,

روش‌های تشخیص مار سمی و مار غیر سمی

مار سمی و مار غیر سمی

مار سمی و مار غیر سمی :

بعضی از مارها توسط سمی که از نیش‌های خود وارد بدن طعمه می‌کنند باعث آسیب رساندن کشتن یا فلج شدن آن‌ها می‌شوند. بعضی از سم ها حتی برای انسان خطرناک هستند. برخورد با مارها در هنگام پیاده روی یا کمپینگ مسئله بعیدی نیست. در نتیجه لازم است قبل از رفتن به طبیعت بدانیم که چگونه مار سمی و مار غیر سمی را از هم تشخیص دهیم.

به  شکل سر مار توجه کنید :

بیشتر مارهای سمی دارای سری سه گوش (مثلثی) هستند.

به رنگ های بدن توجه کنید :

برخی از مارهای سمی دارای رنگ روشن هستند، مانند مار مرجانی.

بسیاری از مردم سعی می کنند با نگاه کردن به چشم مارها آنها را تشخیص دهند:

این روش ناکار آمد است زیرا تنها اطلاعی که از این مشاهده خود بدست می‌آورید این است که مار در چه ساعاتی از روز فعالیت دارد. مارهایی که اصطلاحا شبانه هستند(در طول شب شکار می‌کنند) دارای مردمکی دوکی شکل (عمودی) هستند و این در حالی است که مارهایی که در طول روز شکار می‌کنند دارای مردمکی گرد هستند. بعضی از مارهای بسیار سمی دارای مردمکی گرد هستند اما بسیاری از مارها مثل مار زنگی دارای مردمکی دوکی هستند.

به دنبال یک حفره (چاله) میان چشم‌ها و بینی مار باشید :

در مارهای سمی حفره‌ای بین چشم‌ها و بینی قرار دارد که برای کمک کردن به پیدا کردن طعمه خون گرم استفاده می‌شوند در صورتیکه در مارهای غیر سمی چنین حفره‌ای وجود ندارد.

ببینید آیا صدایی مثل جغجغه می‎دهد :

ماری که دارای زنگوله در انتهای دم خود است به مار زنگی معروف است که سمی است.مار زنگی پیگمی فلوریدا دارای یک زائده زنگوله ای است اگرچه که نمی تواند با آن علائم هشدار ایجاد کند.

به قسمت پولک‌های انتهای دم (زیر دم) توجه کنید :

بیشتر مارهای سمی دارای یک ردیف پولک در زیر دم خود هستند در حالیکه معمولا مارهای غیر سمی در آن قسمت دو ردیف پولک دارند.

اگر می‌توانید پایین دم را مشاهده کنید :

در مارهای سمی در پایین دم (پشت سوراخ مقعد) الگو و طرحی مشابه بقیه سطح شکم وجود دارد در حالیکه اگر مار غیر سمی باشد یک الگوی ضربدری (الماس مانند) دارد. با این حال مشاهده این علامت آسان نیست مگر آنکه مار مرده باشد.

مارهای آبی را در حال شنا تماشا کنید :

تنها مارهای آبی سمی به گونه ای شنا می کنند که تمام بدن آن‌ها قابل مشاهده است.

در صورت حمله مار علائم نیش را بررسی کنید :

نزدیک بودن محل زخم ناشی از نیش، نشان دهنده سمی بودن مار است. درحالیکه مارهای غیرسمی فاقد نیش هستند و در این موارد جای زخم به صورت خراش باقی می ماند.

استثنائات :

مار مرجانی سمی است ولی سری گرد دارد. جالب است بدانید بعضی از مارهای غیر سمی هنگامیکه احساس خطر کنند سر خود را پهن می‌کنند تا مثلثی به نظر بیاید.

برخی از مارهای رنگارنگ مانند مارهای قرمز، شاه مار قرمز و یا شیر مار قرمز غیرسمی هستند.

مامبا سیاه، مار مرجانی، کبرا و مارهای تایپان سمی هستند و دارای مردمکی گرد هستند. شکل مردمک هیچ اطلاعاتی درباره سمی یا غیرسمی بود مار به شما نمی‌دهد. تنها به شما می‌گوید که مار در چه زمانی از روز ترجیح می‌دهد بیدار باشد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *