,

زخم‌های پوستی سگ

زخم‌های پوستی سگ

زخم‌های پوستی سگ چیست؟

وجود جراحت باز و دردناک، با ترشحات چرکی، بر پوست را زخم پوستی می‌نامند. این زخم‌ها، معمولا، حاکی از آسیب، عفونت یا بیماری دیگری است و دامپزشک باید آن را معاینه کند تا علت اصلی زخم‌های پوستی سگ را بفهمد و برای درمان آن اقدام کند. درمان و پیش‌بینی وضعیت آیندۀ زخم بستگی به علت اصلی آن دارد. با این حال هر زخمی، اگر تمیز باشد و تحت فشار نباشد، باید ظرف مدت چند هفته جمع و بسته شود.

زخم پوستی یک جراحت عمیق است که ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد، از نیش حشرات گرفته تا سرطان. یک زخم پوستی به‌خودی‌خود جان سگ شما را به خطر نمی‌اندازد، ولی باید یک دامپزشک زخم را ببیند و معاینه بکند. چون زخم‌ها معمولا نشانه‌ای از یک بیماری یا عفونت دیگر هستند. آن علت حتما باید درمان شود.

نشانه‌های زخم‌های پوستی سگ

جراحتی که ترشح عفونی داشته باشد یا از آن آب بیاید یک زخم پوستی است. این زخم‌ها در هر جایی از بدن ممکن است دیده شود. معمولا پوست در محل زخم پوست رنگ‌پریده می‌‌شود یا موهای آن ناحیه می‌ریزد. همچنین ممکن است زخم با التهاب و قرمزی پوست همراه باشد. زخم‌های دردناک موجب تغییر رفتار سگ هم می‌شود، مثل بی‌اشتهایی، خستگی و بی‌حوصلگی، افسردگی و درد.

علل بروز زخم‌های پوستی سگ

در زخم‌های پوستی، لایه‌های زیری پوست هم مثل لایه‌های بیرونی صدمه می‌بیند. به وجود آمدن چنین زخم‌هایی علل گوناگون دارد، از جمله:

– حساسیت به نیش حشرات یا داروها.

– آسیب‌های بیرونی، مثل سوختگی و تصادف.

– عفونت‌های قارچی، مثل بلاستومایکوزیس (Blastomycosis) و کریپتوکوکوزیس (Cryptococcosis).  

– عفونت‌های باکتریایی.

– حساسیت‌های غذایی.

– سرطان، مثل لنفوم یا تومورهای سلول‌های بنیادی.

– بیماری‌های انگلی، مثل جرب.

– اختلالات خودایمنی، مثل پمفیگوس (Pemphigus).

– بیماری‌های مادرزادی، توله از زمان تولد مشکلات پوستی دارد. مشکلات او ممکن است به بچه‌اش ارث برسد یا نرسد.

– اختلالات متابولیک.

بعضی از نژادها برای ابتلا به زخم‌های پوستی مستعدترند. این امر دلایل متفاوتی دارد، مثل ژنتیک، سن، ویژگی‌های جسمی و محیطی سگ. با همۀ این‌ها، همۀ سگ‌ها، در طول زندگی‌شان، در معرض ابتلا به زخم‌های پوستی هستند.

تشخیص زخم‌های پوستی سگ

با دیدن هر زخمی بر پوست سگتان، خیلی زود، او را، برای معاینه، نزد دامپزشک ببرید. سعی کنید به دکتر تاریخچۀ دقیقی از روزمرگی اخیر سگتان ارائه کنید، مثل چیزهایی که خورده، جاهایی که رفته و فعالیت‌هایی که داشته است. همچنین رفتارهای او را تحت نظر بگیرید و هر تغییری را به دامپزشک اطلاع دهید.

دامپزشک ممکن است، برای تشخیص دقیق‌تر، از سگ شما آزمایش خون، کشت مایعات بدن (برای تشخیص عفونت) بگیرد، یا از بافت زخمی نمونه‌برداری کند. بر اساس نتیجۀ آزمایش‌ها، ممکن است سگ شما به آزمایش‌های بیشتری مثل عکس اشعۀ ایکس (X-RAYS)، تصویربرداری با امواج فراصوت (ultrasounds) و آزمایش ادرار احتیاج داشته باشد. همۀ این‌ها به دامپزشک کمک می‌کند تا شرایط زخم و علت اصلی آن را تشخیص دهد. با داشتن همۀ این اطلاعات، او می‌تواند بهترین درمان را تجویز کند.

در طی دوران درمان، سگتان و خلق‌وخویش را زیر نظر بگیرید. ممکن است رفتارهای غیرعادی او در طی زمان بیشتر شود. هر تغییری را سریعا به دامپزشک اطلاع دهید.

درمان زخم‌های پوستی سگ

با توجه به علت اصلی بروز زخم، درمان آن تعیین می‌شود. بنابراین شیوۀ درمان زخم‌ها متنوع است و با هم فرق می‌کنند. بیشتر زخم‌ها در خانه درمان می‌شوند، ولی ممکن است برای درمان بعضی زخم‌ها، با توجه به علت بروز آن، دامپزشک سگ را بستری کند. به هر حال، همۀ زخم‌ها باید تمیز نگه داشته شوند و هیچ فشاری به ناحیۀ زخمی وارد نشود. ناحیۀ زخمی باید مرطوب نگه داشته شود، تا خون کافی به آن برسد و روند بهبود زخم افزایش یابد. شاید لازم باشد از پانسمان‌های هیدرواکتیو (hydroactive) استفاده کنید تا درد را کاهش دهد و زخم را مرطوب نگه دارد.

برای درمان زخم‌های باکتریایی یا قارچی دامپزشک دارو تجویز می‌کند تا عفونت را برطرف کند. درمان زخم‌هایی که علت دیگری داشته باشند، مثل سوختگی یا سرطان، بستگی به تشخیص و نظر دامپزشک دارد.

درمان باید چند هفته ادامه داشته باشد، تا زخم کم‌کم جمع و بسته شود. در این مدت سگتان را تحت نظر بگیرید تا بتوانید هر تغییر رفتاری را به دامپزشک اطلاع دهید.

دوران نقاهت زخم‌های پوستی سگ

بسته به اینکه علت اصلی زخم چه باشد، درمان آن ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد. مواظب باشید که سگتان ناحیۀ زخمی را لیس نزند و گاز نگیرد. همچنین، در دوران درمان، سگ نباید شنا کند، زیرا ممکن است زخم عفونی شود. بافت‌های مرده را از روی زخم بردارید تا مانع بهبود زخم نشود.

ممکن است لازم باشد که در دوران درمان هم چند بار سگتان را برای معاینه نزد دانپزشک ببرید تا روند بهبود زخم را کنترل کند و علت اصلی به وجود آمدن زخم را هم از بین ببرد. قاعدتا خود زخم طی چند هفته، با مراقب درست، درمان می‌شود. البته این زمان به وخامت زخم و علت بروز آن بستگی دارد.

 

6 پاسخ
 1. سعید
  سعید says:

  سلام من دوتا توله سگ ولگرد که تو کوچه توسط مردم و به خصوص بچه ها مورد آزار قرار گرفته بودند رو آوردم خونه پشتشون زخم پوستی داشت رفتم از داروخونه یه اسپری بنفش رنگی گرفتم الان اسمش تو ذهنم نیست آیا زخماشون با این اسپری بهبود پیدا میکنه؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام
   ممنون از حیوان دوستی و حس وظیفه شناسی شما
   زخم‌ها باید توسط دامپزشک معاینه شود و احتمالات زیادی باید بررسی شود. دارو نیز باید کاملا شناخته شود و متاسفانه امکان پاسخ دهی به این شکل وجود ندارد.
   آبا نوشته‌ی زخم سگ برای شما نکته ای داشت؟

   پاسخ
 2. احسان
  احسان says:

  سلام وقت بخیر.نژاد سگ من پودل تریر هست.مدتیه دست راست خودشو مدام لیس میزنه در حدی که موهاش ریخته و پوستش زخم شده.توی این چند ماه چند تا دکتر هم بردم اما تشخیص ندادن یا تجویزشون موثر نبوده . دیگه نمیدونم چه کنم .لطفا راهنمایی بفرمایید یا دکتر خبره معرفی بفرمایید .

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام. لیس زدن بیش از حد پا در سگ‌ها می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. اما معمولا در لیس زدن تنها یک پا، برجسته ترین دلیل آن احساس درد در حیوان می‌باشد. این درد می‌تواند ناشی از موارد مختلف مانند زخم و جراحت، نیش حشرات، خار، قطعه ای از شیشه‌ی فرو رفته، ناخن شکسته و غیره باشد. در صورتیکه این مورد را به طور کامل بررسی کردید مورد محتمل بعدی وجود آلرژی می‌باشد که یکی از دلایل شایع لیس زدن بیش از حد پاها در سگ هاست. این آلرژی می‌تواند ناشی از موارد مختلف همچون مواد غذایی، مواد شیمیایی در حیاط یا پارک ها، مواد شستشوی خانه یا فرش، علف های هرز و غیره باشد. برای تشخیص این موارد نیاز دارید تا به مواقعی که سگ شروع به لیس زدن می‌کند دقت نمایید( مثلا بعد از پیاده روی) معمولا این کار نیاز به زمان دارد و همچنین می‌توانید از دامپزشک خود بخواهید از او آزمایش خون برای تشخیص این مسئله بگیرد. توجه کنید آتوپی(حساسیت استنشاقی)، وجود کک و کنه و عفونت قارچی(مخمرها) نیز باید بررسی شود. گاهی این عفونت ناشی از ضعف در تغذیه است و شما باید رژیم غذایی کامل تر و یا غذای خشک مقوی تری (تحت نظر دامپزشک) برای او تهیه کنید. در صورتیکه بعد از تمام این مراحل هیچ علت فیزیکی برای این مسئله پیدا نکردید این مسئله می‌تواند ابعاد روانی نیز داشته باشد. عادت به لیس زدن پا در هنگام استرس، سر رفتن حوصله و خستگی سگ همگی می‌تواند منجر به بروز چنین رفتاری در وی شود. درمان ناهنجاری‌های رفتاری همچون سایز ناهنجاری ها نیاز به زمان و صبر دارد. می‌توانید پس از یافتن علت آن سعی در برطرف کردن آن نمایید، او را تحت نظر داشته باشید و او را از این کار منع کنید . همچنین با یک مربی مجرب در این خصوص مشورت نمایید.

   پاسخ
 3. محمد
  محمد says:

  سلام من يه سگ دارم كه با سگ ديگه دعوا كرده و گوشش زخم شده الان بعد ١٠روز زخمش بزرگتر شده و چرك كرده چه دارويي بهش بدم

  پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *