,

عفونت سالمونلا در سگ

عفونت سالمونلا در سگ

عفونت سالمونلا در سگ (Salmonella Infection) را باکتری سالمونلا به وجود می‌آورد که معمولا در گوشت یا تخم‌مرغ خام یافت می‌شود. این بیماری از طریق مدفوع یا بزاق حیوان آلوده نیز منتقل می‌شود. اگر سگتان استفراغ می‌کند یا اسهال خونی دارد، او را فورا نزد دامپزشک ببرید. در این شرایط بعد از دست زدن به سگ، دست خود را با آب گرم و صابون بشویید. حیوان آلوه به عفونت سالمونلا تا چند هفته بعد از عفونت ناقل بیماری است.

عفونت سالمونلا از عفونت‌های زئونوتیک (Zoonotic Infection) است؛ یعنی از بیماری‌هایی است که بین انسان و حیوان مشترک است. پیش‌آگهی عفونت سالمونلای خفیف خوب و امیدوارکننده است، گرچه ممکن است سگ بر اثر این بیماری به کم‌آبی (Dehydration) شدید یا عفونت خون (Sepsis) گرفتار شود. اگر سگ شما به سالمونلا مبتلا شده است، مراقب باشید که آب کافی به بدنش برسد و بهداشت را کاملا رعایت کنید تا بیماری به شما یا دیگران منتقل نشود.

نشانه‌های عفونت سالمونلا در سگ

حیوان مبتلا به سالمونلا ممکن است نشانۀ خاصی از خون بروز ندهد و فقط ناقل بیماری باشد. در صورت شدت گرفتن بیماری یک یا چند نشانه در حیوان بروز می‌کند. در 72 ساعت، بعد از ورود باکتری سالمونلا به بدن سگ، نشانه‌های بیماری ظاهر می‌شود. این نشانه‌ها عبارتند از:

علل بروز عفونت سالمونلا در سگ

علت عفونت سالمونلا، باکتری سالمونلا است که در گوشت خام وجود دارد. این ارگانیسم از راه غذای آلوده یا مدفوع و بزاق حیوان بیمار منتقل می‌شود. بیشتر سگ‌ها از طریق خوردن غذای آلوده، مثل تخم‌مرغ خام، گوشت تازه پخته یا فریزنشده یا غذاهایی که باید مرجوع شوند، به این بیماری مبتلا می‌شوند. مدفوع یا بزاق دهان سگ بیمار، تا مدت‌ها بعد بیمار شدن سگ، عفونت سالمونلا را منتقل می‌کند.

سگ‌هایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت سالمونلا هستند. مقدار باکتری‌های سالم در دستگاه گوارش توله‌ها و سگ‌های پیر و سگ‌هایی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند کم است و همین امر آن‌ها را مستعد ابتلا به سالمونلا می‌کند.

تشخیص عفونت سالمونلا در سگ

اگر رفتارهای غیرعادی در سگتان می‌بینید، تب دارد، استفراغ می‌کند و اسهالش قطع نمی‌شود، فورا به دامپزشک مراجعه کنید. نمونه‌ای از مدفوع تازۀ او را با خودتان ببرید. نشانه‌های عفونت سالمونلا با بسیاری از بیماری‌های دیگر مشترک است، از جملۀ این بیماری‌ها می‌توان به التهاب معده‌ای-روده‌ای (Gastroenteritis)، انگل‌ها (Parasites)، حساسیت به غذاها اشاره کرد. بنابراین دامپزشک باید جواب چندین آزمایش را داشته باشد تا بتواند سالمونلا را شناسایی کند و تشخیص دهد.

دامپزشک از شما می‌خواهد که شرح حال سگتان را برایش توضیح دهید و نشانه‌های را که در سگتان می‌بینید برایش توصیف کنید. اگر سگتان گوشت یا تخم‌مرغ خام خورده است یا احتمال می‌دهید که با پرندگان یا حیوانات بیمار در تماس بوده است به دامپزشک بگویید. دامپزشک از سگتان آزمایش ادرار و مدفوع می‌گیرد. این آزمایش‌ها مهمترین راه تشخیص سالمونلا است، ولی برای تشخیص بیماری‌های دیگر هم به کار می‌آید. اگر سالمونلا حاد باشد، دامپزشک برای جلوگیری از عفونت خون، آزمایش کشت خون هم از سگ می‌گیرد.

درمان عفونت سالمونلا در سگ

بیشتر سگ‌هایی که به سالمونلای خفیف مبتلا می‌شوند، در خانه درمان می‌شوند و لازم نیست در بیمارستان بمانند. مهمترین کاری که در درمان باید انجام دهید این است که مراقب باشید سگتان به اندازۀ کافی آب بنوشد. همیشه آب تمیز و تازه در دسترس سگتان باشد و مراقب باشید که از آن بنوشد تا آبی که بر اثر اسهال و استفراغ از دست داده است، جبران شود. بسته به مقدار عفونت، دامپزشک، برای مقابله با باکتری سالمونلا یا جلوگیری از شوک، ممکن است آنتی‌بیوتیک هم به سگ تجویز کند.

اگر عفونت سالمونلا شدید باشد، سگ باید در بیمارستان بستری شود. سگ‌هایی که به کم‌آبی هم دچار می‌شوند باشد سرم دریافت کنند و سگ‌هایی که بر اثر سالمونلا به عفونت خون یا سپسیس مبتلا می‌شوند، ممکن است نیاز به تزریق پلاسما یا انتقال خون داشته باشند. همان‌طور که گفته شد، پیش‌آگهی عفونت سالمونلا خوب و امیدوارکننده است و معمولا حیوان سلامت کامل خود را به دست می‌آورد. سگ‌هایی که به عفونت خون هم دچار می‌شوند ممکن است نتیجۀ مطلوب را از درمان نگیرند.

دوران نقاهت عفونت سالمونلا در سگ

وقتی سگتان را به خانه بردید، آب تمیز و تازه در دسترس او بگذارید. ممکن است لازم باشد چند روز آغاز درمان مقدار غذای سگتان را کاهش دهید و با قوی‌تر شدن سگتان غذای او را بیشتر کنید تا به مقدار غذای طبیعی برسد.

رعایت بهداشت بخش مهمی از گذراندن دوران بیماری سالمونلاست. برای جلوگیری از سرایت بیماری به خودتان یا دیگر اعضای خانواده، مدفع سگتان را حتما با حفاظی مثل دستکش بردارید. بلافاصله بعد از دست زدن به سگتان، یا هر چیزی که با آن در تماس بوده دستتان را با آب گرم و صابون بشویید و اصلا اجازه دهید شما را لیس بزند. ظرف آب و غذای او را در آشپزخانه یا حمام نشویید و از برس یا اسکاچی استفاده کنید که فقط برای این کار کنار گذاشته‌اید. نگذارید ظرف‌ها با هیچ کدام از وسایل شما در تماس باشد. یادتان نرود که تا چند هفته بعد از ابتلا به بیماری، سگ ناقل عفونت است.

ممکن است لازم باشد سگ را برای انجام آزمایش و معاینۀ مجدد به دامپزشکی ببرید. شاید دامپزشک برای اطمینان از سلامت سگتان، دوباره از او آزمایش ادرار و مدفوع بگیرید.

توضیحات :

Prognosis:

پیش‌آگهی (Prognosis) به معنای پیش‌بینی آیندۀ بیماری است.

Recalled Pet Food:

به آن دسته از غذاهای حیوانات خانگی می‌گویند که کارخانۀ تولیدکنندۀ آن یا سازمان‌های ناظر بر تولید غذاها، به سبب مشکلاتی که این غذاها دارند، اعلام می‌کنند که باید جمع‌آوری شوند و حیوان نباید از آن بخورد. هر ساله فهرستی از این غذاها منتشر می‌شود که با مراجعه به آن می‌توان از سلامت غذای حیوان خانگی مطمئن شد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

پیوستن به بحث
دیدگاه خود را در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *