,

ریزش مو در سگ (آلوپسیا)

ریزش مو در سگ

ریزش مو در سگ (Alopecia) :

ریزش مو در سگ (آلوپسیا) یک اختلال شایع است که باعث ریزش کل با بخشی از موهای حیوان می‌شود. این بیماری ممکن است پوست، دستگاه درون ریز، دستگاه لنفاوی و سیستم ایمنی بدن سگ را تحت تاثیر خود قرار دهد. آلوپسیا می‌تواند سگ‌ها و گربه‌ها را در تمام سنین، تمام نژادها و در هر دو جنس درگیر کند. همچنین این اختلال می‌تواند تدریجی یا ناگهانی باشد.

اگر می‌خواهید در مورد آلوپسیا درگربه‌ ها و تاثیرات آن بدانید لطفا از صفحه آن در پت‌مگز بازدید کنید.

 نشانه‌ها و انواع آن :

آلوپسیا با چشم قابل تشخیص است. ریزش مو در آن به صورت متقارن یا چندسان است. آلوپسیا به‌ صورت طاسی در یک منطقه دایره‌ای با حاشیه کاملاً مشخص دیده می‌شود و همراه با خشکی پوست و التهاب در اطراف محل طاسی می‌باشد. پوست برخی از سگ ها که از این بیماری رنج می‌برند پوسته پوسته می‌شود.

علل ابتلا به آلوپسیا :

یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به این بیماری وجود کرم انگلی به نام دمودکس است.

همچنین گاهی رشد فولیکول ها موی اغلب به دلایل عفونت ها، تروما، بیماری ایمنی، یا اختلالات دستگاه درون ریز، متوقف می‌شود که همین امر نیز یکی از دلایل ریزش مو است. اگر قسمت های متعددی در بدن دچار طاسی گشته باشد ممکن است با التهاب فولیکول مو همراه شود. ضمنا ناحیه وسیع‌تر ریزش مو می‌تواند نشانگر روال بیماری معین‌تری باشد.

راه‌های تشخیص :

روال و شدت آلوپسیا برای تشخیص و اقدامات درمانی مناسب ضروری است.

  • ریزش مو در نواحی مختلف: اغلب همراه با قرمزی پوست و پوسته پوسته شدن ملایم است. به طور کلی برخی از عفونت‌های قارچی یا عفونت های باکتریایی دلیل این نوع ریزش هستند. یکی دیگر از دلایل رایج آن اسکلرودرمی است که در حقیقت شرایط پوستی است که از بافت زخم یا در نتیجه واکسیناسیون اخیر ایجاد می شود.
  • ریزش موی متقارن: علل متعددی برای این عارضه وجود دارد. از جمله آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

افزایش بیش از حد استروئید در بدن که توسط غده فوق کلیه ترشح می‌شود، سطح پایین هورمون‌های تیروئید، افزایش سطح استروژن، کاهش ترشح هورمون زنانه و تستوسترون- مرتبط با ریزش مو( این مورد هنگامیکه سطح آن به طور ناگهانی در سگ کاهش یابد اتفاق می‌افتد)

  • ریزش کلی مو: جرب یکی از علل شناخته شده این نوع ریزش است. از جمله علت های دیگر می‌توان به عفونت های باکتریایی و کرم های انگلی که همراه با قرمزی و التهاب پوست هستند اشاره کرد.

درمان :

آلوپسیا معمولا با شامپوهای موضوعی و مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شود. اگر دلایلی دیگر به عنوان علت اصلی ریزش مو در سگ تشخیص داده شود درمان را با داروهایی برای تنظیم سطوح هورمون ادامه می‌دهند. همچنین اگر ضایعه پوستی یا سرطان باشد با جراحی حذف می‌شود و قابل درمان است.

مدیریت بیماری :

ضروری است در هنگام درمان ریزش مو در سگ ، داروها، شامپو، پماد و آنتی بیوتیک موضعی طبق دستور دامپزشک مصرف شوند. علاوه بر این صاحب سگ باید پوست حیوان خود را مرتب چک کند تا از عفونی نبودن آن مطمئن شود.

پیشگیری :

خیلی در این خصوص کاری از دستمان بر نمی‌آید اما  بسیار مهم است که حیوان خود را تحت نظر داشته باشید و حواستان به او باشد تا از هرگونه عارضه پوستی که منجر به ریزش می‌شود زودتر باخبر شوید.

توضیحات :

1. تروما(Trauma):

در علم پزشکی به هر نوع شوک، ضربه، آسیب یا جراحت فیزیکی که از خارج بدن و توسط یک منبع خارجی به بدن وارد شود گفته می‌شود که به طور بالقوه منجر به نتایج جدی دراز مدت مانند درد مزمن می شود. در علم روانشناسی، تروما یا آسیب روانشناختی نوعی صدمه به روان است که در اثر یک رویداد شدیدا ناراحت کننده اتفاق می افتد  و بر فیزیک و روان شخص تاثیرات منفی پایدار دارد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *