, ,

عدم نگهداری سگ مادر از توله‌هایش

عدم نگهداری سگ مادر از توله‌هایش

اکثر سگ‌های مادر به طورغریزی می‌دانند چگونه از توله‌هایشان مراقبت کنند و بلافاصله پس از تولد آن‌ها چه رفتاری داشته باشند. با این حال، گاهی سگ مادر توله‌هایش را پس از تولد رها می‌کند تا از خودش محافظت کند. اگر نگهداری سگ مادر از توله‌هایش به نحو احسن نبود، شاید لازم باشد که شما به جای او این کار را انجام دهید. اما قبل از این کار سعی کنید غرایز مادری سگتان را تحریک کنید. 

برای سگ مادر حریم امنی ایجاد کنید.

زایمان و مراقبت از توله‌های تازه متولد شده هر دو برای سگ مادر اتفاقات استرس‌زایی هستند. به خصوص اگر بار اولی باشد که زایمان می‌کند، ممکن است بیشتر تحت تاثیر استرس و اضطراب قرار گیرد و ضعف بیشتری داشته باشد، بنابراین برای کمک به او و تشویق او برای مراقبت از توله‌هایش او را به محل آرام و ساکتی از خانه منتقل کنید تا آرامش  بیشتری داشته باشد. 

شاید هم لازم باشد که برعکس عمل کنید. اگر سگتان به شما وابسته است و کنار شما احساس آرامش دارد، می‌توانید جعبه او را به جایی که بیشتر وقتتان را آنجا سپری می‌کنید ببرید. برخی از سگ‌ها در حضور صاحبانشان آرامش و تمرکز بیشتری دارند و بیشتر به توله‌هایشان توجه می‌کنند.

اگر سگ مادر توله‌هایش را پس از تولد تمیز نکرد چه کنیم؟

نگهداری سگ مادر از توله‌هایش با لیس زیدن آن‌ها بلافاصله پس از تولدشان شروع می‌شود. برای این‌کار کیسه‌ای که توله‌ها درون آن به دنیا آمده‌اند را پاره می‌کند و آن‌ها را وادار به نفس کشیدن می‌کند. اگر سگتان توله‌هایش را پس از تولد تمیز نکرد، شما باید آن‌ها را تمیز کنید و با یک حوله نرم مالش دهید تا نفس بکشند.

سگ مادر توله‌هایش را پس از تولد مکررا لیس می‌زند تا هم آن‌ها را تمیز کند و هم اینکه آن‌ها را برای نفس کشیدن تحریک کند، بنابر این در صورتی که سگ مادر توله‌هایش را تمیز نکرد می‌توانید آن‌ها را به آرامی تمیز کنید. اگر سگتان از لیسیدن توله‌هایش امتناع کرد، می‌توانید مقداری غذای کودک یا پوره مرغ روی بدن توله‌ها بمالید تا او را برای لیسیدن آن‌ها تشویق کنید تا برای ادامه دادن این کار به طور طبیعی تحریک شود.

سگتان را برای شیردادن به توله‌هایش تحریک کنید.

عدم نگهداری سگ مادر از توله‌هایش

پس از زایمان و هنگام مراقبت از توله‌های تازه متولد شده، هورمون‌ها و رفتار سگ مادر رابطه مستقیمی با هم دارند. هورمون‌های بارداری، سگ شما را به انجام برخی از رفتارها مانند لیسیدن توله‌ها یا شیردادن به آن‌ها تشویق می‌کند. انجام این فعالیت‌ها به نوبه خود هورمون بیشتری آزاد می‌کند. اگر سگتان برای مراقبت و شیردادن به توله‌هایش تمایلی نداشت، می‌توانید با استفاده از راهکارهای مناسب و رفع مشکلات، بدن سگ را وادار به ترشح هورمون‌های لازم کنید.

برای این کار سگتان را به پهلو بخوابانید، طوری که سینه‌های او در معرض دید باشند. توله‌ها را نزدیک او بیاورید و هر کدام را تا حد امکان به نوک سینه سگ مادر نزدیک کنید. در صورت امکان می‌توانید توله‌ها را به سینه مادر بچسبانید و به آن‌ها کمک کنید تا شیر بخورند. اگر توله‌ها به سمت سینه مادر بروند و سگ مادر اجازه بدهد که از سینه‌اش شیر بخورند، شیردادن باعث می‌شود هورمون‎‌های لازم آزاد شوند و بعد از آن بدون مراقبت شما نیز به شیردهی توله‌هایش ادامه دهد.

احساس کسالت و بیماری

عدم نگهداری سگ مادر از توله‌هایش گاهی به علت بیماری و احساس کسالت است و همین مسئله سبب می‌شود علاقه‌ای به توله‌هایشان نشان ندهد. ممکن است جفت در شکم سگ مادر باقی مانده باشد و نتواند تمام توله‌هایش را به دنیا بیاورد، یا ممکن است در طول یا بعد از زایمان دچار عفونت یا بیماری شده باشد. در چنین حالاتی سگ مادر احساس ناخوشایندی دارد و به سادگی وظیفه مراقبت از توله‌هایش را برعهده نمی‌گیرد.

اگر سگتان تعداد توله‌هایی که زایمان کرده بیشتر از تعداد جفت‌های خارج شده است یا اگر تعداد توله‌ها کمتر از تعدادی است که شما انتظار دارید حتما با دامپزشکتان تماس بگیرید.

در موارد زیر حتما با دامپزشکتان تماس بگیرید:

  • اگر سگتان هنوز فشار زایمان دارد بدون اینکه توله‌ای به دنیا بیاید.
  • اگر سگ به سختی قدم می‌زند ویا تب یا تشنج دارد
  • اگر چند روز پس از زایمان متوجه شدید که نوک سینه سگتان قرمز و سفت شده است، تب می‌کند، اشتهای خود را از دست داده است.
  • اگر پند روز بعد از زامیان از نوک سینه یا مهبلش ترشحاتی دارد.
0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *