,

روز گربۀ سیاه و خرافات پیرامون آن

روز گربۀ سیاه

گربه‌های سیاه، سال‌های سال، به سبب وجود باورهای خرافی اذیت و آزار دیده‌اند و حتی کشته شده‌اند. متاسفانه، این باورهای خرافی هنوز هم وجود دارد. مردم کمتر گربه‌های سیاه را به سرپرستی می‌گیرند، تقریبا 13 درصد کمتر از گربه‌های دیگر، و آن‌ها را بیشتر اذیت می‌کنند. روز گربۀ سیاه ، در سال 2011، برای افزایش اطلاع عمومی دربارۀ گربۀ سیاه تاسیس شد، تا کمتر به آن‌ها ظلم شود. امروز، بیست‌وششم مرداد برابر با هفدهم آگوست، روز گربۀ سیاه است.

خرافاتی که دربارۀ گربۀ سیاه وجود دارد، در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است. در بعضی فرهنگ‌ها گربۀ سیاه با بدبختی و بداقبالی مرتبط است. در برخی کشورهای اروپایی گربۀ سیاه نماد انسان‌های بدکار است. در قرون وسطی معتقد بودند گربۀ سیاه از خانوادۀ جادوگران است و حتی گاهی می‌گفتند که گربه‌های سیاه خود جادوگران هستند که تغییر شکل داده‌اند. در آلمان، حرکت گربۀ سیاه از چپ به راست را بدشگون می‌دانستند.

از طرف دیگر، در بعضی فرهنگ‌ها گربۀ سیاه دارای نیروی خیر و تاثیرات مثبت است. در بریتانیا معتقدند که گربۀ سیاه خوش‌شانسی می‌آورد یا در ژاپن می‌گویند دختری که گربۀ سیاه داشته باشد عشق واقعی نصیبش می‌شود. در بعضی کشورها، ملوانان گربۀ سیاهی را با خودشان به کشتی می‌بردند، چون معتقد بودند که برایشان خوش‌شانسی می‌آورد. گاهی همسران ملوانان، در خانه، گربۀ سیاهی نگه می‌داشتند تا با نیروی خیرش از شوهرانشان در دریا مراقبت کند. این نگاه مثبت به گربۀ سیاه در انگلستان قرن هفده نیز وجود داشت. وقتی گربۀ خانگی سیاه‌رنگ چارلز اول مُرد، او اعلام کرد که با مرگ گربه‌اش بخت خوب او هم مرده است. ادعای او درست از آب درآمد. فردای آن روز چارلز اول دستگیر و به خیانت متهم شد.

انجمن دوستداران گربه‌ها (CFA) اعلام کرده است که گربۀ پوشیده از موهای سیاه در میان 22 نژاد از نژادهای گربه دیده می‌شود، ولی گربه‌های نژاد بمبئی (BomBay) یکدست سیاهند. گربه‌های سیاه اغلب نر هستند. چون رنگ‌دانه‌های گربه‌های سیاه مقدار زیادی ملانین دارد، رنگ چشم‌های آن‌ها اغلب طلایی است. گربه‌های سیاه همه به یک رنگ نیستند. آن‌ها در رنگ‌های سیاه زغال‌سنگی (Coal Black)، سیاه خاکستری (Grayish Black) و سیاه قهوه‌ای (Brownish Black) دیده می‌شوند.

برای جشن گرفتن روز گربۀ سیاه ، شما می‌توانید برای مقابله با باورهای خرافیِ پیرامون گربه‌های سیاه، سرپرستی گربۀ سیاهی را به عهده بگیرید یا اگر گربۀ سیاهی دارید، با او عکس بگیرید و عکستان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید.

1 پاسخ
  1. ایوب
    ایوب says:

    با سلام به ناشر محترم این مقاله شما گفتید که این حرف خرافاتی بیش نیست وباور غلط مردم را دراین باره به بحث کشاندید من خود نیز تا چندی پیش همین باور وعقیده شما را داشتم ولی الان سر دراوردن من در این صفحه میدونی به چه شکلی بود چند وقتی است که یک چیزی روی سرم سنگینی میکند که هیچ چیز را باچشم نمیدیدم اما سرم به حدی میخارد که همه سرم را زخمی کرده ام از بس خاراندم چندی پیش با دوربین گوشی خودم درهمین حالت چند تای عکس گرفتم که چیزی شبیه به ابر یا مه یا نور درعکس مشخص بود که من ان را را با برنامه لنز تاحدی دیدمان کردم که وقتی جستجورا زدم گربه سیاه بود ومنو به این صفحه اورد درست بود حدسم جن هست اگر باور ندارید میتونید به ایمیل من مسیج بدید تا عکسهایم را برایتان بفرستم

    پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *