, ,

سگ نر یا سگ ماده؟ کدام بهتر است؟

سگ نر یا سگ ماده

خب شما تصمیم گرفته‌اید که یک سگ داشته باشید و حتما الآن بزرگترین سوال شما این است که بین سگ نر یا سگ ماده کدام را انتخاب کنید.

پاسخ این سوال بستگی به شخصی که از او می‌پرسید دارد. بعضی از مردم بر این باورند که یک جنس از جنس دیگر بهتر است.

جنگ میان دوجنس محدود به انسان‌ها نمی‌شود. برخی معتقدند سگ نر مهربان‌تر است و آسان‌تر آموزش می‌بیند. در حالیکه سگ ماده تهاجمی‌تر است و محافظ خوبی برای صاحبان و توله‌سگ‌هایش است. خب، حقیقت این است که در سگ‌ها جنس برتر وجود ندارد. ویژگی‌هایی که گفته شد تنها روایات تجربیات و مشاهدات صاحبان سگ‌هاست. هیچ تحقیق ثابت شده‌ای مبنی بر اینکه سگ ها رفتار معینی را صرفا به خاطر ماده یا نر بودنشان انجام ‌می‌دهند وجود ندارد.

تفاوت‌های رفتاری

رفتار یک سگ بستگی به این دارد که در هنگام تولگی چگونه تربیت و بزرگ شده است. برخی از سگ ها به علت محیطی که در آن بزرگ شده‌اند مهربان‌تر یا تهاجمی‌تر هستند. تصمیم گرفتن سگ نر یا ماده کاملا فقط به اولویت‌ها و سلیقه خودتان برمی‌گردد.

در حالیکه رفتار یک سگ به آموزش‌هایی که دیده بستگی دارد، جنسیت بر توانایی سگ در آموزش دیدن تاثیر خواهدداشت. این یک حقیقت است که سگ ماده از نظر سایز کمی کوچکتر است و زودتر بالغ می‌شود. برای آموزش دادن، بالغ شدن سگ یک امتیاز به حساب می‌آید. اما این به این معنی نیست که سگ‌های ماده با استعداد‌تر هستند. تنها به این معنی است که آموزش برای سگ ماده نسبت به سگ نری که دقیقا همسن است، به خاطر بلوغ به وجود آمده، آسان تر است.

سگ ماده دوبار در سال فحل می‌شود. این دوره که به آن پریود نیز گفته می‌شود به مدت دو تا سه هفته طول می‌کشد. در طول این مدت سگ‌های ماده ترشحات خونی از واژن دارند که سگ نر را جذب می‌کند. اگر نمی‌خواهید که سگ ماده‌تان باردار شود در این دوران باید او را از سگ‌های نر دور نگهدارید. همچنین بهتر است که در این مدت او را در محدوده‌ای نگهداری کنید که کف آن از فرش پوشیده نباشد تا ترشحات خونی او باعث لک شدن فرش نشود.

عقیم کردن سگ نر یا سگ ماده

اگر برنامه‌ای برای بارداری سگ خود ندارید بهتر است که او را عقیم کنید. بسیاری از کارشناسان معتقدند که بهترین سن برای عقیم کردن 6 تا 9 ماهگی است.

در تحقیقات نشان داده شده است که عقیم کردن سگ ماده به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های رحم و تخمدان منتج می‌شود. همچنین اعتقاد بر این است که عقیم سازی تاثیرات مثبت بر رفتار سگ ماده دارد. مشاهده شده است که سگ‌ های ماده بعد از عقیم سازی خلق و خوی بهتری دارند، آرام تر می‌شوند و کمتر تهاجمی هستند. واضح است که مزیت دیگر عقیم‌ کردن پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته است. در نتیجه درصورتیکه مطمئن هستید نمی‌خواهید سگ باردار شود او را عقیم کنید.

از طرفی سگ‌ های نر عقیم نشده، هیجانی تر هستند و میل بیشتری برای زیر سلطه گرفتن دارند. آن‌ها یک تمایل ذاتی شدید نسبت به چیره شدن و تحت سلطه گرفتن سگ‌ های کوچک و گاهی اوقات صاحب خود دارند. یک صاحب ضعیف به راحتی می‌تواند تحت تسلط یک سگ نر بزرگ دربیاید. همچنین سگ‌های نر مستقل تر هستند. بنابراین بسیار مهم است که به محض آمادگی او آموزش را شروع کنید.

همانند سگ ماده، اگر به دنبال جفتگیری حیوان خود نیستید او را در همان سنین پایین، برای بهبود رفتارش و آموزش پذیری بهتر، عقیم کنید. یک سگ عقیم تهاجم کمتری دارد و به طور کلی آرام تر است.

حالا با علم به این مطالب انتخاب شخصی خودتان است که کدام سگ را ترجیح می‌دهید. سگ نر یا سگ ماده .

 

6 پاسخ
 1. مریم
  مریم says:

  بنظر من بزرگترین سوال جنسیت سگ نیست. زمانی که تصمیم گرفتیم یک حیوان خانگی داشته باشیم, چه سگ و چه هر حیوان دیگری, مهمتریم پرسش ما باید از قرار زیر باشید:
  1- من چرا میخواهم سگ داشته باشم؟
  2- چقدر از شبانه روزم را میخواهم به سگم اختصاص دهم؟
  3- آیا درباره سگها اطلاعات کافی دارم؟
  4- چه سایزی از سگ برای منزل من مناسب تر است؟
  5- آیا من یک سگ برای داخل خانه میخواهم و یا سگی برای داخل حیاط یا بالکن؟
  6- آیا میدانم سگها چه نوع غذایی باید بخورند؟
  7- آیا میدانم که نباید از غذای خودم به سگم بدهم, حتی اگر تحمل دیدن چهره معصومش را نداشتم؟
  8- آیا میدانم که برخی از خوراکیهای معمول ما انسانها برای سگها کشنده هستند؟
  9- آیا میدانم که سگها هم مثل انسانها بیمار میشوند و نیاز به دامپزشک و درمان و دارو دارند؟
  10- آیا از لحاظ مالی توانایی پرداخت هزینه های درمانی, واکسیناسیون, عقیم سازی, دندانپزشکی, …. برای سگم را دارم؟
  11- آیا سگی فعال و پرانرژی میخواهم تا هر روز به پیاده روی و دویدن برویم یا سگی که با دویدن داخل آپارتمانم راضی میشود؟
  12- وقتی سرکار هستم و کسی در منزل نیست, سگم را کجا نگهداری میکنم؟
  13- آیا میدانم که اگر سگم پشمالو باشد باید هر روز موهایش را شانه کنم وگرنه به هم گره میخورند و پوست سگم را میکشند و زخم میکنند؟
  14- آیا میدانم که باید سگم را هر 10-14 روز شستشو دهم؟
  15- آیا توانایی خرید شامپوها و وسایل شستشوی مخصوص سگها را دارم؟ شامپوهای انسانی برای پوست آنها مضر هستند.
  16- آیا در منزل فرزندی دارم؟ آیا اجازه خواهم داد تا فرزندم به سگم به عنوان اسباب بازی نگاه کند؟
  سوالات از این دست بسیار هستند. لطفا تا زمانی که این سوالات را از خود نپرسیده اید و پاسخی درست به آنها نداده اید از آوردن سگ به منزل خودداری کنید چراکه سگها هم مثل ما هستند و حس درد, رنج, غم و البته شادی دارند. سگها عاشق صاحبانشان هستند, به آنها فقط باید محبت کرد ولی اول باید شرایط مناسب برای نگهداری از آنها را داشته باشیم.

  پاسخ
 2. حمیدحسنی
  حمیدحسنی says:

  باسلام
  به نظرم اگرنخواهیدسگ رامثل یک ربات کنترل کنید،زندگی طبیعی تروشادتری خواهدداشت.فقط یادش بدهیدکه فضولاتش راکجاتخلیه کندوگرنه شمایک حیوان لوس بیخاصیت تربیت میکنیدکه ازپس خودش هم برنخواهدآمد.

  پاسخ
 3. iliyr
  iliyr says:

  ببخشید من الان می خوام یه سگ پیت بول بخرم ولی نمی دونم نر بهتره یا ماده
  لطفا راه نمایی کنید

  پاسخ
  • پت مگز
   پت مگز says:

   سلام واقعا تفاوتش فقط در مواردی است که در همین مقاله گفته شده و خیلی تفاوت ندارد و سلیقه ای است

   پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *