, ,

روز غذا پختن برای حیوان خانگی

روز غذا پختن برای حیوان خانگی

اولین روز ماه نوامبر، برابر با دهم آبان، روز غذا پختن برای حیوان خانگی (Cook For Your Pet Day) نامگذاری شده است. همۀ ما حیوانات خانگی‌مان را دوست داریم، پس چرا قدمی برای سلامتی آن‌ها برنداریم؟ خوردن غذای انسانی برای سگ‌ها و گربه‌ها بسیار مضر است، اما از طرف دیگر غذاهای آماده هم حاوی بسیاری مواد شیمیایی و نگهدارنده‌های غیر طبیعی هستند. در روزگاری که زندگی می‌کنیم، بسیاری از ما اینقدر گرفتار هستیم که نمی‌توانیم همیشه برای حیوانمان غذایی درست کنیم که همۀ مواد لازم را داشته باشد. شاید بهترین کار این باشد که گاهی به جای غذاهای آماده، خودمان برایشان غذا درست کنیم و از تماشای اینکه غذای دستپخت خود ما را می‌خورند لذت ببریم. حداقل امروز می‌توانیم این را بکنیم.

اگر تصمیم گرفتید که برای دوست کوچکتان غذا بپزید، این چند نکته را فراموش نکنید:

  • اول تحقیق کنید که کدام مواد غذایی برای آن‌ها مضر است. خوراکی‌هایی مثل ادویه‌ها، شیر، شکلات، پیاز، سیر، الکل، قهوه و چای، انگور، کشمش، آواکادو، گوجه‌فرنگی، قارچ و گردو برای سیستم گوارشی سگ‌ها و گربه‌ها مضر است و خوردن بیش از حد این مواد حیوان را مسموم می‌کند و حتی ممکن است منجر به مرگ حیوان شود.
  • اگر سگ یا گربه‌تان بیماری خاصی دارد یا پیر شده است، غذایی را بپزید که مناسب شرایط بدنی او باشد. برای این کار حتما با دامپزشک مشورت کنید.
  • رژیم غذایی حیوان خانگی‌تان را یک‌شبه و ناگهانی تغییر ندهید. برای مثال اگر غذای آماده به حیوانتان می‌دهد، اول یک سوم غذای او را غذای پخته بگذارید. بعد از چند وعده نصف غذای آماده و نصف غذای پخته بگذارید و بعد یک سوم غذای آماده و سه‌چهارم غذای پخته به او دهید تا معده‌اش کم‌کم به غذای جدید عادت کند.
  • برای حفظ تعادل غذایی سگتان، بهتر است محتوای کاسۀ غذای او شامل 10 درصد کربوئیدرات، 50 درصد سبزیجات و 40 درصد پروئین باشد.
  • درست است که سگ‌ها می‌توانند بعضی سبزیجات خام را بخورند، ولی خوردن زیاد سبزیجات خام سبب دل‌درد آن‌ها می‌شود.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *