, ,

سگم مرا گاز می‌گیرد – چه کاری باید انجام دهم؟

گاز گرفته شدن توسط سگ

گاز گرفته شدن توسط سگ

مهم نیست که چقدر رابطۀ نزدیکی با سگ خود دارید، گاهی اوقات، خیلی غیر منتظره، ممکن است سگ‌تان شما راگاز بگیرد. خب، در صورت گاز گرفته شدن توسط سگ تان باید چه کار کنید؟ گام اول، قطعا حفظ آرامش است. این موضوع پایان رابطۀ شما نیست و به این معنی نیست که سگ شما به یک قاتل تهاجمی تبدیل شده است. دلایل زیادی وجود دارد که یک سگ ممکن است گاز بگیرد. برای پیدا کردن راه حل، ابتدا باید علت را بیابید.

اگر سگ‎ تان یک توله سگ است و ناگهان انگشت شست شما را گرفت، نگران نباشید. همه توله سگ ها این مرحله را پشت سر می‌گذارند.

اما در شرایطی که سگ شما یک توله سگ نیست چه؟ در اینجا دلایلی که یک سگ ممکن است گاز بگیر را آورده‌ایم:

غرایز مادرانه

اگر علت گاز گرفته شدن توسط سگ این مورد باشد، مقابله با آن آسان است. آیا سگ شما یک مادر با توله ‎‌هایش است؟ در این صورت فضای برای آن‌ها فراهم کنید تا به دور از مزاحمت افراد باشد و سگ مادر را با توله‌هایش آرام بگذارید تا او آمادگی پذیرش افراد دیگر در اطراف توله‌هایش را پیدا کند.

درد

آیا سگ شما درد دارد؟ اگر شما به طور غیر منتظره گاز گرفته شدید و هیچ یک از دلایل زیر وجود نداشتند، وقت آن است که به دامپزشکی مراجعه کنید. سگ ها در پنهان کردن درد بسیار خوب عمل می‌کنند، اما اگر یک نقطۀ دردناک را که مخفی نگه داشته اند را لمس کنید، ممکن است به طور غریزی با گاز گرفتنی جهت هشدار واکنش نشان دهند. دامپزشک شما می تواند تعیین کند که آیا سگ شما احساس درد می کند یا شرایط عصبی دیگری موجب این رفتار غیر منتظره شده است.

این مالکیت، ترس و رانندگی را از دست می دهد، که اولین بار جدی ترین آنهاست و برای مقابله با آن طول می کشد. بیایید به دو نفر دیگر نگاه کنیم.

ترس

اگر سگ تان شما را به خاطر اینکه شما او را ترسانده‌اید گاز می‌گیرد، باید دوباره اعتماد او به رابطه را برقرار کنید. این مورد به سادگی ممکن است با یکبار اشتباه اتفاق بیفتد. مثلا شما خیلی سریع به سمت سگ حرکت کرده‌اید یا هنگامیکه خواب بوده، بسیار نزدیک به او نشسته‌اید. اما اگر پس از اتفاقات اینچنینی، اعتماد او را دوباره جلب نکنید، ممکن است هر بار که سگ شما احساس ناامنی می کند، گاز بگیرد و در این مورد هر کسی می تواند هدف او باشد.

 • ایجاد اعتماد

بهترین تمرین اعتماد سازی، قدم زدن با سگ است. به شرطی که شما به عنوان یک رهبر آرام و قاطع عمل کنید. این کمک می کند سگ عادت کند که هیچ چیز بدی زمانیکه در اطراف شماست اتفاق نمیفتد و بدین ترتیب اعتماد او دوباره تقویت می شود.  هنگامیکه شما هر دو راحت پیاده روی می‌کنید، مکان‌های جدید، افراد و سگ های جدید را به اونشان دهید. افزایش مواجه شدن با تازگی‌ها برای سگ شما باعث کاهش ترس او خواهد شد.

 • نظم و انضباط را افزایش دهید

با آموزش ترفندهای ساده، به ویژه فرمان “بنشین” و “بایست” و با استفاده از نهادینه‌سازی مثبت آن‌ها، بر روی نظم و انضباط کار کنید. در ابتدا، ممکن است در ازای اطاعت از این فرمان‌ها، لازم باشد به او تشویقی بدهید اما اگر به تدریج جایزۀ او را از تشویقی به تحسین و محبت از طرف خودتان تغییر دهید،به مرور زمان خودتان یک “تشویقی” به حساب می‌آیید. او در ذهنش، پیوندی میان شما و چیزهای خوشحال کننده برقرار می‌کند و احتمال پرخاش او.به شما بسیار کاهش میابد.

تلاش برای شکار

هنگامیکه یک سگ به خاطر تلاش برای شکار غریزی خود شما را گاز می‌گیرد، اغلب تصادفی است. مثلا سگ، گرفتن اسباب بازی طنابی‌اش را هدف قرار داده و اشتباهی، دست شما را گاز می‌گیرد.پس از اینکه یک بار این اتفاق افتاد، وقت آن است که این بازی را به گونۀ دیگری طرح ریزی کنید. به جای اینکه از بازی “گرفتن و کشیدن طناب” استفاده کنید، بازی “برو بیارش” را با او بازی کنید. مثلا عروسکی را پرت کنید و از او بخواهید برای شما بیاورد. این امر باعث ارضاء غریزۀ شکار آن‌ها خواهد شد و در عین حال از گاز گرفته شدن توسط سگ به طور تصادفی هم جلوگیری کرده‌اید. همچنین بازی را با قوانین همراه کنید. مثلا شما توپ را پرت نمی کنید مگر آنکه او بنشیند و با آرامش منتظر باشد که شما بازی کنید و توپ را پرت کنید.

مالکیت

اگر هنگامیکه سعی دارید چیزی را از سگ خود، مانند یک اسباب بازی یا غذا، دور کنید، با گاز گرفته شدن توسط سگ مواجه می‌شوید باید بدانید این کار یک واکنش تصادفی یا خود به خودی نیست. این دقیقا واکنش سگ شما همراه با تسلط و دفاع از است. این رفتار اگر اصلاح نشود، می تواند به خشونت تبدیل شود.

 • قوانین، مرزها و محدودیت ها

برای مقابله با گاز گرفته شدن توسط سگ از سر احساس مالکیت، شما باید قوانین، مرزها، و محدودیت ها را ایجاد و اعمال کنید. این برای این است که به شگ نشان دهید شما، به عنوان رهبر گروه، منبع و مالک همۀ چیزهایی هستید که او مجاز به انجام دادن یا دارا بودن آن‌هاست؛ هرچه باشد، غذا، آب، تشویقی، اسباب بازی، و یا توجهباید متوجه شود برای رسیدن به آنچه او می خواهد، ابتدا باید حالت آرام و داشته باشد..

 • آموزش اطاعت کردن

اگر با این مشکل روبرو هستید، زمان خوبی برای آموزش دادن فرمان “رها کن” است. به این معنی که سگ باید چیزی که در دهانش است را کنار بگذارد. شما می توانید این را با یک اسباب بازی مورد علاقه شروع کنید. آموزش به این صورت است: وقتی سگ اسباب بازی را در دهان خود نگه داشته است، همزمان با گفتن “رها کن” تشویقی را به او نشان دهید و به سمت او بگیرید. او برای گرفتن تشویقی از دست شما باید اسباب بازی‌اش را زمین بگذارد و دیگر به آن توجه نمی‌کند.

به تدریج آموزش را توسعه دهید؛ تا جاییکه وقتی اسباب بازی را زمین گذاشت شما آن را بردارید و سپس به او تشویقی بدهید. در نهایت شما باید بتوانید به سگ خود برای رها کردن هر چیزی که در دهان او است فرمان دهید و حتی قادر به گرفتن چیزی از دهان او باشید. اگر انرژی سگ شما زیاد است می‌توانید از وسایل بازی بیشتری استفاده کنید.

جلوگیری از خشونت غذایی

هنگامی که قوانین غذا خوردن را گذاشتید و دستور”رها کن” را نیز آموزش دادید، شروع به نزدیک شدن به کاسه در حالیکه سگ مشغول غذا خوردن است کنید، شما نیز باید دو تشویقی مورد علاقۀ او را در دست داشته باشید و همانطور که نزدیک به ظرفش می‌شوید، برای او تکان دهید. مرتباً این کار را تکرار کنید تا زمانیکه سگ نزدیک شدن انسان‌ها به کاسه‌اش را با چیزهای خوب پیوند دهد، زیرا او دریافته است که با نزدیک شدن آن‌ها، تشویقی ویژه‌اش را دریافت می‌کند.

داشتن آرامش

انسا‌ن‌ها با دست‌هایشان در جهان کارهایشان را انجام می‌دهند، در حالیکه سگ‌ها اغلب با دهان خود را به کار می‌گیرند. نیازی به گفتن نیست، دندان های سگ بسیار تیزتر از انگشت‌های انسان است، بنابراین ممکن است گاز گرفتن‌های ناخواسته یا تصادفی اتفاق بیفتد. فقط به یاد داشته باشید که گاز گرفته شدن توسط سگ آن‌ها به معنای تمام شدن رابۀ عاطفی آن‌ها با شما نیست. آرام باشید، علت را کشف کنید و سپس اقدامات صحیح برای رفع آن را انجام دهید.

21 پاسخ
 1. مازیار پورذکریا
  مازیار پورذکریا says:

  سلام
  مطلبتون بسیار جالب بود
  اما گفتم شاید سوال من و اگر لطف کنید پاسخ شما برای خوانندگان جالب باشه
  چند وقت پیش، سگم صورت من رو گاز گرفت و شکاف عمیقی از پایین بینی تا روی لبم ایجاد کرد که هنوز جاش هست. اون لحظه وحشتناک بود.
  میدونید چرا گازم گرفت. من دراز کشیده بودم، اومد کنارم و شروع کرد به لیس زدن دستم، منم در حال نوازشش بودم. تا بغلش کردم و نزدیک خودم کردمش و اومدم ببوسمش اون اتفاق وحشتناک افتاد.
  بنظر شما دلیل اینکارش چی بوده

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام
   گاز گرفتن سگ‌ها و بروز خشونت در آن‌ها مانند هر موجود دیگری طبیعی است اما سگ ها بی جهت گار نمی‌گیرند. این اتفاق زمانی می افتد که آنها به آستانۀ تحمل خود رسیده باشند. در “تئوری آستانه” این میزان از یک سگ به سگ دیگر متفاوت است. میزان استرس وارد شده به سگ در طول روز و حتی تجربۀ ناخوشایند او در روزهای قبل، زل زدن مستقیم به چشم سگ، ترسیدن از دای رعد و برق(حتی در روز قبل) مراجعه به دامپرشکی یا محل اصلاح و بسیاری از موارد دیگر می‌تواند سگ را در آستانۀ گار گرفتن قرار دهد. با مشاهدۀ زبان بدن سگ خود و توجه و حمایت از او در موقعبت های استرس زا میتوانید از این اتفاق پیشگیری نمایید.

   پاسخ
 2. هستی، پناهی
  هستی، پناهی says:

  سلام وقت بخیر، سگ من مادس و میکس ژرمن، و از یکماهگی پیشمه و الان پنج ماهش تموم شده، کاملا حرف گوش می‌کرد، وبشینو پاشو، بیا نیا، بایست و دست دادنوکاملا یاد گرفته ، بخاطر عیدو تعطیلات خانواده من به ویلای من در شمال آمدند و متاسفانه آنها سگو نجس میدانن، و آن را مدام دعوا میکنن که سمتشان نره و منم مجبورم مدام تکرار کنم و بچمو ازشون دور کنم، و در این مدت خیلی سرکش شده و اصلا حرف گوش نمیده و متاسفانه کسی به بیرون از ویلا میره برای تفریح اینم به دنبالشون راه میوفته و اصلا به نرو و نیا و بشین گفتن من هیچ توجهی نمیکنه. امروز بغلش کردم که ببرمش تو لونش که با آنها راه نیوفته برع، عصبانی شدو دست منو گاز گرفت که نبرمش به سمت لونش، خواهش میکنم منو راهنمایی کنید چگونه رفتار کنم تا این بهرانو پشت سر بزاریم مهمونا برن، کمکک کنید لطفاهم از نظر تربیت و حرف گوش کردن، هم از نظر اعتماد جلب کردنو آرامش دوتا ایمون.البته منم از درون ناراحتم از این شرایطی که برام پیش اومده و باعث ناراحتیع خودمو سگم شدم

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بهتر هست زودتر از یک تربیت کننده حرفه ای سگ تا نشانه‌های احتمالی آلفا شدن در سگ را چک نماید و در صورتیکه اشتباهی در شیوۀ برخورد با او در خانه دارید که منجر به عدم اطاعت او شده است را نیز پیدا و اصلاح نماید.

   پاسخ
 3. پگاه
  پگاه says:

  سلام خسته نباشین
  من یه سوال داشتم متاسفانه من به شدت از سگها می ترسم به خصوص اونهایی که جسه بزرگ دارند خواستم بدونم اگه تو خیابون سگ دیدم یا در محیطی قرار گرفتم که سگ بود چه کار باید کنم که سگ ترسو تو من نفهمه و بهم حمله نکنه؟؟

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   با سلام بله سگ ها هورمون هایی که به هنگام ترس و اضطراب در بدن ترشح می شوند را می توانند تشخیص دهند. اما علاوه بر آن به زبان بدن شما نیز دقت می کنند تاببینند خطری تهدیدشان می کند یا نه. در صورت مواجه با سگ سعی کنید آرام بمانید نفس عمیق بکشید و اضطراب را از خودتان دور کنید، سعی کنید حرکت ناگهانی یا تهاجمی نداشته باشید. پشتتان را به سگ نکنید و ندوید. به چشمان سگ مستقیما خیره نشوید. از دوستی که سگ دارد بخواهید آرام آرام شما را با او دوست کند تا بر ترستان بتوانید غلبه کنید.

   پاسخ
 4. ارش گنجو
  ارش گنجو says:

  سلام ببخشید من یه توله سگ سه ماهه دارم امروز که داشتم قلادشو باز میکردم قلاده تنگ بود یکم اذیت شد بعد غر زدو منو گرفت با اینکه کلیم باهاش بازی کردم اما خیلی عصبانی شدمو یکم زدمش میخواستم بدونم این رفتارش عادیه پس چی میگفتن سگ با وفاست

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام “سگ باوفاست” با “سگ کتک می‌خورد یا اذیت میشود واکنش نمیکند” متفاوت است. قطعا سگ شما باوفا است فقط چون در حال اذیت شدن و احتمالا خفه شدن بوده شما را مطلع ساخته لزوما قصد اذیت کردن شما را نداشته است. از الان با کتک زدن سگتان رابطه تان را با او یک رابطه خراب شکل می دهید. سگتان خیلی کوچک است به او اجازه دهید با شما یک رابطه قوی شکل دهد. عصبانی شدن در مقابل سگ عین این است در مقابل یک بچه یکی دو ساله عصبانی شوید سعی کنید به خودتان مسلط باشید و شرایط او را نیز درک کنید. به تازگی از مادرش جدا شده و در حال یادگیری هزاران چیز است و خودش نیز خیلی کوچک است به راحتی دستپاچه میشود اکثر منظورهای شما را هنوز متوجه نمیشود و ممکن است هنوز رابطه قوی ای با شما شکل نداده باشد. بعد شما به خاطر اشتباه خودتان که قلاده تنگ انتخاب کردید یا تنگ بستید او را کتک می‌زنید؟ در هیچ شرایطی زدن موجودات آن هم موجودان زبان بسته و بی دفاع اخلاقی نیست.

   پاسخ
 5. علی
  علی says:

  من میخوام سگ بگیرم ولی میترسم منو گاز بگیره چون سگ ها بالا خره عقل انسانو ندارن که تشخیص بدن مسال نازش کنم یا بغلش کنم یهو گاز بگیره یا داریم قدم میزنیم هولش بدم بگم یه زره برو اون ور یهو گاز گرفت
  …..سگ نگیرید سگ بدرد نمیخوره

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام نهایتا متوجه نظر شما نشدیم. اگر می‌خواهید سگ بگیرید باید بدانید سگ اصولا صاحب خودش را گاز نمیگیرد. آن هم با بغل و نوازش و برو اونور!!! اگر در تربیت هم اشتباه نداشته باشید که دیگر حتی موقع بازی هم خیلی بعید است این کار را بکند و اگر بکند می داند چه میزان فشار دندان برای بازی است و چه میزان برای دعوا و تهاجم.

   پاسخ
 6. حبیبه
  حبیبه says:

  کاملا درسته که میگن صاحب خودش رو گاز نمیگیره!من مدتهاست که یه سگ دوست داشتنی دارم کنار ظرف غذاش هم نشستم موقع خوردنش ولی نازش میکنم. اولش که اومده بود یکم غرغر میکرد ولی هرگز من یا خانواده منو گاز نگرفته! البته همه حیوونا دوست داشتنی هستن و طبق غرایز و طبیعت خودشون عمل میکنن همیشه اشتبه ناشی از برداشت ما و رفتار غلط ماست! سگ نجس است فقط و فقط یک هشدار پزشکی بوده در گذشته چون از درمان و شناخت بیماریهای مشترک انسان و سگ ناتوان بودن و این حکم رو برای حفظ سلامتی خود انسان داده دین!همین!دیگه وقتشه که تو این قرن پزشکی و علم این کلیشه ها رو کنار بذاریم! با اروزی موفقیت برای همه و این سایت خوب

  پاسخ
 7. ملینا زرکش
  ملینا زرکش says:

  سلام من سگم نر هست و ۳۷ روزشه و از ۳۲ روزگی پیشم بوده و باهام خوبه اما گاز میگیره بعضی اوقات بعدش من میگم گاز نه و … بعد بعضی جاها مینویسن تنبیه نکنین بعضی جاها میگن مهمه که از تولگی عادت گاز گرفتن نداشته باشه بعضی جاها میگن چون توله است بزارید بگیره اخر سر من باید چیکار کنم نژاد:اشپیتز ژاپنی

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام . برای توله طبیعی است که دنیای اطرافش را با دهانش کشف کند. اما نگذارید عادت گاز گرفتن دست شما را پیدا کند. بدون تنبیه و داد زدن (خراب کردن رابطه تان از ابتدا با سگ) به او قاطع نه بگویید بدون بلند کردن صدا و ترساندن سگ و موقعیت را تغییر دهید. یا اگر در حال بازی با او هستید و بعد از تکرار نه ها باز هم ادامه به گاز گرفتن کرد بازی را متوقف کنید. با دستتان به عنوان وسیله بازی با او بازی نکنید و همیشه اسباب بازی داشته باشید.

   پاسخ
 8. محمد
  محمد says:

  درود
  من دو تا ميكس ژرمن دارم كه از يكماه و نيمى پيش من هستن.به عنوان برادر نمى دونم درست يا نه.
  الن ٨/٩ ماهشون هست، چند روز پيش با هم دعوا مى كردن جدى شد و من رفتم جدا كنم يكيشون منو گز گرفت هم پامو هم دستمو خيلى بد. فرداش دوباره دعوا كردن خانم م نذاشت من دخالت كنم هم ديگرو تكه پاره كردن رفتيم بيمارستان شبش با دست و پاى باند پيچى و بى جون دوباره به هم پريدن و من انبار نتونستم جلوى خودم و بگيرم و رفتم براى جداى كه اين دفعه اون يكى ران پامو گاز گرفت. اين گز هاى كه مى گم س طحى نيست و سه روزه سر كار نرفتم. الان چه بايد بكنم.

  پاسخ
 9. نادیا
  نادیا says:

  سلام وقت بخیر من یه سگ حدودا 3ماهونیمه دارم ک خیلی پامو گاز میگیره هی هم دعواش نیکنم البته اروم قلاده میبندم اما اول میاد دمپاییامو از پام در میاره بعد هم شروع میکنه ب استخون بالای پاشنه پامو گاز گرفتن قبلنا اروم گاز میگرفت و پام درد نمیگرفت الان دندوناش تیز شدن جراحت ایجاد میکنن چیکار کنم از 2 ماهگی پیشم بوده

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام به محض انجام به او قاطع نه بگویید و نادیده بگیرید به گونه‌ای که متوجه تغییر رفتار شما شود. در صورتیکه در کنار شما بدون گاز گرفتن دمپایی قرار گرفت به او تشویقی بدهید. تا توله است بسیار راحت می‌توانید این رفتار را برای او منع کنید. به خاطر داشته باشید هرگونه واکنش مثبت یا منفی برای او به منزله جلب توجه و تشویق است. لذا فقط نه بگویید او را نادیده گرفته از کارش جلوگیری کنید و محیط را ترک کنید.

   پاسخ
 10. مجتبی
  مجتبی says:

  سلام اقا من میخوام یه سگ نژاد هاسکی بگیرم و از توله‌گی تا بزرگ سالی بزرگش کنم. میترسم که من رو گاز بگیره یا به یکی از اعضای خانوادم صدمه بزنه بی دلیل. یه سوال دیگه. سگ های خانگی رو بهتره ببریم کلاس اموزش یا خودمون هم توی خونه بهش یاد بدیم به نتیجه ای میرسیم؟ مثلا اینکه وقتی دستشوییش اومد بره دستشویی یا یه علامتی بهم نشون بده و یا اینکه بهش بگیم بشین بشینه. اینارو میشه توی خونه بهش یاد داد دیگه؟

  میدونم سوالم به عنوانتون ربط نداشتم ولی ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  • پت‌مگز
   پت‌مگز says:

   سلام
   در صورتیکه رفتار خودتون صحیح باشد و مطالعه کافی داشته باشید می‌توانید به اندازه کافی آموزش دهید. در کل برای خود سگ، نژآد هاسکی در آب و هوای ایران راحت نیست. مطالب همین سایت برای آموزشهایی که گفتید مناسبه. همچنین با عضویت در گروه‌های تلگرامی و اینستاگرامی ما با تجارب سایر بزرگواران با موقعیت شما بهره مند می‌شوید

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *