,

روز جهانی سگ

روز جهانی سگ

بیست‌و ششم آگوست، برابر با چهارم شهریور، در سال 2004، روز جهانی سگ ها نامگذاری شد تا در این روز بیشتر قدردان دوستی آن‌ها و کارهایی که برای ما انجام می‌دهند باشیم و بیشتر به سگ‌های بی‌پناه و آن‌هایی که در پناهگاه‌ها منتظر خانه‌ای گرم و دست نوازشند توجه کنیم. فرقی نمی‌کند سگی نژاد خالص داشته باشد یا از نژادی ناشناس باشد، کوچک باشد یا بزرگ، در خانه زندگی کند یا پناهگاه یا در دشت‌ها رها باشد، همۀ آن‌ها مهربانند و حق دارند که بدون آزار و اذیت زندگی کنند. به نظر می‌رسد سگ‌ها اولین حیوانی هستند که به دست انسان‌ها رام شدند و لقب «بهترین دوست انسان» را از آن خود کردند.

آن‌ها از آن روز تا حالا کارهای مختلفی برای بشر انجام داده‌اند، از نگهبانی، شکار و چوپانی گرفته تا کمک به کسانی که بیمار یا ناتوانند. امروزه آن‌ها در جستجو و نجات زلزله‌زدگان، تشخیص سرطان، ردیابی مواد مخدر و مواد منفجره و دستگیری خلافکاران به انسان‌ها کمک می‌کنند و حتی جان خود را به خطر می‌اندازند.

هر ساله هزاران سگ کشته می‌شوند چون انسان‌ها نمی‌توانند آن‌ها را خوب تربیت کنند یا به‌خوبی از آن‌ها مراقبت کنند. ما باید زمانی برای داشتن سگ تصمیم بگیریم که بتوانیم ریختن موها، صدای پارس و محدودیت‌هایی را که برایمان ایجاد می‌کند بپذیریم. نامگذاری این روز به نام سگ‌ها تلنگری است به ما تا با توله‌کشی، آزار سگ‌ها و سوءاستفاده از آن‌ها مبارزه کنیم و هر کدام به اندزۀ توانمان در این راه قدم برداریم.

چگونه روز جهانی سگ را جشن بگیریم؟

اگر می‌خواهید سگ داشته باشید، امروز، سگی را از پناهگاه نزد خودتان بیاورید و به او زندگی دوباره ببخشید.

اگر سگ دارید، به او تشویقی‌ای بدهید که بیشتر از همه دوست دارد. او را به گردش ببرید و بیشتر از روزهای دیگر با او وقت بگذرانید.

اگر، سگ‌ها را دوست دارید، ولی نمی‌توانید سگ داشته باشید، به پناهگاه‌ها کمک مادی کنید تا بتوانند از سگ‌های بیشتری مراقبت کنند. همچنین می‌توانید به یکی از پناهگاه‌ها سر بزنید و در نگهداری از سگ‌ها به آن‌ها کمک کنید یا با سگ‌ها بازی کنید.

این روز را به افراد بیشتری یادآوری کنید تا همه کنار هم مراقب سگ‌ها باشیم تا کمتر شاهد آزار و اذیت این حیوان و بهره‌کشی و سوءاستفاده از او باشیم.

2 پاسخ
  1. مریم
    مریم says:

    سلام بسیار عالی بود . اما اگر در مورد سگ ها بیشتر مینوشتید عالی تر هم پیش. ممنون از سایت خوبتون

    پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *