

  • گوش‌هایشان: تا به حال به گوش‌های خرگوش‌ها دقت کرده‌اید که چه قدر بامزه و خوشگل است؟
  • شخصیتشان: هر خرگوشی شخصیت خاص خودش را دارد. بعضی از آن‌ها معاشرتی هستند و بعضی‌شان خجالتی، ولی همه‌شان صاحبشان را دوست دارند.
  • جهیدنشان: تا به حال جهیدن خرگوش را دیده‌اید که چه قدر بانمک است؟
  • قیافه‌شان: خرگوش‌ها نژادهای مختلفی دارند، برای همین ظاهر و قیافۀ هر کدامشان با دیگری فرق می‌کند.

خرگوش‌های معروف جهان را می‌شناسید؟

  • شخصیت خرگوش (Rabbit) در فیلم وینی پو (Winnie the Pooh).
  • خرگوش عید ایستر (Easter).
  • باگز بانی (Bugs Bunny).

چگونه روز جهانی خرگوش را جشن بگیریم؟

  • وقت بیشتری را با خرگوشتان بگذرانید. ساده و آسان است، ولی خرگوشتان را خوشحال می‌کند.
  • خرگوش‌ها استعداد خاصی در خنداندن صاحبشان دارند. از لحظات قشنگی که با او دارید عکس بگیرید و در شبکه‌های اجتماعی‌تان به اشتراک بگذارید.
  • مهمانی برگزار کنید که تم آن خرگوش باشد و برای پناهگاه‌ها یا خیریۀ حیوانات پول جمع کنید.
0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *