, ,

سوالات رایج در مورد جعبه خاک گربه

جعبه خاک گربه

استفاده کردن گربه از جعبۀ خاکش خیلی ساده به نظر می‌رسد و معمولا مردم به آن توجه نمی‌کنند. اما استفاده نکردن گربه از آن مهمترین و شایع‌ترین دلیلی است که مردم گربه‌شان را به پناهگاه می‌سپارند یا مدام به دامپزشک مراجعه می‌کنند. درست است که گربه‌ها معمولا به‌صورت غریزی از جعبۀ خاکشان استفاده می‌کنند، اما، از آنجایی که پیشگیری بهتر و آسانتر از درمان است، در اینجا به چند سوال رایج دربارۀ جعبه خاک گربه پاسخ می‌دهیم تا با توجه به پاسخ‌ها و به کار بستن آن‌ها به انواع مشکلات دچار نشوید.

چگونه به گربه‌ام آموزش دهم که از جعبۀ خاکش استفاده کند؟

بچه گربه‌ها جای جعبۀ خاک و شیوۀ استفاده از آن را از مادر خود یاد می‌گیرند. اگر صاحب بچه گربه‌ای هستید که مادرش پیش او نیست، خودتان باید جای جعبۀ خاک را به او یاد دهید. بعد از آوردن بچه گربه به خانه‌تان، در زمانی که خانه نسبتا ساکت است و شما آرام هستید، او را در جعبۀ خاکش بگذارید. به‌آرامی پاهای جلویش را بگیرید و به او نشان دهید که چگونه خاک را کنار بزند. اگر از جعبۀ خاک بیرون پرید نگران نشوید. دوباره این کار را تکرار کنید. سپس در زمان‌هایی که گربه به دستشویی احتیاج دارد این کار را تکرار کنید؛ بعد از بیدار شدن از خواب، بعد از خوردن غذا و بعد از بازی کردن. این نکته را فراموش نکنید که گربه‌ها ترجیح می‌دهند در تنهایی از جعبۀ خاکشان استفاده کنند، پس وقتی او به سراغ جعبۀ خاکش می‌رود، او را تنها بگذارید.

بیشتر گربه‌ها خیلی زود یاد می‌گیرند که از جعبۀ خاک خود استفاده کنند، اما اگر گربه‌تان خطا کرد او را تنبیه نکنید. فریاد کشیدن و بدوبیراه گفتن یا استفاده از آب‌پاش فقط او را گیج و مضطرب می‌کند. یادتان باشد گربه زبان شما را نمی‌فهمد و متوجه نمی‌شود شما از چه چیز ناراحتید. اول جایی را که کثیف کرده است با مواد ضدعفونی‌کنندۀ مخصوص حیوانات خانگی تمیز کنید تا لک و بویی باقی نماند. استفاده از مواد تمیزکنندۀ معمولی بو را فقط برای شامۀ انسان‌ها از بین می‌برد. گربه‌ها شامۀ بسیار قوی‌تری نسبت به ما دارند و اگر اندک بویی حس کنند دوباره به همانجا برای دفع کردن برمی‌گردند. بعد از تمیز کردن خانه، دوباره آموزش استفاده از جعبۀ خاک را تکرار کنید.

اگر گربۀ شما به اسهال یا یبوست دچار شد، او را حتما نزد دامپزشک ببرید، چون گربه‌ای که به بیماری‌های مجرای ادرار یا انگل‌های روده‌ای مبتلا باشد ممکن است از جعبۀ خاک خود استفاده نکند.

به چند جعبۀ خاک نیاز دارم؟

قاعدۀ کلی این است که یک جعبه بیشتر از تعداد گربه‌ها تهیه کنید. یعنی اگر شما دو تا گربه دارید، به سه جعبه نیاز دارید و اگر سه تا گربه دارید به چهار جعبه. این تعداد جعبۀ خاک به نظر زیاد می‌رسد، اما باید بدانید که گربه‌ها وسواسی هستند و گاهی از جعبۀ گربۀ دیگر استفاده نمی‌کنند. حتی بعضی از آن‌ها در یک جعبه ادرار می‌کنند و در جعبۀ دیگر مدفوع.

فراموش نکنید که اگر خانۀ شما چند طبقه دارد، در هر طبقه باید جعبۀ خاک بگذارید.

جعبۀ خاک را کجا بگذارم؟

جعبۀ خاک را در مکان شلوغ یا جایی که دسترسی به آن، برای گربه‌تان، سخت باشد قرار ندهید. گربه‌تا ترجیح می‌دهند در یک مکان ساکت و پنهان از جعبۀ خاک خود استفاده کنند. در چنین مکانی احساس امنیت می‌کنند. ممکن است گربه از صداهایی مثل صدای ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی، رفت‌و آمد انسان‌ها، حضور سگی که او را بترساند یا گربۀ دیگر بر سر جعبۀ خاک ممکن است چنان اذیت شود که دیگر از آن جعبۀ خاک استفاده نکند.

گربه‌ها دوست ندارند که جعبۀ خاکشان کنار ظرف غذایشان باشد. در چنین شرایطی ممکن است از جعبۀ خاک استفاده نکنند.

اگر بیشتر از یک گربه دارید، جعبۀ خاک را جایی نگذارید که گربه‌ها بتوانند یکدیگر را در جعبۀ خاک گیر بیندازند، مثلا جعبه را انتهای راهرویی بن‌بست قرار ندهید.

چه جعبه‌ای تهیه کنم؟

اندازۀ جعبۀ خاک باید برای گربه‌تان مناسب باشد. رفتارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که بیشتر وقت‌ها، جعبۀ خاکی که برای گربه‌ها در نظر می‌گیریم برای آن‌ها کوچک است. جعبۀ خاک بچه گربه‌ها نباید لبه‌های بلند داشته باشد.

بعضی گربه‌ها در جعبه‌های سرپوشیده احساس امنیت می‌کنند. همچنین این جعبه‌ها برای گربه‌هایی که، با هیجان، خاک خود را به اطراف می‌پاشند مناسب است. گربه‌هایی هم که عادت دارند در گوشه‌ای از جعبه ادرار کنند و در گوشۀ دیگر مدفوع، جعبه‌های سرپوشیده را ترجیح می‌دهند. این جعبه‌ها بو را در خود نگه می‌دارند و مانع از منتشر شدن بو در فضا می‌شوند، ولی هر روز باید تمیز شوند.

با استفاده از جعبه‌هایی که به‌طور اتوماتیک تمیز می‌شوند می‌توانید در وقت خود صرفه‌جویی کنید، اما بعضی از مدل‌های این جعبه‌ها سروصدای زیادی دارند و ممکن است گربۀ شما را اذیت کند.

اگر بیشتر از یک گربه دارید، می‌توانید چند نوع جعبه خاک گربه تهیه کنید و اجازه دهید خودشان جعبه‌شان را انتخاب کنند.

چه نوع خاکی تهیه کنم؟

بیشتر گربه‌ها خاکی را که حاوی شن ساحل یا خاک باغچه باشد دوست دارند. به‌‌طور کلی خاک‌هایی را که بافت ریزتری دارند به خاک‌هایی با بافت درشت‌تر ترجیح می‌دهند. بهتر است هر بار خاک کمتری در جعبۀ او بریزید، ولی آن را زودبه‌زود عوض کنید.

گربه‌ها موجودات تمیزی هستند و از جعبه‌ای به اندازۀ کافی تمیز نباشد استفاده نمی‌کنند. حداقل هفته‌ای یک بار جعبۀ خاک را بشویید و خاکش را عوض کنید.

چی کار کنم که سگم سراغ جعبه خاک گربه ام نرود؟

اگر شما در خانه‌تان هم سگ دارید و هم گربه، نباید بگذارید که سگتان به جعبه خاک گربه تان دسترسی داشته باشد. زیرا سگ شما با خوردن خاک گربه به انسداد روده یا عفونت دستگاه گوارش مبتلا می‌شود. شما می‌توانید جلوی در اتاقی که جعبه خاک گربه در آن است، یک حفاظ کودک قرار دهید. این حفاظ باید اندکی از سطح زمین بالاتر باشد، به اندازه‌ای که گربه‌تان بتواند از زیر آن رد شود. اگر سگ شما کوچک است و می‌تواند از زیر حفاظ عبور کند، حفاظ را مماس با زمین قرار دهید و در کنارش وسیله‌ای بگذارید که گربه از آن به عنوان پله استفاده کند و از بالای حفاظ بگذرد.

10 پاسخ
 1. شراره
  شراره says:

  سلام من يك گربه ٥ ماهه نژاد راگدول دارم ،وقتى ده هفته داشت آن را به خانه آوردم و استفاده از جعبه خاك وا بلد بود اما متأسفانه بعد دفع مدفوع در جعبه خاك روى آن را نمى پوشاند و فقط پنجه خود را روى ديواره ها ميكشد كه خاكى آنجا نيست بارها با دستان خودش خاك را روى مدفوع ميريزم يا جلوى رويش مدفوع را با خاك ميپوشانم . اگر راهنمايى داريد لطفأ به من بگوييد

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام پوشاندن و نپوشاندن مدفوع در گربه ها هر دو مسئله ای طبیعی در دنیای گربه هاست و او هیچ ایرادی در این مسئله نمیبیند. اغلب گربه سانان برای اعلام برتری خود به گربه های دیگر روی مدفوع خود را نمی پوشانند. در واقع با این کار علاوه بر این که قلمروی خود را مشخص میکنند به برتری و غلبه خود می بالند. اگر فکر میکنید گربه تان از جعبه خاکش خوشش نمیاید میتوانید آن را عوض کنید. اما به طور کلی نیازی به نگرانی نیست. مگر آنکه درون مدفوع خون مشاهده میکنید. در این صورت به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 2. گلاره
  گلاره says:

  سلام من یه بچه گربه ی دو هفته ای پیدا کردم خودم یه سگ دارم میخواستم ببینم میشه هر دو رو کنار هم نگه داشت اخه سگ من مدام در حال لیسیدن بچه گربه اس برای مدفوع و ادرارش

  پاسخ
 3. شادی اگاه
  شادی اگاه says:

  سلام من یه بچه گربه به یه ماهه دارم ک از سه چار روزگیش خودم بزرگش وردم میخواستم ببینم چ حوری باید طرز استففاده از جعبه ی خاکو بهش یاد بدم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام به جز رعایت نکات همین مقاله سوالات رایج در مورد جعبه خاک گربه ، بچه گربه ها اصولا مانند توله سگ ها نیازی به آموزش ندارند از 3 الی 4 هفتگی به طور غریزی خودشان سراغ خاک میگردند فقط مطمئن شوی محل جعبه خاکش را به خوبی یاد گرفته و ارتفاع لبه جعبه برایش خیلی بلند نیست. همچنین از خاک با کیفیت استفاده نمایید و در تمیز نگهداشتن آن کوشا باشید.

   پاسخ
 4. Nikki
  Nikki says:

  سلام.. من یک هفته س یک گربه پرشین گرفتم. دو تا جای مختلف براش خاک گذاشتم. خاک مناسب داره و اندازه ش هم اوکیه.. از هردو جا هم استفاده میکنه هروقت بخواد منتها روی مدفوع و ادرارش رو نمیپوشونه و این مسئله مارو داره آزار میده واقعا به خاطر بوی بدش. چون از صبح تا عصر هم خونه نیستیم و بوش کل خونه رو برمیداره. باید چجوری بهش یاد بدیم که روش رو بپوشونه ؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام گاهی بچه گربه ها که زود از مادر جدا میشوند آموزش های کامل را نمیبینند. دلیل دیگر آن تغییر محل زندگی او و استرسش است. گاهش گربه هایی که استرس دارند مدفوع خود را رها میکنند و نمیپوشانند. هربار که دستشویی میکند به آرامی پنجه او را بگیرید و سعی کنید خاک روی آن بریزید. هر بار که خودش این کار را به تنهایی انجام داد نیز به او تشویقی بدهید تا رفتار در او شکل بگیرد.
   نکات تکمیلی:
   اندازه ظرف ها را کوچکتر یا بزرگتر کنید و واکنش او را ببینید.
   این تغییر را با ضخامت خاک گربه نیز انجام دهید. بیشتر یا کمتر خاک درون جعبه بریزید و واکنش او را ببینید.
   موفق باشید

   پاسخ
 5. حسن مهربانی
  حسن مهربانی says:

  با سلام و خسته نباشید،
  میخواستم بدونم که برای بچه‌گربه‌ای که پیش مادرش داره بزرگ میشه ، از هفته‌ی چندم باید ظرف خاک جدا براش بگذاریم..؟!؟
  چون ظرف خاک مادرش لگن هست و ارتفاعش برای بچه‌گربه زیادی بلنده…
  الآنم چهارهفته‌ش شده، ولی تا حالاش مادرش نذاشته کسی دسشویی بچه‌شو ببینه…!!!

  با تشکر از سایت مفیدتون.

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام سلامت باشید
   از 3 هفتگی باید آن ها را با جعبه خاک آشنا کرد. حتما جعبه خاک اندازه اش متناسب باشد تا در استفاده از آن مشکل نداشته باشد و به کنار جعبه دستشویی کردن عادت نکند. ارتفاع جعبه به گونه ای باشد که خودش به تنهایی راحت وارد شود.

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *