,

زخم‌های پوستی سگ

زخم‌های پوستی سگ

زخم‌های پوستی سگ چیست؟

وجود جراحت باز و دردناک، با ترشحات چرکی، بر پوست را زخم پوستی می‌نامند. این زخم‌ها، معمولا، حاکی از آسیب، عفونت یا بیماری دیگری است و دامپزشک باید آن را معاینه کند تا علت اصلی زخم‌های پوستی سگ را بفهمد و برای درمان آن اقدام کند. درمان و پیش‌بینی وضعیت آیندۀ زخم بستگی به علت اصلی آن دارد. با این حال هر زخمی، اگر تمیز باشد و تحت فشار نباشد، باید ظرف مدت چند هفته جمع و بسته شود.

زخم پوستی یک جراحت عمیق است که ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد، از نیش حشرات گرفته تا سرطان. یک زخم پوستی به‌خودی‌خود جان سگ شما را به خطر نمی‌اندازد، ولی باید یک دامپزشک زخم را ببیند و معاینه بکند. چون زخم‌ها معمولا نشانه‌ای از یک بیماری یا عفونت دیگر هستند. آن علت حتما باید درمان شود.

نشانه‌های زخم‌های پوستی سگ

جراحتی که ترشح عفونی داشته باشد یا از آن آب بیاید یک زخم پوستی است. این زخم‌ها در هر جایی از بدن ممکن است دیده شود. معمولا پوست در محل زخم پوست رنگ‌پریده می‌‌شود یا موهای آن ناحیه می‌ریزد. همچنین ممکن است زخم با التهاب و قرمزی پوست همراه باشد. زخم‌های دردناک موجب تغییر رفتار سگ هم می‌شود، مثل بی‌اشتهایی، خستگی و بی‌حوصلگی، افسردگی و درد.

علل بروز زخم‌های پوستی سگ

در زخم‌های پوستی، لایه‌های زیری پوست هم مثل لایه‌های بیرونی صدمه می‌بیند. به وجود آمدن چنین زخم‌هایی علل گوناگون دارد، از جمله:

– حساسیت به نیش حشرات یا داروها.

– آسیب‌های بیرونی، مثل سوختگی و تصادف.

– عفونت‌های قارچی، مثل بلاستومایکوزیس (Blastomycosis) و کریپتوکوکوزیس (Cryptococcosis).  

– عفونت‌های باکتریایی.

– حساسیت‌های غذایی.

– سرطان، مثل لنفوم یا تومورهای سلول‌های بنیادی.

– بیماری‌های انگلی، مثل جرب.

– اختلالات خودایمنی، مثل پمفیگوس (Pemphigus).

– بیماری‌های مادرزادی، توله از زمان تولد مشکلات پوستی دارد. مشکلات او ممکن است به بچه‌اش ارث برسد یا نرسد.

– اختلالات متابولیک.

بعضی از نژادها برای ابتلا به زخم‌های پوستی مستعدترند. این امر دلایل متفاوتی دارد، مثل ژنتیک، سن، ویژگی‌های جسمی و محیطی سگ. با همۀ این‌ها، همۀ سگ‌ها، در طول زندگی‌شان، در معرض ابتلا به زخم‌های پوستی هستند.

تشخیص زخم‌های پوستی سگ

با دیدن هر زخمی بر پوست سگتان، خیلی زود، او را، برای معاینه، نزد دامپزشک ببرید. سعی کنید به دکتر تاریخچۀ دقیقی از روزمرگی اخیر سگتان ارائه کنید، مثل چیزهایی که خورده، جاهایی که رفته و فعالیت‌هایی که داشته است. همچنین رفتارهای او را تحت نظر بگیرید و هر تغییری را به دامپزشک اطلاع دهید.

دامپزشک ممکن است، برای تشخیص دقیق‌تر، از سگ شما آزمایش خون، کشت مایعات بدن (برای تشخیص عفونت) بگیرد، یا از بافت زخمی نمونه‌برداری کند. بر اساس نتیجۀ آزمایش‌ها، ممکن است سگ شما به آزمایش‌های بیشتری مثل عکس اشعۀ ایکس (X-RAYS)، تصویربرداری با امواج فراصوت (ultrasounds) و آزمایش ادرار احتیاج داشته باشد. همۀ این‌ها به دامپزشک کمک می‌کند تا شرایط زخم و علت اصلی آن را تشخیص دهد. با داشتن همۀ این اطلاعات، او می‌تواند بهترین درمان را تجویز کند.

در طی دوران درمان، سگتان و خلق‌وخویش را زیر نظر بگیرید. ممکن است رفتارهای غیرعادی او در طی زمان بیشتر شود. هر تغییری را سریعا به دامپزشک اطلاع دهید.

درمان زخم‌های پوستی سگ

با توجه به علت اصلی بروز زخم، درمان آن تعیین می‌شود. بنابراین شیوۀ درمان زخم‌ها متنوع است و با هم فرق می‌کنند. بیشتر زخم‌ها در خانه درمان می‌شوند، ولی ممکن است برای درمان بعضی زخم‌ها، با توجه به علت بروز آن، دامپزشک سگ را بستری کند. به هر حال، همۀ زخم‌ها باید تمیز نگه داشته شوند و هیچ فشاری به ناحیۀ زخمی وارد نشود. ناحیۀ زخمی باید مرطوب نگه داشته شود، تا خون کافی به آن برسد و روند بهبود زخم افزایش یابد. شاید لازم باشد از پانسمان‌های هیدرواکتیو (hydroactive) استفاده کنید تا درد را کاهش دهد و زخم را مرطوب نگه دارد.

برای درمان زخم‌های باکتریایی یا قارچی دامپزشک دارو تجویز می‌کند تا عفونت را برطرف کند. درمان زخم‌هایی که علت دیگری داشته باشند، مثل سوختگی یا سرطان، بستگی به تشخیص و نظر دامپزشک دارد.

درمان باید چند هفته ادامه داشته باشد، تا زخم کم‌کم جمع و بسته شود. در این مدت سگتان را تحت نظر بگیرید تا بتوانید هر تغییر رفتاری را به دامپزشک اطلاع دهید.

دوران نقاهت زخم‌های پوستی سگ

بسته به اینکه علت اصلی زخم چه باشد، درمان آن ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد. مواظب باشید که سگتان ناحیۀ زخمی را لیس نزند و گاز نگیرد. همچنین، در دوران درمان، سگ نباید شنا کند، زیرا ممکن است زخم عفونی شود. بافت‌های مرده را از روی زخم بردارید تا مانع بهبود زخم نشود.

ممکن است لازم باشد که در دوران درمان هم چند بار سگتان را برای معاینه نزد دانپزشک ببرید تا روند بهبود زخم را کنترل کند و علت اصلی به وجود آمدن زخم را هم از بین ببرد. قاعدتا خود زخم طی چند هفته، با مراقب درست، درمان می‌شود. البته این زمان به وخامت زخم و علت بروز آن بستگی دارد.

 

66 پاسخ
 1. سعید
  سعید says:

  سلام من دوتا توله سگ ولگرد که تو کوچه توسط مردم و به خصوص بچه ها مورد آزار قرار گرفته بودند رو آوردم خونه پشتشون زخم پوستی داشت رفتم از داروخونه یه اسپری بنفش رنگی گرفتم الان اسمش تو ذهنم نیست آیا زخماشون با این اسپری بهبود پیدا میکنه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   ممنون از حیوان دوستی و حس وظیفه شناسی شما
   زخم‌ها باید توسط دامپزشک معاینه شود و احتمالات زیادی باید بررسی شود. دارو نیز باید کاملا شناخته شود و متاسفانه امکان پاسخ دهی به این شکل وجود ندارد.
   آبا نوشته‌ی زخم سگ برای شما نکته ای داشت؟

   پاسخ
 2. فايضه
  فايضه says:

  سلام سگ ما توي باغ نگهداري ميشه مدتيه تعداد زيادي مگس دورش جمع ميش لطفا منو راهنمايي كنيد اولا اين نشانه چيست دوما چيكار كنم اين مشكل حل بشه

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام اغلب سگ هایی که در بیرون نگهداری میشوند این مشکل را دارند. سعی کنید هرگونه آلودگی را از اطراف او دور کنید اگر مدفوعی در نزدیکی او قرار دارد آن را از محیط خارج کنید. بهترین راه توصیه شده در این خصوص تمیز نگهداشتن خود حیوان و محیط است. می توانید از ترکیب سرکه سیب و آب ولرم یا لیمو آب ولرم و زدن آ« به نواحی ای که بیشتر مورد هجوم مگس ها هستند (مانند گوش سگتان یا پشت گردنش)از او محافظت کنید. (قبل از هر اقدامی با دامپزشکتان مشورت نمایید)

   پاسخ
 3. احسان
  احسان says:

  سلام وقت بخیر.نژاد سگ من پودل تریر هست.مدتیه دست راست خودشو مدام لیس میزنه در حدی که موهاش ریخته و پوستش زخم شده.توی این چند ماه چند تا دکتر هم بردم اما تشخیص ندادن یا تجویزشون موثر نبوده . دیگه نمیدونم چه کنم .لطفا راهنمایی بفرمایید یا دکتر خبره معرفی بفرمایید .

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. لیس زدن بیش از حد پا در سگ‌ها می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. اما معمولا در لیس زدن تنها یک پا، برجسته ترین دلیل آن احساس درد در حیوان می‌باشد. این درد می‌تواند ناشی از موارد مختلف مانند زخم و جراحت، نیش حشرات، خار، قطعه ای از شیشه‌ی فرو رفته، ناخن شکسته و غیره باشد. در صورتیکه این مورد را به طور کامل بررسی کردید مورد محتمل بعدی وجود آلرژی می‌باشد که یکی از دلایل شایع لیس زدن بیش از حد پاها در سگ هاست. این آلرژی می‌تواند ناشی از موارد مختلف همچون مواد غذایی، مواد شیمیایی در حیاط یا پارک ها، مواد شستشوی خانه یا فرش، علف های هرز و غیره باشد. برای تشخیص این موارد نیاز دارید تا به مواقعی که سگ شروع به لیس زدن می‌کند دقت نمایید( مثلا بعد از پیاده روی) معمولا این کار نیاز به زمان دارد و همچنین می‌توانید از دامپزشک خود بخواهید از او آزمایش خون برای تشخیص این مسئله بگیرد. توجه کنید آتوپی(حساسیت استنشاقی)، وجود کک و کنه و عفونت قارچی(مخمرها) نیز باید بررسی شود. گاهی این عفونت ناشی از ضعف در تغذیه است و شما باید رژیم غذایی کامل تر و یا غذای خشک مقوی تری (تحت نظر دامپزشک) برای او تهیه کنید. در صورتیکه بعد از تمام این مراحل هیچ علت فیزیکی برای این مسئله پیدا نکردید این مسئله می‌تواند ابعاد روانی نیز داشته باشد. عادت به لیس زدن پا در هنگام استرس، سر رفتن حوصله و خستگی سگ همگی می‌تواند منجر به بروز چنین رفتاری در وی شود. درمان ناهنجاری‌های رفتاری همچون سایز ناهنجاری ها نیاز به زمان و صبر دارد. می‌توانید پس از یافتن علت آن سعی در برطرف کردن آن نمایید، او را تحت نظر داشته باشید و او را از این کار منع کنید . همچنین با یک مربی مجرب در این خصوص مشورت نمایید.

   پاسخ
 4. محمد
  محمد says:

  سلام من يه سگ دارم كه با سگ ديگه دعوا كرده و گوشش زخم شده الان بعد ١٠روز زخمش بزرگتر شده و چرك كرده چه دارويي بهش بدم

  پاسخ
 5. Melika
  Melika says:

  سگ من شیتزو هستش و ۷ ماهشه اتفاقی دیدم یکی از گوشاش نوکش زخم شده و اونور ترش موهاش کنده شده یا ریخته دلیلش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام ممکن هست مشکلات پوستی باشد. برای درمان و پیشگیری از گسترش آن حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 6. سعید
  سعید says:

  سلام یک سگ داخل کوچه دیدم که داخل پیشانی سگ یه نامردی تیر خفیف زده دیدم کمی جراعت کرده چرکی در می یاد دکتر باید چه کنم.خودم کمی با آب شستشو دادم و بعدش کپسول چرک خشک کن زدم..اگه راه بهتری سراغ دارید لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام عسل طبیعی یک آنتی باکتریال قوی است می‌توانید بعد از شستشوی زخم یک لایه ضخیم عسل بر روی زخم قرار دهید و با یک بانداژ آن را بپیچید. (عسل توسط سگ نباید در مقادیر بالا خورده شود. در مورد شما که پیشانی است اما اگر زخم ناحیه ای بود که سگ میتوانست عسل را بخورد آن را مهار کنید)

   پاسخ
 7. عباس غفورى
  عباس غفورى says:

  سلام
  خسته نباشيد
  من يك سگ جنگى دارم ك روباهى رو چند وقت پيش كشت
  روباه زير گردنش رو گرفته بود و جاى دندون بزرگ(نيش يا كٓلم)
  رو عفونت گرفته
  چند هفتس ك دارم چرك خشك كن قوى ميزنم ب سگ
  هم حيوانى هم انسانى
  اما خوب نشده و سگ هم هروز لاغرتر ميشه
  غذا هم كم ميخوره روزى ٢ كيلو
  كمك كنيد ممنون ميشم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام از مصرف خودسرانۀ دارو پرهیز کنید و حتما به دامپزشک جهت معاینه مراجعه نمایید. ممکن است آسیب‌های داخلی نیز دیده باشد که از چشم شما پنهان مانده است.

   پاسخ
 8. امید شکری
  امید شکری says:

  سلام ما در یک کارگاه نجادی کار میکنیم که چندین سگ دارد یکی از انها یک هفته بود زیر چشمش یکم باد کرد و هر روز بزرگتر شد تا الان که یک غده چرکی متورم سفیر و قرمز شده و ازش ترشحات میاد باید چه دارویی برایش تهیه کنم و اگر امکانش هست شماره تماس دامپزشک هم بهم بدین

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام لطفا فورا جهت معالجه به دامپزشک مراجعه نمایید. در حال حاضر پتمگز از توصیه دامپزشکان به طور رسمی معذور است.

   پاسخ
 9. وحید
  وحید says:

  سلام،وقتتون بخیر.
  سگ من نژاد تریر هست و به علت گره های متعدد در بدن با مشورت دکتر مجبور به تراشیدن موهاش از ته شدم.الان با گذشت دائم بدنش رو به زمین میکشد و تمام بدنش ملتهب و قرمز شده.دکتر پماد ان ان ،محلول تربینافین و قرص کلرفنیرامین تجویز کرده.
  تمام مدت نشسته و اصلا دراز نمیکشه.
  امکانش هست شما راهنمایی کنید؟این علائم طبیعی هست؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام حتما پوستش هنگام تراشیدن اذیت شده است و دراز کشیدن بیشتر اذیتش میکند. از داروها استفاده نمایید به مرور بهتر میشود.

   پاسخ
 10. Mahsa
  Mahsa says:

  سلام خسته نباشید من یک اشپیتز دارم الان دوروز یه حالت زخم مانند دور آلت دیده شده میخواستم ببینم مشکل این بچه چیه؟

  پاسخ
 11. محمدی
  محمدی says:

  با سلام چندی وقتی که پشت گردن سگ زخم عمیق اندازه کف دست با دو تا آمپول و پماد دست ساز خوب شد و از جای زخم دوباره بعد چند هفته مو درآورد دوباره بعد چند هفته نوک دم زخم شد که خود خوب شد حالا دقیقا انتهای دمش باز یه زخم شده و عمیق خواستم بدونم منشا این زخمها چیست . متسکرم

  پاسخ
 12. محمد
  محمد says:

  سلام ما جلوی خونمون چند تا سگ و توله سگ داریم
  هفته ی پیش یکی از بزرگا دعواش شد و بیرون گوشش زخم شد و 1 هقته اس که خوب نمیشه
  لطفا بگید چی کار کنیم
  ممنونم

  پاسخ
 13. محمد
  محمد says:

  سلام ما چند تا سگ و توله سگ روبه روی خونه مون هستند
  هفته ی پیش یکی از سگ بزرگا دعواش شد و هموز که یک هفته گذشته گوشش زخمش خوب نشده.چی کارکنیم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بهترین راه مراجعه به دامپزشک است تا تحت مراقبت باشد. زخم باید تمیز و ضدعفونی شود و در صورت پانسمان، پانسمان آن نیز دو تا سه بار در روز تعویض شود. زخم در حال مراقبت باید ظرف یک هفته بهبود یابد. در صورتیکه به هیچ وجه دسترسی به دامپزشک ندارید خودتان ابتدا موهای قسمت زخم شده و مقداری از اطراف آن را به طور کامل کوتاه کنید و با آب مقطر (سرم) آن را خوب شستشو دهید و سپس عسل طبیعی بر روی آن بزنید. عسل یک ضدعفونی کننده قوی و طبیعی است. این کار را باید هر روز به مدت سه تا پنج روز انجام دهید. جایگزین عسل میتواند ژل آلوورا نیز باشد.

   پاسخ
 14. Arka
  Arka says:

  سلام من یه هاسکی ۹ ماهه دارم متوجه شدم تقریبا زیر بغل یکی از دستاش یه برآمدگی پوستی سفت دراومده مثل خال گوشتی ولی به اندازه سر سوزن روش سیاه یا زرد هست میخواستم ببینم این چی هست قارچ پوستی هست؟ممکنه به خاطر استفاده از آغوشی باشه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام برجستگی های پوستی اغلب تومورهای چربی هستند اما میتواند دلایل خطرناک دیگری نیز داشته باشد حتما به دامپزشک مراجعه نمایید. آغوشی برا سگ استفاده می‌کنید؟!!

   پاسخ
 15. farid
  farid says:

  سلام سگم میکس ژرمنه پنج ماهشه ..پاهاش ومیخارونه و اینکه از بیرون رونش شبیه زخمه موهاش داره کم میشه اون قسمت امکان گر یا جرب وجود داره

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بله میتواند جرب دمودکتیک یا جرب سارکوپتیک باشد و منجر به عفونت های شدیدتر شود. لطفا حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 16. سعید
  سعید says:

  سلام من تریر دارم احتمال میدم یا پشه یا دراکولا نیش زد اول خارش و خشکی پوست لیس زد جای گزیگی بیضه شه زخم شده اصلا نمیزاره پلنسمان یا شستشو کنم بجور دردش میگیره سرشو محافظ گذاشتم ک نتونه لیس بزنه شربت پودری سفالکسین بهش ۱ پیمانه ۸ساعتی میدم جلوگیری از عفونت پماد کلوتریمازول گرفتم زخم دردش میگیره فعلا استفاده نکردم قبلا دکترش تجویز کرده بود برای گزیدگی خارش و قارچ لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
 17. سارا
  سارا says:

  سلام.من یه توله سگ پیدا کردم
  گوشاشو بریده بودن .بردم دامپزشکی درمان شد..از دیروز صبح مقعدش باد کرده بود بازم بردیم دامپزشکی گفت باید بره سونوگرافی
  قرارشد امشب ببریمش
  ولی صبح که رفتم بهش غذابدم دیدم همونجایی که ورم کرده بود بازشده والانم زخمه نمیزاره ببندمش با بتادین شستشودادم خیلی سروصدامیکنه
  میشه راهنمایی کنید چه جوری پانسمانش کنم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام چه خوب که این توله سگ شما را پیدا کرده است و به او کمک می کنید. پانسمان آن ناحیه کمی سخت است و بهتر است توسط دامپزشک معاینه و در صورت لزوم شستشو و پانسمان شود.

   پاسخ
 18. ابوالفضل
  ابوالفضل says:

  سلام. من یه دوبرمن دارم جای که نگه داریم میکنم خاکی هست نک ارنج دستش حالت سائیدگی گرفنه و موهای همون قسمت ریخته و پینه بسته. از یه دامپذشک برسیدم کفت چیز مهمی نیست و معمولا این اتفاق وقتی سگ جاش نامناسب باشه می افته. خودمم سگای زیادی رو دیدم ک اینجوری هستن. من جای نگهداریشو تقیر دادم ولی میخواستم بدونم دارویی چیزی هست که بتونه اون قسمتو به حالت اول برگردونه؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. ریزش مو، ضخیم شدن پوست و تورم آرنج در میان سگ های نژاد بزرگ بسیار بسیار رایج است. این علائم نشانگر پینه بستن آرنج یا هیگروم آرنج (حفره کیستی پر از مایع) سگ شماست. پینه یا کالوس(Callus) پوست ضخیم شده و بی مویی است که بر اثر خوابیدن یا استراحت کردن بر روی بتن یا سایر سطوح سخت است. کالوس در طول زمان بزرگ میشود و حتی ممکن است به استخوان برسد که در این صورت درمان دشوار خواهد بود. باید مراقب باشید تا پینه عفونی نشود یا تبدیل به هیگروم آرنج نشود. یک جایگاه نرم برای استراحت سگتان در نظر بگیرید. می توانید یک تخت مخصوص سگ و یا حتی فوم نرمی را برای این کار تهیه کنید. ممکن است نیاز باشد چند آیتم را امتحان کنید تا ببینید سگتان با کدام ارتباط برقرار میکند. حتما پینه را با روغن نارگیل مرطوب نگه دارید. مرطوب نگهداشتن روزانه پینه علاوه بر اینکه سگتان را آسوده میسازد میتواند پینه را تقریبا محو کند و از بین ببرد. اگر متوجه تغییرات سریع در پینه شدید یا متوجه شدید سگ آن را میخاراند یا زیاد لیس میزندحتما به دامپزشک مراجعه نمایید. پینه ای که سریع رشد میکند میتواند نشانه سرطان باشد و پینه ها میتوانند عفونی شوند.

   پاسخ
 19. مجتبی
  مجتبی says:

  ۴تا سگ تو جاده غذارسانی و آب رسانی میکنم یکی از سگها تاول هایی رو سر گوش بدنشان زده الان هر ۴تا تاولهای ریز و درشت آبدار یا خونی دارن نمیدانم آیا امکان گرفتن و اندادشون بعد رهاسازی در همان جا هست.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام با حفظ ایمنی و بهداشت آنها را به دامپزشکی منتقل کنید. البته از آمبولانس های بیمارستان های دامپزشکی و یا کمک های حمل و نقل پناهگاه ها و افراد خیر نیز می توانید بهره ببرید و پس از بهبود سگ ها را به محل زیستشان برگردانید.

   پاسخ
 20. مریم
  مریم says:

  سلام من یه توله دوماهه پیدا کردم که کک داشت بردم دامپزشک با دارو برطرف شد الان رو سطح شکمش تاول زده بعضیاشون قرمز و زخم شدن خیلی میخارونه خودشو .درمان خونگی نداره هزینه دامپزشکی خیلی زیاده

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام در صورتیکه از پس هزینه ها بر نمیایید لطفا به مراکز حمایتی مراجعه کنید و یا با آن ها مطرح کنید. متاسفانه تشخیص از راه دور امکان پذیر نیست.

   پاسخ
 21. Hamid reza
  Hamid reza says:

  سلام .سگ من اشپیتز هستش دور پوزش سیبیلاش دون دون زخم شده میخواستم دلیلشو بدونم البته اینم بگم که در شمال زندگی میکنه امکان داره حشرات نیش زده باشند؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام دلایل مختلفی میتواند داشته باشد اما حتما پیگیری نمایید و برای تشخیص به دامپزشکی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 22. عمار موسوی
  عمار موسوی says:

  سلام چند روز پیش که سرکار میرفتم یه سگ پشمالو که به طرز وحشتناکی اونو شکنجه داده بودن‌رو دیدم که پیش یه نگهبان ساختمان تاز ساخت بود بعلت ضربه‌ای که به لگن این زبون بسته وارد شده از نزدیکای دمش یه عصب یا یه استخوان زده بیرون هرکار کردم که این سگو از دست این نگهبان نجات بدم نتونستم حاضر یه خریدنش شدم بعد از چند بار صحبت بلاخره اونو خریدم موهاشو تراشیدم ضدعفونیش کردم خلاصه تا جایی که تونستم بهش رسیدگی کردم ولی این سگ یه عمل جراحی میخواد دارم دنبال صاحبش میگردم حتما خیلی دنبالش گشته چطوری میتونم پیداش کنم؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. دنیا با وجود انسان‌های مهربانی همچون شما زیبا گشته است. عکس و مشخصات تماس خودتان را برای پیج‌های حمایت از حیوانات که حیوانات گمشده را آگهی میکنند بفرستید. ضمن اینکه میتوانید به دامپزشکی مراجعه نمایید تا در صورتیکه “چیپسِت” دارد بتوانند مشخصات خانواده اش را پیدا کنند.

   پاسخ
 23. سهیلا
  سهیلا says:

  سلام خسته نباشید.
  با تشکر از توضیحات کامل و دقیق و با حوصله تون🙏
  یک ماهی هست که یه سگ حمایتی اوردیم,تازگی روی گوش هاش و پیشانیش قارچ دیدم,قطره و پماد کلوتریمازول استفاده کردم براش و یه صابون گوگرد از قبل تو وسایلش بود که هر چی پرسیدم از صاحاب قبلیش که برای چیه نگفت خلاصه متوجه شدم واسه قارچ هستش و استفاده کردم براش ولی هنوز خوب نشده یه هفته میشه شروع کردم,میخواستم بدونم آیا داروی درستی استفاده کردم یا خیر,پیشنهاد شما چه دارویی هست که برای درمان این بچه مفید باشه?
  ممنون🙏🌹

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. این مسئله را باید فورا رسیدگی کنید تا به سایر بخش ها سرایت نکرده است. قارچ در سگ ها مشکلی است که اگر دقت عمل لازم را نداشته باشید برای باقی عمر او همراهش خواهد بود. برای درمان آن در خانه : ابتدا سگ را به حمام برده و سعی کنید بیشتر بخش چسبناک شده توسط قارچ را بردارید. به این صورت که شامپوی مخصوص سگ را کفی کرده و به او بزنید به مدت ده دقیقه زمان بگیریدسپس محل مورد نظر خوب بشویید و تا جاییکه ممکن است قارچ ها را از پوستش بردارید. سپس سرکه سیب و آب را به مسبت مساوی ترکیب کرده و به تمام بدن او اسپری کنید. توجه داشته باشید اگر زخم بر روی بدنش وجود دارد تا زمان بهبود زخم اسپری به ناحیه زخم زده نشود. سپس تمام بخش درگیر قارچ را روغن نارگیل بزنید. این مراحل را تکرار کنید تا کاملا بهبودی حصل شود. پس از بهبودی حتما باید رژیم غذایی سگتان را تغییر دهید تا مجددا قارچ به سراغ او نیاید. از روغن نارگیل در فصولی که ممکن است قارچ بیشتر به سراغش بیاید استفاده کنید مثلا در تابستان لابه لای انگشتان پا. در رژیم غذایی جدید از هرگونه غذای سگ با غلات ، پرکننده‌های کربوهیدرات یا شربت ذرت با فروکتوز بالا باید پرهیز شود. به امید آنکه بهبودی کامل سگتان را در اینجا به ما اطلاع دهید. 🙂

   پاسخ
 24. سهیلا
  سهیلا says:

  خیلی خیلی ممنونم🙏
  تشکر از وقتی که گذاشتین و دقیق و مو ب مو همه چیز رو برامون روشن کردین🌹
  از امروز شروع میکنم ب امید خدا وکمک و لطف شما این بچه زودتر خوب شه🤲,دلم میخواد همش بغلش کنم بوسش کنم میترسم سرایت کنه😔

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام سلامت باشید بله باید از غذای تجاری به غذای خانگی تغییر بدهید تا شانس برگشت قارچ را کاهش دهید.

   پاسخ
 25. پریا
  پریا says:

  سلام وقت بخیر
  سگم یه چند روز پیش مریض بود بردمش کیلنیک آزمایش و سونوگرافی اینا انجام دادن هیچ مشکلی نداشت گفتن مشکل از نوع غذایی هست که خورده امروز متوجه یه زخم مثل خراش رو پوستش شدم درست اونجایی که موهاشو برا سونوگرافی تراشیدن از چی میتونه باشه ؟؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام احتمالا با تیغ هنگام تراشیدن پوستش را زخم کرده اند. در صورتیکه خود بع خود بهتر نشد یا عفونت مشاهده کردید به دامپرشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 26. آتنا
  آتنا says:

  با سلام
  یه سگ شیتزو دوساله دارم از دیروز مدام پارس میکنه وقتی داشتم شونه میکردمش پشتش یه برجستگی بود که معمولی به نظ نمیومد یه حالتی مثل مغز داشت نگرانشم یعنی ممکنه خطرناک باشه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام ممکن است این دو مسئله به هم بی ربط باشند. برای معاینه برجستگی حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 27. شیوا
  شیوا says:

  سلام من گربمو عقیم کردم بعد عفونت کرد و الان قارچ گرفته روی بیضه هاش کاملا حالت چرب گرفته خطر مرگ داره براش ؟ دامپزشکی دارو داده اما بیضه هاشو چک نکرد

  پاسخ
 28. ایمان
  ایمان says:

  سلام من مدتی هست ک دور گردن سگم خونی بود الان کرم زده راه واره چیه از دامپزشکی ی اسپره بنش رنگی داده ایا این کرم هارو از بین میبره کمک کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام خونی بوده یعنی یک مدتی گردن سگتان زخم باز داشته و حالا زخم کرم گذاشته؟ بله اون اسپری کرم ها رو میکشه . موهای اون ناحیه باید تراشیده بشه و میتونید از دامپزشکتون بپرسید آنتی بیوتیک خوراکی تجویز میکنن یا خیر.

   پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام باید ابتدا علت زخم را پیدا کنید. در صورتیکه در موارد بالا نبود به دامپزشکی مراجعه نمایید.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *