روز جهانی فیل

روز جهانی فیل

در سال 2011، پاتریشا سیمز (Patricia Sims)، فیلمساز کانادایی، و سازمان بازپروی فیل تایلند (Thailand’s Elephant Reintroduction Foundation) روز جهانی فیل را تاسیس کردند. برای اولین بار، در سال 2012، روز دوازدهم آگوست، برابر با بیست‌ویکم مرداد، به مناسبت روز جهانی فیل جشن گرفته شد. از آن سال تا امروز، پاتریشا سیمز برنامه‌های مربوط به این روز را مدیریت می‌کند. امروزه 65 سازمان مربوط به حمایت از حیات وحش از این روز حمایت و برنامه‌های آن را پیگیری می‌کنند.

ویلیام شاتنر(William Shatner)، بازیگر معروف و محبوب سینما، از پروژۀ نام‌گذاری روزی به نام فیل‌ها بسیار حمایت کرد. او همان کسی است که متن فیلم بازگشت به جنگل (The Return ti Forest) و زمانی که فیل‌ها جوان بودند (When Elephants Were Young) را خوانده است. بازگشت به جنگل مستندی سی دقیقه‌ای است که در افتتاحیۀ روز جهانی فیل منتشر شد و موضوعش داستان فیل‌های آسیایی است، که بعد از اسارت، به جنگل بازمی‌گردند.باراک اوباما (Barak Obama)، شاهزاده ویلیام (Prince William)، لئوناردو دی‌کاپریو (Leonardo DiCaprio)، کریستین دیویس (Kristin Davis) و اشلی جاد (Ashley Judd)، هنرپیشه و فعال سیاسی امریکایی، از دیگر مشاهیری هستند که به فیل‌ها و سرنوشتشان علاقه‌مندند.

همه‌مان فیل‌ها را می‌شناسیم و چه بسا آن‌ها را از نزدیک دیده‌ایم، لمس کرده‌ایم و یا سوارشان شده‌ایم. فیل‌ها باهوشند. خاطرات خوب و بد گذشتۀ خود را به یاد می‌سپارند و غم و شادی را حس می‌کنند. آن‌ها خانوادگی زندگی می‌کنند و با اعضای خانوادۀ خود همدلی می‌کنند. چه کسی می‌تواند دوستشان نداشته باشد؟

انسان‌ها، از روزگار قدیم، فیل‌ها را ستوده‌اند. در فرهنگ‌های شرقی، فیل نماد خرد و دلسوزی بوده است. در افسانه‌های هندو آمده است که ایندرا (Indra)، پادشاه آسمان‌ها، سوار بر فیلی به نام آیراواتا (Airavata) می‌شود. همچنین معتقد بودند که جهان بر پشت یک فیل قرار گرفته است. در کشور سیام، پرستارانی بودند که از فیل‌های سفید مقدس نگهداری می‌کردند.

با وجود همۀ آنچه گفته شد، هرساله، فقط در آفریقا، شکارچیان حدود 27000 فیل را وحشانه شکار می‌کنند، تا عاجشان را غارت کنند. بزرگ‌ترین متقاضیان عاج در چین هستند. در این بازار سیاه، گاهی، عاج به قیمت طلا معامله می‌شود. به تازگی، شکارچیان ساتائو (Satao)، یکی از بزرگ‌ترین و شگفت‌انگیزترین فیل‌های دنیا، را به خاطر عاجش کشتند.

دومین خطری که این گونۀ ارزشمند را تهدید می‌کند کوچک شدن زیستگاهشان است، به سبب افزایش فعالیت‌های کشاورزی و جنگل‌زدایی. این امر دسترسی به منابع غذایی فیل‌ها را محدود می‌کند و همچنین مجبورشان می‌کند متراکم‌تر زندگی کنند و در نتیجه شکار کردن آن‌ها برای شکارچیان آسان‌تر می‌شود. اسیر کردن آن‌ها در باغ وحش‌ها و سیرک‌ها تهدید بزرگ دیگری برای ادامۀ حیات آن‌هاست. این خطرات به حدی جدی‌اند که اتحادیۀ بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) اعلام کرده است فیل‌ آفریقایی در معرض خطر و فیل‌ آسیایی در معرض انقراض است.

چگونه روز جهانی فیل را جشن بگیریم؟

در روز جهانی فیل، می‌توانید برای کودکتان عروسک این حیوان زیبا را بخرید. لباسی بپوشید که عکس فیل بر روی آن باشد یا کیکی سفارش دهید به شکل او.

همۀ این‌ها خوب است، اما بهترین و مهمترین کاری که در این روز می‌شود انجام داد بیشتر کردن دانش خودمان و اطرافیانمان، بخصوص کودکان، دربارۀ فیل‌هاست. اطلاع‌رسانی دربارۀ فیل‌ها، از طریق فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی یکی از موثرترین راه‌ها برای بیشتر کردن دانش عمومی و در نتیجه جلوگیری از خطراتی است که این حیوان بزرگ و مهربان را تهدید می‌کند. اگر از این تهدیدها و خطرات صحبت کنیم، شاید دوستانمان تصمیم بگیرند این بار که به سفر می‌روند زیورآلات یا اجناسی که از عاج درست شده است نخرند. شاید اگر بدانیم که فیل‌ها برای سواری دادن به ما چه رنجی می‌کشند دیگر سوارشان نشویم. دیدن مستندی که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد، می‌تواند، اندکی، چشم ما را بر روی واقعیات باز کند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *